Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Οι πολυκάναλοι ακούνε εναν οχετο κι ορυμαγδο ασυναρτητου συγχρονισμου,κατι σαν τα πανυγηρια και το τσιρκο,οι STEREO εχουν ολη την μουσικη σκηνη απλωμενη μπροστά τους,οπως φυσικά σε μια συναυλία ή μια αιθουσα ορχηστρας.Το πόσο καλά ειναι στημενη η στεροεοφονικη εικόνα ειναι άλλη συζήτηση,αυτη ειναι η φυσική απόδοση της μουσικής.Ολα τ άλλα ειναι τσιρκο να πουλάνε οι ετσιριες κονσερβοκούτια και να αλλαζουν φορματ οποτε πέφτουν οι πωλήσεις.
Πες τα χρυσοστομε!
Και εγώ αυτά τους λέω αλλά δε με ακούνε..
Μόνο η στερεοφΟνία αποδίδει φυσικά τη μουσική. Τρισδιαστατος ήχος με βάθος, πλάτος και ύψος σκηνής... Μια μυσταγωγία που σε καθιστά εκούσιο κοινωνό του μουσικού δρώμενου.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.067
Οι πολυκάναλοι ακούνε εναν οχετο κι ορυμαγδο ασυναρτητου συγχρονισμου,κατι σαν τα πανυγηρια και το τσιρκο,οι STEREO εχουν ολη την μουσικη σκηνη απλωμενη μπροστά τους,οπως φυσικά σε μια συναυλία ή μια αιθουσα ορχηστρας.Το πόσο καλά ειναι στημενη η στεροεοφωνικη εικόνα ειναι άλλη συζήτηση,αυτη ειναι η φυσική απόδοση της μουσικής.Ολα τ άλλα ειναι τσιρκο να πουλάνε οι ετσιριες κονσερβοκούτια και να αλλαζουν φορματ οποτε πέφτουν οι πωλήσεις.
Με 2 ηχεία σε ένα δωμάτιο ακούς τα 2 ηχεια και τη φροντίδα του δωματίου, δηλαδή το χώρο σου.
Με πολλά ηχεία ακούς το χώρο της ηχογράφησης άσχετα αν είναι Studio ή συναυλία.
Period.
Έχουν απαντηθεί τόσες φορές που καταντά αστείο πλέον.
Ότι άλλο είναι Άρλεκιν.

Άλλο τη μας αρέσει, άλλο τη μάθαμε 30 χρόνια πριν και άλλο τη είναι σωστό. Και άλλοι τα έλεγαν με τα παθητικά και μόλις άκουσαν ένα σωστά καταακευασμενο σύγχρονο ηχείο ξέχασαν τα πάντα. ΣΤΑΜ.

ΕΛΕΟΣ.

2020 ΈΡΧΕΤΑΙ.
 
Last edited:



Μηνύματα
63
Reaction score
150
Το 2020 αλλάζει η φυσική και κατασκευαστικη συνθεση της ανθρώπινης ακοής ή ορισμένοι ακούνε με καλώδια απ ευθειάς ψηχιακό ήχο?
Οταν θα πάω σε συναυλία κλασσικης και τα οργανα θα είναι διασκορπισμένα σε ολα την αιθουσα,μπρος πισω,πλαγια κάτω πανω ,ισως αιωρούμενοι μπασιστες και βιολιτζηδες,θα το σκεφτω για πολυκάναλο ήχο.
Προς το παρόν ειμαι ανθρωπινο ον που αντιλαμβάνεται αναλογικα τον ηχο κι απο μπροστά.
Για σας δενξέρω και δεν εχω άποψη :)
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Το 2020 αλλάζει η φυσική και κατασκευαστικη συνθεση της ανθρώπινης ακοής ή ορισμένοι ακούνε με καλώδια απ ευθειάς ψηχιακό ήχο?
Οταν θα πάω σε συναυλία κλασσικης και τα οργανα θα είναι διασκορπισμένα σε ολα την αιθουσα,μπρος πισω,πλαγια κάτω πανω ,ισως αιωρούμενοι μπασιστες και βιολιτζηδες,θα το σκεφτω για πολυκάναλο ήχο.
Προς το παρόν ειναι ανθρωπινο ον που αντιλαμβάνεται αναλογικα τον ηχο κι απο μπροστά.
Για σας δενξέρω και δεν εχω άποψη :)
Τότε κάτσε να διαβάσεις κατά πόσο ακούς απο μπροστά και κατά πόσο απο γύρω σου ;)
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Τότε κάτσε να διαβάσεις κατά πόσο ακούς απο μπροστά και κατά πόσο απο γύρω σου ;)
Εγω ακούω μουσικη απ το δικό μου συστημα,οχι απ αυτο που βάζει ο διπλα ή ο στον τρίτο όροφο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Το ότι ολα τα σπίτια γέμισαν με βιομηχανικά σκουπίδια,σημαίνει ότι πρέπει να ακολουθησω κι εγώ?
Εσείς οι νεότεροι θαμώνες και θιασώτες του πολυκάναλου ηχου,να σας ρωτησω,ακουτε μουσικη με 9 αυτιά κι ενα μεγαλο στην πλάτη για το υπογούφερ?
Μιλάω για μουσική,η τηλεόραση και τα μουσικά παραγωγα αυτής δεν με ενδιαφέρουν,δεν με συγκινούν συγκεκριμενα καθόλου.
Δε μου λες κάτι, είσαι ΠΑΟΚ;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.067
αιωρούμενοι μπασιστες
Νέος είσαι θα μάθεις.
Πριν ένα μήνα έκανες λογαριασμό οπότε ΟΚ.

