Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

Μηνύματα
4.890
Reaction score
4.013
cangaroo ....vastsar ισως δεν εχεις καταλαβει πως εχω στησει μεχρι το 2015 αρκετα πολυκαναλα ......
[/QUOTE]

Επειδη το εχεις ξαναγραψει και φυσικα το εχω ξαναδιαβασει προσεκτικα, σ αυτο που εγραψα πιο πανω το πηρα υπ οψιν μου.

ΟΜΩΣ. Δεν θα σ αρεσει αυτο που θα γραψω και θα γινω κακος χωρις να το θελω. Μαλλον δεν ξερεις να στηνεις πολυκαναλο συστημα γι αυτο και το αποτελεσμα ηταν αυτο που ηταν. Μιλαω παντα οσον αφορα το κομματι της μουσικης, τις ταινιες βγαλτες εξω μας ειναι αδιαφορες.

Προσωπικα επειδη δεν εχω γνωσες τεχνικες, εμπιστευτηκα τον Κωστα EAR. Ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα κανει καλη δουλεια! :dance2:

Μονο 3 συστηματα πολυκαναλα εχω ακουσει. Κι επαναλαμβανω, μην το συγχεεις με ταινιες. Το ενα φυσικα ειναι το δικο μου, το δευτερο του EAR και το τριτο του Dimifoot. Ολα σωστα στημενα. Δικαναλα δεν το συζηταμε, παρα πολλα. Και φυσικα καποια "λιγα" εξ αυτων (δικαναλα) σωστα στημενα.

Επιστροφη στο δικαναλο δεν υπαρχει. Μου χαρισε ωραιες στιγμες, αλλα θεωρω οτι το πολυκαναλο ειναι αλλου, καμμια σχεση. Αν ειχα περισσοτερα χρηματα δεν θα πηγαινα ποτε σ ενα ακριβο δικαναλο, αλλα σ ενα ακριβοτερο πολυκαναλο. Ομως επειδη ειμαι ικανοποιημενος απ αυτο που εχω, απλα θα ολοκληρωσω το πλανο μου. Θα παω και σε ηχεια οροφης, οποτε το πρωτο βημα ειναι ο ενισχυτης με 16 καναλια, κι αυτον ηδη τον εχω κλεισει. Και μετα προσθηκη ηχειων της ιδιας εταιριας με αυτα που εχω, και προσθηκη δυο ακομη σαμπ.

Ουτως η αλλως οταν μιλαμε για σωστο στησιμο δικαναλου το ορθογωνιο τριγωνο ειναι το λιγοτερο που κανει καποιος. Το βασικο ειναι ο ιδιος ο χωρος και η φροντιδα του. Εχω την τυχη να εχω στημενο παντα το ηχοσυστημα σε ξεχωριστο δωματιο 20 τετραγωνικων μετρων. Οποτε με μεγαλυτερη ευχερεια κανω παρεμβασεις εντος του χωρου.

Επισης δεν καιγομαι για να πεισω καποιον ν ακολουθησει τον δρομο μου. Ανταλλαγη αποψεων μπορει να γινει αλλα ως εκει.
 



Μηνύματα
12.969
Reaction score
10.201
Σκαληνό είχα όταν δεν ήξερα, όταν πριν από 22 χρόνια έβαλα τα πρώτα BOSE ηχεία δεξιά και αριστερά από τον υπολογιστή.
 




Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
cangaroo ....vastsar ισως δεν εχεις καταλαβει πως εχω στησει μεχρι το 2015 αρκετα πολυκαναλα ......

Επειδη το εχεις ξαναγραψει και φυσικα το εχω ξαναδιαβασει προσεκτικα, σ αυτο που εγραψα πιο πανω το πηρα υπ οψιν μου.

ΟΜΩΣ. Δεν θα σ αρεσει αυτο που θα γραψω και θα γινω κακος χωρις να το θελω. Μαλλον δεν ξερεις να στηνεις πολυκαναλο συστημα γι αυτο και το αποτελεσμα ηταν αυτο που ηταν. Μιλαω παντα οσον αφορα το κομματι της μουσικης, τις ταινιες βγαλτες εξω μας ειναι αδιαφορες.

