Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει






Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Η Γ' Κλίση είναι δύσκολη. Τα πολυτελή, των πολυτελών, τρέχα γύρευε. Η Πρώτη είναι πιο εύκολη, ο επικεφαλής, του επικεφαλή, η πλήρη της πλήρης...

Εκείνο το 3ων Δωματίων, ονοματεπώνυμο είναι; :biggrin:
 









Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Προσπαθούσαν να βρουν τον σωστό τρόπο γραφής!!
Είναι όπως το γνωστό ανέκδοτο:

Χερ' δεξί, στου χαντάκ'
Χερ' αριστερό, στου χαντάκ'
Κεφάλ', στην ασφλτ...
στην αφλστ...
στην άστφλ....
...στου χαντάκ'!

 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.114
Reaction score
30.057
Πριν λίγο :

"... θα κάνω μια ανασυγκρότηση με τον εαυτό μου και θα δώσω ο, τι καλύτερο εχω για να επιτεύξω τον στόχο μου"

Μην κοιτάτε τη σωστή ορθογραφία, εγω το μετέγραψα όπως το άκουσα απο την τιβι που έβλεπε η σύζυγος τζινεντιέμ
 


K

kimon

Guest
Διάβαζα -λίγο αφηρημένα είναι η αλήθεια- το παρακάτω κείμενο:
Ήταν μάλιστα τόσο μεγάλη η ορμή του χειμάρρου που εκτόξευσε τη σορό της άτυχης γυναίκας περίπου 60 μέτρα σε παράκτια περιοχή από την κοίτη του ποταμού, στην περιοχή της Βασιλίτσας.
που αναφερόταν στην άτυχη φαρμακοποιό από το Μουζάκι.
Η κόρη μου περνώντας είδε τον τίτλο της είδησης και με ρώτησε ποιά ήταν η εξέλιξη των ερευνών.
-Άσε, της λέω, βρήκαν το πτώμα στην θάλασσα.
Και μετά, όταν κατάλαβα τι είπα, δαγκώθηκα: "μα τί λέω; θάλασσα στην Καρδίτσα; "
Κύριοι συντάκται ανοίξτε την Χαρτογραφία του Δημοτικού!
Εκεί θα δείτε ότι, όπως μάθαμε και 'μεις, ότι ο ποταμός έχει όχθες και (φυσικά) παρόχθιες περιοχές!
(
για να μη πούμε και για τα άλλα μαργαριτάρια).
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.364
Από σημερινό άρθρο κυπριακής εφημερίδας:

"Σύμφωνα με το κατηγορητήριο, ο 35χρο νος φέρεται να προκάλεσε τρόμο και ανησυχία στον κ. Κωστρίκη, απειλώνταςον με βία, όταν του άφησε γραπτό φωνητικό μήνυμα στον τηλεφωνητή του γραφείου του [...]"

Φίλε δημοσιογράφε, τα φωνητικά μηνύματα που αφήνονται σε τηλεφωνητές, είναι ηχογραφημένα φωνητικά μηνύματα, όχι γραπτά.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.268
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top