Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.191
Reaction score
19.136
έτσι ακριβώς.

Το βουβάλι Κερκίνης βγάζει καλές γεύσεις σε αρκετές κοπές, αλλά είναι επίσης σκληρό (μικρή ποσότητα ενδομυϊκού λίπους και αυξημένα ινώδη στοιχεία), και μόνον μετά από ωρίμανση τουλάχιστον 2 εβδομάδων γίνεται καλό για ψήσιμο, ενώ στο μαεστράντζα το προσφέρουν και σε σεβιτσε, αλλά με ωρίμανση 40 ημερών, μόνον έτσι, αλλά γίνεται λουκούμι.

Για ωρίμανση θέλει να αερίζεται μέσα σε ψυγείο σε θερμοκρασία 0-1° C, πράγμα δύσκολο έως ανέφικτο σε οικιακά ψυγεία, τα οποία δεν κρατάνε τέτοια θερμοκρασία σταθερά επειδή τα ανοιγοκλείνουμε συχνά και βαζοβγάζουμε πράματα.

Έχω ένα δεύτερο ψυγείο, που δεν χρησιμοποιείται παρά μόνο για κρέατα και κοκακόλες σόδες, που το έχω στον 1° C και το κρατάει σταθερά, εκεί έχω κάνει προσπάθειες ωρίμανσης μέχρι 2 ημέρες, με αρκετή επιτυχία. Σιγά σιγά θα δω αν μπορώ να φτάσω τη βδομάδα, αλλά πρώτα θέλω να πάρω ένα καλύτερο θερμόμετρο, γιατί αυτό που έχω είναι πολύ γενικής χρήσης και δεν νομίζω πως έχει ακρίβεια.

Καλά αποτελέσματα είχα και με 8-ωρη ανάπαυση της μπριζόλας σε σχάρα να αερίζεται σε θερμοκρασία δωματίου (στους 20-21°C) καλά αλατισμένη.
Έχω φάει 4 βαζάκια μερέντα τώρα τελευταία με τις ατασθαλίες σου.. :O_o:
Πρωί ψήνει ο κόσμος..
 

Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Η παιδεία μου με ωθεί στο να τη δεχτώ.
Και η δική μου να την ζητήσω με μηδεν καθυστερηση, όπως διαπίστωσες. (με μια μικρή επισήμανση - σπρώξιμο απο rose).

Το κομμάτι πάντως της καθαρής ανάλυσης μου για τους στίχους και την μουσική, είχε καλή πρόθεση και σκοπό να βοηθήσει. Οπότε εκεί δεν σε απογοητευσα, άσχετα εαν συμφωνείς ή όχι με αυτήν. Επειδή όμως ήταν αρνητική σαν αποψη για την προσφορά αυτού του είδους και ξέρω ότι πιθανόν να βρίσεκις κάποια ευχαρίστηση σε αυτήν, για αυτό δεν την ενέταξα στο αρχικό μου πόστ που ρώτησες. Δεν ήθελα να ξεκινήσω και άλλη "έριδα" μαζί σου ή με οποιον του αρέσει αυτή η μουσική. Υπάρχει ευχαριστηση αλλά είναι προσωρινή. Αλλά είδη δίνουν μεγαλύτερης διάρκειας ευχαρίστηση και βοηθούν όχι μόνο στην ευχαρίστηση αλλά να θέτουν και διλήμματα στον άνθρωπο που καλείται να διαχειριστεί και στην κανονική ζωή του και άρα χρήσιμη. (ή τουλάχιστον να τα ομορφυνει και να αποδίωξει την ασχήμια της ζωής που καθημερινά βιώνει και δεν καταλαβαίνει την αντίδραση που έχει πάνω του.)
 
Last edited:


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Και η δική μου να την ζητήσω με μηδεν καθυστερηση, όπως διαπίστωσες. (με μια μικρή επισήμανση - σπρώξιμο απο rose).

