Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Καθόλου.
Τι μαγκιά (ούτε μπανάνας) να είναι η διαγραφή μουσικών αρχείων;

Απλώς αποτύπωση της σύγχρονης μουσικής πραγματικότητας.

Στα παλιά τα χρόνια, μαζεύαμε δίσκους βινυλίου.
Μαζέψαμε καμία χίλιους, και όταν άλλαξε το τοπίο τους χαρίσαμε, τους πουλήσαμε, τους ξεφορτωθηκαμε τελοσπαντων, άδειασε ο χώρος στη βιβλιοθήκη.

Μετά;

Κάποτε, μαζεύαμε CD.
Μαζέψαμε πολλά. Έπεσε χρήμα.. πολύ.

Αργότερα σταμάτησε αυτό, μαζεύαμε flac.
Εκεί να δεις τι μαζέψαμε... Χαμός. Πολλές χιλιάδες δίσκους μουσικής. Επιτέλους, είχαμε ποσότητα να ακούμε.
Όχι τα ίδια και τα ίδια τα δικά μας λίγα δισκάκια.

Αργότερα σταμάτησε κι αυτό, μαζεύαμε hi resolution μουσικές.
Εντάξει, λίγες είναι, αλλά έχουν το ενδεχόμενο να παίζουν ακόμα πιο ωραία..

Και αφού πέρασαν τα χρόνια, ήρθε το στριμινγκ. Σποτιφαϊ και τινταλ. Μια τερατώδης μουσική βιβλιοθήκη, ενημερωμένη, εύχρηστη, από το κινητό σου. Το τινταλ δε, ποιότητα όμοια με τα cd, και ναι, έχει και Χάι ρεζ υλικό, και πολύ μάλιστα. Σε συνδυασμό με το ρουν, είναι ο απόλυτος μουσικός οδηγός, πληροφορίες για όλα, τι συζητάμε τώρα;

Πόσο τυχερός είναι όλος ο κόσμος τώρα, που με μια πολύ πολύ μικρού κόστους συνδρομή, αξίας όσο ένας δίσκος το μήνα, έχεις στα χέρια σου όλη τη μουσική όλου του κόσμου, μείον 3-4 δίσκους που πιθανώς κάποτε να ψάξεις. Μπούρδες, τα έχει όλα. Πιο πολλά από όσα μπορείς να ακούσεις σε 17 ζωές.
Εύκολα προσβάσιμα, άμεσα, στο σπίτι, στο αυτοκίνητο, στη δουλειά, όπου κι αν είσαι, συνεχίζεις κι ακούς τον ίδιο δίσκο.

Τι λες τώρα....

Είμαστε τόσο τυχεροί...

Οπότε βλέπεις τους παλιούς σκληρούς που κάποτε μαζευες. Πάμε τώρα:

Τι να τα κάνεις τα Φλακ στο σκληρό βρε ομορφαντρα μου; Για πες... :biggrin:
Κλύζμα; :lol:

Άσε μας κουκλίτσα μου...:gotcha:





ΥΓ. Και σα να μην έφτανε αυτό, έρχεται το πακέτο των πολυκάναλων.

Κι έχω ήδη ένα σκασμό μουσικές, πολλές εκατοντάδες δίσκους, όλα πολυκαναλα. Ξέρεις πόσο.χρονο θέλω για να τα ακούσω αυτά μόνο μια φορά;

Και έρχονται πολυκαναλα βίντεο, συναυλίες άπειρες, πολλές κλασσικής, όπερας, οτιδήποτε, μεγάλα ονόματα, μεγάλα events, που αξίζει στάνταρ να τα δει κανείς έστω και μια φορά, άλλοι πληρώσανε πολλά για ένα εισιτήριο...
Και απολαμβάνεις και εικόνα, είναι πολύ σημαντικό παιδιά.
Ε, θες 400 ώρες μόνο για κλασσική.
Βρείτε μου σας παρακαλώ τόσο χρόνο.

Έχω βρει όπερα του Φίλιπ Γκλας, πολυκάναλη, τρομερή παραγωγή εικόνας, σκηνικών, κόσμου που τραγουδάει, χαμός. Βρείτε μου χρόνο.

