ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΣΗ


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Για απλη προστασια απο υπερταση τι χρησημοποιουμε (επειδη δεν ειμαι και το Hi End)....
Τώρα ανακάλυψα ότι δεν είχες πάρει ρητή απάντηση...
Για προστασία από υπέρταση το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βάλεις πολύπριζο με ασφάλεια. Πολύ καλά βγάζει η APC και τώρα τελευταία έχει βγάλει και η Crystal Audio. Της APC όπως πάντα έχουν και (εφ' ορου ζωής) ασφάλεια εξοπλισμού.
 

Μηνύματα
6.452
Reaction score
206
http://www.avsite.gr/phpBB2/viewtopic.php?t=7523

Δείτε και το σχέδιο για την κατασκευή πολύπριζου του Κώστα Κόγια.
Παρέχει και αντικεραυνική προστασία.

Minas, μια απλή ασφαλεια δεν είναι αρκετή για τις υπερτάσεις του δικτυου.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.924
Reaction score
3.722
Βέβαια και μια απλή ασφάλεια δεν είναι αρκετή. Γι' αυτό και τα δύο πολύπριζα που ανέφερα παρέχουν προστασία από υπέρταση/υπερένταση... :wink:
 

Μηνύματα
116
Reaction score
1
ΛΟΙΠΟΝ ΚΥΡΙΟΙ Ο ΕΝΟΧΟΣ ΑΚΟΥΕΙ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΝΤΙΚΕΡΑΥΝΙΚΟ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΩΜΕΝΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΒΓΑΖΕΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΤΟΣ ΤΗ ΓΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΣΑΝ ΟΥΔΕΤΕΡΟ-ΓΕΙΩΣΗ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΔΑ ΜΕ ΠΟΛΥΜΕΤΡΟ ΟΤΑΝ ΠΡΙΝ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΡΑΥΝΙΚΟ ΕΙΧΑ ΠΕΡΙ ΤΟ 1 VOLT ΜΕΤΡΩΝΤΑΣ ΓΕΙΩΣΗ ΟΥΔΕΤΕΡΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΡΑΥΝΙΚΟ ΕΧΩ 105-110 VOLT ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΜΕΤΡΗΣΗ !!!!!! ΟΕΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΓΕΙΩΣΗ? ΟΕΟ?
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Άντε ωραία! Τουλάχιστον δεν μπεις σε έξοδα. :lol:

Αλήθεια τι θα γινόταν ακριβώς αν στο μεταξύ έτρωγε το αντικεραυνικό καναν κεραυνό? :mrgreen:
 



Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Δίχως το αντικεραυνικό όλα καλά? Όταν μετρήσεις φάση ουδέτερο και φάση γείωση τι ένδειξη παίρνεις?
 

Μηνύματα
6.452
Reaction score
206
Μάλλον δεν πρόκειται για ένα απλό Varistor αλλά για κάτι ποιο σύνθετο.
Δεν είμαι ακόμα σίγουρος αν οι περιοδικές μεταβολές της τάσης που παρατηρείς οφείλονται στο συγκεκριμένο αντικεραυνικό στοιχείο που έχεις τοποθετήσει στον ηλεκτρολογικό πίνακα.

Κάνε την ίδια μέτρηση με το πολύμετρο στην κεντρική επίτοιχη πριζα που τροφοδοτεί το πολύπριζο του στερεοφωνικού σου.
Η τάση ανάμεσα στην φάση (L) και στον ουδέτερο θα πρέπει να είναι μεταξύ 225-235 volts AC. Το ίδιο και μεταξύ φάσης και γείωσης.
Ελπίζω να υπάρχει τρίτος αγωγός για τη γείωση.
Τώρα, μεταξύ ουδετέρου και γείωσης η τάση δεν πρέπει να ξεπερνά τα 1,5 volts AC.

Στον ηλεκτρολογικό πίνακα αφαίρεσε προσωρινά το αντικεραυνικό κύκλωμα και παρατήρησε για μερικές μερες αν το πρόβλημα που είχες εξαφανίστηκε ή αν παραμένει.
Αν το πρόβλημα εξαφανιστεί, η αιτία του κακού ήταν όντως το αντικεραυνικό του πίνακα.
 

Μηνύματα
116
Reaction score
1
TO EKANA KAI OI ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΦΑΣΗ-ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ 230 VOLT ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΥΔΕΤΕΡΟΣ-ΓΕΙΩΣΗ 105/112 VOLT KAI ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΜΕ ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΘΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΡΑΥΝΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΝΔΕΣΩ ΤΑ ΚΑΛΩΔΙΑ ΣΤΟ ΠΙΝΑΚΑ ΑΝ ΑΚΟΥΣΕΤΕ ΚΑΝΕΝΑ ΜΠΑΜ ΑΠΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΕΡΙΑ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟΥΣ ΧΑΙΦΙΝΤΕΛΙΣΤΕΣ ΟΕΟ!!!!
 

Μηνύματα
6.452
Reaction score
206
Δημήτρη, μην το επιχειρήσεις μόνος σου.

Φώναξε έναν ηλεκτρολόγο που δεν θα είναι χαΙφιντελίστας. Αυτοί κάνουν ένα απλό τσαφ και μετά πάπαλα.
 




Μηνύματα
116
Reaction score
1
Η ΝΕΚΡΟΨΙΑ ΕΔΕΙΞΕ ΟΤΙ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΕΙΩΜΕΝΟ ΝΑ ΤΡΑΒΗΞΩ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΓΕΙΩΣΩ ΣΤΟ ΕΔΑΦΟΣ Η ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΙΡ??
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
301
Σε ένα παλιό τεύχος του Ήχου είχε ένα φοβερό άρθρο του Βαγγέλη Λαζάρου για την γείωση ενός σπιτιού. Αν το βρω θα το σκανάρω για να σου το στείλω. (δεν προβλέπετε πριν το ΣΚ)

Αν βαριέσαι να περιμένεις, μπορείς να στείλεις ένα pm στον Βαγγέλη και είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει...
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.197
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top