Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Δεν βάζουμε τελάρα σε χώρους με ακραίες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας. Για ζωγραφιά θ'αρκούσε ν'άνοιγα το παράθυρο με τη θέα από το μπάνιο.
Έχεις παράθυρο με θέα απο το μπάνιο ; Ωραία αλλά και πάλι ικανοποιεί την φυσική ομορφιά όχι το ανθρώπινο πνευματικό δημιούργημα. Επίσης τη νύχτα τι γίνεται ; χα χα

Υγρασία δεν έχει πρόβλημα , αφού έχει παράθυρο αλλά δεν παθαίνουν και τίποτε , μύθος είναι. Ε, δεν θα είναι και κανάς Πικάσο. χα χα (ή τα έργα του με μολύβι) 😀
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Έχεις παράθυρο με θέα απο το μπάνιο ; Ωραία αλλά και πάλι ικανοποιεί την φυσική ομορφιά όχι το ανθρώπινο πνευματικό δημιούργημα. Επίσης τη νύχτα τι γίνεται ; χα χα

Υγρασία δεν έχει πρόβλημα , αφού έχει παράθυρο αλλά δεν παθαίνουν και τίποτε , μύθος είναι. Ε, δεν θα είναι και κανάς Πικάσο. χα χα (ή τα έργα του με μολύβι) 😀
Για την πνευματική δημιουργία μπορεί καθένας να φαντάζεται οποιοδήποτε έργο ζωγραφικής θα είχε υπ'όψιν και ας μην ήταν κρεμασμένο στο μπάνιο.
Εάν ήταν δημιουργός. (που σου το λέω εγώ δεν είναι).
Χάρη στα σύγχρονα μέσα δικτύωσης έχουμε πλέον δυνατότητα θέασης και συγκράτησης στην οπτική μνήμη για πληθώρα πινάκων από σπουδαίους δημιουργούς.
Επίσης αυτό να το πείς και στους ακροατές ή θεατές μουσικών και θεατρικών έργων γκαλέρι , μουσείων κλπ όταν θα αναλάβεις υπεύθυνος προγράμματος αυτών. Να το φαντάζονται και να πληρώσουν και εισιτήριο χα χα
Δεν θα χρειαζόταν να ζητήσω κάτι τέτοιο. Οτιδήποτε και να παρακολουθούσαν θα έπρεπε να βάζουν σε λειτουργία τη φαντασία. Από τη στιγμή που θα πλήρωναν όμως θα υπήρχε εκ των πραγμάτων απαίτηση για παροχή θεάματος.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Για την πνευματική δημιουργία μπορεί καθένας να φαντάζεται οποιοδήποτε έργο ζωγραφικής θα είχε υπ'όψιν και ας μην ήταν κρεμασμένο στο μπάνιο.
Εάν ήταν δημιουργός. (που σου το λέω εγώ δεν είναι).

Επίσης αυτό να το πείς και στους ακροατές ή θεατές μουσικών και θεατρικών έργων, γκαλέρι , μουσείων κλπ όταν θα αναλάβεις υπεύθυνος προγράμματος αυτών. Να το φαντάζονται και να πληρώσουν και εισιτήριο χα χα
 
Last edited:

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Για την πνευματική δημιουργία μπορεί καθένας να φαντάζεται οποιοδήποτε έργο ζωγραφικής θα είχε υπ'όψιν και ας μην ήταν κρεμασμένο στο μπάνιο.

Χάρη στα σύγχρονα μέσα δικτύωσης έχουμε πλέον δυνατότητα θέασης και συγκράτησης στην οπτική μνήμη για πληθώρα πινάκων από σπουδαίους δημιουργούς.

