Ορθογραφικά λάθη που κάνουν τον Κόγια να κλαίει

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Δηλαδή μπορεί να συμβεί και σ' αυτό το νήμα σαν ότι και στο ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ;
:dance2: :errwhat::acute:
 




Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Δηλαδή μπορεί να συμβεί και σ' αυτό το νήμα σαν ότι και στο ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ;
:dance2: :errwhat::acute:
Τί συνέβη εκεί γιατί το έκοψα εδώ και μήνες να μπαίνω;
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Τί συνέβη εκεί γιατί το έκοψα εδώ και μήνες να μπαίνω;
Έχω την αμυδρή εντύπωση, πως αντί για τον χώρο και τα μηχανήματά του, όποιος ποστάρει βάζει τι ακούει στον χώρο με τα μηχανήματά του ή τι προτείνει να ακούει κάποιος τρίτος στον χώρο του με τα μηχανήματά του. :D
Ευκαιρία να ξαναμπείς για να ελέγξεις μήπως κάνω λάθος.
:drinks::acute:

Ίσως θα έπρεπε να μετονομασθεί σε ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ :gotcha:
 

K

kimon

Guest
Η KFC (στην Γερμανία) προσέγγισε τους πελάτες της με το εξής μήνυμα: «Γιορτάστε τη Νύχτα των Κρυστάλλων -χαρίστε στον εαυτό σας περισσότερο μαλακό τυρί και τραγανό κοτόπουλο. Τώρα στο KFCheese!»
Η Bild χαρακτήρισε το λάθος «άγουστο» και είπε ότι ήταν «διαφήμιση φαστ φουντ εις βάρος της μνήμης των θυμάτων του ναζιστικού καθεστώτος».

(Από εδώ )
Όχι, βρε κάφροι, "ιούλιο" το χαρακτήρισαν!
Προφανώς η "Μπιλντ" θα έγραψε κάτι όπως άγευστο ή άνοστο, αλλά...
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Έχω την αμυδρή εντύπωση, πως αντί για τον χώρο και τα μηχανήματά του, όποιος ποστάρει βάζει τι ακούει στον χώρο με τα μηχανήματά του ή τι προτείνει να ακούει κάποιος τρίτος στον χώρο του με τα μηχανήματά του. :D
Ευκαιρία να ξαναμπείς για να ελέγξεις μήπως κάνω λάθος.
:drinks::acute:

Ίσως θα έπρεπε να μετονομασθεί σε ΤΙ ΑΚΟΥΩ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΜΟΥ ΜΕ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΜΟΥ :gotcha:
Όχι, δε μπαίνω. Ξέρω ποιός γράφει πολύ εκεί και το αποφεύγω.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Νύχτα των Κρυστάλλων
krystallnacht - crystal night - νυχτα των κρυσταλλων
Reichskristallnacht -night of the broken glass - νυχτα των χαμενων γυαλιων
(εχει τουλαχιστων 2 ονομασιες, ανταυτου χρησημοποιηθηκε το ημερα μνημης Reichpogromnight , χωρις τον "εορτασμο" https://www.timesofisrael.com/liveb...ted-to-mark-kristallnacht-with-fried-chicken/)
ανοστο πραγματι
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.111
Reaction score
30.056
"Με βάση, λοιπόν, τις επικαιροποιημένες εκτιμήσεις του Bloomberg, η περιουσία του νεαρού επιχειρηματία (γεννηθείς το 1992) είναι σχεδόν μηδενική, παρότι στις αρχές της εβδομάδας έφθανε τα 16 δισ. δολάρια."

Πώς κλίνουμε τη μετοχή; Πω πω δύσκολα πράματα... ανώτερα μαθηματικά!
 

ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
"Με βάση, λοιπόν, τις επικαιροποιημένες εκτιμήσεις του Bloomberg, η περιουσία του νεαρού επιχειρηματία (γεννηθείς το 1992) είναι σχεδόν μηδενική, παρότι στις αρχές της εβδομάδας έφθανε τα 16 δισ. δολάρια."