Προσωπικα επειδη δεν εχω γνωσες τεχνικες, εμπιστευτηκα τον Κωστα EAR. Ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα κανει καλη δουλεια! :dance2:

Μονο 3 συστηματα πολυκαναλα εχω ακουσει. Κι επαναλαμβανω, μην το συγχεεις με ταινιες. Το ενα φυσικα ειναι το δικο μου, το δευτερο του EAR και το τριτο του Dimifoot. Ολα σωστα στημενα. Δικαναλα δεν το συζηταμε, παρα πολλα. Και φυσικα καποια "λιγα" εξ αυτων (δικαναλα) σωστα στημενα.

Επιστροφη στο δικαναλο δεν υπαρχει. Μου χαρισε ωραιες στιγμες, αλλα θεωρω οτι το πολυκαναλο ειναι αλλου, καμμια σχεση. Αν ειχα περισσοτερα χρηματα δεν θα πηγαινα ποτε σ ενα ακριβο δικαναλο, αλλα σ ενα ακριβοτερο πολυκαναλο. Ομως επειδη ειμαι ικανοποιημενος απ αυτο που εχω, απλα θα ολοκληρωσω το πλανο μου. Θα παω και σε ηχεια οροφης, οποτε το πρωτο βημα ειναι ο ενισχυτης με 16 καναλια, κι αυτον ηδη τον εχω κλεισει. Και μετα προσθηκη ηχειων της ιδιας εταιριας με αυτα που εχω, και προσθηκη δυο ακομη σαμπ.

Ουτως η αλλως οταν μιλαμε για σωστο στησιμο δικαναλου το ορθογωνιο τριγωνο ειναι το λιγοτερο που κανει καποιος. Το βασικο ειναι ο ιδιος ο χωρος και η φροντιδα του. Εχω την τυχη να εχω στημενο παντα το ηχοσυστημα σε ξεχωριστο δωματιο 20 τετραγωνικων μετρων. Οποτε με μεγαλυτερη ευχερεια κανω παρεμβασεις εντος του χωρου.

Επισης δεν καιγομαι για να πεισω καποιον ν ακολουθησει τον δρομο μου. Ανταλλαγη αποψεων μπορει να γινει αλλα ως εκει.
Ακουσε φιλε μου, ειμαι σε μια ηλικια που τα συστηματα μου εχουν αρχισει να καταρρεουν, ενα απο αυτα σιγουρα θα ειναι και η ακοη μου αυτη που καποτε ενας γιατρος εντυπωσιαστηκε απο το γραφημα που ειδε.

Ισως και να εισαι μικροτερος απο την ηλικια που τα πολυκαναλα κυκλοφορουν στην αγορα, ισως να μην ειχες γεννηθει τοτε που η Dolby ειχε βγαλει το dbx αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια σημασια εχει να μετρας τα λογια σου.

Εχω ακουσει πολλες μπουρδες απο ανθρωπους που διαβασαν μερικα PDF και νομισαν πως εγιναν ξαφνικα επιστημονες, αλλους που σπερνουν αερολογιες που καμια επαφη δεν εχουν με την πραγματικοτητα και αλλους που επειδη ειχαν την οικονομικη ευχαιρεια πηραν καποια καλα συστηματα για να τα επιδεικνυουν εδω και εκει.

Εχω δει πχ και συναδελφους που εκαναν τους ειδικους και σε ενα meeting της JBL με θεμα την εγκατασταση με παρακαλεσαν να μην αναφερω τι ειδα οταν οι πελατες τους με φωναξαν να δωσω λυση.

Επειδη λοιπον σε καθε Forum υπαρχουν πολλοι ανεξοδοι μαγκες του πληκτρολογιου που θεωρουν οτι κατεχουν το καθε θεμα θα σε παρακαλεσω να μην γινεις σαν αυτους οσο για μενα ισως να εχω αρχισει να χανω την ακοη μου, ισως τα οργανα μετρησεων που καποια εχω ακομα να χουν γερασει μαζι μου, ισως και να με εχουν ξεπερασει τα πραγματα και να μην το εχω παρει χαμπαρι.

Καλη συνεχεια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.332
Reaction score
128.484
Ισως και να εισαι μικροτερος απο την ηλικια που τα πολυκαναλα κυκλοφορουν στην αγορα, ισως να μην ειχες γεννηθει τοτε που η Dolby ειχε βγαλει το dbx αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια σημασια εχει να μετρας τα λογια σου.

Εχω ακουσει πολλες μπουρδες απο ανθρωπους που διαβασαν μερικα PDF και νομισαν πως εγιναν ξαφνικα επιστημονες, αλλους που σπερνουν αερολογιες που καμια επαφη δεν εχουν με την πραγματικοτητα και αλλους που επειδη ειχαν την οικονομικη ευχαιρεια πηραν καποια καλα συστηματα για να τα επιδεικνυουν εδω και εκει.