Έχει τόσο πολύ τεκμηριωμένη πληροφορία εδώ που ήρθες που θα αναθεωρήσεις τα πάντα.

Καλή αρχή, βρες χρόνο για διάβασμα.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Το τι διάβασα εγω το ξέρω μονο εγω,το οτι εκανα λογαριασμό πριν ενα μηνα δε σημαινει οτι ασχολουμε ενα μηνα. :)
Post automatically merged:

Δε μου λες κάτι, είσαι ΠΑΟΚ;
Δεν ασχολούμαι καρντιά μου με οτι αποβλακωνει την ανθρωπινη νοημοσυνη,θρησκείες,μπάλα ,τηλεόραση και τα συναφη :)
Καλό μεσημερι σε ολους.....
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Με 2 ηχεία σε ένα δωμάτιο ακούς τα 2 ηχεια και τη φροντίδα του δωματίου, δηλαδή το χώρο σου.
Με πολλά ηχεία ακούς το χώρο της ηχογράφησης άσχετα αν είναι Studio ή συναυλία.
Period.
Έχουν απαντηθεί τόσες φορές που καταντά αστείο πλέον.
Ότι άλλο είναι Άρλεκιν.

Άλλο τη μας αρέσει, άλλο τη μάθαμε 30 χρόνια πριν και άλλο τη είναι σωστό. Και άλλοι τα έλεγαν με τα παθητικά και μόλις άκουσαν ένα σωστά καταακευασμενο σύγχρονο ηχείο ξέχασαν τα πάντα. ΣΤΑΜ.

ΕΛΕΟΣ.

2020 ΈΡΧΕΤΑΙ.
Κατα "συμπτωση" στα στουντιΑ ηχογραφησης ακουν απο ΔΥΟ ηχεια.
Ασχετοι...
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.137
Με πολλά ηχεία ακούς το χώρο της ηχογράφησης άσχετα αν είναι Studio ή συναυλία.
Εφόσον όμως ηχογραφήθηκαν έτσι... δηλαδή live και με πολυκάναλο προσανατολισμό...
Άντε ο πολυκάναλος προσανατολισμός δεν είναι ανάγκη να είναι εξ' αρχής, γίνεται και σε άλλο χρόνο από τον ηχολήπτη/μαστερά...
Όταν όμως έπαιξε ο κιθαρίστας με τον ντράμερ σήμερα, η φωνή τον άλλο μήνα και το μπάσο το έβαλε ο ηχολήπτης με midi... ποιο πραγματικό γεγονός προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε;;;
Όταν ένας τυπάκος κάνει EDM σε ένα DAW και απλά στο τέλος pan-άρει 2,3 ήχους.... ποιο stereo και ποιο πολυκάναλο;
Δεν προσπαθώ να κατηγορήσω το πολυκάναλο, προφανώς με καλό σύστημα (και όχι τα βιομηχανικά/καταναλωτικά σκουπίδια που αναφέρθηκαν) + μια καλή ηχογράφηση θα δείχνει τα δόντια του....
Προσπαθώ να πω πως ... σαν πολύ σημασία δεν της δώσαμε αυτής της στερεοφωνικής εικόνας;;;
Προσωπικά την έχω κατατάξει στα τελευταία ζητούμενα και ησύχασα.... μ' ενδιαφέρει η απόκριση και η απαραμόρφωτη αναπαραγωγή σε υψηλές στάθμες (κι ας τα τα "τσιτώνω" σπάνια)
 


lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Σωστά.

