Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί


christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
αυτο πετρο ειναι αβανγκαρτ τι δεν καταλαβαινεις ;) θα κανεις καθοδηγηση γι το, ρεβ, η να παω στο συντροφο χαρη;
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
ΤΙΝΑΦΤΟΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
χαχαχαχαχα
Εδώ η ορχήστρα, αφού κουρδίσει τα όργανα... παίζει ένα "μουσικό έργο" που περιλαμβάνει μόνο μια ....παύση 4'33'' :p :p
Σε πολυκάναλο λογικά θα ...γ@μ@ει !!! :roflmao:
 
Last edited:


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
αυτο πετρο ειναι αβανγκαρτ τι δεν καταλαβαινεις ;) θα κανεις καθοδηγηση γι το, ρεβ, η να παω στο συντροφο χαρη;
Έβλεπα ταινία. Οδηγό δεν θα κάνω, θα ψάξω όμως να σου δείξω link που να εξηγεί. Ίσως να είναι στα Αγγλικά βέβαια...
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Παντόφλα αλά Τουλ. :neo:

Αμίρ νόου παντόφλα. 8-)



ΥΓ.

Επιτέλους... Ανθρώπινη κατάσταση!

IMG_20200117_231655.jpg


Και η άρπα πετάει, και ο άλλος ο δίσκος με τα κύμβαλα του Γκλας πετάει, επιτέλους σοβαρές πολυκάναλες ηχογραφήσεις! :dance2:
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Το σωστό ειναι 11 τεμάχια (ή 15 :biggrin: ) από αυτά που πήρε ο @TERMATOGAZI.

Ή απο αυτά

Ή κάτι αντίστοιχο.

Ότιδηποτε λιγοτερο ειναι συμβιβασμός, είτε για παντοφλικούς είτε για οικονομικούς λόγους.

Όσον αφορά τις οικονομικού τύπου υποχωρήσεις, προτιμώ την επιλογή υποχώρησης των τριών μεγαλύτερων δορυφόρων μπροστα και ομοειδών surrounds , η οποία σε στάθμες reference (και όχι +20db:roflmao:) αναπαράγει καλύτερα την συντριπτική πλειοψηφία των ηχογραφήσεων, όπου συνηθέστατα τα surrounds παίζουν σε μερικα db χαμηλότερα απο τα fronts (αντηχήσεις).

Αν το μπατζετ τείνει στο άπειρο, θα προτιμήσω 11 τεμάχια 811K. Ίδια.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Το σωστό ειναι 11 τεμάχια (ή 15 :biggrin: ) από αυτά που πήρε ο @TERMATOGAZI.

Ή απο αυτά

Ή κάτι αντίστοιχο.

Ότιδηποτε λιγοτερο ειναι συμβιβασμός, είτε για παντοφλικούς είτε για οικονομικούς λόγους.

Όσον αφορά τις οικονομικού τύπου υποχωρήσεις, προτιμώ την επιλογή υποχώρησης των τριών μεγαλύτερων δορυφόρων μπροστα και ομοειδών surrounds , η οποία σε στάθμες reference (και όχι +20db:roflmao:) αναπαράγει καλύτερα την συντριπτική πλειοψηφία των ηχογραφήσεων, όπου συνηθέστατα τα surrounds παίζουν σε μερικα db χαμηλότερα απο τα fronts (αντηχήσεις).

Αν το μπατζετ τείνει στο άπειρο, θα προτιμήσω 11 τεμάχια 811K. Ίδια.
Τα πρώτα είναι παθητικά μον ντιε...και τα άλλα μπασταρδοάκτιβ γιατί έχουν τον ενισχυτή απόξω..
Δε μας κάνουν ,να φύγουν! :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Ε, άμα τείνει το χρήμα στο άπειρο, προφανώς έχεις και άπειρο δωμάτιο να τα βάλεις, καθώς θέλουν μέση απόσταση 5-6μ από τη θέση ακρόασης. :tongue:

Δηλαδή μιλάς για δωμάτιο ακρόασης >120τμ.

Εντάξει. Δεν ενδιαφέρομαι. :roflmao:

Θεωρώ πως στα νορμάλ έως "άνετα" σπίτια, η απόσταση ακρόασης σε ντεντικέιτεντ χώρο (και μη μου πείτε πως θα βάλετε ηχεία τέτοιου επιπέδου σε αντρίτεντ χώρο κοινόχρηστου σαλονιού, θα πηδηχτώ απ'το παράθυρο) κυμαίνεται από 2 έως 3μ, δηλαδή μιλάμε τυπικά για χώρους 25-30τμ έως 45-55τμ, από κει και πάνω άντε να σηκώσεις μπάσο, είναι ... Πλατεία Συντάγματος! :gotcha:

Ένα ηχείο που έχει βελτιστοποιηθεί για απόσταση ακρόασης 2-3,5μ θα καλύψει κάθε ντεντικέιτεντ χώρο πολυκάναλου σεταπ, και το μικρότερο δυνατό μέγεθος του δορυφόρου είναι πάντα καλοδεχούμενη πολυτέλεια, ώστε να μπει όμοιο δορυφορίδι παντού. ;)


Φυσικά, για εκθεσιακούς χώρους, όπου μια χαρά δουλεύει και χρειάζεται απόσταση ακρόασης στα 8μ, με 20-25 θέσεις ακροατών, τέτοια ηχεία είναι τα μόνα που θα δώσουν σοβαρά αποτελέσματα. Εννοείται σε χώρους αλάνες. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Όπως έχω ξαναγράψει, η απόσταση ακρόασης αποφασίζει τα ηχεία που θα πάρεις. ;)

Τα 811 είναι for listening distances between 3 m (9′10″) and 8 m (26′3″),
δηλαδή εντάξει, άσε τα 3, δε παιζ, και τα 8, πες 4 με 7, δηλαδή κέντρο, οπτιμουμ στα 5,5μ...

Και τοίχο τοίχο να ακουμπάνε πίσω οι πλάτες των σαραουντ, θες μίνιμουμ 12μ πλάτος δωματίου οεο...

Δε παιζ.

Άμα είσαι πολύ πολύ λαρτζ, το 801 είναι για σένα, 3-6μ η απόσταση ακρόασης, δηλαδή στα 4-5 μέτρα οργώνει, θέλει πλάτος δωματίου μίνιμουμ 9μ μεγάλε.

Νορμάλ λαρτζ, πας στο 901, που είναι 2-4 η απόσταση ακρόασης, δηλαδή τέλειο στα 3μ, και είσαι άρχοντας με πλάτος δωματίου 7μ.
Παίζει σε πλάτος δωματίου 6-8μ, δηλαδή απόσταση ακρόασης 2,5-3,5μ.
Νομίζω τέλειο ;)


Πολύ πολύ σοβαρές επιλογές αποτελούν τα 922 και 921, με 12" και τα δύο, με προτεινόμενη απόσταση ακρόασης 2-3μ, και θα καλύψουν άριστα κάθε χώρο με πλάτος δωματίου 5-7μ, τυπικά στα 2,5μ θέλουν μίνιμουμ πλάτος 6μ, και θα τα βολεψεις και σε 5 με 5,5μ πλάτος δωματίου, είναι εντός προδιαγραφών.

Είναι άριστα 3-δρομα καρδιοειδη ηχεία με 12" γουφερ να έχεις ωραιότατη κρούση, άψογο για τυπικά ελληνικα δωμάτια ακρόασης.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Εγώ θέλω τα 811K. :cry:

Ακόμα κλαίω απο το τραύμα που μου προκάλεσαν στο Μόναχο. Δεν μπορει κανεις να φανταστεί μόνο απο τις περιγραφές μας το μέγεθος του σοκ που υποστήκαμε. :o

Αν ειχα το διαθέσιμο μπατζετ, και χώρο 8Χ8 μια χαρά θα τα βόλευα, στα 3.5m απόσταση. Μόνο έτσι θα μπορούσα να ξεπεράσω εκείνη την οδυνηρή εμπειρία.

Για μικρότερους χώρους, θα ήθελα να δοκιμάσω και αυτο:

Δεν με βλέπω να κάνω αλλαγές ηχείων, και δεν θέλω να δώσω μια πενηνταρού περίπου. Βαριέμαι κιολας. Μόνο αν παω σε αλλο σπίτι και αναγκαστικά στηθούν ολα απο την αρχή. Αν όμως γίνει κατι τέτοιο, η Geithain θα είναι μονόδρομος. Θα προηγηθεί επίσκεψη στην Γερμανία στο εργοστάσιο για να τα δω ολα απο κοντά, να συζητήσω με τους υπεύθυνους τις αναγκες του συγκεκριμένου χωρου που θα έχω, και θα ψωνίσω απο εκεί.

Ξαναλέω: οποιος δεν εχει ακούσει, δεν καταλαβαίνει το θέμα με το Geithain. Καλά και τα pdf, αν ξέρεις να τα διαβάσεις καταλαβαίνεις τα πλεονεκτήματα του καρδιοειδούς, αλλά μόνο αν ακούσεις αποκτας αντίληψη του μεγέθους του πλεονεκτήματος.
 




christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
εγω δημητρη δυο υποβαθυφωνα και δυο δορυφορους, δεν χρειαζομαι αλλα,. ;) τα αφηνω για το μεγαλο αυτι τα υπολοιπα.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Έβαλα το βίντεο στο σύστημα.
Χωρίς Sub.
Παρόλο που είναι από μικρόφωνο κάμερας, παρόλο που έχει φάει συμπίεση από το YouTube, παρόλο που είναι στο πλάι και όχι κέντρο, παρόλο που........., ΣΟΚ.

Τηντουτοωρε;;;;;;;;;;;;;;
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.087
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top