Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Πολλοί δεν χρησιμοποιούν καθόλου σημεία στίξης και ούτε καθόλου τονισμό.
Οπότε εκεί το κόμμα ξεκαθαρίζει το νόημα.
Κι όμως, κάνετε λάθος: το υποκείμενο δεν χωρίζεται ποτέ με κόμμα από το ρήμα. Επομένως, ο μόνος σωστός τρόπος γραφής είναι αυτός που υπέδειξε ο @Abessalom. Και στα δύο παραδείγματα που χρησιμοποιήσατε, η χρήση του κόμματος είναι εσφαλμένη.
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.657
Κι όμως, κάνετε λάθος: το υποκείμενο δεν χωρίζεται ποτέ με κόμμα από το ρήμα. Επομένως, ο μόνος σωστός τρόπος γραφής είναι αυτός που υπέδειξε ο @Abessalom. Και στα δύο παραδείγματα που χρησιμοποιήσατε, η χρήση του κόμματος είναι εσφαλμένη.
Το ένα μπορείτε να το θεωρήσετε λάθος εφόσον δεν τονίζεται το "μου"
Το άλλο όμως είναι σωστό.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Το ένα μπορείτε να το θεωρήσετε λάθος εφόσον δεν τονίζεται το "μου"
Το άλλο όμως είναι σωστό.
Και στις δύο προτάσεις, "τα παιδιά" αποτελούν υποκείμενο του ρήματος "είπαν", επομένως δεν γίνεται να χωριστούν με κόμμα. Από κει και πέρα, με την κατάλληλη χρήση του τόνου ξεκαθαρίζεται ο τύπος της αντωνυμίας (προσωπική ή κτητική) και διασαφηνίζεται το νόημα της πρότασης.
 





K

kimon

Guest
Ίος: Συναγερμός στο Λιμενικό - Ημιβυθίστηκε θαλαμηγός

Με την φόρα που έχουνε πάρει, θα διαβάσουμε σε λίγο ότι " ημιγκαστρώθηκε παρθένα"
(Προφανώς αυτό που θέλουν να πουν είναι ότι το σκάφος πήρε νερά και πλέει μισοβυθισμένο. )
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Επηρεάζει επί τα χείρω, και μάλιστα πολύ. Για τα οικιακά μεγέθη, 90m² είναι πολύ μεγάλος χώρος, κάτι σαν 8x11, κατά τι μεγαλύτερος από μισό γήπεδο βόλεϋ. Και επειδή έχετε τοιχωματικές επιφάνειες πολύ ανακλαστικές, πρέπει να τοποθετήσετε πολλά ηχεία. Προσωπικά δεν θα έβαζα λιγώτερα από μια συστοιχία 20 κομματιών σε διάταξη 5x4.


Λιγώτερα???


Έλα, κουίζ.
Ποιός το έγραψε αυτό?


ΥΓ. Δεν ήμουν εγώ παρ' ότι είμαι ανορθόγραφος.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.103
Reaction score
30.054
Έτσι έκανε ο αρχαίος τύπος.


Αυτά δεν είναι ακριβώς λάθη, η χρήση δηλαδή της παλαιάς ορθογραφίας λέξεων που στη νέα ελληνική έχει απλοποιηθεί.

Απλώς καταμαρτυρεί την ΕΣΣΟ του γράφοντος, πιθανότατα διψήφια.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
831
Έτσι έκανε ο αρχαίος τύπος.


Αυτά δεν είναι ακριβώς λάθη, η χρήση δηλαδή της παλαιάς ορθογραφίας λέξεων που στη νέα ελληνική έχει απλοποιηθεί.

Απλώς καταμαρτυρεί την ΕΣΣΟ του γράφοντος, πιθανότατα διψήφια.
Μήπως θα έπρεπε να γράψει "ολιγώτερα" σε αυτήν την περίπτωση?
Αν δηλαδή ειναι θέμα εσσο
 


Μηνύματα
298
Reaction score
831
Θέμα ΕΣΣΟ είναι σίγουρα, αυτό μας το δείχνει η χρήση της λέξης. Αυτό που δεν μας λέει η τελευταία, είναι από πια πλευρά πολέμησε ο γράφων, των Ελλήνων ή των Περσών.
Τραβεστί την έκανε την λέξη ο αρχαίος!
Τη γνώρισε "ολιγώτερα", στην πορεία αυτή μετονομάστηκε-απλοποιήθηκε σε "λιγότερα", και πλέον ο γράφων χρησιμοποιεί αυτό το bisexuall "λιγώτερα", το οποίο, ναί, τώρα το καταλαβαίνω κι εγώ, δεν ειναι λάθος!
Να είσαι καλά αδερφέ, μου άνοιξες τα μάτια!!



Ένα κλαμμα λιγοτερο για τον αρχαιο λοιπον.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.049
Reaction score
20.457
Θέμα ΕΣΣΟ είναι σίγουρα, αυτό μας το δείχνει η χρήση της λέξης. Αυτό που δεν μας λέει η τελευταία, είναι από πια πλευρά πολέμησε ο γράφων, των Ελλήνων ή των Περσών.
Ήμουν ο απεσταλμένος των Μεγάλων Δυνάμεων. Ο Ρίτσαρντ Χόλμπρουκ της εποχής.
 



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τραβεστί την έκανε την λέξη ο αρχαίος!
Τη γνώρισε "ολιγώτερα", στην πορεία αυτή μετονομάστηκε-απλοποιήθηκε σε "λιγότερα", και πλέον ο γράφων χρησιμοποιεί αυτό το bisexuall "λιγώτερα", το οποίο, ναί, τώρα το καταλαβαίνω κι εγώ, δεν ειναι λάθος!
Να είσαι καλά αδερφέ, μου άνοιξες τα μάτια!!



Ένα κλαμμα λιγοτερο για τον αρχαιο λοιπον.
Δεν είναι κακό... άλλωστε πλησιάζει και το Athens pride.. μη ξεχνιόμαστε..
 




Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.125
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top