Δεν θα χρειαζόταν να ζητήσω κάτι τέτοιο. Οτιδήποτε και να παρακολουθούσαν θα έπρεπε να βάζουν σε λειτουργία τη φαντασία. Από τη στιγμή που θα πλήρωναν όμως θα υπήρχε εκ των πραγμάτων απαίτηση για παροχή θεάματος.
Περίεργες οι απόψεις σου. Δεν τις έχω ξανακούσει. Τις σκέφτηκα όμως γρήγορα γρήγορα και δεν μπορώ να βρώ κάποιον λογικό , επιστημονικά ορθό μέσα στην ανορθοδοξια που τις δικατέχει ως σκεπτικό ... ένα άλλο σκεπτικό για να τις αντικρούσω. Το μόνο λογικό συμπέρασμα μου είναι ότι άλλαξες γνώμη και μάλλον θες να ενταχθείς με τους άλλους που θεωρούν "κατά" τους την όποια ανταλλαγή απόψεων μαζί μου. 😀

Πάντως εάν θες μπορώ να σου συστήσω καλλιτέχνες (δεν είναι πολλοί δυστυχώς) που φτιάχνουν σε φούρνο υψηλής θερμοκρασίας έργα απο άργιλο που στην επιφάνεια τους δημιουργείται ένα είδος υάλωσης και δεν έχουν ανάγκη απο τίποτε ούτε υγρασία ούτε θερμοκρασία. Είναι συνήθως σχετικά μικρά σε μέγεθος έργα αλλά για μπάνιο είναι σωστά "αναλογικά" και μπορείς να πάρεις και δύο να είσαι κομπλέ. (πλήρης).
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.365
Reaction score
125.380
Για τα ηχεία οροφής, 30-55° είναι το ενδεδειγμένο εύρος γωνίας στο MPEG-H, ακριβώς όμοιο με το ενδεδειγμένο εύρος γωνίας του Dolby Atmos:

Dolby-Atmos-7.1.4-Recommended-Speaker.jpg


45° το "κέντρο" σε Dolby Atmos και 37° (δε καταλαβαίνω το γιατί, πιθανώς μόνο και μόνο για να πουν κάτι διαφορετικό από το Atmos) στο MPEG-H, η διαφορά των 8° σε κάθε περίπτωση είναι ανάξια λόγου ακόμα και για βλαμμένους.

Screenshot_20230403-110158~2.png


Προσωπικά βλέπω ένα Dolby Atmos layout.

ΥΓ. Και ίδια στάθμη αναφοράς, στα 73 dB SPL για immersive setup με 7 ηχεία στο bed layer και 4 ηχεία οροφής και +10dB SPL το .1 κανάλι (83 dB SPL), συν το ταργκετ κερβ, οπότε με το calibration αυτό, στο σύνολό τους θα βγάζουν 85 dB SPL στάθμη αναφοράς στη θέση ακρόασης, το τυπικό εύρος 85-105 dB SPL.
Screenshot_20230403-111306~2.png
 
Last edited:


Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Η χρυσή τομή μεταξύ Auro-3D και Dolby. :p
37μοιρες.
One setup for all :D
Ν.Κ επιστημονική εργασία. Σκουπίδια βγάζαμε μέχρι τώρα λέει αλλά τώρα "μάθαμε" και μόνο για ψείρες και μπάρες. Καλό και για στέρεο λέει. Εκανε masterclass. Το λέει 20 φορές, ελπίζω να το χωνέψουν κάποιοι επιτέλους. 😀 Πάλι εμείς του στέρεο θα επωφεληθούμε τελικά. 😀 Δεν θα αποτύχει σαν το πολυκάναλο, έχουμε πουλήσει ήδη τα ηλεκτρονικά. (ψείρες, κοριούς, μπάρες, κουκουνάρες, τηλεοράσεις).

Στο τέλος βέβαια λέει θα πάρει χρόνια πολλά και αυτό και δεν είναι και σίγουρος απόλυτα.

Και το Spotify στο παιχνίδι όλα φυσικά ανεπίσημα.

Επιτέλους και τα punk θα γίνουν "ατμοσφαιρικά" στην μίξη. Αυτό το dry που είχαν ενοχλούσε την "αισθητική¨μου . Κλασική θα γίνουν, ωιμεεε.

 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Ν.Κ επιστημονική εργασία. Σκουπίδια βγάζαμε μέχρι τώρα λέει αλλά τώρα "μάθαμε" και μόνο για ψείρες και μπάρες. Καλό και για στέρεο λέει. Εκανε masterclass. Το λέει 20 φορές, ελπίζω να το χωνέψουν κάποιοι επιτέλους. 😀 Πάλι εμείς του στέρεο θα επωφεληθούμε τελικά. 😀 Δεν θα αποτύχει σαν το πολυκάναλο, έχουμε πουλήσει ήδη τα ηλεκτρονικά. (ψείρες, κοριούς, μπάρες, κουκουνάρες, τηλεοράσεις).

