Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.367
Άλλο θύμα...

Τρέξε τρέξε.
Το πούλησα ρε, όσο ήταν νωρίς! Δεν είχε το "punch" που ήθελα για τη μουσική που ακούω. Πήρα τρανζιστοράτο.

Όπως μου είπε κι ο αδερφός σου κάποτε, "άσε τις λάμπες για τα λαμπατέρ και πάρε class D ενισχυτές". :thumbsup:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.107
Reaction score
124.674
Το μόνο που μετράει είναι να αρέσει σε εσάς.
Μη το λες.

Κάπου η υπομονή των άλλων, έχει κι όρια.

Ο άλλος πχ επιμένει στις μπάμιες.
Ε, νταξ, έλεος κάπου.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Γενικα παντως, αν καποιος ειναι λιγο πιο χαλαρος και θελει ν απολαμβανει την μουσικουλα του, δεν εχει ειδικους χωρους και δεν κυνηγαει τα ¨αριστεια¨ μια χαρα ειναι με τους λαμπατους με πικαπ και οτι αλλο επιθυμει. Ωστοσο το πραγμα μπλεκεται αν υπαρχουν εμμονες σε θεματα που αφορουν συγκρισεις μεταξυ καινουριας και παλιας τεχνολογιας.

Να πουμε οτι υπαρχει κι ενα ακομη θεμα. Της αισθητικης ετσι οπως το αντιλαμβανεται ο καθενας. Προσωπικα με τους ενισχυτες μονομπλοκ λυχνιας, προενισχυτη της ιδιας εταιριας και το πικαπ (ROKSAN RADIUS 5) ειχα ενα πολυ ομορφο συνολο. Αυτο μου λειπει. Η λαμπα εχει και καποιες αλλες καλες ιδιαιτεροτητες. Καποια οργανα ακουγονται παρα πολυ ωραια. Αλλα συν τοις αλλοις ειναι ακριβο σπορ μ ενα σωρο παραξενιες. Τη μια τσιρτσιριζει η λαμπα, ειτε δεν καθησε καλα στην τρυπα, ειτε περασαν τα χρονακια της. Δεν βαζεις οτι ναναι, πας παντα σε καλες λυσεις αλλα ακριβες, κι αν εχεις πολλες λυχνιες οπως στην περιπτωση μου, ματωνεις συνεχως. Ειχα και μεγαλη καταναλωση στο ρευμα. Δεν ειναι λιγο πραγμα κι αυτο.


Απο τοτε ειχα ομως την ιδια αποψη με τωρα (παραξενιά μου). Ανεξαρτητως του ποσο ωραιο ειναι ενα μηχανημα, το προτιμω να μην φαινεται. Ν ασχοληθεις με το χωρο τοσο τεχνικα οσο και αισθητικα (εφ οσον εχεις την πολυτελεια για ειδικο χωρο). Να μην βλεπεις ουτε καλωδια ουτε μηχανηματα και να κανεις ενα χωρο που θα σε προδιαθετει τοσο στη μουσικη οσο και στις ταινιες. Προσωπικα παντα με διαφορά εβαζα σε ιεραρχια τη μουσικη. Ανεξαρτητως που τις Blue Ray μουσικες ταινιες τις απολαμβανω περισσοτεο.

Τωρα με την τρισδιαστατη μουσικη που εχω, ειναι δυσκολο να επανελθω στο δικαναλο. Και να πω το εξης. Εδω και τρεις περιπου εβδομαδες κατι πειραξα αθελα μου στη μετρικ και μου τα παιζει ολα απ τα δυο εμπρος καναλια. Οσο εκανα δοκιμες σε διαφορα μουσικα κομματια κι ακουγα τις διαφορες (μαλλον εχω εθισθει στον πολυκαναλο (7.1)) δεν μπορουσα πλεον ν ακουσω το δικαναλο. Τα μηχανηματα ειναι πλεον κλειστα ωσοτου λυθει το προβλημα.
 