Το κομμάτι πάντως της καθαρής ανάλυσης μου για τους στίχους και την μουσική, είχε καλή πρόθεση και σκοπό να βοηθήσει. Οπότε εκεί δεν σε απογοητευσα, άσχετα εαν συμφωνείς ή όχι με αυτήν. Επειδή όμως ήταν αρνητική σαν αποψη για την προσφορά αυτού του είδους και ξέρω ότι πιθανόν να βρίσεκις κάποια ευχαρίστηση σε αυτήν, για αυτό δεν την ενέταξα στο αρχικό μου πόστ που ρώτησες. Δεν ήθελα να ξεκινήσω και άλλη "έριδα" μαζί σου ή με οποιον του αρέσει αυτή η μουσική. Υπάρχει ευχαριστηση αλλά είναι προσωρινή. Αλλά είδη δίνουν μεγαλύτερης διάρκειας ευχαρίστηση και βοηθούν όχι μόνο στην ευχαρίστηση αλλά να θέτουν και διλήμματα στον άνθρωπο που καλείται να διαχειριστεί και στην κανονική ζωή του και άρα χρήσιμη. (ή τουλάχιστον να τα ομορφυνει και να αποδίωξει την ασχήμια της ζωής που καθημερινά βιώνει και δεν καταλαβαίνει την αντίδραση που έχει πάνω του.)
Με άλλα λόγια άλλες μορφές της μουσικής ή της τέχνης γενικότερα "απελευθερώνουν" τον άνθρωπο. Δεν το "δεσμεύουν" σε δικά τους κανάλια. Τον αφήνουν ελευθερία να αναρωτιέται ο ίδιος χωρίς να θέλουν να τον κρατούν συνεχώς εξαρτημένο απο την πραγματικότητα. Γιατί η παργματικότητα θα κουβαλέι πάντα τη ασχήμια της. Αυτό δεν βοηθάει στην ανάπτυξη της δικης του αισθητικής, ηθικής αλλά και αλήθειας. Η πιο αγνή και τίμια μορφη στην μουσική (πέρα απο την κλασική και εκεί όχι όλα φυσικά) σαν "νόημα" είναι η folk μουσική, η παραδοσιακή μουσική των λαών. Και αυτό γιατί ειναι σμλεμένη εντός αιώνων πολλές φορές και αφορά μηνυματα που απασχολουν την καθημερινότητα του απλού ανθρώπου και την ηθική του. Αρτιστικές φόρμες και τσαλιμακια και μουσικά "κόλπα" που χρησιμοποιούν οι συγχρονοι καλλιτέχνες, ενω χρήσιμα, θέλουν πολυ μεγάλη προσοχή καθώς δεν πειρέχουν "αληθεια" ή περιέχουν λάθος "αληθειες" ή αληθεις που έχουν βρεί αυτοί. Δεν σου επιτρέπουν να ανακαλύψεις την δική σου. Πρέπει να τα ξέρεις βέβαια όλα, για να μπορείς να διαλέξεις μεταξύ τους ποιό σου κάνει καλύτερα κλικ ανάλογα και σε ποιό σταδιο της ζωής σου βρίσκεσαι καθε φορά. Για αυτό και στην μουσική όσοι ακούνε μόνο ένα ή περιορισμένης γκάμας και παλέτας είδη .... δεν πράττουν σωστά για τον εαυτό τους. Τους έχουν πεισει ότι πράττουν σωστά.
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Ένα απλό τραγουδάκι ήταν, χωρίς προεκτάσεις, χωρίς βάθος, χωρίς ανάλυση
Επίσης ακούω όλα τα είδη μουσικής, επιλεγμένα κομμάτια από το καθένα. Από μπαρόκ, κλασική, κλαρίνα, ρεμπέτικα, λαϊκά, ποπ, ροκ, ελληνικά, γαλλικά, ιταλικά, γερμανικά, κτλ μέχρι μεταλ, τρανς, ηλεκτρονική, χιπ χοπ τραπ, νέο κύμα κτλ
 


Μηνύματα
12.583
Reaction score
14.712
Ένα απλό τραγουδάκι ήταν, χωρίς προεκτάσεις, χωρίς βάθος, χωρίς ανάλυση
Επίσης ακούω όλα τα είδη μουσικής, επιλεγμένα κομμάτια από το καθένα. Από μπαρόκ, κλασική, κλαρίνα, ρεμπέτικα, λαϊκά, ποπ, ροκ, ελληνικά, γαλλικά, ιταλικά, γερμανικά, κτλ μέχρι μεταλ, τρανς, ηλεκτρονική, χιπ χοπ τραπ, νέο κύμα κτλ
¨Εχεις καταλήξει σε κάποια "προτιμηση" ; Πως το "δουλεύεις" το θέμα , με ιεραρχηση τους ;
 

Μηνύματα
12.864
Reaction score
10.078
Την jazz ξέχασες, ιδιαίτερα ένα συγκεκριμένο συγκρότημα.:devilish::laugh:
Έχεις δίκιο, συγγνώμη.
Ακούω και Human Touch, τους οποίους μάλιστα έχω δει από κοντά, σε live, έχω μιλήσει μαζί τους.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.290
Reaction score
13.201
για πχιο :) θεμα ;;; μρε Μαρκησιε SANSUI DE CORAL πρεπει να πχιο:lol: Ξυδακι δεν με αρεσει
προτιμω λεμονακι που ειναι υγιεινο και εχει βιταμινη....... Σου:gamer::p:lol::prankster:
 









Μηνύματα
4.466
Reaction score
7.742
Τελικα βρηκαμε κανενα Paper που να αναφερει οτι η αναπαραγωγη μουσικης απο 2 καναλια αποδιδει πιστοτερα το μουσικο γεγονος σε σχεση με το 3D Audio ή ακουγεται πιο ευχαριστα?

Να ρωτησω και κατι αλλο. εαν εχουμε μια απλη μπαντα με την τραγουδιστρια στην μεση ως συνηθως τοτε κατα την αναπαραγωγη αυτης με 3 καναλια οπου η φωνη αποδιδεται απ το κεντρικο, τι θα συμβει οταν μετακινηθουμε προς τα δεξια ή προς τα αριστερα? Θα μετακινηθει και η φωνη?
Τι θα συμβει ομως εαν εχουμε 2 καναλια και μετακινηθουμε λιγο αριστερα και δεξια? Θα παραμεινει η φωνη στο κεντρο?
Πια διαταξη αποδιδει καλυτερα την πραγματικοτητα?
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.652
Μηνύματα
2.870.366
Members
37.933
Νεότερο μέλος
daemon76
Top