Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

A

AKARL

Guest
Είναι αξιοσημείωτο πάντως με τι αφοριστική αλαζονεία παρομοιάζονται όσοι επιμένουν στον δικάναλο ήχο με τους flat-earthers ή όσους εναντιώνονται στον εμβολιασμό. Ούτε λίγο ούτε πολύ, η επιλογή του πολυκάναλου παρουσιάζεται ως η ρομφαία του ορθολογισμού που πέπρωται να επιφέρει θανάσιμο πλήγμα στο σάπιο, άθλιο και γέρικο κορμί του δισδιάστατου στέρεο ήχου που, στα κεφάλια των τεχνοφετιχιστών γκουρού του audio, δεν δυνάται να αποτελεί παρά ένα σχεδιαστικό σφάλμα, ένα φρικτό λάθος, ένας ανεπίτρεπτος αναχρονισμός, μία ευθεία επίθεση στα ακουστικά μας όργανα. Και εν πάση περιπτώσει, η τεχνολογία αναπαραγωγής μουσικής προοδεύει, το ίδιο και ο κόσμος ολάκερος, αφού τα λέει και ο Bob Katz, δεν ξέρει αυτός; Όχι ότι εμείς κάνουμε επίκληση στην αυθεντία, όχι!

Προσωπικά (και ποιός είμαι εγώ άλλωστε, και ποιός με ξέρει εμένα, θα μου πει κάποιος) δεν έχω ουδεμία αμφιβολία ότι ένα σωστά τοποθετήμενο στο χώρο πολυκάναλο σύστημα παρουσιάζει τέτοια ασύγκριτα προτερήματα σε ό,τι αφορά την χωρική πληροφορία και, κυρίως, στην προσομοίωση της αίσθηση του live, να νιώθεις τον μουσική ή την μπάντα δίπλα σου, μπροστά σου, μέσα σου (ανάλογα τι προτιμάει ο καθένας..) μέσα στον χώρο· τα κριτήρια αυτά όμως και την προφάνεια τους ποιός τα θέτει ακριβώς; Οφείλουμε όλοι να αποδεχτούμε ως αδιαμφισβήτητο, αντικειμενικό (αφού η λέξη αυτή αρέσει τόσο πολύ εδώ μέσα) δεδομένο ότι το οικιακό hi-fi πρέπει ντε και καλά να προσεγγίζει και σε επίπεδο στάθμης έντασης και γενικώς την ζωντανή μουσική εμφάνιση; Αυτό είναι σαν να λέμε, αντί να πάω εγώ στην συναυλία, την φέρνω στο σαλόνι μου - ε, και δεν τα δίνω τα 15 χιλιάρικα που θα μου χρειαστούν για το στήσιμο της ηχοσφαίρας σε συναυλίες ανά την Ευρώπη και κάθομαι και ακούω μουσική σπίτι αξιοπρέπως από ένα σωστά στημένο δικάναλο σύστημα; Προτεραιότητες, ιεραχήσεις και επιλογές είναι όλα αυτά.

Θέλω να πω ότι δεν μπορεί αυτά τα πράγματα να συζητιούνται με τέτοιο ύφος, ότι και καλά " εντάξει, παίξτε εσείς με τα παιχνιδάκια σας, τα βινυλιάκια και τους προ και αφήστε εμάς να ασχολούμαστε με το real thing". Ασορτί με τα ανάλογο αφ' υψηλού στυλάκι, " και πόσο πίσω είστε" κ.λπ., λες και είναι πρωταθλητισμός και μαγκιά το όλο ζήτημα. Ο άλλος μπορεί να γουστάρει και το σκρατς του δίσκου και να σηκώνεται να γυρίζει πλευρά και να παίζει και βιντεοκασέτες, άμα λάχει! Μας ενοχλεί η μόστρα και η επιδειξιομανία του hi-end (σιγά το κουφάρι!), αλλά όχι βέβαια η ανάλογη συμπεριφορά όταν προέρχεται από φίλια πολυκάναλα χείλη· μήπως το πολυκάναλο είναι η μετεξέλιξη της hi-end δηθενιάς χωρίς την ταμπελίτσα του τελευταίου;
in girum imus nocte et consumimur ... medici multicanale igni
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Μπουτίιιιιαααααα.... κούουουουκουουουου....
Απεχθάνομαι τους σωσίες και δεν θα καταδεχόμουν ποτέ να κάνω ο ίδιος κάτι τέτοιο.
Αυτό είναι για μένα το μεγαλύτερο πρόβλημα γενικά στη στάση ζωής που κρατάμε ως "ζωντανοί" οργανισμοί πάνω σε αυτό το πλανήτη.

