ΠΑΙΖΟΥΝ ΡΟΛΟ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ?

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Όπως λέει και ο τίτλος, μια λάμπα 14χρονών και 1500Η είναι "ιδια" με μια 4χρονών και 1500Η ?
Παίζει ρόλο η ηλικία της στην απόδοση της?
Για να δούμε τι λένε οι γνώστες.
 

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Προσωπικά δεν έχω καταλάβει γιατί είδους λάμπα μιλάς, λάμπα φωτισμού; λάμπα προτζέκτορα; λάμπα/λυχνία;;;
Επίσης υποθέτω ότι μιλάς για σύγκριση μιας nos 14 ετών με μια πάλι αχρησιμοποίητη 4 ετών.
 

Μηνύματα
942
Reaction score
265
Αν εννοεις λαμπες για ενισχυτη,φυσικα δεν παθαινουν κατι.Πολλοι ψαχνουν να βρουν λαμπες NOS του 50-60-70 που ειναι δυσευρεστες και πανακριβες,αρα δεν υπαρχει θεμα ηλικιας!
 



Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Μη ξύνεις πληγές, μόλις πέρασε και η δικιά μου τις 1500 ώρες. :cry:
Και την είχα πάρει νεούδι, με 134 ώρες.
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Για να ποστάρει στην κατηγορία προβολέων ο φίλος, μάλλον για λάμπα προβολέα μιλάει.
Έχει νόημα η ερώτηση όμως; 14 χρόνια λάμπα=προϊστορικός προβολέας.
Έχει νόημα φίλε μου, μακάρι να έβγαζα τα ίδια λεφτά και σήμερα με αυτά που έβγαζα πριν 14 χρόνια!!!!
....και μετά από 14 χρονια προβολών κάπου αλλάζουν και οι απαιτήσεις: κάνα ματσάκι και καμιά παιδική ταινία!!!
Μη ξύνεις πληγές, μόλις πέρασε και η δικιά μου τις 1500 ώρες. :cry:
Και την είχα πάρει νεούδι, με 134 ώρες.
Α Λ Λ Α Ξ Ε Τ Η Ν !!!!!! Την άλλαξα και είδα φως!!!!! Μια χάρα ο ΡΤ ΑΕ700!!! 150 ευρώ οριτζιναλ λάμπα -μαιμού κάσα!!!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.248
Reaction score
8.767
Έχει νόημα φίλε μου, μακάρι να έβγαζα τα ίδια λεφτά και σήμερα με αυτά που έβγαζα πριν 14 χρόνια!!!!
....και μετά από 14 χρονια προβολών κάπου αλλάζουν και οι απαιτήσεις: κάνα ματσάκι και καμιά παιδική ταινία!!!
Καταλαβαίνεις ωστόσο ότι η απάντηση που μπορεί να σου δοθεί μπορεί να είναι μόνο θεωρητική.
Δε νομίζω να πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλοί που έχουν κρατήσει 14 χρονών λάμπα στην άκρη για να τη συγκρίνουν με μια τεσσάρων;
Προφανώς απ' τις 2 θα επέλεγα αυτή των τεσσάρων μπας και παίζει ρόλο τελικά η ηλικία.
Αλλά γιατί να μπεις σε αυτό το δίλημμα; Θα πρέπει να πληρώσεις τη λάμπα των 4 χρόνων για να καταλάβω;
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Δε νομίζω να πιστεύεις ότι υπάρχουν πολλοί που έχουν κρατήσει 14 χρονών λάμπα στην άκρη για να τη συγκρίνουν με μια τεσσάρων; Προφανώς απ' τις 2 θα επέλεγα αυτή των τεσσάρων μπας και παίζει ρόλο τελικά η ηλικία. [/QUOTE said:
Εννοείται ότι δεν έχω κρατησει λάμπα 14χρόνια και να την βάλω να παιξει τώρα!! Την λάμπα του Panasonic είπα να αλλάξω με καινούρια , και όπως κραταγα καινουρια και παλιά και συνέκρινα, μου ήρθε το ερώτημα.
Και εσύ λες "μπας" και παίζει ρόλο η ηλικία, δεν είσαι σίγουρος, ο Ζικζικ λέει "ίδια"!!! Γι αυτό ρώτησα για να πουν την γνώμη τους όλοι αλλά και άτομα που γνωρίζουν το θέμα. Ξαναλέω λοιπόν : 2 ίδιες λάμπες με 1500 ώρες στο κοντέρ αλλά η μια 14 χρονών και η άλλη 4. Όλοι θα διαλέγαμε την "μικρούλα" αλλά γιατί????:idk:
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Δεν θέλω να αλλάξω λάμπα αν δεν παραδώσει πνεύμα. Από φωτεινότητα έχω κάμποση, 23 νιτς λέει το calculator (για καινούρια) αντί για 17 που είναι το ιδανικό. Την έχω και στο low, οπότε θεωρητικά αντέχει άλλο τόσο.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.408
Reaction score
74.715
Στις UHP HID λάμπες η φωτεινότητα μειώνεται με τις ώρες χρήσης, αλλά κυρίως με τους κύκλους ανάμματος-σβησίματος.
Με παρόμοια χρήση, 2 ίδιες λάμπες θα έχουν παραπλήσια φωτεινότητα και χρωματική συμπεριφορά όσα χρόνια κι αν περάσουν.

Factors of wear come mostly from on/off cycles versus the total on time. The highest wear occurs when the HID burner is ignited while still hot and before the metallic salts have recrystallized.
 

TGD

Μηνύματα
7.197
Reaction score
7.228
Δεν θέλω να αλλάξω λάμπα αν δεν παραδώσει πνεύμα. Από φωτεινότητα έχω κάμποση, 23 νιτς λέει το calculator (για καινούρια) αντί για 17 που είναι το ιδανικό. Την έχω και στο low, οπότε θεωρητικά αντέχει άλλο τόσο.
Μόνο μην σκάσει μέσα στο μηχάνημα και παρασύρει και κανά κύκλωμα τροφοδοσίας, μου έχει τύχει δύο φορές.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Μόνο μην σκάσει μέσα στο μηχάνημα και παρασύρει και κανά κύκλωμα τροφοδοσίας, μου έχει τύχει δύο φορές.
Αλήθεια σε πόσο καιρό σου έγινε αυτό;
 

Μηνύματα
27.264
Reaction score
25.268
Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να γίνει αυτό , όχι βέβαια ακατόρθωτο , αλλά να λίγο ανέφικτο.
 

TGD

Μηνύματα
7.197
Reaction score
7.228
Σε έναν BenQ μετά από 4 χρόνια χρήσης και σε έναν NEC μετά από 7 χρόνια χρήσης. Και οι δύο εγκατεστημένοι σε αμφιθέατρο (ο BenQ και τα 4 χρόνια, ο NEC τα 3).
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.897
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top