Δύο αυτιά έχουμε, αφού.
Οταν η μιξη/ηχογραφηση ειναι πολυκαναλη, εχει νοημα το αναλογο setup, αλλιως μιλαμε για ηχο ψευδοκαναλο μεσω λογισμικου - "μιλαμε" γι αυτο ομως;
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Οι πολυκάναλοι ακούνε εναν οχετο κι ορυμαγδο ασυναρτητου συγχρονισμου,κατι σαν τα πανυγηρια και το τσιρκο

Ολα τ άλλα ειναι τσιρκο να πουλάνε οι ετσιριες κονσερβοκούτια και να αλλαζουν φορματ οποτε πέφτουν οι πωλήσεις.
Είσαι σίγουρος;

Είσαι σίγουρος;
 

Μηνύματα
7.275
Reaction score
11.827
Εγω ακούω μουσικη απ το δικό μου συστημα,οχι απ αυτο που βάζει ο διπλα ή ο στον τρίτο όροφο.
My friend και live κιθάρα να έχεις μπροστά σου, ακους τόσο τη κιθάρα, όσο και την επίδραση της κιθάρας στον χώρο. Ε, αυτό φαίνεται πως μιμείται το πολύκάναλο. Άσχετα αν δεν με ιντριγκάρει η φάση. :p

σαν πολύ σημασία δεν της δώσαμε αυτής της στερεοφωνικής εικόνας;;;
Δεν είναι και λίγο πράγμα η στερεοφωνική εικόνα. Μεγάλη μαγκιά να ακούς μισό μέτρο πίσω απο τα ηχεία, δεξιά προς το κέντρο τα τουμπερλέκια, τρία μέτρα πίσω και σχεδόν κέντρο τις ντραμς, να παίζουν όλα ταυτόχρονα και να τα ξεχωρίζεις στη σκηνή ( war & eric burdon, paint it black medley ). Λίγο που την έχω ξεδιπλώσει αυτή τη στερεοφωνική εικόνα, έχω πάθει πλάκα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.714
Reaction score
28.067
Οταν η μιξη/ηχογραφηση ειναι πολυκαναλη, εχει νοημα το αναλογο setup, αλλιως μιλαμε για ηχο ψευδοκαναλο μεσω λογισμικου - "μιλαμε" γι αυτο ομως;
Το δικάναλο ΔΕΝ έχει λόγο ύπαρξης.

Upmixing on everything

Άποψη μου, δεν χρειάζεται να συμφωνούν όλοι.

Αυτά.

πάω να βρω χρήμα για Trinnov & Geithain :drinks:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.430
Reaction score
125.758
Δεν ασχολούμαι καρντιά μου με οτι αποβλακωνει την ανθρωπινη νοημοσυνη,θρησκείες,μπάλα ,τηλεόραση και τα συναφη :)
Καλό μεσημερι σε ολους.....
Σα παοκτσής πάντως μου φάνηκες..
Τες πα, μεα κουλπα, και δε με λες, τι ηχεία και τι ενισχυτή έχεις εσύ;

Καλό μεσημέρι του γιού του.


ΥΓ. Καλώς το μέλος λακιςςς. Πώς από δω; :lol:
 
Last edited:

Μηνύματα
15.065
Reaction score
20.850
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να αντιληφθεί κανείς ότι το πολυκάναλο στον ήχο τοποθετηθεί την σκηνή μπροστά και με τα υπόλοιπα κανάλια διορθώνει τις μλκς του χώρου μας;
Το πολυκάναλο ακόμα και upmixing δεν αιωρεί μπασιστες ούτε φέρνει το τουμπερλεκι στο κεφάλι σού και αν το κανει αυτό είναι κακη εφαρμογή. Στήνει τη σκηνή όπως ηχογραφήθηκε και όπως την έστησε ο μαστερας και αφαιρεί την κακή επίδραση του χώρου σου.
Δεν είναι απαγορευτικό να το πετύχεις αυτό με δικαναλο σύστημα , έχει αποδειχθεί στο παρελθόν ότι είναι εφικτό, απλά πλέον έχεις καλύτερα εργαλεία και ευκολότερο τρόπο να πετύχεις ανώτερο αποτέλεσμα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.684
Μηνύματα
2.869.897
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top