Οι συμβουλές του avsite σε μια φωτογραφία

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.957
Reaction score
6.679
Τι να σου κάνουν τα genelec και ο τρινοβ όταν είναι τοσο εκτός;.
Η αφροκρεμα γινεται σούπα....
Όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, ακριβώς επειδή πολλά πράγματα είναι αναγκαστικά τόσο εκτός, προσπαθείς -αγοράζοντας τα καλύτερα μηχανήματα- να πάρεις το καλύτερο αποτέλεσμα που μπορείς. Αρκεί να ξέρεις τι κάνεις και γιατί το κάνεις.

Για τον ίδιο λόγο πήρα κι εγώ τα MeG. Δεν υπάρχει αμφιβολία ότι σε προσεγμένους χώρους, πολύ φθηνότερα/χειρότερα ηχεία παίζουν πολύ καλύτερα απ'ότι τα MeG στον δικό μου. Εγώ όμως τι να κάνω τώρα γι'αυτό; Να πάρω κάτι χειρότερο (και να ακούω χειρότερα απ'ότι θα μπορούσα) επειδή κάποιοι θα πουν ότι έκανα την αφρόκρεμα σούπα; Ή να κάνω αναγκαστικά το σαλόνι μου στούντιο; Όπως λέει και ο @alexis το σαλόνι είναι πρωταρχικά κάτι άλλο και δευτερευόντως χώρος ακρόασης. Το δικό μας τουλάχιστον.

Εκεί που διαφωνώ βέβαια μαζί του, είναι στους dedicated χώρους. Χωρίς να λέω ότι θα πέταγα την αισθητική από το παράθυρο (δεν θα μπορούσα), ε, σίγουρα θα έκανα πολύυυ περισσότερες εκπτώσεις από αυτές που θα μπορούσα να κάνω στο σαλόνι μου. Αλλιώς δεν θα είχε και νόημα.

Υ.Γ. Για τον συγκεκριμένο χώρο της φωτογραφίας δεν ξέρω, μπορεί όντως να πήρε τον Τρινόφ για να πουλήσει μούρη και να μην τον ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, ποσώς με ενδιαφέρει. Απλά λέω πως γενικά δεν θα καταδικάσω κάποιον που έβαλε ένα πολύ καλό μηχάνημα σε έναν όχι τόσο καλό χώρο, εφόσον δεν θέλει/μπορεί να πειράξει τις άλλες παραμέτρους.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Εκεί που διαφωνώ βέβαια μαζί του, είναι στους dedicated χώρους. Χωρίς να λέω ότι θα πέταγα την αισθητική από το παράθυρο (δεν θα μπορούσα), ε, σίγουρα θα έκανα πολύυυ περισσότερες εκπτώσεις από αυτές που θα μπορούσα να κάνω στο σαλόνι μου. Αλλιώς δεν θα είχε και νόημα.
Το ίδιο λέμε πάνω κάτω.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Άλλο λέω άλλο καταλαβαινετε, επίδειξη φώτο ως απάντηση σε σχόλιο τυπου πάρε αυτό γιατί γελάσες,δειχνει επικροτηση της τελευταίας επίδειξης. Αυτό αντιλαμβάνομαι εγώ....
Με τους εγκαταστάτες ενίσταμαι που δεν μπορούν να ενσωματωσουν σωστα εξαιρετικά μηχανήματα όμορφα αισθητικα στο χώρο.
Για να καταλάβετε, για εμένα στούντιο έχει γίνει ήδη ο χώρος κάποιου όταν έχει ήδη ορατά ηχεία...
 




Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Π'αντως, κατά τη γνώμη μου η ουσία δεν είναι να πάρουμε τρίνοβ και τζένελεκ, αλλά ενεργά, subs και dsp, συν τη φροντίδα χώρου ( όσοι και όσο μπορούν ). Εγώ τουλάχιστον αυτό κρατώ και αυτό είναι ο στόχος μου για το μέλλον.
( ότι ήμουν π@π@ρας που δεν πήρα τα Genelec, σας το έχω πει; Ε, σας το ξαναλέω :p )
 





dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Εμένα πάλι ο τυπάς μου φαίνεται ωραίος. Πήρε (αν τα πλήρωσε κι όλας) την καλύτερη πηγή / processor που υπάρχει και τα καλύτερα ηχεία που υπάρχουν στα χρήματά τους. Έχει ένα μικρό και όμορφο χώρο και κουτσά - στραβά τα χώρερε. Μια χαρά. Και με σόνος βέβαια μια χαρά θα ήταν σε αυτό το δωμάτιο αλλά ήθελε τοπ πράματα. Μπράβο του και ζηλεύω.
 




vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.228
Reaction score
8.106
Εμένα πάλι ο τυπάς μου φαίνεται ωραίος. Πήρε (αν τα πλήρωσε κι όλας) την καλύτερη πηγή / processor που υπάρχει και τα καλύτερα ηχεία που υπάρχουν στα χρήματά τους. Έχει ένα μικρό και όμορφο χώρο και κουτσά - στραβά τα χώρερε. Μια χαρά. Και με σόνος βέβαια μια χαρά θα ήταν σε αυτό το δωμάτιο αλλά ήθελε τοπ πράματα. Μπράβο του και ζηλεύω.
ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ που ζηλευεις και το λες.
ο αλλος ζηλευει και λεει "τι ασχιετος" ο r&d...
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Όλα είναι θέμα σχεδιασμού εσωτερικής διακόσμησης.
Ακόμα και τα άσπρα ηχεία μπορούν να δέσουν άψογα δίπλα σε μια οθόνη.

Όταν κάτι δεν δένει με το σύνολο δεν φταίει πάντα το "κάτι". Πολλές φορές ο χώρος δεν είναι κατάλληλος για αυτό το "κάτι", δεν σχεδιάστηκε σωστά ώστε να το κάνει κομμάτι του.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.449
Reaction score
5.549
Προσωπικά κάθε τι που φαίνεται πέραν της εικόνας όταν βλέπω ταινία με ενοχλεί (περιττό να πω πως στις περισσότερες συσκευές μου έχουν είτε αποκολληθεί είτε καλυφθεί με γόμα για κάρβουνο όλα τα LED κλπ που μπορούν να φωτίσουν έστω και στο ελάχιστο το batcave :D)

Glossy, άσπρα, κλπ ηχεία για home cinema = not for me.
Αν το θέλει ο άλλος, no problem ( εδώ άλλος ήθελε σύριζα με τον τοίχο την οθόνη και τα ηχεία SVS καθρέπτης μαύρος δίπλα ακριβώς δίχως cm κενό... πετάει ο γάιδαρος; πετάει! )
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top