Μηνύματα
1.712
Reaction score
2.440
Παγκόσμια αποκλειστικότητα
Όσοι έχουν δικάναλο σύστημα στην Ελλάδα και ειδικά αν είναι μέλη του avsite ακούνε 2d ήχο .:headbang:

3d ακούνε μόνο οι πολυκάναλοι. :laugh:

Ευτυχώς που τα Ελληνικά είναι δύσκολη γλώσσα. Θα γελούσαν πολύ οι ξένοι. :biggrin:
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.404
Reaction score
27.690
Ευτυχώς που δεν ξέρουν Ελληνικά οι ξένοι γιατί θα μας είχαν σιχαθεί. Μόνο εδώ* πυροβολούμε ότι δεν συμφωνούμε, δεν θα μας αρέσει, δεν το θέλουμε ή είναι αντίθετο με τα θέλω μας, ανάγκες μας, πιστεύω μας ........

Εδώ: ελληνικά forums, in general.

Τουλάχιστον έξω κρατάνε μια απόσταση ή έχουν κάτι που εμείς δεν.
 




Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
.... ε προφανως εχω μονο το μομπυ και το νικ κειβ απο DG. 🐒
αλλα γνωριζω οτι υπαρχουν καποιοι παραμετροι σχετικα :)
 

Μηνύματα
797
Reaction score
855
Εχω κορυφαία συστήματα και σε πολυκάναλο, και σε δικάναλο. Προσωπική μου γνώμη, ένα καλό δικάναλο σε κάνει να ακούς περισσότερη μουσική.
Δεν είμαι από τους τρελαμένους που θα πάρουν καλώδια των 3000 , θα βάλουν τακάκια σούπερ ντρούπερ στα ηχεία, θα βάψουν τα cd κτλ. Αυτά είναι το βάλσαμο του άρρωστου που νομίζει ότι όσο πιο πολλά χώσει, τόσο καλύτερα θα ακούσει. Πριν το Internet δούλευες τον άλλο λόγω αμάθειας, τώρα πείθεις μόνο κάτι κουφούς αλλά ξερόλες.
Έχω χώσει και εγώ αναζητώντας την τελειότητα πολλά χρήματα αλλά με γνώμονα το πως ακούω εγώ, όχι οι άλλοι! Το πιο δύσκολο πράγμα είναι στη στερεοφωνία να δημιουργήσεις τη σκηνή σε πραγματικό βάθος και έκταση, όχι να τα φέρεις όλα ακριβώς στη μέση! Και αυτές οι φυσικές χροιές που να τις πάρει, πόσο δύσκολο είναι να αναπαραχθούν.......

