Ο Ροζ server

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.984
Θα πείτε ποσό βγαίνει το κόστος της κατασκευής σε κανονικές τιμες αγοράς υλικών.;
 

profi

Γκαντεμόσαυρος του λασπολόγου
Μηνύματα
802
Reaction score
1.438
Καταρχήν πολύ εντυπωσιακό μπιλντ και πολύ ωραίο το κόλπο με τα δυο κουτιά και τα καλώδια.
Να κάνω όμως μια ερώτηση κατόπιν εορτής please no offence.
Γιατί δεν κινηθηκες προς κατι πιο server based στο κομμάτι της μητρικής? πχ https://www.supermicro.com/products/motherboard/atom/A2SDi-4C-HLN4F.cfm και φυσικα μαζι με ECC μνημη? Το λέω γιατι δεν θα χρειαζοσουν τις καρτες δικτυου, αλλα και γιατι οπως ειπες δεν θελεις να χασεις δεδομενα κατι που στο ZFS μπορει να συμβει και με `bitrot` λόγω χρήσης non-ecc μνημών.

Ευχαριστώ
copy paste από την supermicro
  • Up to 8 SATA3(6 Gbps) ports via SoC. *Number of SATA ports is configurable via BIOS setup: 4, 6, or 8. Total combined PCI-E lanes and SATA ports is up to 8.
[DOUBLEPOST=1552396181][/DOUBLEPOST]
Θα πείτε ποσό βγαίνει το κόστος της κατασκευής σε κανονικές τιμες αγοράς υλικών.;
Περίμενε δεν έχει τελειώσει ακόμα,όλο κ κάτι μπορεί να βγάλει.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
copy paste από την supermicro
  • Up to 8 SATA3(6 Gbps) ports via SoC. *Number of SATA ports is configurable via BIOS setup: 4, 6, or 8. Total combined PCI-E lanes and SATA ports is up to 8.
[DOUBLEPOST=1552396181][/DOUBLEPOST]
Σωστός ξέχασα τον περιορισμό αυτόν...
 
Last edited:

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Θα πείτε ποσό βγαίνει το κόστος της κατασκευής σε κανονικές τιμες αγοράς υλικών.;
Υπήρχαν ανήθικα υψηλές (16-20) απαιτήσεις αριθμού hot swap δίσκων γιατί θέλει να φυλάξει τη Little Mermaid και τον SpongeBob σε κάθε τους έκδοση.
Αφού θα κρατηθεί ένα παλιό NAS τεσσάρων θέσεων για περαιτέρω επέκταση, με ρεύμα απ' το τροφοδοτικό του δεύτερου κουτιού. Θα το ξεκοιλιάσω σήμερα για να είναι έτοιμο. :p

Ένα ανθρώπινο :D σύστημα 8 δίσκων με τα ίδια specs αλλά χωρίς hot swap θα κόστιζε πολύ λογικά χρήματα. Λιγότερα μάλλον απο ένα NAS τεσσάρων θέσεων.
Απαιτείται 1 RAID controller μόνο αν ο αριθμός δίσκων ξεπερνά τις θύρες του M/B, και καμία έξτρα κάρτα δικτύου. Ούτε τα 16 GB RAM χρειάζονται.
 



daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
UP βρε άχρηστες!
τη σιάξατε την γοργόνα του παιδιού?
:cry:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Ναι, false alarm. :party:


Μόλις μας πληροφόρησε ο daharis οτι βγήκε η Little MermRAID® σε 4Κ με Atmos, και είμαστε εν εξάλλω.
 






rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Ωραία προσπάθεια και εξαιρετικές ταχύτητες. Ερώτηση: Οι δίσκοι που χρησιμοποιήθηκαν είχαν περιεχόμενο ή ήταν καινούργιοι ? Αν είχαν περιεχόμενο διατηρήθηκε ή έγιναν format ?
Όπως είπε κι ο @profi από τους 6 των 8ΤΒ μόνο ο ένας ήταν καινούριος.


Θα πείτε ποσό βγαίνει το κόστος της κατασκευής σε κανονικές τιμες αγοράς υλικών.;
Λιγότερα από 400€ για έναν server λογικών απαιτήσεων. Ο δικός μου ήταν παράλογων :p, αλλά και πάλι εν συγκρίσει με το απαιτούμενο κόστος σε NAS για να στεγάσoυν τον ίδιο αριθμό hdd,ήταν πολύ λιγότερο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Τελικά υπάρχουν προβλήματα στον παράδεισο......
παιδικές ασθένειες είναι θα περάσουν.
Οι παιδικές ασθένειες προέρχονται από ό,τι έχει πιάσει στο στόμα του ο γκαντεμογαμώσαυρος @profi :p:laugh:
Καλώδια DOA, ελαττωματικοί controllers....:confused:

