Οι τιμες (κυριως) των hi end συσκευων θα ανεβουν καθετα... Πολλες εταιρειες θα κλεισουν!


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.605
Ο φωσφορούχος μπρούτζος δεν περιέχει το στοιχείον του Θείου, και γι' αυτό είναι ακατάλληλος για την κατασκευή θυμιατών. Είχε βγάλει και μια σχετική ανακοίνωση η επιστημονική επιτροπή της Ιεράς Συνόδου, αλλά δεν βρίσκω το λινκ - πού να ψάχνω τώρα...
 


exile

Videocameras
Μηνύματα
6.053
Reaction score
4.347
Ο φωσφορούχος μπρούτζος δεν περιέχει το στοιχείον του Θείου, και γι' αυτό είναι ακατάλληλος για την κατασκευή θυμιατών. Είχε βγάλει και μια σχετική ανακοίνωση η επιστημονική επιτροπή της Ιεράς Συνόδου, αλλά δεν βρίσκω το λινκ - πού να ψάχνω τώρα...
Ευλογημένη απάντηση...:biggrin:

Ποίος ο...666 και ποίος ο ..."γιατρός"...:unsure:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
H μουσικη απαιτει ταχυτητες ποοοοοοοιοοοοοοοοολυ υψηλοτερες απο 300χλμ/ωρα για να αναπαραχθει με χρονικη και τονικη ακριβεια... ΔΕΝ γινεται να αναπαραξεις μουσικη ορθα με σχεδιαση push-pull γιατι μειωνει δραστικα την ταχυτητα αναπαραγωγης ανεξαρτητα με το ποσο καλη ειναι η σχεδιαση..., Το ζητημα ειναι οτι για να ακουσεις σωστα ενα single ended ενισχυτη το κοστος γινεται αστρονομικο γιατι απο την φυση της η υλοποιηση δεν δεχεται συμβιβασμους....
Το να πάρεις κάνα Class D ενισχυτή που είναι στην αιχμή της παρούσης τεχνολογίας, το έχεις σκεφτεί;
Τι δουλεια κανεις λοιπον?
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Η εμπειρία μου πάντως με έχει διδάξει ότι ,ειτε σε καιρό πολέμου είτε σε καιρό ειρήνης , οι τιμές των second hand χαιεντ συσκευών γκρεμιζονται(συγκρινομενες με τις αρχικες λιανικές) και ρευστοποιουνται δύσκολα.
Γιαυτο και στο άθλημα έχει επικρατήσει η τράμπα για διευκολυνση της ρευστοποιησης και αύξησης του κύκλου εργασιων ;)
Η τράμπα επίσης συναντάται συνήθως σε δικαναλα συστήματα από 4ψηφιο νουμερο και πανω και σπάνια έως ποτέ σε χομσινεματζιδικα συστήματα.Σας έχει τύχει ποτέ να δώσετε τράμπα την 42αρα ή τον προβολέα για να πάρετε 65αρα ή καινουριο προβολι;:oops:
 
Last edited:

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Η εμπειρία μου πάντως με έχει διδάξει ότι ,ειτε σε καιρό πολέμου είτε σε καιρό ειρήνης , οι τιμές των second hand χαιεντ συσκευών γκρεμιζονται(συγκρινομενες με τις αρχικες λιανικές) και ρευστοποιουνται δύσκολα.
Γιαυτο και στο άθλημα έχει επικρατηση η τράμπα για διευκολυνση της ρευστοποιησης και αύξησης του κύκλου εργασιων ;)
Η τράμπα επίσης συναντάται συνήθως σε δικαναλα συστήματα από 4ψηφιο νουμερο και πανω και σπάνια έως ποτέ σε χομσινεματζιδικα συστήματα.Σας έχει τύχει ποτέ να δώσετε τράμπα την 42αρα ή τον προβολέα για να πάρετε 65αρα ή καινουριο προβολι;:oops:
τωρα που το λες ρε φιλε, την εδινα μια τραμπα την 50αρα να παρω μια 60αρα!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
... ετσι πρεπει, γιατι καπχοιοι... υποτιμουσαν τις τιμες των απλων καλωδιων... τωρα που θα φτασουν οι τιμες σε χαλιεντ επιπεδα .... να δεις πως απογειωνει το συστημα ενα απλο καλωδγιο.. 🐒
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Η εμπειρία μου πάντως με έχει διδάξει ότι , ειτε στον Β ΠΠ....είτε μετά με το σχέδιο Μάρσαλ , οι τιμές των second hand χαιεντ συσκευών γκρεμιζονται(συγκρινομενες με τις αρχικες λιανικές) και ρευστοποιουνται δύσκολα.
:p :roflmao:
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Η δικιά μου εμπειρία λέει ότι θα πεινάσουμε και θα φάμε τα μηχανήματα μας. Και καλά εμείς οι γέροι θα φάμε τα βινύλια που έχουμε και είναι οργανική ύλη και τρωγονται. Εσεις τι θα φάτε ? άυλα αρχεία :D
 


