Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
Όχι. Δεν χωράνε. Στο γραφείο της δουλειάς, δεν χωράνε, τι δεν καταλαβαίνεις;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.673
"Είδομεν το φως το αληθινό". :)

Ας είναι μόνο στο γραφείο, δεν πειράζει.
Ε, πειράζει...

Εκπληκτικό χώρο έχεις στο σπίτι, με τρομερούς χρόνους αντήχησης για τέτοια χρήση, θα είναι σοκαριστική εμπειρία ο φουλ immersive ήχος στον νέο και περιποιημένο χώρο σου.

Προφανώς θα χρειαστείς εκεί σοβαρό εξοπλισμό, κι όχι τους δορυφόρους δείγματα της λοτζιτεκχ, χωρίς να τα υποτιμώ, καθώς στα λεφτά τους ήταν άπαιχτη επιλογή, αλλά για σοβαρό Hi-Fi ήχο, καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να τη βγάλεις τόσο φτηνά...

Αφού πάντως πήρες μια γεύση, θα αρχίσει σιγά σιγά να ολοκληρώνεται η σκέψη υλοποίησης πολυκάναλου. Δυστυχώς δεν είσαι κουφός, οπότε πετρωμένου φυγείν αδύνατο. :p
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ε, πειράζει...

Εκπληκτικό χώρο έχεις στο σπίτι, με τρομερούς χρόνους αντήχησης για τέτοια χρήση, θα είναι σοκαριστική εμπειρία ο φουλ immersive ήχος στον νέο και περιποιημένο χώρο σου.

Προφανώς θα χρειαστείς εκεί σοβαρό εξοπλισμό, κι όχι τους δορυφόρους δείγματα της λοτζιτεκχ, χωρίς να τα υποτιμώ, καθώς στα λεφτά τους ήταν άπαιχτη επιλογή, αλλά για σοβαρό Hi-Fi ήχο, καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να τη βγάλεις τόσο φτηνά...

Αφού πάντως πήρες μια γεύση, θα αρχίσει σιγά σιγά να ολοκληρώνεται η σκέψη υλοποίησης πολυκάναλου. Δυστυχώς δεν είσαι κουφός, οπότε πετρωμένου φυγείν αδύνατο. :p
Του προτείνεις λοιπόν ανανέωση εξοπλισμού εκ βόθρων! :p
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
Καλά ντε. Σε καταλαβαίνω, έτσι το είπα.
Ματς, μουτς, peace and love, dear!

Ε, πειράζει...

Εκπληκτικό χώρο έχεις στο σπίτι, με τρομερούς χρόνους αντήχησης για τέτοια χρήση, θα είναι σοκαριστική εμπειρία ο φουλ immersive ήχος στον νέο και περιποιημένο χώρο σου.

Προφανώς θα χρειαστείς εκεί σοβαρό εξοπλισμό, κι όχι τους δορυφόρους δείγματα της λοτζιτεκχ, χωρίς να τα υποτιμώ, καθώς στα λεφτά τους ήταν άπαιχτη επιλογή, αλλά για σοβαρό Hi-Fi ήχο, καταλαβαίνεις ότι δε μπορείς να τη βγάλεις τόσο φτηνά...

Αφού πάντως πήρες μια γεύση, θα αρχίσει σιγά σιγά να ολοκληρώνεται η σκέψη υλοποίησης πολυκάναλου. Δυστυχώς δεν είσαι κουφός, οπότε πετρωμένου φυγείν αδύνατο. :p
Καταλαβαίνω ότι δεν θα την βγάλω φθηνά, αλλά ακόμα περιμένω την πρότασή σου.:p
Ειδικά για σένα, με τόσο ελεγχόμενο, περιορισμένου όγκου και μετρημένα σωστό ηχητικά χώρο, θα σου ετοιμάσω μια οικονομικά βιώσιμη πρόταση σε πολυκάναλο (7.4.4) , που θα βλαστημάς τα πέτρινα δικάναλα χρόνια. 8-)
Μάλλον για 5.4.4 είναι.
Ναι, έχεις δίκιο.
Έτσι, για να έχω ένα δείγμα τάξης μεγέθους κόστους.

