Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
(δεν πρόλαβα το edit)

«Το ενδιαφέρον είναι ότι, όπως παρατηρεί η Hardaker (2013) μελετώντας το trolling, όσοι/ες διορθώνουν λάθη άλλων μπορεί να υποπίπτουν και οι ίδιοι/ες σε γλωσσικά σφάλματα ή μπορεί να μην είναι σε θέση να εντοπίσουν το ακριβές λάθος, καταφεύγοντας σε γενικευτικές κριτικές (π.χ. «μάθε πρώτα ελληνικά και μετά μίλα»), απλά και μόνο για να αποθαρρύνουν τον/τη συνομιλητή/τρια από την περαιτέρω έκφραση της γνώμης του/της»

Τηρουμένων πάντα κάποιων αναλογιών, έτσι;

 









Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.098
Reaction score
30.053
Ε καλά, μπροστά στα τόσα που έχει πει, το να ξεστομίσει κάτι το απλώς αδόκιμο δεν είναι καν πταίσμα... Και η κυβέρνησή του είχε καταργήσει, θυμίζω, γενικώς τα πταίσματα

Χώρια που εάν μιλούσε για "διαμερισμό", θα βρίσκονταν πολλοί στο κόμμα να το νομίσουν μπηχτή για τον Παπαδημούλη
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
"Η απόφαση πάρθηκε" ή "Η απόφαση λήφθηκε";
Ποιο είναι το σωστό; Υπάρχει κάποιος κανόνας;
 



Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Απο την στιγμή που υπάρχει ρήμα "αποφασίζω" πιο δόκιμο είναι να χρησιμοποιείται αυτό.
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
"Διαμερισμό των ιματίων" το ξέρω. Ας έλεγε "διανομή των παλτών" αν ήθελε να το πει στην καθομιλουμένη. :biggrin:
Θέλει να προσεγγίσει και το χριστιανικό ακροατήριο. Ε, σου λέει κάποιος θα το ακούσει, να μην με λένε και ότι δεν έχω και γνώσεις ή ευαισθησία ή κόμπλεξ στο να χρησιμοποιήσω εκφράσεις "δικές" τους ώστε να τους προσεγγίσω. :D
Με αυτούς τώρα τα διανέμουμε και με τους Συριζαίους τα διαρρηγνύαμε. :D
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.625
Reaction score
83.101
Θέλει να προσεγγίσει και το χριστιανικό ακροατήριο. Ε, σου λέει κάποιος θα το ακούσει, να μην με λένε και ότι δεν έχω και γνώσεις ή ευαισθησία ή κόμπλεξ στο να χρησιμοποιήσω εκφράσεις "δικές" τους ώστε να τους προσεγγίσω. :D
Με αυτούς τώρα τα διανέμουμε και με τους Συριζαίους τα διαρρηγνύαμε. :D
Αυτός δεν μπορεί να προσεγγίσει την κ@λοτρυπίδα του, τα θρησκευτικά του έλειπαν... :lol:
 

Μηνύματα
12.213
Reaction score
14.513
Αυτός δεν μπορεί να προσεγγίσει την κ@λοτρυπίδα του, τα θρησκευτικά του έλειπαν... :lol:
Είναι η άποψη Τσίπρα για την "επικοινωνία" βρε παιδί μου χα χα. Όπως με τον Βελουχιώτη στο κομοδίνο.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.047
Reaction score
20.452
"Η απόφαση πάρθηκε" ή "Η απόφαση λήφθηκε";
Ποιο είναι το σωστό; Υπάρχει κάποιος κανόνας;
Ελήφθη, αλλά ο Μάρκου έχει το δίκιο. Αντικαθιστώντας τα ρήματα με περιφράσεις, με τα ρήματα έχω - είμαι - κάνω, αποδυναμώνεις το κείμενο. Η ρηματοπενία είναι η χειρότερη μορφή λεξιπενίας. Δεν είσαι σε συνεχή επικοινωνία, επικοινωνείς διαρκώς. Δεν κάνεις απεργία, απεργείς. Φυσικά, εξαιρείται το λογοτεχνικό κείμενο. Προκειμένου να αποδώσει το ύφος που θέλει, ο λογοτέχνης μετέρχεται όλων των φραστικών σχημάτων - έτι περισσότερον, δε, ο ποιητής.

(Δεν ξέρω αν θυμάσαι, ή θα συναντήσεις για πρώτη φορά αυτό, από τον παλιό μου φίλο)...
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top