Οι λάμπες των προβολέων.

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.897
Λοιπόν επειδή επαγγελματικά ασχολούμαι με κατασκευές μηχανημάτων για τα τζάμια και έχω δουλέψει και σε τζαμάδικο και ξέρω και 5 πράγματα γι΄αυτά, κάνω την εξής σκέψη:
Όλοι ξέρουμε ότι η λάμπα του προβολέα πρέπει να ψύχεται και είναι σωστό αυτό, για να μην ανεβαίνει η θερμοκρασία πολύ μέσα στο μηχάνημα.
Όμως όταν κλείσει το μηχάνημα και σβήσει η λάμπα, εξακολουθεί και δουλεύει ο ανεμιστήρας και την κρυώνει γρήγορα.
Αυτό κανονικά στα τζάμια είναι κακό. Και η λάμπα είναι κι αυτή ένα τζάμι.

Αν θερμάνουμε ένα γυαλί απότομα αυτό σπάει.
Αν το θερμάνουμε σιγά σιγά δεν σπάει.
Αν είναι ζεστό και το ψύξουμε γρήγορα πάλι σπάει.
Αν το αφήσουμε να κρυώσει αργά δεν σπάει.
Τα παραπάνω τα έχω κάνει και σαν πείραμα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.897
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Πήρα ένα κομμάτι γυαλί σαν ραβδί και το ζέστανα με φλόγιστρο μέχρι που άρχισε να λιώνει παίρνοντας ένα ροδοκόκκινο χρώμα και γίνεται και εύπλαστο.
Τότε αν το αφήσεις να ψυχθεί απότομα απλά αφήνοντας το στον αέρα, γεμίζει μικρά ραγίσματα.
Αν όμως το αφήσεις να κατέβει σιγά σιγά η θερμοκρασία του βοηθώντας με το φλόγιστρο, τότε είναι μια χαρά.
Το ίδιο συμβαίνει με τα αντικείμενα που γίνονται στο φούρνο γυαλιών για την κατασκευή διακοσμητικών αντικειμένων π.χ. σταχτοθήκες, βάζα, πιατέλες (κοινώς fusing).
Σ΄αυτόν τον φούρνο μπαίνουν τα γυαλιά και ζεσταίνονται πολύ αργά μέχρι να φτάσουν στην επιθυμητή θερμοκρασία, να λιώσουν επάνω στο καλούπι και να πάρουν το σχήμα του.
Μετά όμως στο κρύωμα ο φούρνος αφήνει τη θερμοκρασία να πέφτει πολύ αργά, γιατί αλλιώς σπάζουν τα γυάλινα κομμάτια.
Κάνει περίπου 2 - 3 ώρες να ανέβει η θερμοκρασία και 3 - 5 ώρες να κατέβει.
 

Attachments


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.897
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Τελικά σκέφτομαι, μήπως η ψύξη της λάμπας πρέπει να γίνεται μόνο όσο αυτή είναι αναμένη και ζεστή και όχι όταν σβήσει;
Μήπως πρέπει να κρυώνει αργά;
Μήπως γι΄αυτό έχουμε τόσο πρόωρες φθορές σε τόσες λάμπες;
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Με έχει απασχολήσει και μένα αυτό το ζήτημα. Συγκεκριμένα, με απασχολεί σχεδόν καθημερινά.

Μετά τη βραδινή χρήση του προβολέα, περιμένω πότε θα σταματήσει ο ανεμιστήρας και το blinking του power led, ώστε να κλείσω το κεντρικό UPS που τροφοδοτεί το διαμέρισμα. Τότε είναι που σκέφτομαι για πιο λόγο γίνεται αυτό.

Το μόνο που περνά από το μυαλό μου είναι μια πιθανή και ξαφνική άνοδος θερμοκρασίας σε περίπτωση διακοπής του fan, λόγω συσσώρευσης θερμότητας. Σα να παίρνουμε τη ζεστή λάμπα (η οποία θέλει πολύ ώρα να επανέλθει σε θερμοκρασία δωματίου), και να την κλείνουμε σε ένα κουτί. Πιθανώς, το fan να λειτουργεί ως αντισταθμιστής. Κατεβάζει τη θερμοκρασία τόσο, όσο να αντισταθμίσει την άνοδο όταν αυτό σταματήσει να λειτουργεί.

