"ΠΕΡΙ ΣΥΝΟΧΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΣΗΣ"

Μηνύματα
169
Reaction score
62
Διάβασα αυτό το άρθρο και μου φάνηκε εξαιρετικά περιεκτικό, επεξηγηματικό και εντός θέματος.
Είπα να το μοιραστώ :)

http://greenmountainaudio.com/time-and-phase-coherence/

Η ενασχόληση μου με την ενεργητική πολυενίσχυση τον τελευταίο χρόνο με έχει κάνει να πιστεύω ότι σε αυτό ακριβώς το θέμα βρίσκεται το 90% απο οτιδήποτε έρχεται (ή ΔΕΝ έρχεται) σωστά στα αυτιά μας.
 

D

Deleted member 8307

Guest
Re: "ΠΕΡΙ ΣΥΝΟΧΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΣΗΣ": Kevin Voecks and articles

...παίζοντας το δικηγόρο του διαβόλου σε ένα θέμα που πιστεύω ότι δεν έχει σημασία στην τελική ποιότητα ενός ηχείου ή καλύτερα είναι θέμα σχεδιαστικής επιλογής, παραθέτω 2 παρόμοια κομμάτια από συνεντεύξεις του Kevin Voecks, Director of Technology της Harman, υπεύθυνο μηχανικό για την σχεδίαση των Revel και των Snell παλαιότερα.

από stereophile, Kevin Voecks: Loudspeakers, Crossovers, & Rooms (1990)



και Designing Loudspeakers At Revel (2004)



...επίσης αυτά που ανέφερα παρορμόμενος από την απόκριση των Grimm.

Τελικά τα ATC και τα Revel (που δεν είναι time-coherent) είναι υποδιαίστερα ηχεία -τεχνικά- από τα όποια time-coherent παθητικά-ηχεία ? όχι...
 

Μηνύματα
169
Reaction score
62
Απάντηση: "ΠΕΡΙ ΣΥΝΟΧΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΣΗΣ"

...κατ'αρχήν ευχαριστώ για τη γόνιμη προσθήκη στο θέμα.

Στο δικό μου πειραματικό σύστημα "παίζω" με ( http://www.rane.com/ac23s.html ) το delay (ειδικά των υψηλομεσαίων).
Οι μικροδιακυμάνσεις ειδικά εκατέρωθεν του σημείου συνοχής που εξαρτώνται απο κίνηση π.χ. 1/20 (δλδ κάπου 0,1 ms) του ποτενσιομέτρου και ολισθαίνουν το συνδυασμό δεδομένων φάσεων των οδηγών, μπορούν να κάνουν το σύστημα σου, πίστεψε με, στη κυριολεξία αγνώριστο.
Με αυτή την ελάχιστη μετατόπιση περί του σημείου συνοχής συμβαίνουν απίστευτες αλλαγές! Όργανα μετατοπίζονται, φωνητικά ανοιγοκλείνουν και κάθε είδους λεπτομέρειες, αντηχήσεις-χροιές εμφανίζονται ή εξαφανίζονται!

Προς θεού δεν φιλοδοξώ να αντιπαρατεθώ στη γνώμη ειδικών όπως αυτών που παραθέτεις.

Απλά πιστεύω ότι όσοι σπάμε τα @@ μας χρόνια τώρα για να ακούσουμε το "κάτι παραπάνω" οφείλουμε στον εαυτό μας μία πιο προσεκτική ματιά σε αυτή τη προσέγγιση. Μία δοκιμή.
 


Μηνύματα
169
Reaction score
62
Απάντηση: "ΠΕΡΙ ΣΥΝΟΧΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΣΗΣ"

εξ'άλλου αναφέρει "...the importance of phase is in the crossover region..." οπότε πάλι μέσα είμαστε :)


Στο άρθρο, το προσωπικό μου ενδιαφέρον αφορά στη σημασία χρόνου-φάσης ώς κρίσιμο παράγοντα αναπαραγωγής και όχι την προάσπιση των coherent παθητικών ηχείων.
Εδώ και ενάμιση χρόνο είμαι ενεργητικός χωρίς γυρισμό! :)
 

m1ts0s

News poster
Editor
Μηνύματα
2.331
Reaction score
3.635
Απάντηση: "ΠΕΡΙ ΣΥΝΟΧΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΣΗΣ"

Για μένα δεν τίθεται θέμα περί σημασίας της φάσης. Τα λάθη στη φάση ακούγονται και ναι είναι σημαντικό όταν μιλάμε για high fidelity και state of the art.
 

D

Deleted member 8307

Guest
...κατ'αρχήν ευχαριστώ για τη γόνιμη προσθήκη στο θέμα.

Στο δικό μου πειραματικό σύστημα "παίζω" με ( http://www.rane.com/ac23s.html ) το delay (ειδικά των υψηλομεσαίων).
Οι μικροδιακυμάνσεις ειδικά εκατέρωθεν του σημείου συνοχής που εξαρτώνται απο κίνηση π.χ. 1/20 (δλδ κάπου 0,1 ms) του ποτενσιομέτρου και ολισθαίνουν το συνδυασμό δεδομένων φάσεων των οδηγών, μπορούν να κάνουν το σύστημα σου, πίστεψε με, στη κυριολεξία αγνώριστο.
Με αυτή την ελάχιστη μετατόπιση περί του σημείου συνοχής συμβαίνουν απίστευτες αλλαγές! Όργανα μετατοπίζονται, φωνητικά ανοιγοκλείνουν και κάθε είδους λεπτομέρειες, αντηχήσεις-χροιές εμφανίζονται ή εξαφανίζονται!...

...Απλά πιστεύω ότι όσοι σπάμε τα @@ μας χρόνια τώρα για να ακούσουμε το "κάτι παραπάνω" οφείλουμε στον εαυτό μας μία πιο προσεκτική ματιά σε αυτή τη προσέγγιση. Μία δοκιμή...
...για μένα είναι ένα από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα στο χώρο των ηχείων. Το πρώτο ηχείο που αγόρασα και το έχω ακόμα είναι time-coherent (Vandersteen). Όμως μου αρέσουν πολύ (κάτω από "σπιτικές" συνθήκες ακρόασης) και ηχεία με συμβατική απόκριση στο θέμα του χρόνου...
...Θα είχε πολύ ενδιαφέρουν για κάθε αλλαγή που κάνεις και ακούς τις διαφορές προς το χειρότερο/καλύτερο να βλέπαμε την βηματική απόκριση!

...Θαυμάζω και υποκλίνομαι στην μεθοδολογία της Revel και στον Voecks βέβαια...
 

Μηνύματα
169
Reaction score
62
Απάντηση: "ΠΕΡΙ ΣΥΝΟΧΗΣ ΧΡΟΝΟΥ ΚΑΙ ΦΑΣΗΣ"

Για μένα δεν τίθεται θέμα περί σημασίας της φάσης. Τα λάθη στη φάση ακούγονται και ναι είναι σημαντικό όταν μιλάμε για high fidelity και state of the art.
Μα..... Περί αυτού δεν μιλάμε?
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top