Πώς κλίνουμε τη μετοχή; Πω πω δύσκολα πράματα... ανώτερα μαθηματικά!
o γεννηθείς
του γεννηθείς
τον γεννηθείς
γεννηθείς
οι γεννηθής
των γεννηθής
τους γεννηθής
γεννηθής

έτσι;
 


ika

News
Μηνύματα
13.753
Reaction score
12.822
Αααα, εύκολος ο κανόνας: Στον πληθυντικό ......απλώς μειώνεται το πλήθος των χαρακτήρων!
Δεν μου καθότανε καλά στο μάτι με ΟΙ κατάληξη. :gotcha:

Μετά σκέφτηκα πως υπάρχει και ο πληθυντικός ευγενείας... :gotcha:
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Με συγχωρείτε, δεν είναι τριτόκλιτη μετοχή; Σύμφωνα με τον πίνακα 2:


κλίνεται όπως ο λυθείς.

2-είς, -εῖσα, -ὲν
αρσενικόθηλυκόουδέτερο
Ενικός αριθμός

τοῦ
τῷ
τὸν
λυθεὶς
λυθέντος
λυθέντι
λυθέντα
λυθεὶς

τῆς
τῇ
τὴν
λυθεῖσα
λυθείσης
λυθείσῃ
λυθεῖσαν
λυθεῖσα
τὸ
τοῦ
τῷ
τὸ
λυθὲν
λυθέντος
λυθέντι
λυθὲν
λυθὲν
Πληθυντικός αριθμός
οἱ
τῶν
τοῖς
τοὺς
λυθέντες
λυθέντων
λυθεῖσι
λυθέντας
λυθέντες
αἱ
τῶν
ταῖς
τὰς
λυθεῖσαι
λυθεισῶν
λυθείσαις
λυθείσας
λυθεῖσαι
τὰ
τῶν
τοῖς
τὰ
λυθέντα
λυθέντων
λυθεῖσι
λυθέντα
λυθέντα


Εντάξει δεν είμαι και φιλόλογος, αλλά έτσι θα το έκλινα.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.111
Reaction score
30.056
Στα νέα ελληνικά κάνει και του γεννηθέντα, πάντως του γεννηθείς σίγουρα όχι, ούτε και είναι συντακτικά σωστό ακόμη και μέσα σε παρένθεση. Εάν δεν γνωρίζει την κλίση ο συντάκτης, μπορούσε να βάλει '(είναι γεννηθείς το 1992)', αλλά τέτοια σύνταξη προφανώς δεν υπονοείται ούτε ελλειπτικως
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.462
Με συγχωρείτε, δεν είναι τριτόκλιτη μετοχή; Σύμφωνα με τον πίνακα 2:
Πέτρο η Γ' κλίση είναι η δαντέλλα. Είναι δύσκολη. Στο σχολείο ξεκινούν με τα β'κλιτα που είναι τα ευκολώτερα, μετά περνούν στα α'κλιτα που είναι πιο δύσκολα, και στο τέλος μια ιδέα από γ'κλιτα. Υπάρχει και η χειρουργική μέθοδος βέβαια. Η Όθρη της Όθρης, ο πήχης του πήχη.
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Του γεννηθέντος. Έτσι μου κάθεται σωστά.. ακόμα και στο μάτι. Στα νέα ελληνικά λογικά γεννηθέντα είναι.
 

K

kimon

Guest
"Με βάση, λοιπόν, τις επικαιροποιημένες εκτιμήσεις του Bloomberg, η περιουσία του νεαρού επιχειρηματία (γεννηθείς το 1992) είναι σχεδόν μηδενική, παρότι στις αρχές της εβδομάδας έφθανε τα 16 δισ. δολάρια."

Πώς κλίνουμε τη μετοχή;
Πω πω δύσκολα πράματα... ανώτερα μαθηματικά!
Πώς τον λεν, πώς τον λεν τον ποταμόο; Ή λυσσώ... ή λυσσώ !
 




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.312
Μηνύματα
2.858.174
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top