Αυτή, φυσικά, δεν είναι παρά μια αδόκιμη σκέψη...
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Πιστεύω ότι από τη στιγμή που παύει η παραγωγή του φωτός (της οποίας παραπροϊόν είναι η θερμότητα), παύει και ο κίνδυνος αύξησης της θερμοκρασίας.

Επειδή το έχω ψάξει αρκετά για το άρθρο που ανέβασα πρόσφατα, πιστεύω ότι ο λόγος που επιβάλλει τη συνέχιση της ψύξης και μετά το σβήσιμο του προβολέα, είναι η ανάγκη συνεχούς διατήρησης της επιφάνειας της λάμπας σε χαμηλότερη θερμοκρασία από το εσωτερικό.
Εάν δε συμβαίνει αυτό, εξαχνωμένο βολφράμιο από τα ηλεκτρόδια εναποτίθεται στην επιφάνεια του γυαλιού και σταδιακά το σκουραίνει, με αποτέλεσμα το φως να εμποδίζεται να βγει.

Ο προβληματισμός περί της συμπεριφοράς του γυαλιού στους διαδοχικούς κύκλους θέρμανσης/ψύξης είναι εύλογος. Στην καταπόνηση που προκαλούν, αλλά κυρίως στις τεράστιες πιέσεις (200 bar) των ατμών υδραργύρου που περιέχονται στις λάμπες των προβολέων, οφείλονται οι καταστροφικές ρήξεις, που κανονικά όμως δε συμβαίνουν πριν το συνιστώμενο όριο λειτουργίας των 2-3.000 ωρών.
Όμως, η συμπεριφορά το γυαλιού της λάμπας δεν είναι ίδια με του απλού γυαλιού, για τον απλό λόγο ότι στις λάμπες χρησιμοποιείται χαλαζίας, που έχει πολύ υψηλότερο σημείο τήξης και εν γένει διαφορετική συμπεριφορά απ' το απλό γυαλί. Γι' αυτό και η ψύξη της λάμπας από τον ανεμιστήρα δεν έχει τις συνέπειες που θα είχε, αν ήταν από απλό γυαλί.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.897
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Σαφώς και δεν είναι κοινό γυαλί αυτό της λάμπας αλλά έχω τον προβληματισμό μου ακόμη.
Υπάρχουν πολλά είδη γυαλιού.
Ακόμη και τα απλά τζάμια για τα σπίτια έχουν μεγάλες διαφορές μεταξύ τους.
Κύριος λόγος γι΄αυτό είναι η σύσταση τους.
Δηλ. πόσο άμμο και πόσο άργιλο έχουν μέσα τους όπως επίσης κατά περιπτώσεις και μόλυβδο.
Ο μολυβδύαλος π.χ. έχει πολύ μεγάλη ποσότητα μολύβδου και είναι πιο σκούρο τα τζάμι με ένα μελί (σκατί) χρώμα και δεν το περνάνε οι ακτίνες Χ.

Θα πρέπει όμως να δούμε μια σκασμένη λάμπα με μεγάλη μεγέθυνση για να δούμε αν έχει αυτές τις ραγάδες το γυαλί της.
Έχει κανείς καμιά σκασμένη λάμπα;
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Εχετε κατι κατα νου ομως. Το ανεμιστηρακι δεν φυσαει κρυο αερα απο το περιβαλλον κατ' ευθειαν πανω στην ζεστη λαμπα, αλλα αποβαλει θερμο αερα απο το γενικοτερο χωρο του προβολεα στο περιβαλλον.
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Πάντως το μεγάλο πρόβλημα των λαμπών είναι η πτώση της φωτεινότητας με την πάροδο του χρόνου κι όχι το σπάσιμο.
Το πρώτο πρέπει να θεωρείται δεδομένο και οφείλεται κυρίως στην επίδραση της ακτινοβολίας UV στο γυαλί (δευτερευόντως στους αχνούς βολφραμίου), ενώ το δεύτερο είναι μάλλον ασυνήθιστο (αν τηρούνται οι προβλεπόμενες ώρες λειτουργίας).
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.897
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Το ίδιο είναι Σταύρο.
Αποβάλει αέρα ο οποίος όμως αναπληρώνεται άμεσα με φρέσκο εισερχόμενος πάνω στη λάμπα.
Έτσι ψύχεται. Και στη μια περίπτωση και στην άλλη κρύος αέρας πάει επάνω στην λάμπα.
 

Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Excuse me Μιχαλιο, καθολου το ιδιο. Ακομα και σε χαμηλες θερμοκρασιες της ταξης των 40-50 βαθμων υπαρχει σημαντικη διαφορα αναμεσα στο να φυσαει αερα πανω στην πηγη θερμοτητας, και να ρουφαει απο αυτην.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Re: Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Πάντως το μεγάλο πρόβλημα των λαμπών είναι η πτώση της φωτεινότητας με την πάροδο του χρόνου κι όχι το σπάσιμο.
Μην το λες Δημητρη!
Μου εχει τυχει-οχι σε εμενα δηλαδη αλλα σε πελατες-παρα πολλες
φορες.
Στο παρελθον μαλιστα υπηρχαν και μοντελα το οποια "υπεφεραν"
απο σπασιμο(βλ.Infocus 110)
 

MaxHeadroom

Moderator
Moderator
Μηνύματα
7.644
Reaction score
9.216
Απάντηση: Re: Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Μην το λες Δημητρη!
Μου εχει τυχει-οχι σε εμενα δηλαδη αλλα σε πελατες-παρα πολλες
φορες.
Στο παρελθον μαλιστα υπηρχαν και μοντελα το οποια "υπεφεραν"
απο σπασιμο(βλ.Infocus 110)
Καμία αντίρρηση ότι συμβαίνει, αλλά είναι μια μη-φυσιολογική αστοχία υλικού, που καλύπτεται από τη εγγύηση των περισσότερων κατασκευαστών.
Η πτώση φωτεινότητας από την άλλη, είναι κάτι αναπόφευκτο και δε στο καλύπτει κανείς...
 

Μηνύματα
1.732
Reaction score
789
Originally Posted by MaxHeadroom
Πάντως το μεγάλο πρόβλημα των λαμπών είναι η πτώση της φωτεινότητας με την πάροδο του χρόνου κι όχι το σπάσιμο.
δουλευοντας ως τεχνικος σε μηχανηματα που χρησιμοπουσαν λαμπες uv (με ατμους υδραργυρου εσωτερικα) με ισχυς απο 500watt εως 6000watt, εχω να παραθεσω τα εξεις:

α) η λαμπα για να αναψει πρεπει να ειναι κρυα. Ολα τα μηχανηματα ειχαν μια λειτουργια οταν η λαμπα ειναι ζεστη και πρεπει να αναψει να βαλουν ανεμιστηρα στο φουλ με μεγιστη ροη αερα.

β) ειχαν 4 σκαλες,
σκαλα 1: ρελαντι(αναμονη) που δουλευε με χαμηλη ταση και κλειστο διαφραγμα-κλειστρο, αρα με μειωμενο αερισμο και ελαχιστη λειτουργια ανεμηστηρα (παρ'ολα αυτα 80 βαθμους κελσιου), αν η θερμοκρασια επεφτε παρακατω, σβηναν και το μηχανημα μεταπηδουσε στην λειτουργια (α) παραπανω.

σκαλα 1,2,3: 3 εντασεις φωτισμου με ανοιχτο διαφραγμα-κλειστρο, η ροη του αερα ειναι αναλογη της εντασης του φωτος (και της τασης στα ακρα της). Αν η θερμοκρασια ανεβενε εκτος οριων, ανεβενε η ενταση φωτος (με λαθος ομως μηκος κυματος), θαμπωνε η λαμπα γρηγορα και μερικες φορες μαυριζε απο μεσα και εσβηνε παλι. Τοτε αν εσβηνε ο ανεμιστηρας η λαμπα καταστρεφοταν. Αλλα αυτο ηταν μη προβλεπομενη κατασταση (βλαβη).