Επειδη λοιπον σε καθε Forum υπαρχουν πολλοι ανεξοδοι μαγκες του πληκτρολογιου που θεωρουν οτι κατεχουν το καθε θεμα θα σε παρακαλεσω να μην γινεις σαν αυτους
Ίσως να είσαι μεγαλύτερος από το Μαθουσάλα και έχασες τα λογικά σου, αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια σημασια εχει να μετρας τα λογια σου.

Εχω ακουσει πολλες μπουρδες απο ανθρωπους που πήραν B&W και νομισαν πως εγιναν ξαφνικα επιστημονες, αλλους γέρους με άνοια που σπερνουν αερολογιες που καμια επαφη δεν εχουν με την πραγματικοτητα και αλλους που κάποτε πριν 50-60 χρόνια έτυχε και πηραν καποια καλα συστηματα της τότε εποχής και τα επιδεικνυουν ακόμα εδω και εκει.

Επειδή υπάρχουν πολλές τρελές κουφές γεροκατσαρίδες με άνοια, που θεωρουν οτι κατεχουν το καθε θεμα θα σε παρακαλεσω να μην γινεις σαν αυτους.

Καλό ψόφο. Ευγένεια πάνω απ'όλα. 😁😂🤣😜🤪


ΥΓ. Το ανωτέρω ποστ είναι καθαρά χιουμοριστικό και ουδεμία σχέση δεν έχει με το παρόν θρεντ, όπως και το προηγούμενο ποστ. 🤣😂😁😜🤪
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
.....
Καλό ψόφο. Ευγένεια πάνω απ'όλα. 😁😂🤣😜🤪

ΥΓ. Το ανωτέρω ποστ είναι καθαρά χιουμοριστικό και ουδεμία σχέση δεν έχει με το παρόν θρεντ, όπως και το προηγούμενο ποστ. 🤣😂😁😜🤪
E ! Δεν ειμαι και του θανατα ! Που ξερεις, ισως αν βρισκομαστε τετ α τετ αυτο το βρωμοστομα σου να μπερδευε τα λογια του :)

Το παρεακι (4 - 5) τα πατε μια χαρα, εχετε φλομωσει τον κοσμο μπουρδες !

ΥΓ. Το ανωτέρω ποστ είναι καθαρά χιουμοριστικό και ουδεμία σχέση δεν έχει με το παρόν θρεντ, όπως και το προηγούμενο ποστ. 🤣😂😁😜🤪
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.332
Reaction score
128.484
Περιμένω τα like
Εγώ σου'βαλα πάντως, παράπονο δεν έχεις!


E ! Δεν ειμαι και του θανατα !
Όχι ρε, πλάκα σε κάνω!

Μεις οι γιατροί πιο γρήγορα θα τιναξουμε τα πέταλα, το'χει το επάγγελμα.🤣
 


Μηνύματα
240
Reaction score
412
Απορώ μερικές φορές με τους admin αυτού του φόρουμ. Αφήνετε κάτι τσοπάνηδες να εκφράζονται προς άλλα μέλη με τόσο προσβλητικό τρόπο και δεν τρέχει τίποτα.
Το ότι έχετε 35.000 μέλη και σε όλες τις συζητήσεις συμμετέχουν 10 άτομα όλα κι όλα, δε σας λέει κάτι;
Τέλος πάντων, κάτι θα ξέρετε περισσότερο.
Καλές γιορτές σε όλους.
 

Μηνύματα
4.890
Reaction score
4.013
Ακουσε φιλε μου, ειμαι σε μια ηλικια που τα συστηματα μου εχουν αρχισει να καταρρεουν, ενα απο αυτα σιγουρα θα ειναι και η ακοη μου αυτη που καποτε ενας γιατρος εντυπωσιαστηκε απο το γραφημα που ειδε.

Ισως και να εισαι μικροτερος απο την ηλικια που τα πολυκαναλα κυκλοφορουν στην αγορα, ισως να μην ειχες γεννηθει τοτε που η Dolby ειχε βγαλει το dbx αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια σημασια εχει να μετρας τα λογια σου.

Εχω ακουσει πολλες μπουρδες απο ανθρωπους που διαβασαν μερικα PDF και νομισαν πως εγιναν ξαφνικα επιστημονες, αλλους που σπερνουν αερολογιες που καμια επαφη δεν εχουν με την πραγματικοτητα και αλλους που επειδη ειχαν την οικονομικη ευχαιρεια πηραν καποια καλα συστηματα για να τα επιδεικνυουν εδω και εκει.

