Ο θάνατος του Στάλιν

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806


Trailer

Η Ιστορία δεν επαναλαμβάνεται,αλλά εξελίσσεται αυθεντικά ως τραγωδία και φάρσα κινούμενη από φόβους και σκατοψυχία των εκάστοτε κυρίαρχων χαρακτήρων της.Η υπόθεση είναι απλή και δομημένη πάνω σε ιστορικά γεγονότα : ο αιφνίδιος θάνατος του περιβόητου ΄΄πατερούλη΄΄ πυροδοτεί αλυσιδωτές αντιδράσεις ταιριαστές στο φρικαλέο καθεστώς που είχε εδραιώσει με περισσή εμμονή,με τα πρωτοπαλίκαρα να συνειδητοποιούν πως όποιος δεν προλάβει να βγει στον αφρό της διάδοχης κατάστασης κινδυνεύει να χάσει πολλά περισσότερα από το πολιτικό του κύρος.

Ο σκηνοθέτης Armando Iannucci σερβίρει μια σατιρική αναπαράσταση λιγότερο φευγάτη σε σχέση με τη μεταχείριση των ηρώων στα περίφημα Veep & In the Loop.Κάτι τέτοιο όμως φαντάζει αναγκαίο,αφού το έργο πραγματεύεται ζοφερές καταστάσεις που υφίστανται στο πλαίσιο της ιστορίας πέρα από οποιοδήποτε φανταστικό σενάριο...

Οι κωμικές εκφάνσεις δεν αποσκοπούν τόσο σε γελοιοποίηση των χαρακτήρων,όσο σε εξανθρωπισμό τους προκειμένου να γίνονταν εκείνοι υποφερτοί μέχρι τέλους στο μέσο θεατή.Μια απατηλή θέση άνεσης υποβάλλεται χάρη στη μακάρια εναλλαγή ανατριχιαστικών με ανάλαφρα στοιχεία,απουσία κιόλας κάθε ίχνους ρωσικής προφοράς από την πλευρά των ηθοποιών που ενισχύει την αίσθηση θεατρικής μίμησης (σουρεαλιστική απόλαυση ο Jason Isaacs καθώς υποδύεται τον θρυλικό Στρατάρχη Zhukov με άψογη...Yorkshire διάλεκτο).

Οι συντελεστές με αριστοτεχνική μεταξύ τους συνέργεια φαίνονται ν'απολαμβάνουν τους ρόλους καθώς μεταπίπτουν κυκλικά από τη δουλοπρέπεια στην αμηχανία και κατόπιν στη...μηχανορραφία,με παντελή αδιαφορία για το πόσες αφανείς ζωές θα κοστίζουν τα τερτίπια τους.Κεντρίζουν τη μνήμη η υπαρξιακή αγωνία του ραδιοφωνικού διευθυντή,οι λεονταρισμοί από τον Στρατάρχη,ο αφόρητος φορμαλισμός του προσωρινού διαδόχου (ρόλος γάντι για τον Jeffrey Tambor),ο θρασύδειλος καιροσκοπισμός του Νικίτα,η ασυμμάζευτη ανισορροπία του υιού Στάλιν,η μεγαλοπρεπής γλοιότητα του Μπέρια και βεβαίως η φιδοειδής υπουλία του Μολότωφ (έτερο γάντι για τον γνωστό Michael Palin των...Python).

Εκείνο που απογειώνει την ταινία εντείνοντας το υποδόριο ανατρεπτικό της πνεύμα είναι το ακαριαίο πάγωμα της ιλαρότητας στον επίλογο,όπου το ΄΄τέλος παιγνιδιού΄΄ σηματοδοτεί τη θανάτωση κάποιων πρώτων ρόλων από το θίασο,προκειμένου να εξιλεωθούν -υποτίθεται- έναντι της ιστορικής μνήμης τα υπόλοιπα μέλη για ν'ανακυκλωθεί έτσι η πολιτική...μήτρα (matrix),μιας και άπαντες υπήρξαν συνένοχοι σε διάφορες αποτρόπαιες πρακτικές.Η διαδρομή του πολιτισμού συμπυκνωμένη σε μερικά σκωπτικά δοσμένα στιγμιότυπα.