Του προτείνεις λοιπόν ανανέωση εξοπλισμού εκ βόθρων! :p
Φίλε Νίκο, βόθρους έχω στη δισκοθήκη μου (και μ' αρέσουν!). :imtheking:

Αυτό που προτείνει ο Κώστας είναι καθολικό ολοκαύτωμα των γέφυρων με το παρελθόν μου ως ακρόατης (το ποιο; τέλος πάντων...) και με το δικάναλο ήχο. Δεν είμαι έτοιμος για το βήμα αυτό ακόμη. Όταν ωριμάσουν οι συνθήκες, πολύ ευχαρίστως. Άλλωστε, ο χώρος υπάρχει, τα μηχανήματα αλλάζουν.;)
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
H hi-fi ζωή τελικά αρχίζει από τα 30-40 χιλιάρικα (συνυπολογίζοντας και τον αποκλειστικό χώρο) :)

Είμαστε για λύπηση τελικά :)
Είναι τραγικά ακριβό το hobby, συμφωνώ. Ειδικά για κάποιους όπως εγώ που ακούν ελάχιστες ώρες στο σπίτι, 3-4 μαξ κάθε βδομάδα. Ή για αρκετούς άλλους που ακούν παραγωγές περασμένων δεκατιών με όποιους περιορισμούς είχαν τα παλιότερα μέσα ηχογράφησης και παραγωγής.

Πέρα από την ποιότητα του εξοπλισμού, οι ώρες απόλαυσης που μπορεί να προσφέρει κάθε επένδυση σε εξοπλισμό audio πρέπει να είναι μία βασική παράμετρος στη απόφαση τί θα αγοράσουμε.

Υπάρχουν λύσεις, ενδιαφέρουσες και πολύ οικονομικές, που μπορούν να αυξήσουν το χρόνο απόλαυσης. Η επιλογή να ακούει κάποιος από ακουστικά είναι αρκετά γνωστή και διαδεομένη, δε χρειάζεται να πω κάτι εγώ.

Η επιλογή να ακούς καλά στο δρόμο γενικά είναι επίσης ένας ωραίος τρόπος να αυξάνεις τις ώρες απόλαυσης. Με εξαιρετικά λίγα χρήματα παρακαλώ. Και πολυλάναλα που αρέσει στον ντίμι και με την ούγια που αρέσει στον bhutia.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Ελπίζω να μη χρειάζεται να σας πω εγώ ότι το upmix σε πεντακάναλο μπορεί κανείς να το ακούσει και από ακουστικά με Dolby headphone, ε;
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Γιώργο με τη μουσική που ακούς και το χώρο που έχεις με δύο σαμπακια και 5.2.4 θα πάθεις πλάκα.7.2.4 δε παίζει ευκολα διότι δεν έχεις απόσταση για πλαϊνά ηχεία όπως δεν έχω και εγω... εκτός αν πας στα presonus π.χ. αλλά και εκεί θα είσαι στο 1 μέτρο, άρα και πάλι δε θα το έκανα. Σαμπ θες σίγουρα αλλά δε θες τέσσερα ντε και καλά στο χώρο σου. Δύο σαμπ το πιο πιθανό είναι να παίξουν άψογα. Τα kh310 με τα 805 σαμπ είναι εξαιρετική επιλογή και τα τρία μπροστινα μπορείς να τα προμηθευτείς από τον Κώστα μόλις πάει για τα kh420 σε λίγο καιρό :D:D:D.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
Και μετά σας φταίει το κόμμα....:D
Αχ και να 'ξερες...:D

Γιώργο με τη μουσική που ακούς και το χώρο που έχεις με δύο σαμπακια και 5.2.4 θα πάθεις πλάκα.7.2.4 δε παίζει ευκολα διότι δεν έχεις απόσταση για πλαϊνά ηχεία όπως δεν έχω και εγω... εκτός αν πας στα presonus π.χ. αλλά και εκεί θα είσαι στο 1 μέτρο, άρα και πάλι δε θα το έκανα. Σαμπ θες σίγουρα αλλά δε θες τέσσερα ντε και καλά στο χώρο σου. Δύο σαμπ το πιο πιθανό είναι να παίξουν άψογα. Τα kh310 με τα 805 σαμπ είναι εξαιρετική επιλογή και τα τρία μπροστινα μπορείς να τα προμηθευτείς από τον Κώστα μόλις πάει για τα kh420 σε λίγο καιρό :D:D:D.
Για τα subwoofers και τον αριθμό τους, μετράμε κι αποφασίζουμε. Υπομονή.