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
H μουσικη απαιτει ταχυτητες ποοοοοοοιοοοοοοοοολυ υψηλοτερες απο 300χλμ/ωρα για να αναπαραχθει με χρονικη και τονικη ακριβεια... ΔΕΝ γινεται να αναπαραξεις μουσικη ορθα με σχεδιαση push-pull γιατι μειωνει δραστικα την ταχυτητα αναπαραγωγης ανεξαρτητα με το ποσο καλη ειναι η σχεδιαση..., Το ζητημα ειναι οτι για να ακουσεις σωστα ενα single ended ενισχυτη το κοστος γινεται αστρονομικο γιατι απο την φυση της η υλοποιηση δεν δεχεται συμβιβασμους....
Είχα την εντύπωση ότι το συγκεκριμένο (μόνο) θέμα της "ταχύτητας" ήταν θέμα κλάσης Α (άντε και μεθοδο bias) στους SET και όχι τόσο θέμα SE vs push pull. Μπορείς να επεκταθείς λίγο ?

Πάντως ναι και εμένα τα αυτάκια μου λένε ότι (κάποια) πους πούλ τέινουν να βιάζονται χα χα... παίζουν τα τζαζ ρόκ, τα ρόκ μέταλ και τα λάτιν άστο να μην πώ :D Κάποια SET βέβαια ανάλογα την μέθοδο bias παίζουν ¨αργά". ¨Ολα βέβαια υποκειμενικά ή μάλλον καλύτερα να πω συγκριτικά μεταξύ των.
 
Last edited:


Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
......φάτε τώρα που μπορείτε , .....για να έχουμε αναμνήσεις αργότερα .
-
View attachment 250824

-.....θυμάσαι ,
:errwhat:
Πάντως εμένα ο παππούς μου και η γιαγιά μου είχαν ενα μεγάλο διώροφο νεοκλασικό στύλ σε Αθηνάς, Σωκράτους δε θυμάμαι, που θα έκανε τώρα μια περιουσία, και το έιχαν πουλήσει για κάνα δυο μπετόνια λάδι (δε θυμαμαι τι μου λέγανε) :D
 

Μηνύματα
15.021
Reaction score
20.770
2,5 φορες επαν το αλουμινιο... Τρεις φορες ο χαλκος, υπερδιπλασια τιμη για τον φωσφορουχο μπρουτζο...

Οι τιμες στις ηλεκτρονικες συσκευες που χρισιμοποιουν πανακριβα σασι (μοιραια) θα εκτοξευτουν... Τα Πικαπ και οι βραχιονες θα γινουν απλησιαστα... Πολλες εταιρειες θα κλεισουν!

Οποιος μπορει και αγοραζει τωρα, θα αποδειχθει ο πιο κερδισμενος στο μελλον.
τα πικάπ που θα γίνουν απλησίαστα για τα 2 κιλά μπρούτζου που από τα 13 πήγε στα 28 και αύριο στα 48 ευρώ;
και τα άλλα μέταλλα; και το ρεύμα;
εσύ δηλαδή σαν μηχανουργός όταν παραδίδεις ένα έργο το βασικό κόστος είναι το υλικό (όταν μιλάμε για αλουμίνιο/μπρούτζο/χάλυβα και όχι κάτι ιδιαιτέρως εξεζητημένο) ή οι ώρες κατεργασίας και η απόσβεση του κεφαλαίου;

δηλαδή μια χαιεντ συσκευή των 12000 ευρώ με 40 κιλά αλουμίνιο και 3 κιλά χαλκό (που δεν έχει τόσο ούτε στον μ/σ αλλά έστω) , τι μέρος των 12000 είναι τα υλικά αυτά ; το 3% το 5% ;

όχι άλλο κάρβουνο.
 

Μηνύματα
12.496
Reaction score
14.648
Βρε όπως πάει το πράγμα, ουτε Κινέζικα φτηνά δε θα βρίσκουμε. :D
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.768
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top