Προτείνεται στην τωρινή περίσταση,ως ένα από τα πλέον ψυχαγωγικά κινηματογραφικά θεάματα της περασμένης χρονιάς.Μια ταινία που ταράζει με την...ατάραχη ακολουθία των σκηνών της και προβληματίζει χωρίς ν'αρπάζει τη συνείδηση του θεατή από το σβέρκο,αποδεικνύοντας ότι οι ιθύνοντες της Ακαδημίας έχουν δει το έργον...λάθος.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ε ...αν δεν εχει ρωσικη βαρια προφορα τι να το κανεις ? Σαν διωρο επεισοδιο του μαλιστα κυριε πρωθυπουργε θα μοιαζει
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Οι κωμικές εκφάνσεις δεν αποσκοπούν τόσο σε γελοιοποίηση των χαρακτήρων,όσο σε εξανθρωπισμό τους προκειμένου να γίνονταν εκείνοι υποφερτοί μέχρι τέλους στο μέσο θεατή.
Αυτό ακριβώς. Νομίζω πως το χιούμορ ήταν ο μοναδικός τρόπος να ειπωθεί η ιστορία χωρίς να θέλεις να σπάσεις το καθετί γύρω σου.

Πολύ καλή ταινία, την είδαμε χθες βράδυ.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Εμενα , κρινω απο το trailer, δεν μου αρεσε το project , σαν παρωδια του youtube ειναι ολες αυτες οι βρετανοφατσες που προσπαθουν να διακωμωδησουν τους σοβιετικους.Δεν το εχουν τα παιδια , αλλο ο Χρουστσοφ ,αλλο ο Τσωρτσιλ..αλλο ο Ρομπεν με το κολαν.Βεβαια μπροστα στην ''πολιτικη σατυρα'' οπως η αμερικλανια το interview..φανταζει ..ογκολιθος της εβδομης τεχνης
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ενα προπαγανδιστικο τρέηλερ της πλακας ειναι! Δεν κοιτουν τα χαλια τους καλυτερα που ασχολουνται μετα απο 60 χρονια με Σταλιν κλπ;(
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Το γνωστό απόφθεγμα για το φεγγάρι και το δάχτυλο μοιάζει να μη μας έχει αποσχολήσει καθόλου πάντως...;)

Η κωμική μεταχείριση σε εμβληματικά έργα και ημέρες του παρελθόντος απευθύνεται υπογείως στα τωρινά.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Το γνωστό απόφθεγμα για το φεγγάρι και το δάχτυλο μοιάζει να μη μας έχει αποσχολήσει καθόλου πάντως...;)

Η κωμική μεταχείριση σε εμβληματικά έργα και ημέρες του παρελθόντος παραπέμπει υπογείως στα τωρινά.
Ασε το δαχτυλο κλ.
Το "υπογειως"σημαινει φοβο αντιπαραθεσης για τα σημερινα - σε λιγο θα τους βαπτισουμε και ...αντιστασιακους, σαν τον "ολοι μαζι τα φαγαμε";


Ουδεμια διαθεση υπερασπισης Σταλιν κλπ - ακρως αντιθετως!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Ασε το δαχτυλο κλ.
Το "υπογειως"σημαινει φοβο αντιπαραθεσης για τα σημερινα - σε λιγο θα τους βαπτισουμε και ...αντιστασιακους, σαν τον "ολοι μαζι τα φαγαμε";


Ουδεμια διαθεση υπερασπισης Σταλιν κλπ - ακρως αντιθετως!
Δεν υφίσταται επίσης καμία υποχρέωση - αλλά ούτε και διάθεση φιλονικίας - από τη μεριά μου,ώστε να εξηγούνταν περαιτέρω οι ήδη δημοσιευμένες φράσεις.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Παρομοιως -κουβεντουλα κανουμε εξ αλλου...
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Σιγα την προπαγανδα .Εγω καταλογιζω στον armando..τεμπελια.Δεν συμφωνω οτι ηθελε να κανει τους χαρακτηρες υποφερτους στον μεσο θεατη , απλα αυτα ξερει το παιδι, αυτα εμπιστευεται,παταει και σιγουρατζα της τηλεοπτικης εμπορικης επιτυχιας του , οπως και στο βαρυγδουπο καστ.Αν ζουσαν οι μακαριτες Ντειβιντ Νιβεν και Πετερ Σελερς θα τους εβαζε και αυτους στο καστ.
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ως ταινια (το ειπα και ...διπλα) μου φανηκε σαν βιαστικά γυρισμενη. Πολυεξοδη μεν (και μονο τα κοστουμια κλπ), αλλα σαν "αρπα κολλα" μου φανηκε - κι αυτη η μακακια με την "καμερα στο χερι", ελεος πια, δεν παει παντου!
 

