ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ "ΕΙΔΩΛΑ"


Μηνύματα
1.574
Reaction score
1
NLS said:
καλά ας δει πρώτα απ'όλα το καλώιο που είναι ΥΠΕΡΣΗΜΑΝΤΙΚΟ πρώτα

(εγώ έχει τύχει να το κουνάω 5-10 πόντους πιο πέρα και να παίζει καλύτερα, φαντάσου παρεμβολή που τρώει)
nls εννοεις το τελικο καλωδιο απο την πριζα στην tv ετσι; παντως το πεδιομετρο δειχνει πολυ καλα νουμερα ,εχω κοντυνει και τομηκος της κεραιας μηπως και φταιει αυτο αλλα..... το μονο που δεν εχω κανει ειναι να αλαξω το τελικο RF καλωδιο , σκεφτομαι να φτιαξω ενα με θωρακιση θα το κανω και θα σας πω. :)
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Κάτι τέτοιο είχα και εγώ όταν είχε χαλάσει ο ενισχυτής της κεραίας. Μετά που έβγαλα τον ενισχυτή και δοκίμασα χωρίς ενισχυτή(το να κλείσω τον ενισχυτή δεν έκαμνε τίποτα) η εικόνα ήταν τζάμι. Σε εμένα πάντως υπάρχει οπτική επαφή με τις κεραίες στον Υμηττό αν και βρίσκομαι αρκετά μακριά (κοντά στο ΦΙΞ). Το καλώδιο Κεραίας-Τηλεόρασης το πολύ 25μ. Οι διακλαδωτήρες είναι υπαίτιοι για ghosting θα πρέπει να χρησιμοποιείται ενισχυτής γραμμής με περισσότερες της μια εξόδου.
 



Μηνύματα
36
Reaction score
0
finder said:
Δυστυχως, αλλαγη καλωδιου καμια βελτιωση, κουνημα της κεραιας μονο προς το χειροτερο πηγαινει η κατασταση. :x
Θα έχει ενδιαφέρον να πάρεις ένα Tuner DVB-T για την ψηφιακή ΕΡΤ για να πεις πως τα πιάνεις τα ψηφιακά κανάλια. Ghost δε πρόκειτα να δεις εκεί, η θα πιάνεις τέλεια ή δεν θα πιάνεις τίποτα ή θα έχεις "μωσαικά" (Τετραγωνάκια με μεμονωμένα χρώματα). Όχι τίποτα άλλο να δούμε και πόσο ανθεκτικό είναι το ψηφιακό σύστημα μετάδοσης στο Ghosting.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1
Το ζήτημα του gain (αν είναι αυτός ο λόγος) αντιμετωπίζεται πολύ εύκολα.

Υπάρχουν στην αγορά κάτι βύσματα (σαν τους "μαστούς" στα υδραυλικά), που λέγονται attenuators. Μεσολαβούν μεταξύ του καλωδίου και της εισόδου στην TV.

Είναι φτηνά, και υπάρχουν σε ποικιλία, ανάλογα με τα db που κόβουν. Μπορείτε να αγοράσετε, πχ, ένα attenuator 3db και να δείτε τη διαφορά.

Το κύκλωμα της τηλεόρασης που ρυθμίζει το gain λέγεται AGC (automatic gain control). Αυτό έχει κάποια όρια. Αν το σήμα ξεπερνά το άνω όριο του AGC (λόγω ενίσχυσης, πχ), τότε χρειάζεται attenuator.
 

NLS

Μηνύματα
932
Reaction score
1
Unreal said:
finder said:
Δυστυχως, αλλαγη καλωδιου καμια βελτιωση, κουνημα της κεραιας μονο προς το χειροτερο πηγαινει η κατασταση. :x
Θα έχει ενδιαφέρον να πάρεις ένα Tuner DVB-T για την ψηφιακή ΕΡΤ για να πεις πως τα πιάνεις τα ψηφιακά κανάλια. Ghost δε πρόκειτα να δεις εκεί, η θα πιάνεις τέλεια ή δεν θα πιάνεις τίποτα ή θα έχεις "μωσαικά" (Τετραγωνάκια με μεμονωμένα χρώματα). Όχι τίποτα άλλο να δούμε και πόσο ανθεκτικό είναι το ψηφιακό σύστημα μετάδοσης στο Ghosting.
να πάρει κάτι (που η 1η του γενιά είναι φόλα και κοστίζει) για να δούμε εμείς κάτι χλωμό :) (εγώ δεν θα το έκανα)

