"Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Μηνύματα
156
Reaction score
0
Απάντηση: "Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Ευτυχώς πάντως που έχω καταφέρει να πείσω τα παιδιά μου, πως τα πολλά μεταπτυχιακά δεν κάνουν τον γραμματιζούμενο.

Και κατ επέκτασιν και τον φιλότεχνο...
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: "Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Ευτυχώς πάντως που έχω καταφέρει να πείσω τα παιδιά μου, πως τα πολλά μεταπτυχιακά δεν κάνουν τον γραμματιζούμενο.

Και κατ επέκτασιν και τον φιλότεχνο...
Αριστερή κουλτούρα κι Αγιος ο Θεός... :143::142:
(Κάνει καλό και στη τσέπη...)
 

Μηνύματα
10.413
Reaction score
4.859
Απάντηση: "Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Εγω πάντως ...και την εποχή που ήμουν αριστερός (δηλαδή στο πανεπιστήμιο προ αμνημονεύτων ετών), δεν άντεξα να δώ ολόκληρη καμία ταινία του Αγγελόπουλου, όχι τόσο λόγω θεματολογίας ή περιεχομένου αλλά γιατι οι πρωταγωνιστές μέχρι να κουνήσουν το δεύτερο πόδι τους...βρωμούσε το πρώτο και μέχρι να απαντήσει κάποιος είχες πλέον ξεχάσει τι είπε ο προηγούμενος!
Ασχέτως αυτού οι μόνες ελληνικές ταινίες που έχω πετύχει σε κανάλια του εξωτερικού (ένα γαλλικό και ένα φιλανδικό) ήταν ταινίες του Αγγελόπουλου, οπότε πιθανόν να εκπέμπει στις ταινίες του και κάποια μηνύματα που εγω δεν μπορω να καταλάβω...
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Απάντηση: "Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Ο Θίασος είναι μια από τις καλύτερες ταινίες που έχω δει.
Ίσως ακόμα καλύτερη είναι οι Κυνηγοί, πάλι του Αγγελόπουλου.
Πήρα το dvd και ελπίζω η παραγωγή να είναι αντίστοιχη ύψους της ταινίας....
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.803
Reaction score
83.790
Re: Απάντηση: "Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Συμφωνώ... το θέμα είναι να μη βλέπουμε ένα καλλιτεχνικό έργο, και ιδιαίτερα μια ολόκληρη ταινία, σαν μια προσπάθεια του σκηνοθέτη να μας πείσει ότι έχει δίκιο στις απόψεις του ή στον τρόπο, με τον οποίο παρουσιάζει τα πράγματα. Αν φύγει αυτό από τη μέση, μένει η τέχνη, που είναι κρίμα να μπαίνει στην άκρη επειδή δεν συμφωνούμε με το μήνυμα.
Συνήθως η τέχνη και το μήνυμα πάνε μαζί.
Ο κάθε καλλιτέχνης (σκηνοθέτης, συνθέτης, στιχουργός, κλπ) προβάλει το είδος της τέχνης που τον εκφράζει και, πυκνά συχνά, είναι επηρεασμένη από τα πιστεύω του.

Πάντως, την συγκεκριμένη ταινία δεν πρόκειται να την έβλεπα ακόμα κι αν ήταν υπερπαραγωγή του Hollywood. :109:
 

skaloumbakas

4Haris
Μηνύματα
24.751
Reaction score
1.676
Απάντηση: "Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Αααα μη μου το χαλάς... Θέλω να είσαι πλέρια δημοκρατικός :142:

Ο ΘΙΑΣΟΣ - ΕΚΛΟΓΕΣ 1946 ΑΠΟΧΗ ΕΑΜ

[youtube]0Sz3Sw7fNuU[/youtube]
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.803
Reaction score
83.790
Re: Απάντηση: "Ο ΘΙΑΣΟΣ" ΤΟΥ Θ. ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΥ

Αααα μη μου το χαλάς... Θέλω να είσαι πλέρια δημοκρατικός :142:
Δε με ενοχλεί αν η τέχνη είναι αριστερής προέλευσης. Δεν ασχολούμαι και όλα είναι εντάξει.

Με ενοχλεί όμως όταν η τα προϊόντα της αριστερής τέχνης μεγαλοποιούνται αμέσως από τους υπέρμαχους της (κριτικούς και μη).
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.117
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top