Για τα υπόλοιπα, πιο πολλές πιθανότητες έχεις εσύ να πάρεις τα KH310 του Κώστα, παρά εγώ.:)
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ΟΚ, στο οικιακό σύστημα είμαι (πολύ) μακριά από πολυκάναλη υλοποίηση, στο γραφείο όμως τα πράγματα ήταν πιο εύκολα.

Όταν κάτοχος του θρυλικού Ζ-5500 της Logitech, μέχρι και την Παρασκευή - και λόγω έλλειψης χώρου - από το 5.1 του συστήματος είχα υλοποιήσει το 2.1. Ας σημειωθεί το .1 στο συγκεκριμένο set είναι "υποχρεωτικό" καθώς χωρίς αυτό - με τον εξοπλισμό που παρέχει η Logitech - δεν είναι δυνατή η αναπαραγωγή του ήχου. Όλα καλά, ωραίο το 10" subwoofer, ακόμα και σε χαμηλές εντάσεις (πόσο δυνατά να ακούω στο γραφείο), είχα πλούσιο ήχο. Διαβάζοντας το thread αυτό αλλά και κάποιες αναφορές/παραινέσεις του @costas EAR περί προσθήκης κεντρικού ηχείου, ίδιου με τα περιφερειακά είπα να το δοκιμάσω. Οπότε, βρήκα το κεντρικό ηχείο του set (το οποίο, βασικά, είναι το ίδιο με τα περιφερειακά απλώς είναι οριζόντιο), το πρόσθεσα, ρύθμισα το control panel σε κωδικοποίηση που να στέλνει ήχο στο κεντρικό (Dolby ProLogic II Music) και... voila! Έκανα και δοκιμές (τρομάρα μου!) για να ακούσω τη διαφορά: Ενώ έπαιζε η μουσική, αποσύνδεα τα καλώδια του κεντρικού και τα επανασύνδεα. Θα περιγράψω την εμπειρία μου με πέντε (5) λέξεις: "Είδομεν το φως το αληθινό". :)

Ας είναι μόνο στο γραφείο, δεν πειράζει.
Ο συνήγορος του ...δικανα.. εεε... διαβόλου:
Τα ηχειάκια του Logitech δεν έχουν tweeter οπότε πάσχουν από υψηλές.
Βάζοντας ένα ηχειάκι ακόμη αφενός βοήθησες να ακουστούν κι' αυτές λίγο παραπάνω, αφετέρου με τη διαδικασία Upmixing μπήκαν στο σήμα "αντανακλάσεις" και "πληροφορία χώρου" που στηρίζονται και αυτά στις υψηλές...
Εεε... άκουσες λίγο πριμάκι και συ... και φυσιολογικά λες "Είδομεν το φως το αληθινό" !!! :p :p :p
Ισοστάθμιση χρειάζεσαι !!! :p
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.876
Reaction score
20.366
Ο συνήγορος του ...δικανα.. εεε... διαβόλου:
Τα ηχειάκια του Logitech δεν έχουν tweeter οπότε πάσχουν από υψηλές.
Βάζοντας ένα ηχειάκι ακόμη αφενός βοήθησες να ακουστούν κι' αυτές λίγο παραπάνω, αφετέρου με τη διαδικασία Upmixing μπήκαν στο σήμα "αντανακλάσεις" και "πληροφορία χώρου" που στηρίζονται και αυτά στις υψηλές...
Εεε... άκουσες λίγο πριμάκι και συ... και φυσιολογικά λες "Είδομεν το φως το αληθινό" !!! :p :p :p
Ισοστάθμιση χρειάζεσαι !!! :p
I beg to differ! Μια χαρά υψηλές συχνότητες παίζουν τα Logitech. Ναι, ΟΚ, δεν έχουν μεγάφωνο αποκλειστικά για την αναπαραγωγή αυτών των συχνοτήτων (και, νομίζω, ελάχιστα - εάν όχι κανένα - set ηχείων για Η/Υ έχουν διακριτά μεγάφωνα για υψηλές και μέσες συχνότητες), αλλά το μεγάφωνο που έχουν, για την χρήση που προορίζεται, είναι (υπέρ)αρκετό.