αν ΠΑΛΙ δει ghosting σε ψηφιακό τότε ξαναλέω φταίει το καλώδιο μεταξύ DVB-T - TV (το έχω δει και αυτό)

το ψηφιακό δεν κάνει ghosting, κάνει άλλα πράγματα
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
NLS said:
Unreal said:
finder said:
Δυστυχως, αλλαγη καλωδιου καμια βελτιωση, κουνημα της κεραιας μονο προς το χειροτερο πηγαινει η κατασταση. :x
Θα έχει ενδιαφέρον να πάρεις ένα Tuner DVB-T για την ψηφιακή ΕΡΤ για να πεις πως τα πιάνεις τα ψηφιακά κανάλια. Ghost δε πρόκειτα να δεις εκεί, η θα πιάνεις τέλεια ή δεν θα πιάνεις τίποτα ή θα έχεις "μωσαικά" (Τετραγωνάκια με μεμονωμένα χρώματα). Όχι τίποτα άλλο να δούμε και πόσο ανθεκτικό είναι το ψηφιακό σύστημα μετάδοσης στο Ghosting.
να πάρει κάτι (που η 1η του γενιά είναι φόλα και κοστίζει) για να δούμε εμείς κάτι χλωμό :) (εγώ δεν θα το έκανα)

αν ΠΑΛΙ δει ghosting σε ψηφιακό τότε ξαναλέω φταίει το καλώδιο μεταξύ DVB-T - TV (το έχω δει και αυτό)

το ψηφιακό δεν κάνει ghosting, κάνει άλλα πράγματα
Σιγά και αυτός θα δει κάτι, τα ψηφιακά κανάλια της ΕΡΤ. 75E κοστίζει ο Technisat digipal 2 στο πλαίσιο.
Ghosting στο ψηφιακό δεν γίνεται , αν το καλώδιο μεταξύ DVB-T- TV είναι προβληματικό τότε όντως μπορεί να δει ghosting αλλά στο καλώδιο το σήμα ήδη έχει μετατραπεί αναλογικό σε CVBS ή RGB αν το καλώδιο είναι SCART.

To ghosting λόγω αντανάκλασης των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων ενώ στο αναλογικό μεταφράζεται απευθείας σε αντανάκλαση της εικόνας και βλέπουμε είδωλα, στο ψηφιακό μεταφράζεται στον θόρυβο που θα έχει ένα κομμάτι δεδομένων πάνω στο γειτονικό του. Εν τέλει λανθασμένα δεδομένα λαμβάνονται οπότε απορίπτεται όλο το κομμάτι δεδομένων και βλέπουμε ένα τετραγωνάκι στην θέση του.

Τώρα ακόμα και αν το σήμα είναι τέλειο στο ψηφιακό, υπάρχει το πρόβλημα της συμπίεσης MPEG2 η οποία δημιουργεί περίεργες ανωμαλίες στα σημεία που αλλάζει απότομα το χρώμα. Το πόσο ορατές είναι οι ανωμαλίες εξαρτάται από την απόσταση που βλέπουμε, από το bitrate του καναλιού(που έχει να κάνει με το αν είναι Standard Definition ή High Definition) και από το αν βλέπουμε σε LCD ή σε CRT. Οι LCD επειδή κάνουν upscale αναγκαστικά μεγενθύνουν και τις ανωμαλίες του MPEG2. Επειδή επίσης τα κανάλια της ΕΡΤ είναι 4 σε 1 (σε ένα κανάλι UHF το 48 υπάρχουν 4 Standard Definition κανάλια, το bitrate για το κάθε κανάλι δεν είναι καλό, όπως το έχω υπολογίζει δεν πρέπει να ξεπερνάει κατα πολύ τα 4Mbps:QAM16, FEC 3/4 και GuardBand 1/16 είναι οι παράμετροι της ΕΡΤ, αυτά δίνουν συνολικό bitrate γύρω στα 17Mbps, 4.25Mbps για κάθε κανάλι δηλαδή, τα videoclip που έχω δει σε PC για σήμα 720p ήταν στα 6.5Mbps)
 


