Ο θάνατος του δικάναλου σετάπ, και γιατί

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.673
Επί του θέματος, στο δια ταύτα και υπό πραγματικές συνθήκες: σε ένα immersive setup, πόσο χαμηλότερα (if at all) παίζουν τα κυρίως ηχεία σε σχέση με ενός δικάναλου?
Σε ιμερσιβ ηχογραφήσεις;
Σα των κραφτγουερκ;
Κοντά στα 10 ντεσιμπέλ.

Για ίδιες στάθμες.


Στο συγκεκριμένο, των κραφτγουερκ, δεν υπάρχει καμία περίπτωση να παίζει χαμηλότερα κάποιο από τα 11 ηχεία.
Όλα παίζουν στην ίδια στάθμη.

Οπότε, ή ακούτε 11 ηχεία να βαράνε, ή 2. Διαλέξτε.

Τώρα ακούω πικτσουρς:

Screenshot_20200223_163648_com.roon.mobile.jpg


Οι στάθμες είναι πολύ χορταστικές και τα ηχεία (αλλά και τα σαμπ) πρακτικώς χασμουριούνται..

Ακόμα και στα χτυπήματα μεγάλου τυμπάνου, υποκοφου δυνατού χτυπήματος, κοιμούνται όλα.

Άϊ βγαλτο από 2 ηχεία χωρίς να τα ξεπατώσεις...
 
Last edited:

n_olympios

Μαντιναδόρος!
Moderator
Μηνύματα
5.852
Reaction score
12.416
Τεράστια διαφορά.

Κατά τα άλλα, ας μην το μπερδεύουμε άνευ λόγου.
Δεν προσπαθώ να το μπερδέψω και σίγουρα δεν το θεωρώ άνευ λόγου, είμαι βέβαιος πως πολλοί έχουν σκεφτεί το ίδιο για την εν λόγω μετάβαση. Πολλοί από όσους θέλουν να κάνουν τα σωστά βήματα έστω.

Συμβουλή: όλα τα ηχεία τα θεωρούμε δορυφόρους.
Και κάτι ακόμα: μην σκέφτεστε με όρους δικάναλου αν θέλετε να δείτε μια άσπρη μέρα
Γιατρέ μου μη με μπερδεύεις με τους άλλους (όποιοι κι αν είναι "οι άλλοι"), εγώ είμαι ανοιχτόμυαλος. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.673
Εδώ είναι ηχογράφηση που πραγματικά όλα ακούγονται μόνο από εμπρός.
Είναι 5-καναλη, άρα κενά 2 κανάλια εδάφους, κανένα απμίξινγκ δε τα γεμίζει...

Δες στάθμες των καναλιών που δεν ακούγονται καθόλου. Καθόλου όμως...


 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Ένα από τα μειονεκτήματα του πολυκάναλου :p (που ξεπερνιέται βέβαια αλλά πρέπει να το θες, σαν το κόψιμο του τσιγάρου):
Κάθε τραγούδι/αλμπουμ/dvd που πέφτει για αναπαραγωγή.... εξετάζεται σαν ασθενής, word length, sample rate, file type, channels, dolby type κλπ ... και αν περάσει τις "ιατρικές" εξετάσεις, μετά μπορούμε να το "απολαύσουμε" μουσικά.... και πάλι κάθε 5 λεπτά κοιτάμε τα db, σαν να είναι πυρετός :p

Εντάξει το παρατράβηξα για να είναι πιο αστείο αλλά έχει και τη δόση αλήθειας του.....
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.673
Στο χειροκρότημα στο τέλος, η στάθμη όλων των περιφερειακών καναλιών είναι πολύ υψηλότερα από τα εμπρός 3.

Και ακούγεται σε επίπεδα λάιβ το χειροκρότημα, όχι αστεία...

Παιδιά, 2 ηχεία για να βγάλουν αυτό που ακούω εδώ:


Λίαν επιεικώς θα τα τιναξουν.
Ο Εαρ κάνευ upmixing και στα πολυκάναλα :lolsign:
Πάντα.
Όλα 3D.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εδώ είναι ηχογράφηση που πραγματικά όλα ακούγονται μόνο από εμπρός.
Είναι 5-καναλη, άρα κενά 2 κανάλια εδάφους, κανένα απμίξινγκ δε τα γεμίζει...

Δες στάθμες των καναλιών που δεν ακούγονται καθόλου. Καθόλου όμως...


ειναι λαθος οπως το λες.....

απλα εσυ δεν εχεις ολα τα απαιτουμενα καναλια για να παιξουν σε upmix ολα τα ηχεια.
....θελεις 13.1 σε auro3d ...αλλιως ακους ως 9.1 upmix

σε dolby upmix δεν ξερω, αλλα νομιζω οτι παιζουν ολα......
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
η dolby παιζει ολα τα ηχεια σε upmix... καλα θυμομουν.
.....αυτο να βαζεις αν θες να παιζουν ολα για το 7.1.4 setup που εχεις.

