Ολοκληρωμένος ενισχυτής από Hypex FA 503

Μηνύματα
146
Reaction score
169
Στόχος είναι η κατασκευή 3-δρομων ενεργών ηχείων οδηγούμενων από Hypex FA 503.
Ωστόσο μέχρι εκεί ο δρόμος είναι μακρύς.
Για τώρα τον ήχο σέρβιρουν τα B&W 803 N (ωχ ωχ βοήθειά μας) και αφού οι 503 θα αγοράζονταν για τα ενεργά, γιατί να μην οδηγήσουν και τα υπάρχοντα στην ενδιάμεση φάση μέχρι να σχεδιαστούν και να κατασκευαστούν τα ενεργά;
Ε να τα οδηγήσουν για!!! Ήρθε αυτόματα η απάντηση από τα ενδότερα.
Έλα όμως που το καλό, το τίμιο, το σοβαρό το plate amplifier θέλει κι ένα plate για να ξαποστάσει :lazy: (παραξενιές που έχουν κι αυτά). Κι ύστερα είναι και το "ματάκι" του remote kit που κάπου πρέπει να ακουμπήσει χώρια τα speakON για την έξοδο των ηχείων (που είναι οι αιωρητές καλωδίων όταν τους χρειάζεσαι ρε γμτ).
Όλα τα παραπάνω έκαναν παραπάνω από επιτακτική την κατασκευή ενός housing σαν προσωρινή λύση για να πάρει τη θέση του απελθόντα ολοκληρωμένου στο rack.
Εν αρχή ην τα σχέδια:

Του στρατζαριστού

upload_2019-2-24_12-33-3.png


και του συναρμολογήματος

upload_2019-2-24_12-28-58.png


μαζί με τα ψευτο-ρέντερ για να ανέβει η λίμπιντο

upload_2019-2-24_12-29-9.png


upload_2019-2-24_12-29-36.png


ευτυχώς η Hypex παρέχει λεπτομερέστατα 3D models οπότε όλα γίνονται εύκολα

upload_2019-2-24_12-31-2.png
 

Μηνύματα
146
Reaction score
169
Η αισθητική είναι κομματάκι industrial αλλά ποιος σας είπε ότι εγώ είμαι τύπος αναγεννησιακός :king::gotcha:

σειρά είχε η παραγγελία της λαμαρίνας 2mm από το λέιζερ-στράτζα.
με την παραλαβή ασταρώθηκε και βάφτηκε μαύρη με ρολάκι σφουγγαρωτό για να αφήσει και μια ψιλο-σφυρήλατη υφή.
Τα ξύλα κόπηκαν από κάτι σανίδια-ρετάλια σουηδικό που περίσσεψαν από κάτι ράφια της συντρόφου και περάστηκαν 1 χέρι βαρνίκι νερού.
Σημαδεύτηκαν και ανοίχτηκαν τρύπες στα σημεία βιδώματος και όταν όλα είχαν στεγνώσει ......τα ντααααααα:

IMG_9368.JPG


IMG_9369_1.jpg


Με λίγο τριβείο, κατσαβιδιέρα και καλή καρδιά όλα έκατσαν στη θέση τους ως είχαν προσχεδιαστεί.
 



Μηνύματα
146
Reaction score
169
Τα Fusion είχαν παραγγελθεί στη Hypex μέσω του Άλεξ (ανοίγει μάτια - κλείνει στόματα) Ζαπάντη που είναι και ΟΕΜ της.
Με μια τρομερή ντρίπλα της Hypex ήρθαν 1 κρύο βράδυ πριν καμιά βδομαδούλα εκπλήσσοντας άπαντες, που τα περιμέναμε τουλάχιστον 2 εβδομάδες μετά.
Μια ακόμα πιο τρομερή συγκυρία τα έφερε στα χέρια μου την επόμενη και μάλιστα με φρεσκοκολλημένα τα speakON από τα "ντελικάτα" χεράκια του Άλεξ.
Τρυποβίδωμα στο housing και πέσιμο ξανά με τα μούτρα στα πι ντι εφ να δω πως θα τα σετάρω μιας και η μέρα δεν έφτασε για να τα βάλουμε μπρος κιόλας.
Δεν ήταν τίποτα τελικά και με κάποιες δοκιμές (χωρίς τα 803 πάνω) έγινε το πρώτο σετάρισμα.
Τώρα είναι στο ρακ και περιμένουν τον Α.Ζ. να κάνουμε και ένα πρόχειρο EQ του χώρου έτσι για το καλό.