Έχω συναυλίες ποπ ροκ τζαζ κλπ, να τρελαίνεσαι. Τρομερή ποσότητα. Δε ξέρω πότε θα μπορέσω να τα δω έστω μια φορά. Μερικά αγαπημένα, φυσικά τα έχω δει και 4 και 5 φορές.

Όλα πολυκαναλα, όλα απίστευτη συνδυαστική εμπειρία εικόνας και ήχου.

Και βέβαια, βλέπουμε ταινίες. Όλες 4κ, άτμος. Στα 8 τέρα είναι προς το παρόν αυτές που έχω να δω. Ποτέ θα τις δω δε ξέρω. Μέρα παρά μέρα βλέπω στάνταρ μια, μπορεί και κάθε μέρα, είναι η μάχη μουσικής ή ταινίας, που παίζει σχεδόν καθημερινά.

Και ξαναπάμε τώρα, να μου πείτε τι να τα κάνω τα Φλακ; Τα δικάναλα; :gotcha:
Σας παρακαλώ..

Περάστε έξω κύριε. :tongue:
Εφόσον λοιπόν οι καταστάσεις ακολουθούν τον φυσικό τους ρου για τα δεδομένα καθενός μας θα ήταν άτοπον να διατυμπανιζόταν με μακροσκελή κείμενα κάτι τέτοιο.
Πρέπει να προσαρμοζόμαστε στο παρόν και να προετοιμαζόμαστε για το μέλλον !
Καμία συλλογή δεν θα είναι αρκετή μπροστά σε αυτήν που θα μπορούμε να έχουμε σε λιγα χρόνια .....
Τώρα ήδη συμβαίνει με την μουσική ......σε λίγο το ίδιο θα είναι και στο βίντεο
Όλα για μας δουλεύουν......προσαρμοστείτε !:idk:
Έστω και για τα μάτια του κόσμου,ώστε να γλιτώνουμε από τα ΄΄πυρά΄΄ των εποχιακών hipsters.
1582189414277.png

Φήμες λένε πως απο τοτε που ο Εαρ έφτιαξε το τελικό σεταπ, ακούει συστηματικά κλασική μουσική.
Μπορεί και περισσότερο απο μένα.
Τόσο το χειρότερο...για εκείνον. :sneaky:
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Φήμες λένε πως απο τοτε που ο Εαρ έφτιαξε το τελικό σεταπ, ακούει συστηματικά κλασική μουσική.
Μπορεί και περισσότερο απο μένα.
Είναι γεγονός πως για πρώτη φορά, μπορώ και κάθομαι και ακούω κλασσική μουσική.

Είναι πολύ απαιτητικό το είδος ως είδος, από παλιά έγραφα πως είναι αδιανόητο να περιμένεις δύο ηχεία να αποδώσουν αυτό τον τραγικό όγκο τέτοιας ορχήστρας, θα το δείτε πολλές φορές γραμμένο εδώ στο φόρουμ, και μόνο στο φουλ ιμερσιβ κατάφερα να το ακούω απολαυστικά, μέχρι τότε, με ενοχλούσε, δεν έβγαινε σωστά, δεν ήταν επαρκές το σετάπ, ίσως να έφταιγαν τα μαγκνεπαν, τι να πω, δε ξέρω, νομίζω πως η δυναμική άνεση ενός ιμερσιβ σεταπ, πακέτο με την ορθή χωρική πληροφορία του έργου που αποδίδεται στις πραγματικές της διαστάσεις, είναι ο συνδυασμός που έκανε για μένα εφικτό το να ακούω ευχάριστα τέτοια μουσική.