Είναι η βασική αιτία που οι ευτυχισμένοι & επιτυχημένοι είναι η συντριπτική μειοψηφία.
Απεχθάνομαι επίσης και τις γενικεύσεις.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.503
Να ζητάμε και εκκαθαριστικό από τα νέα μέλη. Από ένα εισόδημα και κάτω, να μη γίνονται δεκτά.
Και λίστα ηχοσυστημάτων του παρελθόντος.

Διότι, όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζει το "δεν έχεις ακούσει καλοστημένο (πολύ ακριβό αναλογικό), δε ξέρεις".
 
Last edited:

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Μέχρι εκεί φτάνω, υπάρχει πρόβλημα;
βρε φίλε όλο αρπάζεσαι.. είναι πασιφανές στο ποστ μου κατ' αρχάς το χιούμορ και κατά δεύτερο και κυριότερο η γνωστή μου εμπάθεια προς την συγκεκριμένη φίρμα προϊόντα της οποίας έχω δοκιμάσει παίξει και ακούσει κατ οίκον αλλά κυρίως σε επαγγελματικό περιβάλλον.. και τα οποία έχω βρει απαράδεκτα σχεδιαστικά και ηχητικά.. μπουρούχες, τενεκέδες, παπάτζες.. υπάρχουν πλέον πάμφθηνα καλά ηχεία, αυτά κλαις που έχασες??
 

Y

Yiannis_B

Guest
- οι διαφωνίες αποκτούν άλλες διαστάσεις, αν έχει χαθεί πολύ χρήμα, από μετανοημένους και μη.

- δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο, χόμπυ, εκτός από το audio, που συμβαίνει κάτι ανάλογο.

- και δυστυχώς, θωρακίζονται οι περισσότεροι άνθρωποι, πίσω από τις επιλογές τους.
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
βρε φίλε όλο αρπάζεσαι.. είναι πασιφανές στο ποστ μου κατ' αρχάς το χιούμορ και κατά δεύτερο και κυριότερο η γνωστή μου εμπάθεια προς την συγκεκριμένη φίρμα προϊόντα της οποίας έχω δοκιμάσει παίξει και ακούσει κατ οίκον αλλά κυρίως σε επαγγελματικό περιβάλλον.. και τα οποία έχω βρει απαράδεκτα σχεδιαστικά και ηχητικά.. μπουρούχες, τενεκέδες, παπάτζες.. υπάρχουν πλέον πάμφθηνα καλά ηχεία, αυτά κλαις που έχασες??
Εγώ δυστυχώς έχω χάσει το χιούμορ μου εδώ και καιρό
Εντάξει, δεν κλαίω κιόλας, δεν τα γνωρίζω τα ηχεία, ούτε τα έχω ακούσει πουθενά. Όμως θα ήταν μια καλή αρχή "5 ίδια".
 

Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
- δεν μπορώ να σκεφτώ άλλο, χόμπυ, εκτός από το audio, που συμβαίνει κάτι ανάλογο.
Οπου υπαρχει φανατισμος συμβαινει κατι αναλογο. Στο ποδοσφαιρο και σε πασης φυσεως αρενες και γηπεδα.
Στην κομματικη πολιτικη.
Στη θρησκεια. Για καποιους ειναι χομπι και για αλλους επαγγελμα, παπάδες οπως οι ριβιούερς.:D
Εγώ δυστυχώς έχω χάσει το χιούμορ μου εδώ και καιρό
Εσυ για να ξαναβρεις το χιουμορ σου παρε bmw...:p:gotcha:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...
Εσυ για να ξαναβρεις το χιουμορ σου παρε bmw...:p:gotcha:
Σιγά μην έπαιρνε και...mercedes,όπως εκείνη που τραγουδούσε κάποτε η Janis Joplin.:D
Και στο audio υπάρχουν παπάδες αλλα δεν ψάλλουν.
ΠΑΙΖΟΥΝ

:D
Αρκεί να...σου αρέσουν (οι παπάδες,με δέλτα αντί του ρο) :sneaky:
 

Μηνύματα
4.462
Reaction score
7.734
Μαζεύεται πλήθος
χαρούμενες φάτσες
εκεί που ο Δικαναλος λέει