Καλός φίλος αυτό το παιδί...:roflmao::headbang:

να ραντίσει με μπεταντίν :roflmao:
Βαρέλι χρειάζεται από δαύτο και λίγο είναι. :laugh:
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Πολύ ωραίο.
Θέλω και γω να στήσω ένα nas για 4κ ταινίες που θα μοιράζει αλλά και ως download server αλλά δεν ξέρω τίποτα από τη λειτουργία του, είμαι άσχετος εν ολίγης.
Εσένα τι λειτουργικό τρεχει? Πόσο κοστισε? Από θόρυβο πως παει
Σε ξεχάσαμε, sorry. :(

Επιλέχθηκε FreeNAS λειτουργικό.
Συνιστάται Intel PC με 8GB RAM, gigabit ethernet προφανώς και τις αναγκαίες για τη χρήση SATA θύρες όπως και θέσεις σκληρών στο κουτί.
Κόστος απο περίπου 350-400€ για το πισί, συν τους σκληρούς δίσκους.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και λίγο παλιότερος υπολογιστής αν ήδη υπάρχει, με πιθανώς μειωμένη απόδοση αν και ίσως να απαιτηθούν αναβαθμίσεις.

Υπάρχουν download servers για FreeNAS, και όχι μόνο.

Απαιτείται γνώση υπολογιστών (και καλή κατανόηση ορολογίας στα αγγλικά) ή πολύ διάβασμα και αρκετή ταλαιπωρία.
Αλλιώς, έτοιμο FreeNAS ή σοβαρός επαγγελματίας.

Ο θόρυβος είναι αντικειμενικό αλλά και υποκειμενικό ζήτημα, οπότε δεν έχω απάντηση. Υπάρχουν κουτιά με μόνωση, σπίτια τάφοι, άνθρωποι υπερευαίσθητοι, παιδάκια που ουρλιάζουν, σπίτια δίπλα σε αεροδρόμια. :idk:

Διάβασε για το σύστημα του @daharis666 με XigmaNAS εδώ. Η συζήτηση περιλαμβάνει και άλλες επιλογές NAS Linux.


Μάλλον είναι προτιμότερο για τον μέσο χρήστη με τυπικές και κάτω γνώσεις να πάρει ένα έτοιμο NAS ή να μοιράζει απο οποιοδήποτε Windows PC όπως κάνω εγώ μέχρι τώρα επειδή είμαι τεμπέλαρος. :p
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.062
Σε ξεχάσαμε, sorry. :(

Επιλέχθηκε FreeNAS λειτουργικό.
Συνιστάται Intel PC με 8GB RAM, gigabit ethernet προφανώς και τις αναγκαίες για τη χρήση SATA θύρες όπως και θέσεις σκληρών στο κουτί.
Κόστος απο περίπου 350-400€ για το πισί, συν τους σκληρούς δίσκους.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί και λίγο παλιότερος υπολογιστής αν ήδη υπάρχει, με πιθανώς μειωμένη απόδοση αν και ίσως να απαιτηθούν αναβαθμίσεις.

Υπάρχουν download servers για FreeNAS, και όχι μόνο.

Απαιτείται γνώση υπολογιστών (και καλή κατανόηση ορολογίας στα αγγλικά) ή πολύ διάβασμα και αρκετή ταλαιπωρία.
Αλλιώς, έτοιμο FreeNAS ή σοβαρός επαγγελματίας.

Ο θόρυβος είναι αντικειμενικό αλλά και υποκειμενικό ζήτημα, οπότε δεν έχω απάντηση. Υπάρχουν κουτιά με μόνωση, σπίτια τάφοι, άνθρωποι υπερευαίσθητοι, παιδάκια που ουρλιάζουν, σπίτια δίπλα σε αεροδρόμια. :idk:

Διάβασε για το σύστημα του @daharis666 με XigmaNAS εδώ. Η συζήτηση περιλαμβάνει και άλλες επιλογές NAS Linux.


Μάλλον είναι προτιμότερο για τον μέσο χρήστη με τυπικές και κάτω γνώσεις να πάρει ένα έτοιμο NAS ή να μοιράζει απο οποιοδήποτε Windows PC όπως κάνω εγώ μέχρι τώρα επειδή είμαι τεμπέλαρος. :p
καλέ κάντε μια ομάδα να πηγαίνετε στα σπίτια τα μεσημέρια να στήνετε...:p:cry::lol:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Το μόνο που μου αρέσει πιά στα πισιά είναι η συναρμολόγηση. Άντε, και τα (γνήσια μόνο) WIndows. :D

Μου δίνει χαρά η διαδικασία εύρεσης της βέλτιστης ψύξης με την λιγότερη δυνατή ποσότητα αέρα, όπως και η τακτοποίηση καλωδίων σε καλοσχεδιασμένα κουτάκια. :)
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.296
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top