5. Dolby Surround Upmixer When you invest in a Dolby Atmos home theater, you expect to get full use of all the components, even when the content you are playing is not mixed in Dolby Atmos. This includes taking advantage of overhead and Dolby Atmos enabled speakers to further enhance the playback experience. Included in the Dolby Atmos technology bundle is a new advanced upmixer designed to be compatible with traditional channel-based as well as Dolby Atmos speaker systems. The Dolby surround upmixer expands the audio of channel-based content, including native stereo, 5.1, and 7.1 content, for playback through a Dolby Atmos system-regardless of speaker number or placement-while simultaneously honoring and maintaining the artist’s intent for the mix.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
320
Επειδή p.m. στέλνω μόνο σε γυναίκες, θα το γράψω εδώ:

Μαζί με αυτό: https://www.audiosciencereview.com/...dizs-s8-usb-c-headphone-adapter-review.10823/ που με ζούρλανε ανέφερες κάτι για "καλό" headphone ampάκι στα 6 με 9€; Αν κατάλαβα καλά, σε ποιό μοντέλο αναφερόσουν; (αυτό το hidizs με ψήνει, αν και θα 'θελα να πάρω και το άλλο για χουζούρι ή/και δώρο) :redface:

Επίσης, να ακούσεις το 1o album από HVOB στο setup σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.673
Αυτό δες...


Της απλ βρε, μια χαρά είναι.

 
Last edited:

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Αυτό δες...

"The requirement for balanced headphone cable may be a barrier to some people as you need to get such a cable for your headphone if you don't have one already. "

Απαράδεκτο...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... τελικος αυτοσκοπος βρε συ Alfee ειναι να ερχεται κυκλικα ο ηχος και ακομα καλητερα σφαιρικα ... δηλαδη πολυ απλα θελουμε ενα ηχειο στρόγγυλο να μπαινουμε μεσα...δηλαδη το πολυκαναλο ειναι ενα ηχειο με αποσταση τοκσου μεταξυ των μοναδων (δορυφορων).
Τετχοιο μονο εγω εχω δει, σε προηγουμενη ζωη που ειχαν οι εξωγηινοι που με απηγαγαν ....
8-)
εχουν απαγαγει και αλλους...τελικα...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.673
η dolby παιζει ολα τα ηχεια σε upmix... καλα θυμομουν.
.....αυτο να βαζεις αν θες να παιζουν ολα για το 7.1.4 setup που εχεις.

5. Dolby Surround Upmixer When you invest in a Dolby Atmos home theater, you expect to get full use of all the components, even when the content you are playing is not mixed in Dolby Atmos. This includes taking advantage of overhead and Dolby Atmos enabled speakers to further enhance the playback experience. Included in the Dolby Atmos technology bundle is a new advanced upmixer designed to be compatible with traditional channel-based as well as Dolby Atmos speaker systems. The Dolby surround upmixer expands the audio of channel-based content, including native stereo, 5.1, and 7.1 content, for playback through a Dolby Atmos system-regardless of speaker number or placement-while simultaneously honoring and maintaining the artist’s intent for the mix.
Μην επιμένεις.

Το απμίξινγκ σε auro 3D και σε dolby surround για 5.1 SACD, δεν καλύπτει τα κενά ηχεία εδάφους, αλλά γεμίζει και στις δύο περιπτώσεις τα ηχεία οροφής, για immersive upmixing.

Αυτό ισχύει για SACD, που τα δεδομένα είναι σε pcm.

Τουλάχιστον για τον τρινοβ που αναφέρω, να μου επιτρέψεις να γνωρίζω καλύτερα από σένα τι ακριβώς κάνει.

Σε περίπτωση που μιλάμε για κάποιο Dolby 5.1 φορμάτ, τότε ναι, όλα τα upmixing (όλα όμως, εντελώς όλα, δηλαδή 3 στη σειρά) γεμίζουν όλα τα ηχεία.

Ομοίως στο δικάναλο περιεχόμενο, το upmixing τα γεμίζει ολα, ανεξαιρέτως ποιο χρησιμοποιείς.

Όχι όμως στο dsd του sacd. Αναφέρθηκα συγκεκριμένα, και με φωτογραφίες, σε πολυκαναλα sacd.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.401
Reaction score
27.690
Άσχετο με μουσική, σχετικό με upmix.
Εχθές μετά από μήνες έβαλα ΤV για να δω live τις δηλώσεις.
Ο Anthem σε όλα τα 2ch inputs κάνει upmix PLII.
Ε λοιπόν ακόμα και στη απλή συνέντευξη μου έκανε εντύπωση η απόδοση και πήγα να ακούσω τα πίσω ηχεία. Έπαιζαν κάτι σαν από την οχλαγωγία του χώρου και κάπου ίσα ίσα ακουγόταν ο ομιλητής με ελάχιστο echo.
Το συνολικό αποτέλεσμα ήταν σαν να ήσουν στην αίθουσα. Ήχος από παντού, και οχι ο ομιλητής να ακούγεται από 5 ηχεία ταυτόχρονα.
Δεν ξέρω πως το κάνουν, δεν με ενδιαφέρει άλλωστε δεν είναι δουλεία μου να ξέρω.
Το αποτέλεσμα με ενδιαφέρει και είναι από πολύ καλό έως εξαιρετικό.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
ΙΜΗΟ: Αφαιρουν απο τα πισω καναλια το αθροισμα των δυο βασικων (στερεοφωνικων) καναλιων.
 





P

panag 505

Guest
Για τους φίλους των δικάναλων συστημάτων, που επιμένουν, ένα βίντεο όπως χίλιες λέξεις, που ανέβηκε μόλις χθές, απο τον John DeVore.

 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.320
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top