Ο Νεος Προεδρος Των Ηπα Θα Ειναι...

Μηνύματα
195
Reaction score
32
Re: Βρε Μπουσσστ

Ισως και να μην ειχε και μεγαλη σημασια αν ο Μπους δεν εκπροσωπουσε οχι απλα τους αμερικανους συντηριτικους ( που εκπροσωπουν υποτιθεται οι Ρεπουμπλικανοι) αλλα τη Χριστιανικη Εθνικιστικη Δεξια με αποψεις και πολιτικες αντιδραστικες για την θετικη πορεια της Αμερικης και του Κοσμου γενικοτερα.
Γιαυτο και ειμαι κατα του Μπους ασχετα αν δεν εκπληρωθει η επιθυμια μου.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Ακόμα και εδώ ισοψηφία έχουμε.

Στην Αμερική όταν το Σύνταγμα φτιάχτηκε και γενικά οι πολιτικοί τους θεσμοί, θεώρησαν (και πολύ σωστά κατά την γνώμη μου καθώς στηρίχθηκαν στον Πλάτωνα) ότι η εξουσία θα πρέπει να διαχέεται σε πολλά κέντρα και πάνω από όλα οι Πολιτείες έχουν τον κύριο ρόλο. Άρα γι' αυτό υπάρχουν και οι εκλέκτορες ανάλογα με τον πληθυσμό κάθε πολιτείας  και επίσης σε περίπτωση ισοψηφίας καλό είναι να τα βρουν τα κόμματα ή αλλιώς να μετρήσουν οι επιλογές των πολιτών για τα υπόλοιπα όργανα διακυβέρνησης δηλ. το Κογκρέσο και η Γερουσία.
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πάντως φέτος είναι ίσως οι πιο πολωμένες εκλογές τα τελευταία 50 χρόνια και η συμμετοχή θα σπάσει κάθε ρεκόρ.

Αυτό μάλλον ευννοεί τον Κέρυ
 





Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Σε λίγο θα ξέρουμε τι έγινε περίπου στην Φλώριδα...
Κατά τις 3-4 θα γνωρίζουμε για Πενσυλβάνια και Οχάιο...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
50-49 προηγείται ο Κέρι στα exit-polls.

Επίσης κερδίζει και Οχάιο και Φλόριντα και Πενσυλβάνια.

Υπενθυμίζω ότι στις κρίσιμε πολιτείες οι κάλπες κλείνουν σε 2 ώρες.

Οι εκλογές τελειώνουν σε 4 ώρες στις Δυτικές Πολιτείες αλλά εκεί δεν υπάρχει κανένα ενδιαφέρον...
 


Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
To Oχάιο κρίνει τα πάντα. Ο Μπους πήρε την Φλόριντα και ο Κέρι την Πενσυλβάνια.

Μάλλον ο Μπους παίρνει το Οχάιο οπότε είναι ξανά πρόεδρος.
 


Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Νομίζω ότι οριστικά πια ο Μπους επανεκλέγεται Πρόεδρος των ΗΠΑ.

Θα πάρει το λιγότερο 274 εκλέκτορες κερδίζοντας σχετικά καθαρά το Οχάιο με πάνω από 80.000 ψήφους διαφορά και περίπου 2.5-3 εκατομμύρια ψήφους διαφορά Παναμερικανικά.

Η συμμετοχή έσπασε κάθε ρεκόρ φέτος φτάνοντας κοντά στο 60% καθώς θα ψηφίσουν γύρω στα 120 εκατομμύρια ψηφοφόροι.

Επίσης οι Ρεπουμπλικάνοι αυξάνουν την δύναμή τους τόσο στην Γερουσία όσο και στο Κογκρέσο. Και στα 2 αυτά σώματα διατηρούν την απόλυτη πλειοψηφία.

Νομίζω ότι είναι μια καθαρή νίκη των Ρεπουμπλικάνων και του Μπους.

Αν δείτε την κατανομή των δυνάμεων, οι βιομηχανικές περιοχές του βορρά και οι κοσμοπολίτικες περιοχές στην ανατολική και δυτική ακτή ψήφισαν Κέρι ενώ όλη η υπόλοιπη Αμερική ψήφισε Μπους.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Αυτό είναι... 120 εκ καουμπόυδες επιλέγουν πλανητάρχη. Με τις υγείες μας!
 

Μηνύματα
195
Reaction score
32
Παλι τον βγαλανε. Ας τον λουστουνε ξανα.

Παντως δεν τους κατηγορω γιατι κι εμεις αν ειχαμε εκλογες και υπηρχε η αισθηση οτι το εθνος κινδυνευει (οπως στις ΗΠΑ) και ειχαμε πρωθυπουργο κανεναν Μπους που το επαιζε γνησιος χριστιανος πατριωτης αυτον μαλλον θα βγαζαμε. Ανασφαλεια λαικισμος και κινδυνολογια βγαζουν τετοιους προεδρους
 


Μηνύματα
15.066
Reaction score
20.855
χαχαχα! για 60% συμμετοχη και ειχαν σχηματιστει ουρες?
εδω με 70+ % και πας και ψηφιζεις μονος σου, ψεκαστε σκουπιστε τελειωσατε.
ειμαστε πολυ μπροστα κυριοι!
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.688
Μηνύματα
2.869.980
Members
37.945
Νεότερο μέλος
belg1960
Top