Εχω δει πχ και συναδελφους που εκαναν τους ειδικους και σε ενα meeting της JBL με θεμα την εγκατασταση με παρακαλεσαν να μην αναφερω τι ειδα οταν οι πελατες τους με φωναξαν να δωσω λυση.

Επειδη λοιπον σε καθε Forum υπαρχουν πολλοι ανεξοδοι μαγκες του πληκτρολογιου που θεωρουν οτι κατεχουν το καθε θεμα θα σε παρακαλεσω να μην γινεις σαν αυτους οσο για μενα ισως να εχω αρχισει να χανω την ακοη μου, ισως τα οργανα μετρησεων που καποια εχω ακομα να χουν γερασει μαζι μου, ισως και να με εχουν ξεπερασει τα πραγματα και να μην το εχω παρει χαμπαρι.

Καλη συνεχεια.
Αυτα που αναφερεις δεν αποτελουν κανενος ειδους ουσιαστικο επιχειρημα για να με πεισουν στο παραμικρο σε οσα προσπαθεις ν αποδειξεις.

Δεν επιθυμω να μπω σε διενεξεις. Αλλα θα ηθελα επιχειρηματα.
Στο παρελθων στον δικαναλο ειχαμε πηξει απο χρυσαυτιαδες χωρις αυτο ν αποτελει καιμμια μομφη εναντιον σου. Δεχομαι το "ακουσα και μ αρεσε", αλλα αυτο ειναι γουστο. Κατι σαν "Εφαγα μπαμιες και τρελλαθηκα απ την γευση τους". Σ αυτον που μας διαβαζει κατι τετοιο δεν λεει τιποτα.

Εαν εγω γραψω κατι για προσωπικες εκτιμησεις σε κατι που ακουσα, αποτελουν προσωπικο μου γουστο και μεχρι εκει. Εαν καποιος επιχειρηματολογησει με επιστημονικα επειχηρηματα, το βγαζω το καπελο μου. Γιατι εδω δεν μιλαμε αν μ αρεσει ενα μουσικο κομματι που λες ρεσπεκτ στον καλλιτεχνη, αλλά για κατι που ανηκει στην σφαιρα της επιστημης, κατι αντιστοιχο που υπαρχει φυσικα και στην εικονα (ειτε μιλαμε για τιβι ειτε για προβολεις).

Η διαφορα ειναι οτι στην εικονα κανεις δεν το παιζει "χρυσοματης" και δεχομαστε τις επιστημονικες εξελιξεις ως εχουν. Στα του ηχου ομως, επειδη τα λεφτα ειναι υπαρβολικα πολλα, και μαζι μ αυτο και η βλακεια μας, οι χρυσαυτιαδες κανουν παρελαση και μαζι μ αυτους και οι κολακες που τους περιβαλουν.

Κατι ακομη, γνωριζω ανθρωπους που ειναι υπερβολικα χρονια στον χωρο. Δεν ειναι καθολου λιγοι οι κολλημενοι σε καποια πραγματα που δεν αλλαζουν με τιποτα. Μπορει να καθονται με τις ωρες να σου αναλυουν για τις τεραστιες διαφορες που ακουν στα καλωδια στα στηριγματα αυτων κι ενα σωρο παρεμφερη.

Μου θυμιζει μια μερα που προσπαθωντας να διυλισουμε τον κανωπα μαζι μ ενα φιλο μου, καναμε συγκριτικο σε δυο καλωδια οπου ξεραμε οτι το ενα ειναι ακριβο και το αλλο φθηνο, και φυσικα εκθιαζαμε με τον φιλο μου το πανακριβο καλωδια που αγορασα (1500 ευρω, τοσο βλακας ημουν!). Οταν μπηκε η κορη μου και την ρωτησαμε ποιο της αρεσει, αμεσως απαντησε οτι το καλωδιο των 100 ευρω ηταν ελαφρως καλυτερο. Και φυσικα μας ξενερωσε.

Γι αυτο δεν προκειται να δεχτω απριόρι οτι η εμπειρια καποιου του δινει και πλεονεκτημα αποψης.
 


Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Να το συζητήσουμε, μην τσακώνεστε. :bigboss:
Να συζητησω τι ακριβως ? Οτι ενα πολυκαναλο συστημα θα παιξει καλυτερα απο ενα δικαναλο ενα εργο που απευθυνεται για δικαναλο συστημα οπως τα περισσοτερα εργα που κυκλοφορουν ?

Πως θα γινει αυτο ? Βαζοντας το DSP του να μας παραμυθιαζει οτι ακουμε μεσα σε μια εκκλησια ή σε ενα σταδιο. Να βαλω και εναν φιλο να βηχει πισω μου την ωρα που ακουω ?

Μηπως να παρω μια Remastered πολυκαναλη εκτελεση που ο 'μηχανικος ηχου' σκορπισε τα οργανα στου κουτρουλη τον γαμο και η εικονα των οργανων χορευει γυρω γυρω ολοι ?

Ενας ακροατης απαιτει απο το συστημα του πιστη αναπαραγωγη των ηχων αλλα και της στερεοφωνικης εικονας της οποιας εκτελεσης.

Προσπαθειες εγιναν πολλες για να αυξηθουν οι πωλησεις απο τους παλιους τετρακαναλους δισκους, τα Home cinema 3.1, 5.1, 7.1 κλπ που εκει βρηκαν εφαρμογη.

Θα πει καποιος: Μα θα παρω πολυκαναλο και στα δικαναλα εργα θα το βαζω να παιζει δικαναλα χωρις να επεμβαινει το DSP πουθενα. Οκ, ετσι μπορει να εχει κανεις και τους δυο κοσμους αρκει οταν το συστημα παιζει δικαναλα να ακουγεται της προκοπης.

Οταν η Harman καποτε μας παρουσιασε το πρωτο DSP λιγοι μπορουσαμε να φανταστουμε εστω και αχνα το μεγαλο ευρος της χρησιμοτητας του.

Που να κουβαλας ενα θηριο αναλογικη κονσλολα Allen & Heath οταν με την αντιστοιχη ψηφιακη που ειχε εξ' ισου καλη ποιοτητα κατασκευης λιγωτερο βαρος και μεγεθος μπορουσες να εχεις απιστευτες ευκολιες ?

Βεβαια αν καποιο καναλι παραμορφωνε η παραμορφωση ηταν οικτρη σε σχεση με την αντιστοιχη αναλογικη αλλα δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα. Καλα τα DSP αλλα εχουν και τα θεματα τους.

Χρονια λοιπον υπαρχουν τα πολυκαναλα με διαφορους επεξεργαστες, διαφορων εταιρειων και ποιοτητων το αν θα προχωρησουν ειναι ενα ζητουμενο μιας και εχουν απαιτησεις απο χωρο και χρημα.

Θα πει κανεις: Μα υπαρχουν και οι ηχομπαρες που δεν κοστιζουν μια περιουσια, αν θεωρησετε πως καλυπτουν τις ακουστικες σας αναγκες παρτε τες αφου τις ακουσετε στον ιδιο χωρο με αλλα συστηματα ωστε να μπορειτε να συγκρινετε.

Το ζητουμενο λοιπον δεν ειναι αν θα πεθανει το δικαναλο αλλα το αν θα ζησει αυτο το ειδος πολυκαναλων που καποιες εταιρειες πανε να προωθησουν για μουσικη.

Αυτα που αναφερεις δεν αποτελουν κανενος ειδους ουσιαστικο επιχειρημα για να με πεισουν στο παραμικρο σε οσα προσπαθεις ν αποδειξεις.

Δεν επιθυμω να μπω σε διενεξεις. Αλλα θα ηθελα επιχειρηματα.
Στο παρελθων στον δικαναλο ειχαμε πηξει απο χρυσαυτιαδες χωρις αυτο ν αποτελει καιμμια μομφη εναντιον σου. Δεχομαι το "ακουσα και μ αρεσε", αλλα αυτο ειναι γουστο. Κατι σαν "Εφαγα μπαμιες και τρελλαθηκα απ την γευση τους". Σ αυτον που μας διαβαζει κατι τετοιο δεν λεει τιποτα.

Εαν εγω γραψω κατι για προσωπικες εκτιμησεις σε κατι που ακουσα, αποτελουν προσωπικο μου γουστο και μεχρι εκει. Εαν καποιος επιχειρηματολογησει με επιστημονικα επειχηρηματα, το βγαζω το καπελο μου. Γιατι εδω δεν μιλαμε αν μ αρεσει ενα μουσικο κομματι που λες ρεσπεκτ στον καλλιτεχνη, αλλά για κατι που ανηκει στην σφαιρα της επιστημης, κατι αντιστοιχο που υπαρχει φυσικα και στην εικονα (ειτε μιλαμε για τιβι ειτε για προβολεις).

