Οι τιμες (κυριως) των hi end συσκευων θα ανεβουν καθετα... Πολλες εταιρειες θα κλεισουν!

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
Μια που το εφερε παλι βλεπω η κουβεντα.....χθες τελειωσα εναν πινακα για εναν φιλο μου δικαναλο που ηθελε να βαλει κατι γαματο αναμεσα στα ακριβα ηχεια του και πανω απο το πικαπ που να ταιριαζει παραλληλα και με την αποκριση του συστηματος του στον χωρο του.
1652802109487.png


Απο αυριο ξεκιναω να ζωγραφιζω τις καμπυλες και για τα υπολοιπα ηχεια του πολυκαναλου συστηματος μου. :lolsign:
1652802633200.png
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Μια που το εφερε παλι βλεπω η κουβεντα.....χθες τελειωσα εναν πινακα για εναν φιλο μου δικαναλο που ηθελε να βαλει κατι γαματο αναμεσα στα ακριβα ηχεια του και πανω απο το πικαπ που να ταιριαζει παραλληλα και με την αποκριση του συστηματος του στον χωρο του.
View attachment 251470

Απο αυριο ξεκιναω να ζωγραφιζω τις καμπυλες και για τα υπολοιπα ηχεια του πολυκαναλου συστηματος μου. :lolsign:
View attachment 251471
Καλλιτεχνάρα!!! Χαραμίζεσαι βρε!!!!!! Φτιάξε μου κι εμένα ένα δικάναλο, παρακαλώ!!!!!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Εάν θυμάμαι καλά το περιστατικό που συζητάτε, κατά την γνώμη μου οι μετρήσεις ΔΕΝ ήταν "πειραγμένες". Σε καμία περίπτωση.
Αντιθέτως, μπορώ με σιγουριά να πω πως όποιος θεώρησε αυτές τις μετρήσεις πειραγμένες, δεν ξέρει ούτε από REW, ούτε από μετρήσεις, ούτε σκαμπάζει έστω και ελάχιστα από ακουστική.
Παντελώς άσχετοι όσοι είχαν εμπλακεί στην συζήτηση, επιπέδου νηπιαγωγείου.
Αυτό θυμάμαι και εγώ σαν συμπέρασμα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ο μόνος που δείχνει να μην επηρρεάζεται, απο όλα αυτά είναι ο Bhutia, με την ιώβεια υπομονή του (που οφείλεται στην πίστη του Ιώβ, αλλά και κάθε είδους, άσχετως μορφής και που αυτό σηματοδοτεί ο μύθος, πρίν δεν υπήρχε υπομονή παρά μόνο αυτή του συμφέροντος και όχι της ηθικής χα χα) και που νομίζει ότι δεν υπάρχει πίστη στην επιστήμη. Κάτι άπιστοι (διαβόλια) σαν εμένα του δοκιμάζουν την υπομονή, πρήζοντας τον για το καλό του και για την ακόμη μεγαλύτερη εξέλιξη του (εαν και ήδη υπέρ του δέοντος ικανοποιητική) αλλά αυτός ο ίδιος την επιζητά. χα χα. Δεν φάινεται να το εκτιμάει ή να είναι έτοιμος να το κατανοήσει , τουλάχιστον στην ολότητα του το εγχείρημα και άρα θα σταματήσω. χα χα
Σ'έναν κανονικό κόσμο κανένας μας δεν θα έπρεπε να είναι τόσο ανόητος ώστε να έμενε απολύτως βέβαιος για τις πεποιθήσεις του...
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Σ'έναν κανονικό κόσμο κανένας μας δεν θα έπρεπε να είναι τόσο ανόητος ώστε να έμενε απολύτως βέβαιος για τις πεποιθήσεις του...
Βέβαια, αλλά συνήθως δεν είναι το πρόβλημα τόσο οι πεποιθήσεις, αλλά η ερμηνεία αυτών και τι σημαίνουν για τον καθένα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Βέβαια, αλλά συνήθως δεν είναι το πρόβλημα τόσο οι πεποιθήσεις, αλλά η ερμηνεία αυτών και τι σημαίνουν για τον καθένα.
Η γνωστική προσέγγιση με τους τρόπους επεξεργασίας τείνουν να εκπορεύονται από τις ίδιες τις πεποιθήσεις... :sneaky:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Η γνωστική προσέγγιση τείνει να εκπορεύεται από τις ίδιες τις πεποιθήσεις... :sneaky:
Λάθος όποιου το κάνει και δεν αφήνει ενα κομάτι του ανοιχτό.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.456
Σ'έναν κανονικό κόσμο κανένας μας δεν θα έπρεπε να είναι τόσο ανόητος ώστε να έμενε απολύτως βέβαιος για τις πεποιθήσεις του...
Πολύ gaslighting είναι αυτό. Δηλαδή να βάλουμε σε ψηφοφορία και το Νόμο του Ωμ;
 


Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Οπότε επιστρέφουμε στην Αρχή της...αβεβαιότητας. :wink:
Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. ¨Αλλος ένας μύθος. Απλώς η κβαντική θεωρία δεν είναι ολοκληρωμένη. Συν μια ακόμα προχθές επιβεβαίωση της θεωρίας του Αινστάιν. Κλάμα ο Krauss. Πως θα γράφει βιβλία τώρα. Ε, εντάξει έχει δημιουργηθεί "ρεύμα".