Τους λέει τα δικά του
και σαν τελειώσει
ο κόσμος γελάει ή κλαίει
(ο κογιας σίγουρα σε μια άκρη κλαίει.... από τα γέλια)

Σχολείο βιβλία
τεχνολογια
γι’ αυτόν είναι άγνωστες λέξεις

Δεν ξέρει να γράφει
και όμως θαυμάσια δίνει
στον κόσμο διαλέξεις

Δικαναλε, Δικαναλε
κανείς μας δεν ξέρει που είσαι
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.020
Εγω πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω αλλο φορουμ σε καμια χωρα που συμβαινει κατι αναλογο
Μπα, υπάρχουν αρκετά διεθνώς. Για να μην πω για τα σχόλια στο TAS, στο HIFI+ (λιγότερο) και σε όλα σχεδόν τα περιοδικά...
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Εγω πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω αλλο φορουμ σε καμια χωρα που συμβαινει κατι αναλογο
Χαχαχαχα!!!! Για περνά μια βόλτα από τα ενυδρειακα και θα αλλάξεις γνώμη :focus::drinks:
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
Εγω πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω αλλο φορουμ σε καμια χωρα που συμβαινει κατι αναλογο
καλά κι εσύ μην τα παίρνεις τόσο σοβαρά.. δες το κι αλλιώς ότι σε κάνα δυο χρόνια (το πολύ) θα γεμίσει το φόρουμ αγγελίες με ενεργά ηχειάκια που θα τα πουλάνε σε 5άδες, 10άδες, 12άδες θα τ' αγοράζουμε τζάμπα και θα φτιάχνουμε σε κάθε γραφείο, κομοδίνο και σκρίνιο από ένα συστηματάκι..
 

Μηνύματα
1.740
Reaction score
869
πάντως πέρα από κάθε σοβαρότητα και πλάκα ο παραμυθάς έπρεπε να συμπληρώσει την γνωστή φράση όσα δεν φτάνει η αλεπού με το ταίρι της που θα 'λεγε κάπως έτσι.. " .. εκεί που φτάνει η αλεπού και κόβει τα σταφύλια, άγουρα σάπια και ξινά, για μέλι τα παινεύει.. "
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.503
Η ως τώρα πράξη στα μέλη εδώ που τόλμησαν να προχωρήσουν στο βήμα του πολυκάναλου ήχου για μουσική, ακόμα και με οικονομικές επιλογές ενεργών ηχείων, σε τέτοια χαμηλά κοστολογια που η συντριπτική πλειοψηφία από μας κοροϊδεύει ως ανεπαρκή για οτιδήποτε αξιοπρεπές, κακά τα ψέματα, έτσι νιώθουμε όσοι έχουμε χώσει πολύ χρήμα στο παρελθόν, λέει ότι ακούνε πρωτόγνωρα επίπεδα ποιότητας και πιστότητας, και είναι πέραν του δέοντος ικανοποιημένοι, παρότι αποτελούν ιδιαίτερα οικονομικές οι επιλογές τους σε σχέση με προηγούμενες υψηλού κοστολογιου δικαναλες επιλογές του παρελθόντος.

Αυτά τα όλο και αυξανόμενα παραδείγματα δικών μας ανθρώπων, του χόμπι μας, κοινώς χαιεντάδων, οφείλουν (αν μη τι άλλο) τουλάχιστον να προβληματίσουν κάποιους από σας που λέτε αυτά που λέτε, εμμένοντας τζάμπα κι άδικα σε επιλογές του παρελθόντος, λες κι έχουμε δω κάνα αγώνα διεκδίκησης πρωταθλήματος..:p

Γνώση κι εμπειρίες μοιραζόμαστε, χωρίς διάθεση αντιπαλότητας...8-)

Εντάξει, πολλές θεωρίες είναι σχετικά δυσνόητες, κι ίσως ο χρόνος για διάβασμα pdf περιορισμένος, δε διαφωνώ, και επίσης καλές χρυσές οι θεωρίες, αλλά πολλές φορές η πράξη είναι αυτή που δίνει το κίνητρο, η δοκιμή.