γ) οταν γινοταν λειτουργια σε σκαλα 1,2ή3 μετα για λιγη ωρα επρεπε να μηνει η λαμπα σε ρελαντι πριν σβησει (περιπου 15 δευτερολεπτα - με κλειστο διαφραγμα-κλειστρο υπνθυμιζω, αρα χαμηλη ροη αερα).

δ) οταν εσβηνε - ΕΣΒΗΝΕ, ουτε αερας ουτε τιποτα, κλειστό κλείστρο, αρα χωρις ροη αερα και χωρις ανεμιστηρα και χωρις αμεση επαφη με το περιβαλλον.

ε) αν το ξανααναβες αμεσως (δεν συνιστατε), αναβε ο ανεμιστηρας σε μεγαλη σκαλα, ανοιγε το κλειστρο να διευκολεινει ροη αερα και μετα απο 1 λεπτο το πολυ καταφερνε να αναψει.

Συμπερασματα εκ παρατηρησεως:

τα μηχανηματα που κραταγαν την λαμπα σε σταθερες θερμοκρασιες (σταθερη θερμοκρασια αναλογα με την σκαλα), ειχαν την μεγαλυτερη διαρκεια ζωης σε λαμπες (5ετια με 8ωρο λειτουργια τουλαχιστον την μερα). Οι λαμπες αυτες στο τελος της ζωης τους ηταν θαμπες (οχι ραγισματα, οχι μαυρισμα), παραμορφωμενες (απο σωληνοτες ή σφαιρικες ειχαν καπως φουσκωσει) και συνιθως αντικαθισταντω λογω μοιωμενης εντασης φωτος και αργης εκινησης (αργουσαν να αναψουν).

τα μηχανηματα που απλα αναβαν τον ανεμιστηρα σε συγκεκριμενη ταχυτητα και δεν λαμβαναν υποψιν την θερμοκρασια λαμπας (που αλλαζει με την παλαιωση της λαμπας και την εξωτερικη θερμοκρασια, τις αυξομοιωσεις τασης δικτυου) ειχαν εναν περιπου χρονο ζωης. Στα μηχανηματα αυτα οι λαμπες ηταν θαμπες, μαυρισμενες απο μεσα (βολφραμιο στο τζαμι), λιωμενες (αλλα οχι τρυπιμενες) και μερικες φορες σπασμενες (πολυ σπανια).

Σε κανενα μηχανημα, σε καμια μαρκα (agfa, kodak, eskofot, montakor, polychrom, dupont, ryobi και αλλες που δεν θυμαμε τωρα) δεν εμενε ανεμιστηρας αναμενος μετα το σβησιμο (αυτο συμφωνει με τα λεγομενα του Μιχαλη), ομως σε ολα τα μηχανηματα υπηρχε περιοδος ρελαντι (αναμονης) λιγα δευτερολεπτα, δηλαδη να πεσει η θερμοκρασια απο 120 βαθμους σε 80 βαθμους και μετα ελευθερο το σβησιμο με κλειστα κλειστρα (αργη ψυξη θαλαμου λαμπας χωρις καθολου ροη αερα μεσα).

Δεν εσω κατσει μα μετρησω θερμοκρασιες αναματος-λειτουργιας-σβησιματος στον προβολεα μου με οργανο, αλλα για να πω την αληθεια, περισσοτερο ανησυχω μηπως σκασει η λαμπα και παρει μαζι της την πλακετα εκκινησης και υπαρχει εξαρτημα που δεν βρισκετε πανω σε αυτη, παρα για το αν θα πεθανει η λαμπα νωριτερα ή οχι. Ετσι και αλλιως η παλαιωση της λαμπας εχει επιπτωση στην ενταση του φωτος και καλα ειναι να αλλαζει πριν σκασει ή πεθανει. Με το χερι παντως εχω παρατηρησει οτι οταν κλεισει ο ανεμιστηρας η θερμοκρασια ειναι πανω απο 60 βαθμους.