Μηνύματα
709
Reaction score
10
Unreal said:
To ghosting λόγω αντανάκλασης των ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων ενώ στο αναλογικό μεταφράζεται απευθείας σε αντανάκλαση της εικόνας και βλέπουμε είδωλα, στο ψηφιακό μεταφράζεται στον θόρυβο που θα έχει ένα κομμάτι δεδομένων πάνω στο γειτονικό του. Εν τέλει λανθασμένα δεδομένα λαμβάνονται οπότε απορίπτεται όλο το κομμάτι δεδομένων και βλέπουμε ένα τετραγωνάκι στην θέση του.
Το καθυστερημένο σήμα στα ψηφιακά δεν απορρίπτεται πάντα ως θόρυβος. Είναι σύνηθης τεχνική να χρησιμοποιείται για την παραγωγή
ενός καλύτερου τελικού σήματος με τη βοήθεια του rake receiver. Δηλαδή αντί για κακό κάνει καλό!
Στα αναλογικά δεν υπάρχει γιατριά, ειδικά αν σου έρχεται από την ίδια κατεύθυνση με το αρχικό (ισχυρό) σήμα.
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
Δεν νομίζω ότι διαθέτουν rake receiver οι ψηφιακοί δέκτες που κυκλοφορούν και πιστεύω πως οι rake receiver δεν είναι τόσο αποτελεσματικοί. Εκεί που θα αποτύχει το σύστημα ελέγχου και διόρθωσης λαθών που υπάρχει (FEC-Viterbi-Reed Solomon) δεν νομίζω ότι οι rake receiver θα κάνουν κάτι πολύ καλύτερο.
 

Μηνύματα
255
Reaction score
5
Να ξεστρατισω λιγο την κουβεντα;;;

Μενω στα Μελισσια και η κεραια εχει απευθειας οπτικη επαφη με Υμηττο. Μεχρι πριν λιγο καιρο το σημα μου ηταν εξαιρετικο σε ολα τα δωματια. Τελευταια ομως η ληψη στο σαλονι χαλασε (ψιλοειδωλακια και σε καποιους σταθμους χοντροειδωλακια, παραμορφωση εικονας κλπ). Καποιος απο πανω οροφο προφανως πειραξε κατι στο κουτακι του η στο καλωδιο το οποιο στελνει σημα στα σαλονια των διαμερισματων. Και το λεω αυτο γιατι το σημα στα υπολοιπα δωματια παραμενει καλο.

Τωρα στα παραξενα:

- Βγαζω τελειως την κεραια απο την TV και καποια απο τα ισχυρα καναλια (Μega, Ant1, Alpha) παιζουν καλυτερα χωρις κεραια!!
- Βαζω μια μικρη πλακε εσωτερικη κεραια της Hama (gain 23 db) και το σημα φταχνει στα υπολοιπα καναλια χαλαει ομως στα δυνατα!!
- Τελος, βαζω μια κρεμαστρα (ξερετε αυτες τις αλουμινενιες) συνδεω τον γατζο της με τη κεντρικη ακιδα του βυσματος του καλωδιου και το καλωδιο στην TV και το σημα ειναι πολυ καλυτερο απο καθε αλλη περιπτωση!!!!!

Χωρια που την κρεμαστρα οσο και να την κουνησω δεν αλλαζει αισθητα το σημα ενω στις αλλες περιπτωσεις με οποιδηποτε κινηση εχω διαφοροποιηση στο σημα!!!!

Βεβαια δεν μπορω να μεινω με την κρεμαστρα μονιμα στο σαλονι.....

