ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Μηνύματα
43
Reaction score
2
Καλημέρα σε όλους

Πριν 3 μέρες αγόρασα για ένα σαλόνι 25 τμ έναν marrantz sr5004 και ηχεία monitor audio RX2 , κεντρικό της ίδιας σειράς , subwoofer velodyne cut10q kai rx1 για πίσω.

Ο τεχνικός θα έρθει σπίτι μου την Τετάρτη να τα συνδέσει.

Κατάφερε και συνέδεσα μόνος μου μόνο τα RX2 με τον ενισχυτή για να τα ακούσω όπως τα άκουσα και στο μαγαζί που έκανα τις ακροάσεις ( εκει είχαν ένα απλό ενισχυτή της Denon). Τα συνέδεσα αφού τα τοποθέτησα ανάμεσα στην τηλεόραση και ο ήχος ήταν απογοητευτικός.

Δεν ξέρω τι να κάνω και τι φταίει αλλά έχω δώσει γύρω στα 2500 και έχω ξενερώσει

τι μπορεί να φταίει??
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Όταν λες απογοητευτικός τί εννοείς?
Δε θέλω να σε ξενερώσω αλλά αφενός οι πολυκάναλοι τέτοιας τιμής έχουν απογοητευτικό ήχο, αφετέρου τα ηχεία είναι μικρά νομίζω για τον χώρο σου...
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Καλημέρα σε όλους

Πριν 3 μέρες αγόρασα για ένα σαλόνι 25 τμ έναν marrantz sr5004 και ηχεία monitor audio RX2 , κεντρικό της ίδιας σειράς , subwoofer velodyne cut10q kai rx1 για πίσω.

Ο τεχνικός θα έρθει σπίτι μου την Τετάρτη να τα συνδέσει.

Κατάφερε και συνέδεσα μόνος μου μόνο τα RX2 με τον ενισχυτή για να τα ακούσω όπως τα άκουσα και στο μαγαζί που έκανα τις ακροάσεις ( εκει είχαν ένα απλό ενισχυτή της Denon). Τα συνέδεσα αφού τα τοποθέτησα ανάμεσα στην τηλεόραση και ο ήχος ήταν απογοητευτικός.

Δεν ξέρω τι να κάνω και τι φταίει αλλά έχω δώσει γύρω στα 2500 και έχω ξενερώσει

τι μπορεί να φταίει??
Μήν αγχώνεσαι απο τώρα.

Εγιναν σωστά οι συνδέσεις ;

Ρυθμίσθηκε σωστά το πεντακάναλο σύστημα και το subwoofer ;

Ας έλθει πρώτα ο τεχνικός να κάνει την δουλειά του και βλέπουμε.......
 

Μηνύματα
2.260
Reaction score
1.205
Μία χαζή ερώτηση:

Τι σόι σύνδεση απαιτείται ώστε πρέπει να έρθει ο τεχνικός να το κάνει;
Εκτός αν έρχεται για να στα κάνει επίδειξη..(περιλαμβάνεται στα χρήματα που έδωσες)..
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Μισό λεπτό βρε παιδιά μόνο τα RX2 λέει ότι σύνδεσε... Γιατί να είναι μικρά για το χώρο? Τι περιμένει να ακούσει σε δικάναλο? από τι ακούει? πχ. Ράδιο FM?

Φίλε klain28, άσε τους τεχνικούς (εκτός αν είναι τσάμπα...) και πήγαινε να αγοράσεις καλώδια, αν δεν έχεις ήδη...

Ξεκίνα με φθηνά μικρής διατομής για τα RX1 (δες πόσα μέτρα χρειάζεσαι) και λίγο καλύτερα (μη ξεπεράσεις τα 20-30Ε/m για τα μπροστινά). Χρειάζεσαι επίσης ένα inteconect για το sub. Να ζητήσεις από τον πωλητή να στα τερματίσει με επίχρυσες μπανάνες.

Κάνε αυτό πρώτα και μετά βάλε μια φωτό από τα οπίσθια του Marantz για να σου πούμε που θα τα συνδέσεις... και τι ρυθμίσεις θα κάνεις για αρχή... να μάθεις και μετά παίζεις σόλο... Είναι πολύ απλά τα πράγματα μη το φοβάσαι και μην απογοηεύεσαι...

Στις ταινίες θα έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα αλλά στο μουσικό πρόγραμμα υποδεέστερο...
Παίζει και τι απαιτήσεις έχεις... Μπορεί να είσαι μια χαρά και στη μουσική...
 

Μηνύματα
1.292
Reaction score
38
Απάντηση: ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

Τώρα είδα ότι είναι παλιότερο το νήμα...

Ας μας γράψει τις εξελίξεις και εντυπώσεις του ο φίλος klain28, μπορεί να ενδιαφέρονται και άλλοι για τα συγκεκριμένα μηχανήματα...

Α! και καλοάκουστα klain28!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.667
Μηνύματα
2.869.503
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top