Οπότε ναι, ακούω πλέον και τέτοια.
Upmixing!! Δεν έλεγες πως γίνεται υπέροχα; εκτός κι αν άλλαξες γνώμη...
Βεβαίως. Απο τινταλ, από σποτιφαϊ.
Δε χρειάζεται κάτι περισσότερο..
Εφόσον λοιπόν οι καταστάσεις ακολουθούν τον φυσικό τους ρου για τα δεδομένα καθενός μας θα ήταν άτοπον να διατυμπανιζόταν με μακροσκελή κείμενα κάτι τέτοιο.
Άτοπα κατ'αυτην την έννοια, είναι πολλά μακροσκελή κείμενα εδώ μέσα, κι όχι μόνο του υποφαινόμενου. ;)

Ωστόσο, υπάρχουν. Και ξεχωρίζουν από την καλή διάθεση του γράφοντος να εξηγήσει την πορεία των εξελίξεων ή και απλώς τα ισχύοντα δεδομένα, προς όφελος των υπολοίπων. Φόρουμ το λένε. Μονολεκτικά κείμενα σε φόρουμ δεν έχουν πρακτικά καμία χρησιμότητα να υφίσταται.. 8-)

Λόγου χάριν, το παρόν θρεντ θα μπορούσε να αποτελείται μόνο από ένα ποστ υπό τύπου δήλωσης της ροής των εξελίξεων και των απλών γεγονότων που ισχύουν στο όντιο: "πέθανε το δικάναλο, ακούγεται καλύτερα το πολυκάναλο." :tongue:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Είναι γεγονός πως για πρώτη φορά, μπορώ και κάθομαι και ακούω κλασσική μουσική.

Είναι πολύ απαιτητικό το είδος ως είδος, από παλιά έγραφα πως είναι αδιανόητο να περιμένεις δύο ηχεία να αποδώσουν αυτό τον τραγικό όγκο τέτοιας ορχήστρας, θα το δείτε πολλές φορές γραμμένο εδώ στο φόρουμ, και μόνο στο φουλ ιμερσιβ κατάφερα να το ακούω απολαυστικά, μέχρι τότε, με ενοχλούσε, δεν έβγαινε σωστά, δεν ήταν επαρκές το σετάπ, ίσως να έφταιγαν τα μαγκνεπαν, τι να πω, δε ξέρω, νομίζω πως η δυναμική άνεση ενός ιμερσιβ σεταπ, πακέτο με την ορθή χωρική πληροφορία του έργου που αποδίδεται στις πραγματικές της διαστάσεις, είναι ο συνδυασμός που έκανε για μένα εφικτό το να ακούω ευχάριστα τέτοια μουσική.

Οπότε ναι, ακούω πλέον και τέτοια.

Βεβαίως. Απο τινταλ, από σποτιφαϊ.
Δε χρειάζεται κάτι περισσότερο..

Άτοπα κατ'αυτην την έννοια, είναι πολλά μακροσκελή κείμενα εδώ μέσα, κι όχι μόνο του υποφαινόμενου. ;)

Ωστόσο, υπάρχουν. Και ξεχωρίζουν από την καλή διάθεση του γράφοντος να εξηγήσει την πορεία των εξελίξεων ή και απλώς τα ισχύοντα δεδομένα, προς όφελος των υπολοίπων. Φόρουμ το λένε. Μονολεκτικά κείμενα σε φόρουμ δεν έχουν πρακτικά καμία χρησιμότητα να υφίσταται.. 8-)

Λόγου χάριν, το παρόν θρεντ θα μπορούσε να αποτελείται μόνο από ένα ποστ υπό τύπου δήλωσης της ροής των εξελίξεων και των απλών γεγονότων που ισχύουν στο όντιο: "πέθανε το δικάναλο, ακούγεται καλύτερα το πολυκάναλο." :tongue:
1582191145488.png


Δεν είναι απλός θάνατος,αλλά...αυτοχειρία. :lolsign:
1582191238905.png
 




Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Είναι πολύ απαιτητικό το είδος ως είδος, από παλιά έγραφα πως είναι αδιανόητο να περιμένεις δύο ηχεία να αποδώσουν αυτό τον τραγικό όγκο τέτοιας ορχήστρας, θα το δείτε πολλές φορές γραμμένο εδώ στο φόρουμ, και μόνο στο φουλ ιμερσιβ κατάφερα να το ακούω απολαυστικά, μέχρι τότε, με ενοχλούσε, δεν έβγαινε σωστά, δεν ήταν επαρκές το σετάπ, ίσως να έφταιγαν τα μαγκνεπαν, τι να πω, δε ξέρω, νομίζω πως η δυναμική άνεση ενός ιμερσιβ σεταπ, πακέτο με την ορθή χωρική πληροφορία του έργου που αποδίδεται στις πραγματικές της διαστάσεις, είναι ο συνδυασμός που έκανε για μένα εφικτό το να ακούω ευχάριστα τέτοια μουσική.