Τι λετε να συμβαινει;;;
 

NLS

Μηνύματα
932
Reaction score
1
αυτά μπορεί να συνέβαιναν και πριν γίνει η αλλαγή από πάνω σου (και να μην το ήξερες γιατί δεν δοκίμασες)

το θέμα είναι η αλλαγή αυτή και πως μπορεί να "ξεγίνει"

χωρίς να αφήσεις να περάσει καιρός (γιατί το θέμα θα ξεχαστεί και από αυτούς που έγινε η αλλαγή "αφού δεν μου το είπε τότε που το έβαλα δεν θα φταίει αυτό"), πιάσε τους από πάνω (ελπίζω να είναι λίγοι) και ρώτα τους και αν πράγματι έχουν κάνει κάτι μυστήριο ευγενικά βοήθησε τους να το αλλάξουν

βέβαια μπορεί να βοηθήσει και το εξής... αν ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ έχουν επιρρεαστεί (λογικά ναι), τότε μπορείτε να είστε λιγότερο ευγενικοί (αν η ευγένια δεν πιάνει)

ιδιοκτήτες είστε; οι υπόλοιποι;

α και κάτι τελευταίο... μπορεί και από κάτω σου να φταίει κάποιος (στο ίδιο καλώδιο είστε, δεν έχει διόδους)
 


Μηνύματα
709
Reaction score
10
Unreal said:
Δεν νομίζω ότι διαθέτουν rake receiver οι ψηφιακοί δέκτες που κυκλοφορούν και πιστεύω πως οι rake receiver δεν είναι τόσο αποτελεσματικοί. Εκεί που θα αποτύχει το σύστημα ελέγχου και διόρθωσης λαθών που υπάρχει (FEC-Viterbi-Reed Solomon) δεν νομίζω ότι οι rake receiver θα κάνουν κάτι πολύ καλύτερο.
Αν και ξεφεύγουμε... ο rake receiver δεν αντικαθιστά κανένα σύστημα διόρθωσης λαθών και
κωδικοποίησης, αλλά βοηθά στη καλύτερη λήψη των συμβόλων/σημάτων τα οποία με τη σειρά
τους περνάνε μέσα από τον viterbi decoder κλπ.
Στους δέκτες DVB-T δεν γνωρίζω με σιγουριά ότι υπάρχουν, γιατί η OFDM που χρησιμοποιούν δεν
επηρεάζεται τόσο πολύ από το φαινόμενο των καθυστερημένων σημάτων, οπότε και δεν είναι
απαραίτητοι (όπως στα κινητά για παράδειγμα).
 

Μηνύματα
36
Reaction score
0
sp502 said:
Unreal said:
Δεν νομίζω ότι διαθέτουν rake receiver οι ψηφιακοί δέκτες που κυκλοφορούν και πιστεύω πως οι rake receiver δεν είναι τόσο αποτελεσματικοί. Εκεί που θα αποτύχει το σύστημα ελέγχου και διόρθωσης λαθών που υπάρχει (FEC-Viterbi-Reed Solomon) δεν νομίζω ότι οι rake receiver θα κάνουν κάτι πολύ καλύτερο.
Αν και ξεφεύγουμε... ο rake receiver δεν αντικαθιστά κανένα σύστημα διόρθωσης λαθών και
κωδικοποίησης, αλλά βοηθά στη καλύτερη λήψη των συμβόλων/σημάτων τα οποία με τη σειρά
τους περνάνε μέσα από τον viterbi decoder κλπ.
Στους δέκτες DVB-T δεν γνωρίζω με σιγουριά ότι υπάρχουν, γιατί η OFDM που χρησιμοποιούν δεν
επηρεάζεται τόσο πολύ από το φαινόμενο των καθυστερημένων σημάτων, οπότε και δεν είναι
απαραίτητοι (όπως στα κινητά για παράδειγμα).
Δεν είπα ότι αντικαθιστούν το σύστημα διόρθωσης λαθών , αλλά σε μια κατάσταση που αποτυγχάνει το σύστημα διόρθωσης λαθών το πιο πιθανό είναι ότι θα αποτύχουν και οι rake receivers μαζί με το σύστημα διόρθωσης λαθών. Ακόμα και αν υπάρχουν περιπτώσεις που μπορούν να κάνουν κάτι πολύ καλύτερο, το κόστος πρέπει να είναι πολύ μεγάλο διότι στην ουσία έχεις πολλούς παράλληλους receivers που υποτίθεται ο καθένας μπορεί να συντονιστεί σε κάθε αντανάκλαση. Αυτός είναι και ο κυριότερος λόγος (το επιπλέον κόστος δηλαδή) που δε νομίζω να τους δούμε σε DVB-T δέκτες .
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.954
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top