Μηνύματα
777
Reaction score
820
Εμενα , κρινω απο το trailer, δεν μου αρεσε το project , σαν παρωδια του youtube ειναι ολες αυτες οι βρετανοφατσες που προσπαθουν να διακωμωδησουν τους σοβιετικους.Δεν το εχουν τα παιδια , αλλο ο Χρουστσοφ ,αλλο ο Τσωρτσιλ..αλλο ο Ρομπεν με το κολαν.Βεβαια μπροστα στην ''πολιτικη σατυρα'' οπως η αμερικλανια το interview..φανταζει ..ογκολιθος της εβδομης τεχνης
Σιγα την προπαγανδα .Εγω καταλογιζω στον armando..τεμπελια.Δεν συμφωνω οτι ηθελε να κανει τους χαρακτηρες υποφερτους στον μεσο θεατη , απλα αυτα ξερει το παιδι, αυτα εμπιστευεται,παταει και σιγουρατζα της τηλεοπτικης εμπορικης επιτυχιας του , οπως και στο βαρυγδουπο καστ.Αν ζουσαν οι μακαριτες Ντειβιντ Νιβεν και Πετερ Σελερς θα τους εβαζε και αυτους στο καστ.
Εξαιρετικά εμπεριστατωμένη άποψη! Φαντάσου να είχες δει και την ταινία :lolsign:
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Ειδα το τρειλερ.Δεν ειναι συρραφη αντιπροσωπευτικων σκηνων ? Δεν εχει μοναδικο σκοπο να με παρακινησει να δω την ταινια ? Τι βλεπω λοιπον στο τρειλερ ? Εναν να δειχνε τον πωπο του και να λεει ολοι εσεις φιληστε τον ρωσικο πωπο μου , σωστα ? Ασε μας ρε Armando λοιπον, αν θελαμε τετοιες σαχλαμαρες βλεπαμε και Μπενυ Χιλ.Πουλα το τηλεοπτικο σου ''καυστικο '' φαστφουντ αλλου :D
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δεν κρίνω το trailer,εφόσον γνωρίζω ότι αυτά δομούνται συχνά με κριτήρια παρεμφερή προς την επιλογή των χαρακτηριστικών που δηλώνονται από τους κατασκευαστές συσκευών.

Θεωρώ ότι η σκηνοθετική ματιά εσωκλείει μελαγχολία απέναντι στους τρόπους που υιοθετούν όλα τα καθεστώτα και σε όλες τις εποχές για να διευθετούν κάθε λογής ατασθαλίες τους .

Και ας μην ξεχνάμε ότι πριν την αλματώδη ανάπτυξη της ψυχιατρικής,κάθε καταθλιπτική συνδρομή καταλογιζόταν από τη συλλογική συνείδηση ως τεμπέλικη διάθεση του πάσχοντος,η οποία τυγχάνει εντεταγμένη στα...επτά θανάσιμα αμαρτήματα.
 

Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Eνταξει , μπορει να ειναι και ετσι.Αλλος να την θεωρει χοντροκομμενη, αλλος οξυδερκη και πνευματωδης,αλλος ξεκαρδιστικη,αλλος γλυκοπικρη και αλλος καταθλιπτικη.Αλλος προπαγανδα επειδη γελοιοποιει το κομμουνιστικο καθεστως , αλλος προπαγανδα επειδη το εξανθρωπιζει .Το καθεστως Πουτιν την θεωρησε προσβλητικη (ψιλοδιαφημιση) , ισως να αναθεωρησαν τωρα .Εχει στο στορυ κανενα αγγλο πρακτορα ? (γιατι δεν ειναι ωρα για κινηματογραφικα διπλωματικα επεισοδια ) :D