Στο τέλος βέβαια λέει θα πάρει χρόνια πολλά και αυτό και δεν είναι και σίγουρος απόλυτα.

Και το Spotify στο παιχνίδι όλα φυσικά ανεπίσημα.

Επιτέλους και τα punk θα γίνουν "ατμοσφαιρικά" στην μίξη. Αυτό το dry που είχαν ενοχλούσε την "αισθητική¨μου . Κλασική θα γίνουν, ωιμεεε.

Βρε συ αυτός είπε την λέξη ατμός 100 φορές, άσε με παιδάκι μου με δαύτους 😀
Διάβασε τίποτα της προκοπής :D
 
Last edited:

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Βρε συ αυτός είπε την λέξη ατμός 100 φορές, άσε με παιδάκι μου με δαύτους 😀
Διάβασε τίποτα της προκοπής :D
Εμ, τι νόμιζες επειδή είναι σαράουντ λύθηκαν όλα ; Μάλιστα χειρότερα γιατί δεν έχουν και εμπειρία σε αυτό, όπως στη στέρεο μίξη. Και να δείς που η τοποθέτηση των οργάνων πάλι εκεί θα καταλήξει περίπου. Στα έχω πεί πρίν αιώνες και μου έλεγες σουξουμουξου χα χα.

Βρήκα και καλύτερες ιδέες για αστεισμό στο βίντεο που πόσταρα, της έγραψα αλλού αλλά να ... για να γελάσεις και εσύ λίγο, βρε παιδί μου. Σου τις παραθέτω : 😀

++ Βρήκα καλύτερη ιδέα για αστεισμό. Να δεις που θα φτιάξουνε, ιδίως τώρα και με το ChatGPT, πρόγραμμα που θα περνιούνται οι στέρεο μίξεις ώς atmos στέρεο μίξεις στην πλατφόρμα της Apple και θα την ξεγελάνε.

Θα το μάθουμε μετά απο χρόνια αφού θα έχει συμβεί.

Βρήκα και δεύτερο : Θα μας πούν μετά απο πολλά χρόνια, ότι νομίζαμε ότι το downmix ήταν καλύτερο απο την κανονική στέρεο μίξη ή έχουν πολυ μικρή διαφορά. Γράψτε λάθος, υποκειμενικές κρίσεις ήταν στο masterclass. Τρία άτομα συμμετείχαν μόνο και ακούγαμε απο ψείρες μόνο. ++

😀

Κάποιος πρέπει να κάνει τον δικηγόρο του διαβόλου. Το απαιτούν οι νόμοι της λογικής χα χα

ε, όχι ρε γμτ να βρούν και πρόβλημα στο Toxic της Μπρίτνευ στην λίστα που μου πόσταρες. Τι θα ακούω εγω τώρα ; Τεσπά :


Βλέπεις πως ξέρουν οι πραγματικοί μουσικοί να παίζουν και να βγάζουν μουσική με ένα μόνο μικρόφωνο στο πουθενά και τις κινήσεις τους σε αυτό ;
 
Last edited:

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Εμ, τι νόμιζες επειδή είναι σαράουντ λύθηκαν όλα ; Μάλιστα χειρότερα γιατί δεν έχουν και εμπειρία σε αυτό, όπως στη στέρεο μίξη. Και να δείς που η τοποθέτηση των οργάνων πάλι εκεί θα καταλήξει περίπου. Στα έχω πεί πρίν αιώνες και μου έλεγες σουξουμουξου χα χα.

Βρήκα και καλύτερες ιδέες για αστεισμό στο βίντεο που πόσταρα, της έγραψα αλλού αλλά να ... για να γελάσεις και εσύ λίγο, βρε παιδί μου. Σου τις παραθέτω : 😀

++ Βρήκα καλύτερη ιδέα για αστεισμό. Να δεις που θα φτιάξουνε, ιδίως τώρα και με το ChatGPT, πρόγραμμα που θα περνιούνται οι στέρεο μίξεις ώς atmos στέρεο μίξεις στην πλατφόρμα της Apple και θα την ξεγελάνε.