Όσο για "ανακλάσεις" και "πληροφορίες χώρου", σε πληροφορώ ότι τα ηχεία βρίσκονται σε απόσταση 50-60εκ από το πρόσωπό μου - και μάλιστα στα "περιφερειακά" έχω δώσει και κλίση. Για ποιες ανακλάσεις μιλάς; :lolsign:
[DOUBLEPOST=1558351567][/DOUBLEPOST]
Νταξ, μη λέμε και ό,τι θέμε...
:thumbsup:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όσο για "ανακλάσεις" και "πληροφορίες χώρου", σε πληροφορώ ότι τα ηχεία βρίσκονται σε απόσταση 50-60εκ από το πρόσωπό μου - και μάλιστα στα "περιφερειακά" έχω δώσει και κλίση. Για ποιες ανακλάσεις μιλάς;
Εντάξει, βασικά ψιλοτρολλάρω (γι' αυτό και οι φατσούλες)... αλλά το ότι πάσχουν τα περισσότερα από τα υπολογιστικο-ηχειάκια στις υψηλές είναι γεγονός.

"ανακλάσεις" και "πληροφορίες χώρου" εννοώ όλο το extra υλικό που θα βάλει το upmixing για να παίζουν κάτι και τα πλαγιο-πισω ηχεία... (αν και τώρα που σε ξαναδιάβασα λες πως είχες μόνο κεντρικό...)
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
1.871
επηρεασμένος απ τη συζήτηση έβαλα παίξει το blueray Hans zimmer live in prague με dolby atmos .
λοιπόν έχω να αναφέρω ότι ο ήχος είναι σαφέστατα ανώτερος από οποιοδήποτε δικαναλο flac (σε στέρεο ακρόαση) έχω στη συλλογή μου.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
6.921
Reaction score
7.992
Παρακολουθώντας τα παραπάνω, βγαίνει συμπέρασμα:


Ο χώρος της τεχνολογίας του ήχου έχει πολλές δυνατότητες εξέλιξης και
δημιουργίας. Μια από αυτές ήταν και η τεχνολογία του πολυκάναλου ήχου. Μια τεχνολογία που
είναι ΕΞΕΛΗΞΗ της stereo τεχνολογίας και που μπορεί να είναι και το εναρκτήριο
σημείο για την ανακάλυψη νέων τεχνικών και τεχνολογιών για την καταγραφή και
αναπαραγωγή του ήχου.
Με βάση αυτά που αναφέρθηκαν στις παραπάνω σελίδες αποκτούμε βασικές
γνώσεις και πληροφορίες για να κατανοήσουμε την τεχνολογία, και τις
τεχνικές που χρησιμοποιούνται στη καταγραφή και αναπαραγωγή του ήχου και να
μπορέσουμε να πειραματιστούμε περεταίρω πάνω στον τομέα αυτό.

Ύστερα και από την ''μικρή'' επαφή μας με την τεχνολογία '' πολυκάναλο σύστημα'' στον χώρο μας, πιστεύω πως η τεχνολογία αυτή διευρύνει τους ορίζοντες μας στις τεχνολογίες του ήχου καθώς και στην καλύτερη καταγραφή μιας ηχητικής μουσικής Σκηνής.

Πραγματικά ενδιαφέρον το θέμα, και αν δεν έχομε παρωπίδες, βλέπουμε που πρέπει να επενδύσουμε και να δώσουμε βάρος: Στην δημιουργία ενός αξιόπιστου πολυκάναλου συστήματος. Τα βασικά μέρη στο που πρέπει να δώσουμε βάρος, τα έχομε εντοπίσει - μας τα έχετε αναφέρει! Έτσι ο καθένας μας, ανάλογα με τις δυνατότητές του, δύναται να προχωρήσει.... :drinks::drinks:
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top