Ανδρεα, αυτα περι σπασιματος λαμπων συμβαινουν συχνα σε φτηνιαρικους προβολεις ή σε οποιοδηποτε μοντελο;
 


Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Μπράβο σε όλα τα παιδιά που συμμετέχουν με τις απόψεις τους στο συγκεκριμένο thread, πολύ ωραίο το θέμα που άνοιξε ο Μιχάλης. :615:
<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
Το μόνο που μπορώ να συνεισφέρω στη πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, είναι το εξής: κάπου το έχω διαβάσει, αλλά δεν μπορώ να θυμηθώ πού, πιθανότατα σε manual κατασκευαστή προβολέων, ότι η λειτουργία του ανεμιστήρα μετά το σβήσιμο της λάμπας και μάλιστα σε φουλ στροφές, έχει σαν σκοπό να επαναφέρει γρήγορα τη λάμπα σε τέτοια θερμοκρασία, ώστε να μπορεί να ανάψει ξανά πολύ γρήγορα.
<o:p></o:p>
Μήπως το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό μας έχει απομείνει σαν κατάλοιπο στους home cinema προβολείς από τους data προβολείς παρουσιάσεων; Θέλω να πω ότι είναι πολύ πιθανότερο να υπάρξει ανάγκη για γρήγορο σβήσιμο και άναμμα σε έναν data προβολέα, από ότι σε έναν home cinema.
 

NIX

Μηνύματα
1.390
Reaction score
0
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Παναγιωτη,μετα τα σβησιμο του προβολεα η λαμπα δεν δουλευει στο full.
 

Μηνύματα
3.344
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Παναγιωτη,μετα τα σβησιμο του προβολεα η λαμπα δεν δουλευει στο full.

Νίκο, έγραψα ότι ο ανεμιστήρας δουλεύει στο φουλ για μερικά λεπτά μετά το σβήσιμο του προβολέα, και όχι φυσικά η λάμπα! :137:

Και στους δύο προβολείς που έχω η συμπεριφορά είναι η ίδια: στον Μπενγκ 8700 ο ανεμιστήρας δουλεύει στο φουλ για δύο ακριβώς λεπτά μόλις τον σβήνεις, ενώ στον Σαρπ 2100 ο ανεμιστήρας δουλεύει σε ανεβασμένες στροφές για ένα περίπου λεπτό.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.246
Reaction score
27.897
Απάντηση: Οι λάμπες των προβολέων.

Στον επσον 1000 που έχω ο ανεμιστήρας δουλεύει για 15 δευτερόλεπτα όλο κι όλο.
Μου είχε κάνει εντύπωση αλλά τελικά έτσι είναι.
Λέτε να το κατάλαβε η επσον και γι΄αυτό δίνει πλέον 3 χρόνια εγγύηση και για την λάμπα;
 

Μηνύματα
606
Reaction score
79
Στον optoma hd65 μολις σβησει η λαμπα σταματανε και τα ανεμηστηρακια. Στις 100+ ωρες που τον εχω δεν εχω δει αισθητη πτωση στην φωτεινοτητα ενω στο epson 700 στις 120 ωρες υπηρχε αισθητη διαφορα.
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Κύριοι, η απρόσκοπτη ψύξη των ηλεκτρονικών πλακετών είναι το θέμα για το οποίο συνεχίζει να λειτουργεί ο ανεμιστήρας ακόμη και με το πέρας λειτουργίας του προβολέα. Η λάμπα, ως λάμπα, έχει τις αντοχές να λειτουργεί για ώρες δίχως τη παραμικρή ψύξη, όχι όμως οι παρακείμενες ηλεκτρονικές πλακέτες που είναι πρακτικά αδύνατον να λειτουργήσουν σε τέτοιες θερμοκρασίες.

Για αυτο και η ψυξη λοιπόν.
Μη σας μπαίνουν....ιδέες γιατί θα τα κάψετε όλα. :138:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.364
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top