Το θεμα ειναι ποσοι απο αυτους θα την θυμουνται σε 5,10 χρονια .Θα μου πεις τωρα ,καποια πιτογυρα μενουν αξιομνημονευτα, ειδικα με καλη παρεα,αλλο αυτο :D
 


Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.183
Reaction score
27.660
Η ταινία προσωπικά μου άρεσε πολύ, παρά τα ψεγάδια της.
Δείχνει με μοναδικό τρόπο την φρίκη που επικρατούσε τότε με το καταπιεστικό και τυραννικό καθεστώς, αλλά με χιουμοριστική επικάλυψη που την κάνει πιο εύπεπτη, αλλιώς θα ήταν οδυνηρή η θέασή της.
Να λέει αστεία ο καθένας από τον περίγυρο του στάλιν, για να γελάσει λίγο πριν πάει για ύπνο, αφού προηγουμένως έχει υπογράψει θανατικές καταδίκες μερικές σελίδες γεμάτες με ονόματα.
Δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα ήταν να ζεις σε μια τέτοια χώρα, όπου κάθε βράδυ παρακαλάς να μην σου χτυπήσουν την πόρτα.
Πολύ δυνατή η σκηνή με τον μαέστρο που του χτυπούν την πόρτα, απλώς για να τον πάρουν να διευθύνει με τις πυτζάμες μια ορχήστρα, ενώ βλέπει δίπλα του να παίρνουν άλλους για τα γκούλαγκ.
Δεν νομίζω να ήταν καλύτερη αν μιλούσαν ρωσικά οι ηθοποιοί.
Θα την ξαναδώ.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
Προσυπογράφω την κριτική του Μιχάλη Μελίδη.


Δυνατή ταινία. Η παρουσία των γεγονότων με φαιδρό τρόπο τους δίνει μεγαλύτερη τραγικότητα.

Η ιστορική ακρίβεια των συμβάντων όπως τα παρουσιάζει η ταινία είναι κοντά στην πραγματικότητα. ( Μετά το εγκεφαλικό του Στάλιν κανείς δεν φώναζε γιατρούς – Ο Μπέρια κορόιδευε τον Στάλιν θεωρώντας τον νεκρό και ΥΣΤΕΡΑ για λίγο που πήγε να συνέλθει έσκυψε στο πάτωμα και του φίλαγε το χέρι και …μετά όταν πέθανε τον ξανακορόιδευε )

Αυτοί οι «άνθρωποι» μεταξύ χοντροκομμένου χιούμορ και σοβαρού εξουσίαζαν τις ζωές και τις τύχες εκατοντάδων εκατομμυρίων ανθρώπων .

Και με τρομερή μουσική του Willis να συμπληρώσω -εκτός από τα έργα του Μότσαρτ και Τσαικόφκσι που ακούγονται. Το soundtrack της ταινίας είναι πραγματικά καθηλωτικό - ακούγεται μονορούφι από την αρχή μέχρι το τέλος - δοκιμάστε το.
 
Last edited:

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.116
Reaction score
30.058
Η στιγμή που βάζει ο Στάλιν τον δίκο και αναπηδά η βελόνα. Πώς να ερμηνεύεται άραγε το γελάκι που του ξεφεύγει; "Αγορίνα μου εσύ, ποιος ξέρει σε ποια τρύπα θα βρίσκεσαι αύριο";
 

Μηνύματα
518
Reaction score
2.342
Μιάς και πιάσαμε την Soviet Era να τονίσω ότι είμαι πραγματικά εντυπωσιασμένος από την απίθανη σειρά του Netflix «Τρότσκυ» (δεν το περίμενα – δεν βλέπω σειρές γενικά - ούτε έχω σε ιδιαίτερη εκτίμηση τις παραγωγές του Netflix) .

Εδώ όμως βγήκε διαμάντι. Ο διάλογος ειδικά είναι σε άλλο επίπεδο. Αλλά και η κινηματογράφηση - σκηνοθεσία .


Αξίζει πραγματικά – και μάλιστα και η Ρώσικη γλώσσα δίνει άλλη αίσθηση.
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top