Η διαφορα ειναι οτι στην εικονα κανεις δεν το παιζει "χρυσοματης" και δεχομαστε τις επιστημονικες εξελιξεις ως εχουν. Στα του ηχου ομως, επειδη τα λεφτα ειναι υπαρβολικα πολλα, και μαζι μ αυτο και η βλακεια μας, οι χρυσαυτιαδες κανουν παρελαση και μαζι μ αυτους και οι κολακες που τους περιβαλουν.

Κατι ακομη, γνωριζω ανθρωπους που ειναι υπερβολικα χρονια στον χωρο. Δεν ειναι καθολου λιγοι οι κολλημενοι σε καποια πραγματα που δεν αλλαζουν με τιποτα. Μπορει να καθονται με τις ωρες να σου αναλυουν για τις τεραστιες διαφορες που ακουν στα καλωδια στα στηριγματα αυτων κι ενα σωρο παρεμφερη.

Μου θυμιζει μια μερα που προσπαθωντας να διυλισουμε τον κανωπα μαζι μ ενα φιλο μου, καναμε συγκριτικο σε δυο καλωδια οπου ξεραμε οτι το ενα ειναι ακριβο και το αλλο φθηνο, και φυσικα εκθιαζαμε με τον φιλο μου το πανακριβο καλωδια που αγορασα (1500 ευρω, τοσο βλακας ημουν!). Οταν μπηκε η κορη μου και την ρωτησαμε ποιο της αρεσει, αμεσως απαντησε οτι το καλωδιο των 100 ευρω ηταν ελαφρως καλυτερο. Και φυσικα μας ξενερωσε.

Γι αυτο δεν προκειται να δεχτω απριόρι οτι η εμπειρια καποιου του δινει και πλεονεκτημα αποψης.
Οπως εχω ξαναπει τις μελετες χωρου τις εκανα με προγραμμα δικης μου κατασκευης και μετα 5-6 χρονια με το Cadp2 της JBL που μονο εγω και η Lyric ειχαμε και το οποιο ηταν σαφως καλυτερο και λιγωτερο μπελαλιδικο απο αυτο που ειχα φτιαξει.

Με αυτα περα απο βελτιστες θεσεις για τα ηχεια περναμε και που και ποσο επρεπε να φροντισουμε τον χωρο και μετα αρχιζαν οι μετρησεις με το Smaart και με διαφορα μικροφωνα στην αρχη με AudioControl και πιο μετα με Earthworks.

Μπορουσαμε να μετρησουμε και με White noise οπως το REW αλλα και με οποιο κομματι μουσικης θελαμε το δε Smaart συνεκρινε αυτο που εδινε το CD με αυτο που λαμβαναν τα μικροφωνα. Ετσι εβλεπες σε πραγματικες συνθηκες Real time τι συνεβαινε και εκανες τις αναλογες ρυθμισεις.

Ειναι πολυ σημαντικο οι μετρησεις να γινονται φορτωνοντας τον χωρο με μουσικη.

Αυτα ειχα να πω και δεν θα ασχοληθω αλλο, ευχομαι να χαιρεστε πραγματικα το οποιο συστημα εχει ο καθενας σας.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.332
Reaction score
128.484
Αυτα ειχα να πω και δεν θα ασχοληθω αλλο
Δόξασοι ο θεός, δόξασοι.

(Θα'ναι η 10η φορά που τα ακούω αυτά με το σμάαρτ, κι επί της ευκαιρίας μόλις κυκλοφόρησε το σμαρτ #3, ωραίο φαίνεται το EV αυτό στην έκδοση μπράμπους, αλλά τσιμπημενης τιμολόγησης)
 

Μηνύματα
441
Reaction score
1.483
Δόξασοι ο θεός, δόξασοι.

(Θα'ναι η 10η φορά που τα ακούω αυτά με το σμάαρτ, κι επί της ευκαιρίας μόλις κυκλοφόρησε το σμαρτ #3)
Αυτα τα εγραψα σαν απαντηση τον vastsar ! Παω τωρα να ψοφησω :)

ΥΓ. Εγω εχω μεινει στο Smaart 8.5 τωρα τρεχει το 9.1.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.318
Μηνύματα
2.897.064
Members
38.027
Νεότερο μέλος
d tv
Top