Επίσης το consciousness δεν είναι computational. Κλάμα και ο Μάσκ. Αλλά εντάξει και αυτός νέες θεωρίες να δημιουργούνται, τζερτζελές και να κυκλοφορει και χρήμα για όσους νομίζουν ότι θα γίνει με αυτόν τον τρόπο η "φάρσα" που λέει και ο Δεκέμβριος. Θα γίνει αλλά αλλιώς θα γίνει.

Επίσης η "προσοδοφόρα" πρόταση των βιολόγων στους κακόμοιρους κομπιουτεράδες που ελπίζουν και τους άνοιξε η όρεξη για δουλίτσα, ότι οι βιοχημικές διεργασίες μπορούν να γίνουν και να εκφρατούν με αλγόριθμο.
Και να αποδειχθεί ότι οδηγεί σε καλύτερες επιλογές του αλγορίθμου για τον άνθρωπο έναντι της παλιάς "μεθόδου" των ήδη συναισθημάτων , μόρφωσης, παιδείας κλπ και ερμηνευσής αυτών αφαιρώντας bias, και βγάζοντας απέξω , παρακάπτοντας την "ατελή" φύση του ανθρώπου που έχει δημιουργήσει (σύμφωνα με τις νέες επιστημο-φιλοσοφικό-θηρσκειο θεωρίες του 21 αιώνα) την αγριότητα που βιώνουμε (και όχι άλλοι παράγοντες) .... δεν φτάνει μόνο η πρόοδος που θα επιτευχθεί. Τέτοιου "είδους" πρόοδος οικονομική , υγείας κλπ χωρίς να ξέρεις και νά εχεις ορίσει ποιος είναι ο σκοπός της και τι αξίες ή ηθική θέλει να διαφυλάξει ή να εξελίξει και σε τί , δεν έχει πολύ αξία, μπορεί και επικίνδυνη, όπως πολλές άλλες αποδείχτηκαν ιστορικά. Δεν θέλει και πολλούς να την πιστέψουν σαν πανάκεια για να εφαρμοστεί ή να επιβληθεί. Απλώς την κλασική ελίτ των παντογνωστών και σίγουρων για τα πάντα εξυπνάκηδων και δυστυχώς αυτη την φορά ξανά για 2η φορά, σαν κοσμική κοινωνία που είμαστε, το πιο πιθανόν , όχι απο παπάδες όπως παλιά, αλλά απο επιστήμονες εδραιωθείσα. Εκτός εαν μας προλάβει το Ισλάμ χα χα.

Τάδε εφη ο αγαπητός μας παππούλης (Πένροουζ) και thva. "Αποδείξεις" υπάρχουν , εαν θες στέλνω χα χα. Όσο καταλαβαίνει κάποιος τι θεωρείται απόδειξη στην επιστήμη, βέβαια.

Οπότε και το κομάτι που αφήνουμε ανοιχτό στις πεποιθήσεις, βαισμένες οπουδήποτε, θέλει προσοχή, όπως και που οδηγεί.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
... καποιοι μπορει πιστευουν οτι οι δισκοι παιζουν καλητερα επειδη η γη ειναι επιπεδη οπως οι δισκοι, αλλα οχι οπως τα πατατακχια.. 🐒
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Πολύ gaslighting είναι αυτό. Δηλαδή να βάλουμε σε ψηφοφορία και το Νόμο του Ωμ;
Δεν είμαι απολύτως βέβαιος για τη ρητορική σκοπιμότητα στην ανωτέρω παρέμβαση...
Δεδομένα όπως ο νόμος του Ωμ ή το σχήμα της Γης υφίστανται ανεξάρτητα από πεποιθήσεις οι οποίες έχουν εξ ορισμού υποκειμενικό χαρακτήρα...
 


Μηνύματα
1.864
Reaction score
4.430
Σ'έναν κανονικό κόσμο κανένας μας δεν θα έπρεπε να είναι τόσο ανόητος ώστε να έμενε απολύτως βέβαιος για τις πεποιθήσεις του...
Διακρινω μια ρωγμη στο μπετον.
Ανεκαθεν το προβλημα ηταν οτι δεν αρκει να γνωριζεις το σωστο.
Θα πρεπει και να σου αρεσει.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.067
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top