Διότι, καλές κι άγιες οι θεωρίες, αλλά πολλοί κολλάτε στην πράξη, και επειδή ακριβώς αυτό είναι αναμενόμενο, νομίζω πως δε δίνετε την πρέπουσα σημασία στα γραφόμενα μελών που δε διστάζουν διόλου να εκθέσουν τους όποιους προβληματισμούς και αναποδιές βρίσκουν ως εμπόδια στον ήχο που ξέρουν να ακούν, όπως πχ λόγω κακής ποιότητας απμιξ, πρόσφατο παράδειγμα μέλους εδώ.

Ο καθένας μας, που συμμετέχει εδώ, έχει μια μακριά ιστορία στο χόμπι, και ναι μεν η "πεπατημένη" έχει σαφώς την ασφάλεια του "γνωστού" μονοπατιού, του οικείου, αλλά και το νέο, σίγουρα έχει κάποιο ενδιαφέρον.

Προσωπικά, κινούμαι με πολύ διστακτικές και προσεκτικές επιλογές, ως γνωστόν είχα μαγκνεπαν από φοιτητής, και πλέον ως.. συνταξιούχος άλλαξα το σεταπ που είχα επί δεκαετίες, αφού εξάντλησα τις όποιες δυνατότητες είχε αυτό, οπότε μη περιμένετε από μένα αλλαγή εξοπλισμού ποτέ ξανά, έκλεισα. 8-)

Στις νέες λοιπόν κινήσεις που είναι διαθέσιμες στο χόμπι μας, αυτό του καλού ήχου, δώστε βάση στις εμπειρίες που καταθέτουν τα μέλη εδώ. Είναι προς όφελος των υπολοίπων. Είναι προφανώς λίγα τα μέλη που προχώρησαν σε τέτοιες επιλογές, αλλά οι κινήσεις αυτές έχουν όλες το ίδιο συμπέρασμα: γουάου! Τυχαίο; Δε νομίζω.. 8-)
 
Last edited:

Μηνύματα
71
Reaction score
299
Ναι.

Αξιοσημείωτη είναι η δυσκολία αντίληψης βασικών στοιχείων στο οντιο, και η εμμονή στο λάθος, που δηλώνεται ως "ταπεινή γνώμη" του καθενός.

Αξιοσημείωτη είναι και η προσπάθεια παρομοίωσης ενός ηχοσύστηματος-χώρου με αυτοκίνητα, εκδρομές σε συναυλίες και διακοπές σε κρουαζιερόπλοια. Γενικώς, με άλλες ασχολίες και άλλα χόμπι.

Ακόμα κι αν μπορούσες να δώσεις λεφτά και να ακούσεις αύριο ζωντανά τον Μάιλς να παίζει τα γνωστά κομμάτια του, ή τον γνωστό μαεστρο να διευθύνει Μπετόβεν και στο καπάκι τον Μπομπ μαρλευ να τραγουδάει για την αγάπη, που δυστυχώς δεν γίνεται γιατί πέθαναν, και πάλι δεν αλλάζουν οι αρχές στο οντιο.

Αξιοσημείωτη η εμμονή όμως.

Ακόμα και για το που θα ξοδέψουμε τα λεφτά μας, τι είναι ..καλύτερο! Λες κι έχει αυτό σχέση με το τι ισχύει στο οντιο! :D

Και πως λέγονται αυτές οι ανακρίβειες;
Με κόσμιο ύφος; Όχι,ούτε με κόσμιο ύφος, αλλά με υφακι θιγομένων καρδιναλίων. Χιλίων και βάλε!

:p


Και γω επιμένω να ακούω από Spotify, για λόγους ευκολίας ή συνήθειας ή για τη μουσική βιβλιοθήκη που έχει, αλλά δεν υπερασπίζομαι την ανωτερότητα του mp3 σε σχέση με το Ρεντ μπουκ όντιο ή με τα πολυκαναλα ή μη αρχεία υψηλής ανάλυσης. :D

Έχετε πλακα..:D
Πώς πέθαναν ο Μάϊλς και ο Μάρλευ; Εγώ ξέρω ότι οι μεγάλοι καλλιτέχνες ζουν μέσα από την μουσική τους και, φυσικά, μέσα στις ευρύχωρες, αυστηρά δικάναλες (και γι' αυτό ευαίσθητες) καρδιές μας!