Τόσα χρόνια μόνο σε ελάχιστους έχω δείξει το στερεοφωνικό σύνολο, το πολυκάναλο σε πολλούς. Γιατί η μεγάλη πλειοψηφία δε διαθέτει μουσική παιδεία για να καταλάβει το σωστό ήχο. Πως να κρίνει ο άλλος ένα μουσικό σύνολο όταν ποτέ του δεν έχει ακούσει ζωντανά κλασική, τζάζ, οτιδήποτε σε πραγματικό φυσικό χώρο, (όχι γήπεδο φυσικά) . Ναι ρε φίλε, δεν πρέπει όλα τα όργανα να τα ακούς στο κέντρο και ας μη σου αρέσει, δυστυχώς δε χωράει μία κλασσική ορχήστρα σε 3 τετραγωνικά στο κέντρο! Ούτε θα ακούσεις την κιθάρα ή την άρπα τόσο δυνατά που θα κάψεις τα ηλεκτροστατικά.
Ενώ στο πολυκάναλο, όλα ευκολότερα και πιο εντυπωσιακά. Ακόμη και ένα μικρό σύστημα σε 40ρα θα εντυπωσιάσει.
Δε θα σταθείς τόσο στην κατευθυντικότητα, ούτε στο ηχητικό βάθος, ούτε στην ένταση, είναι δεδομένα εδώ, φρόντισε ο μουσικός παραγωγός για σένα. Και αν θέλει τον ήχο να είναι παράκεντρος, εκεί θα βρεθεί όσο και αν σε ξενίζει.
Αλλά για να πάρεις αυτό που ακούει αυτός ως σωστό, θες τριπλάσιο χρήμα από το δικάναλο! Για να μεγαλώσεις τον ήχο θέλεις όχι 2 αλλά άπειρα μεγάλα ηχεία, θές καλό audio management, το κυριότερο, θες προσεγμένο χώρο!
Και η μεγάλη εικόνα τσούζει............
Επαφίεται στον καθένα μας λοιπόν το που θα ρίξει βάρος, άλλοι ζητούν ένα ήρεμο απόγευμα, να χαδεύει ο ήχος τα αυτιά τους, άλλοι θέλουν σεισμό ή να είναι στο κέντρο ενός γηπέδου. Αλλά πάντα θα επιλέγω εγώ με βάση τις προτιμήσεις μου, όχι οι άλλοι για μένα.......
Δεν πέθανε το δικάναλο, οι ακροατές με μουσική παιδεία φθίνουν. Και υπάρχουν και κάποιοι που με την πώληση ενός μηχανήματος προσπαθούν να βγάλουν τη χρονιά καταστρέφοντας το χώρο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Ο άλλος πχ επιμένει στις μπάμιες.
Τι τρέχει πάλι με τις μπάμιες? :unsure:
... γατακια, που να ακουσετε και τη τεταρτη διασταση . 🐒
Αν δεν παίζει χρήμα για πολλά ηχεία τα ψυχοτρόπα επιτρέπονται? :whistling:
Τουλάχιστον έξω κρατάνε μια απόσταση ή έχουν κάτι που εμείς δεν.
Maybe, αλλά εδώ κρατιόμαστε κοντά - ζεστά αγαπησιάρικα και γελάμε (πολύ) περισσότερο.. :beach:
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.701
... γατακια, που να ακουσετε και τη τεταρτη διασταση . 🐒
Άστην αφτή. Έχει πολύ τζίτερ.


Ευτυχώς που δεν ξέρουν Ελληνικά οι ξένοι γιατί θα μας είχαν σιχαθεί. Μόνο εδώ* πυροβολούμε ότι δεν συμφωνούμε, δεν θα μας αρέσει, δεν το θέλουμε ή είναι αντίθετο με τα θέλω μας, ανάγκες μας, πιστεύω μας ........

Εδώ: ελληνικά forums, in general.

Τουλάχιστον έξω κρατάνε μια απόσταση ή έχουν κάτι που εμείς δεν.
Απορώ. Δεν έχεις διαβάσει ξένα φόρα;; 🤔
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Απορώ. Δεν έχεις διαβάσει ξένα φόρα;; 🤔
Δεν μανουριάζουν σαν εμάς βρέ..
Εμείς ξυνόμαστε στη γκλίτσα για μήνες ή και χρόνια.. :tongue:
Αυτοί συνήθως θα στραβώσουν, θα πουν δυο κουβέντες και μετά κενό..(δεν μιλιούνται)
Αν ξαναμιλήσ'νε βγαίνουν τα όπλα.. :cry:
Εμείς είμαστε πιο μερακλήδες..
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
... τι εχουμε ... 70s ?
~αλλωστε τα ναρκωτικα ηταν η πισω πορτα της μουσικης βιομηχανιας / buy the ticker/record take the ride~
Δεν μας αφήνετε να γουστάρουμε παλιά στέρεα, δεν μας αφήνετε να καταφύγουμε σε παράδρομους για απόλαυση, δεν, δεν, δεν..
Σταδιάλα ζωή είν' ετούτη?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.333
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top