IMG_9370.JPG


IMG_9372.JPG


IMG_9373.JPG

Πάντως παίζουν εκπληκτικά. Drive και ακρίβεια από τα λίγα.
Taste of the things to come!
Στα συν ο τηλεχειρισμός και η αναλογική είσοδος για το mkII (βάι βάι δε με ξεπλένει ούτε ο Δούναβης)!
Αυτάάάάάά
Βαράτε τώρα.....

ΥΓ Ευχαριστώ στον Ζαπάντη είπα? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩ μαν!!!
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μπράβο ρε φίλε. Για τα speakon βάλατε άλλα καλώδια πιο χοντρά απ' αυτά που είχε στο κλιψάκι που κουμπώνει στον ενισχυτή; Ποιόν ενισχυτή αντικατέστησαν?
Κάποια μέλη εδώ πάντως υποστηρίζουν ότι μόνο για sub κάνουν οι fusion.....
 


Μηνύματα
146
Reaction score
169
Διατηρήσαμε αυτά που είχε στο κλιψάκι αφού τα περιελίξαμε ανά 2 όπως προτείνει η hypex. Μάλιστα λαμβάνοντας υπόψιν τη μελλοντική τοποθέτηση στα ενεργά δεν μειώσαμε το μήκος τους ούτε εκατοστό. Ωστόσο για να μην έχουμε 1 μέτρο από καθένα από αυτά να κόβει βόλτες μέσα στο housing τα βγάλαμε και τα ξαναβάλαμε (δημιουργώντας μια καλωδιοθηλιά) από τις δεύτερες οπές για speakON που είχα σχεδιάσει στη λαμαρίνα και που δεν χρησιμοποιήθηκαν (απλά υπήρχαν στο σχέδιο για προληπτικούς λόγους).

Τις 2 θηλιές μπορείς να δεις στην πρώτη φωτό του ρακ στο βάθος πάνω από το πολύμπριζο (τα περιπλεγμένα καλώδια).

Τώρα για τα sub και τους Hypex ε ναι μωρέ κι αυτοί εδώ (οι άμπαλοι) που τους χρησιμοποιούν στα μονιτοράκια τους ίσως θα έπρεπε να είχαν πιο ανοιχτά αυτιά προς τους δικούς μας "ινστρουχτορες" τι να πω όπως θα έλεγε κι 1 φίλος: "Γούστα είπε ο πίθηκος κι έφαγε το σαπούνι"
[DOUBLEPOST=1551009138][/DOUBLEPOST]Αντικατέστησαν τον Vincent SV-234
 
Last edited:

Μηνύματα
146
Reaction score
169
Δυστυχώς ουσιαστικές ηχητικές εντυπώσεις δεν μπορώ να έχω έτσι όπως είναι αυτή τη στιγμή ο χώρος.
Μεμονωμένα τα ηχεία παίζουν πολύ πιο καθαρά και σφιχτά γεγονός που έχει κάνει την μουσική σκηνή πιο ακριβή και ευκρινή.
Ωστόσο έτσι όπως είναι ο χώρος και με τη θέση τοποθέτησης των ηχείων έχω μια τεράστια ακύρωση στο εύρος 35-65hz που θέλει ακόμη πολλή δουλειά για να έρθει στα ίσα της.
ίδωμεν.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Περίμενε μην τους κρίνεις ακόμα.... Μετά από καμιά 200-αριά ώρες θα παίξουν καλύτερα, τα μόρια της μουσικής θα ρέουν πιο αβίαστα χαχαχ και pico-δυναμικά θα αποδίδονται καλύτερα.......
 


Μηνύματα
146
Reaction score
169
η αλήθεια είναι ότι ήμανε στο τσακ να ζητήσω στο Ζαπ να γυαλίσουμε τις επαφές των speakON πριν τις κολλήσεις για να βελτιωθεί η μοριακή ροή αλλά τελικά το κατάπια :)
Βρέθηκα ήδη 1 μήνα να κοιτάω τα ηχεία χωρίς να έχω ενισχυτή να τα παίξει αυτή τη φορά θα προτιμήσω να μην βρεθώ να έχω ενισχυτή χωρίς να έχω ηχεία οπότε αγγελία θα ανέβει μόλις οι ενισχυτές θα μπουν στις πλάτες των ενεργών.
Ενδιαμέσως θα γίνει προετοιμασία του χώρου κι έτσι θα μπορώ να ακούω και τη βελτίωση του αποτελέσματος :)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.868.701
Members
37.944
Νεότερο μέλος
timurakhmetov
Top