Μία παρατήρηση κοινωνιολογικής, αν θέλεις, υφής έκανα, καθότι στα δικά μου μάτια τουλάχιστον είναι αρκούντως αποκρουστικό το ύφος του αλαζονικού ξερόλα που έχετε ορισμένοι εδώ μέσα (όχι ότι γνωρίζω κανέναν δια ζώσης, αλλά ακριβώς αυτή η απόσταση και η outsider θέση προσδίδει στην οπτική μου μία οξυδέρκεια ή μάλλον καθαρότητα, φρονώ). Γενικώς, μου την δίνουν αφάνταστα όσοι τα θέματα κατά βάθος τα έχουν λυμένα, του στυλ "ξέρεις τώρα, αυτό που σου λεώ εγώ είναι, το πολυκάναλο είναι μονόδρομος, τα υπόλοιπα είναι για γραφικούς, ανορθολογικούς και αμόρφωτους hi-endάδες". Τελικώς, μπορεί κάποιος να επιμένει στο δικάναλο χωρίς να πρέπει να απολογηθεί στην αυτοανακυρηγμένη, βουτηγμένη καθώς είναι μέσα στις αλαζονικές ψευδαισθήσεις παντοδυναμίας της, καθ' ύλην αρμόδια προς τούτο (α, γι' αυτό δεν αμφιβάλλω καθόλου!) επιτροπή εξέτασης της ορθολογικότητας των πράξεων των απανταχού μουσικόφιλων;

Διαφωνώ με αυτήν την απόπειρα ιδεολογικοποίησης της συζήτησης, ιδίως λόγω του ότι αυτό συντελείται υπό τον μανδύα μίας αφελούς, απλοϊκής πίστης σε κάποια υποτιθέμενη επιστημονική αντικειμενικότητα, στα αδιάψευστα τεκμήρια της επιστήμης της ακουστικής ή της Φυσικής. Η Φιλοσοφία στο όντιο είναι ευπρόσδεκτη, πράγματι, υπό τον όρο όμως ότι έχει υποβιβαστεί εκ προοιμίου στο επίπεδο της γραφικής καρικατούρας, οπότε έχουμε αρχίσει να ζεσταίνουμε και τα ποπ-κορν για την απόλαυση του γκροτέσκου freak-show των νεάντερταλ του δικάναλου!

Έχουμε πλάκα εμείς, έχετε πλάκα και οι νεόκοποι Richard Dawkins του audio, που διαγράφετε (ή έτσι βαυκαλίζεστε) με μία μονοκοντυλιά, (και με επιπολαιότητα και διανοητική/πνευματική ρηχότητα εφάμιλλη αυτής την οποία επιδεικνύει ο συμπαθής κατά τα άλλα βιολόγος όταν επιτίθεται σε πράγματα που αδυνατεί να κατανοήσει την λειτουργία τους) ολόκληρες δεκαετίες σοβαρών και αξιοπρεπέστατων υλοποιήσεων δικάναλου σεταπ· πράγμα που δεν πράττουν όσοι επιφανείς επαγγελματίες του χώρου επικαλείστε, ακριβώς επειδή (ανα)γνωρίζουν την συμβολή παλαιότερων συναδέλφων τους και εταιρειών-ναυαρχίδων του audio. Χώρια που από το έναν νταβά πήγαμε στον άλλο τώρα, των μετρήσεων, των pdf, των αποκρίσεων συχνότητας, των ισοσταθμιστών και πάει λέγοντας. Έχει ήδη θιγεί από άλλους σε αυτό το θρεντ το ζήτημα: πού ακριβώς σταματάει όλος αυτός ο νευρωτικός ψυχαναγκασμός; Στα ηρεμηστικά χάπια μάλλον, μπας και μπορέσετε να κοιμηθείτε από την διαρκή αναζήτηση του τέλειου ηχητικού αποτελέσματος.

Το μόνο λάθος είναι η αδυναμία κατανόησης ότι όλα αυτά είναι όχι παρομοιώσεις του όντιο με τα αυτοκίνητα και τις εκδρομές, αλλά ουσιωδώς διαφορετικές επιλογές που ικανοποιούν διαφορετικές και μεταβαλλόμενες ανάγκες, και ότι δεν μπορεί το όντιο να ανάγεται απλώς και μόνο σε ζητήματα τεχνικών χαρακτηρηστικών και μετρήσεων, ότι αυτή δεν είναι η μία και μοναδική αλήθεια αλλά μία παράμετρος, αξιοσέβαστη, που αξίζει σαφώς να ληφθεί υπόψη από όποιον έχει αξιώσεις να στήσει ένα σοβαρό σύστημα, αλλά μέχρι εκεί.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.867.396
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top