Οπότε ναι, ακούω πλέον και τέτοια.

Τόσα πράγματα για αυτό;

:p:p:p:p:p
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Είναι γεγονός πως για πρώτη φορά, μπορώ και κάθομαι και ακούω κλασσική μουσική.
Ευγε νεε μου,ποτε δεν ειναι αργα, γηρασκουμε αει διδασκομενοι μπραβοοο χερ ντοκτορ :hi: :errwhat::gamer:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Μάλλον δεν το χρειάζεται, ε;:o

Ίσως ένα σόλο άρπα να μη χρειάζεται κι αυτό, ίσως μονοκάναλα (ένα όργανο γαρ) να είναι καλύτερα; Τι λες;

Πες πες, θα σε πω μετά εγώ.

Τώρα ακούω Λαβίνια και όχι μεγάλε, δεν είναι δικάναλο ούτε μονοκάναλο. Νόου.

Screenshot_20200221_103835_com.roon.mobile~2.jpg



Είναι 5-καναλο SACD και παίζει σε ιμερσιβ απμίξινγκ φουλ 7.4.4 σταθερά.

Το ένα όργανο το σκέτο.
Που άμα στο βάλω από 1 ηχείο θα κλαίς.


Καλημέρα. ;)
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.120
Reaction score
124.702
Ερώτηση για τους κατέχοντες κομπιουτεράκι:

Έστω ότι ακούμε μια πολυκάναλη ηχογράφηση, κι ας πάρουμε 2 παραδείγματα, μια 5.1 και μια άτμος, 7.1.4 φουλ.

Οπότε 5 κανάλια δορυφόρων στη μια περίπτωση και 11 στη δεύτερη.
Και σε κάθε περίπτωση, το ξεχωριστό .1 κανάλι.

Κάθε κανάλι δορυφόρου, έχει τις ίδιες προδιαγραφές, απόκριση συχνότητας 20Hz-20kHz και στη στάθμη αναφοράς προβλέπεται στάθμη στη θέση ακρόασης μέχρι 105 ντεσιμπέλ κορυφή για κάθε δορυφόρο.

Ομοίως για το .1 κανάλι, προβλέπεται στάθμη στη θέση ακρόασης μέχρι 115 ντεσιμπέλ κορυφή.

Ας υποθέσουμε πως ένας μανιακός ηλεκτρονικής μουσικής καλλιτέχνης, γράφει ένα τόνο 30 κύκλους στο τέρμα, στα 0 dB της μέγιστης στάθμης της ηχογράφησης, και δίνει ίδιο σήμα (30 κύκλους) στα κανάλια όλων των δορυφόρων και φυσικά και στο .1 κανάλι.

Οπότε εσύ αγαπητέ κατ'οικον ακροατή, που κάθεσαι και ακούς της μουσική σου στο χώρο σου και σε στάθμη αναφοράς, προβλέπεται να προσλαμβάνεις στη θέση ακρόασης το άθροισμα από 5 ή 11 δορυφόρους (πες ότι έχεις φουλ φάσματος δορυφόρους, χωρίς bass management) που ο καθένας θα παίζει 105 ντιμπι στη θέση αναφοράς, συν (άλλο ένα άθροισμα) τα 115 ντεσιμπέλ του .1 καναλιού.

Και ερωτώ:

Τι στάθμη θα ακούσεις στη μια και τι στάθμη στην δεύτερη περίπτωση;

Αν έχεις κι ένα ταργκετ κερβ της προκοπής, θα είναι 4 ντεσιμπέλ πιο δυνατά.

Παρακαλώ, πείτε μου νούμερα.