Θα το μάθουμε μετά απο χρόνια αφού θα έχει συμβεί.

Βρήκα και δεύτερο : Θα μας πούν μετά απο πολλά χρόνια, ότι νομίζαμε ότι το downmix ήταν καλύτερο απο την κανονική στέρεο μίξη ή έχουν πολυ μικρή διαφορά. Γράψτε λάθος, υποκειμενικές κρίσεις ήταν στο masterclass. Τρία άτομα συμμετείχαν μόνο και ακούγαμε απο ψείρες μόνο. ++

😀

Κάποιος πρέπει να κάνει τον δικηγόρο του διαβόλου. Το απαιτούν οι νόμοι της λογικής χα χα
Βρε σε εμένα το λες?
Εγώ πρώτος μίλησα για τζουφια ατμος και κόντεψαν να με κρεμάσουν στην κεντρική πλατεία του χωριού 😀
Άσε καινούργιος είσαι, έχασες επεισόδια :biggrin:
 

Μηνύματα
12.463
Reaction score
14.626
Βρε σε εμένα το λες?
Εγώ πρώτος μίλησα για τζουφια ατμος και κόντεψαν να με κρεμάσουν στην κεντρική πλατεία του χωριού 😀
Άσε καινούργιος είσαι, έχασες επεισόδια :biggrin:
Όχι, ρε συ δεν τα παρακολουθώ για αυτό. Και δεν τα καταλαβαίνω κιόλας αλλά και εγω δεν ασχολούμαι με κάτι χωρίς να το χρειαστώ και τότε που θα το χρειαστώ. Τι είμαι nerd ? 😀 Είμαι δηλαδή αλλά μόνο σε έναν τομέα, όχι και στην ζωή μου όλη χα χα.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Εμ, τι νόμιζες επειδή είναι σαράουντ λύθηκαν όλα ; Μάλιστα χειρότερα γιατί δεν έχουν και εμπειρία σε αυτό, όπως στη στέρεο μίξη. Και να δείς που η τοποθέτηση των οργάνων πάλι εκεί θα καταλήξει περίπου. Στα έχω πεί πρίν αιώνες και μου έλεγες σουξουμουξου χα χα.

Βρήκα και καλύτερες ιδέες για αστεισμό στο βίντεο που πόσταρα, της έγραψα αλλού αλλά να ... για να γελάσεις και εσύ λίγο, βρε παιδί μου. Σου τις παραθέτω : 😀

++ Βρήκα καλύτερη ιδέα για αστεισμό. Να δεις που θα φτιάξουνε, ιδίως τώρα και με το ChatGPT, πρόγραμμα που θα περνιούνται οι στέρεο μίξεις ώς atmos στέρεο μίξεις στην πλατφόρμα της Apple και θα την ξεγελάνε.

Θα το μάθουμε μετά απο χρόνια αφού θα έχει συμβεί.
ότι θα γίνουν ξεπέτες... θα γίνουν....
αλλά τι μας νοιάζει?
το marketing καλά κρατεί....
(έχω ένα tablet lenovo του 2016-17 ... Dolby Atmos γράφει κι αυτό στα specs...
δε βαριέσαι.... να και γω πολυκάναλος :p -από 2 ηχειάκια tablet! :p )
 



wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Κι εσύ Αtmos ? :rolleyes:
Τι γίνεται βρε..
Χ'μός.. :tongue:
και σε 2 συσκευές κιόλας :p
να και τα ...αποδεικτικά στοιχεία: :p

1680547294965.png
1680547337584.png


αλλά πέρα από κάνα μισώρο δοκιμών, έκλεισε και δεν ξανάνοιξε....αφού είναι ...τζούφιο
(όχι το Atmos γενικά.... αυτό δεν ξέρω.... αλλά η γελοιότητα που πλασάρουν στα tablets :p )
 





Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • xfader
    Segregation supporter
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.866.456
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top