Πόσο κάνει 5*105+115+4 ντεσιμπέλ;
Πόσο κάνει 11*105+115+4 ντεσιμπέλ;

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες, όποιος δεν συμφωνεί η χαζός είναι η δεινόσαυρος.
Και το gaming εκεί οδεύει, είναι θέμα χρόνου να καταργηθούν τα υλικά μέσα.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Συμφωνώ με τους δύο προλαλήσαντες, όποιος δεν συμφωνεί η χαζός είναι η δεινόσαυρος.
Και το gaming εκεί οδεύει, είναι θέμα χρόνου να καταργηθούν τα υλικά μέσα.
... αστα αυτα και ξεκινα να σκαβεις να βρεις την απαντηση...καπου την εχει δωσει παλαιοτερα... 8-)
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Αρκετές φορές το έχει πει ο Κώστας και όχι μόνο αυτός αλλά και άλλοι, πάντα θα υπάρχουν όμως άνθρωποι που θα τους αρέσει να ακούνε από πικάπ με λαμπάτο ενισχυτή και δύο ηχεία δεν τους κατηγορεί κανένας αλίμονο ο καθένας όπως του αρέσει θα ακούει.
 

P

PMC

Guest
Ερώτηση για τους κατέχοντες κομπιουτεράκι:

Έστω ότι ακούμε μια πολυκάναλη ηχογράφηση, κι ας πάρουμε 2 παραδείγματα, μια 5.1 και μια άτμος, 7.1.4 φουλ.

Οπότε 5 κανάλια δορυφόρων στη μια περίπτωση και 11 στη δεύτερη.
Και σε κάθε περίπτωση, το ξεχωριστό .1 κανάλι.

Κάθε κανάλι δορυφόρου, έχει τις ίδιες προδιαγραφές, απόκριση συχνότητας 20Hz-20kHz και στη στάθμη αναφοράς προβλέπεται στάθμη στη θέση ακρόασης μέχρι 105 ντεσιμπέλ κορυφή για κάθε δορυφόρο.

Ομοίως για το .1 κανάλι, προβλέπεται στάθμη στη θέση ακρόασης μέχρι 115 ντεσιμπέλ κορυφή.

Ας υποθέσουμε πως ένας μανιακός ηλεκτρονικής μουσικής καλλιτέχνης, γράφει ένα τόνο 30 κύκλους στο τέρμα, στα 0 dB της μέγιστης στάθμης της ηχογράφησης, και δίνει ίδιο σήμα (30 κύκλους) στα κανάλια όλων των δορυφόρων και φυσικά και στο .1 κανάλι.

Οπότε εσύ αγαπητέ κατ'οικον ακροατή, που κάθεσαι και ακούς της μουσική σου στο χώρο σου και σε στάθμη αναφοράς, προβλέπεται να προσλαμβάνεις στη θέση ακρόασης το άθροισμα από 5 ή 11 δορυφόρους (πες ότι έχεις φουλ φάσματος δορυφόρους, χωρίς bass management) που ο καθένας θα παίζει 105 ντιμπι στη θέση αναφοράς, συν (άλλο ένα άθροισμα) τα 115 ντεσιμπέλ του .1 καναλιού.

Και ερωτώ:

Τι στάθμη θα ακούσεις στη μια και τι στάθμη στην δεύτερη περίπτωση;

Αν έχεις κι ένα ταργκετ κερβ της προκοπής, θα είναι 4 ντεσιμπέλ πιο δυνατά.

Παρακαλώ, πείτε μου νούμερα.

Πόσο κάνει 5*105+115+4 ντεσιμπέλ;
Πόσο κάνει 11*105+115+4 ντεσιμπέλ;

Ευχαριστώ.

Δεν υπάρχει τέτοια παραγωγή.......:fuckyou:
( ευτυχώς :roflmao::roflmao::roflmao:)


μολις συμβεί αυτό ......θα πέσει το ρεύμα σε ολη την περιοχή!:redface:
Αν τελικά συμβεί αυτό και δεν πέσει το ρεύμα .......θα σκάσει το σπίτι! Θα φύγουν πόρτες παράθυρα θα ξηλωθούν ντουλάπες θα κρεμιστουν όλα τα υδραυλικά .....τις πουτ@νας θα γίνει !!!
 
Last edited by a moderator:




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.325
Μηνύματα
2.858.580
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top