ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Καλησπέρα σε όλους. Έχω την SAMSUNG UE32EH5000. Αγόρασα ένα USB 16GB για να βλέπω καμία ταινία στην TV, αντέγραψα μία ταινία μαζί και τους υπότιτλους στο USB και το τοποθέτησα στην θύρα την TV, αποτέλεσμα ήταν να βλέπω μία χαρά το έργο αλλά να μην μου εμφανίζει πουθενά τους υποτίτλους. Έχει κάποιος την συγκεκριμένη TV να μου πει τι να κάνω; Ευχαριστώ.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Καταρχήν, υποθέτουμε ότι η ονομασία του αρχείου της ταινίας είναι ακριβώς ίδιο με την ονομασία του αρχείου των υποτίτλων. Δεν ξέρω αν είναι πρόβλημα της συγκεκριμένης τηλεόρασης ή των τηλεοράσεων γενικά. Όμως, σε μια παρόμοια περίπτωση προβλήματος αναπαραγωγής υποτίτλων από media player, αυτό που έκανα ήταν να αλλάξω την κωδικοποίηση του αρχείου .srt (ή .txt) το οποίο περιείχε τους υπότιτλους.

Συγκεκριμένα, άνοιξα το αρχείο στο notepad, πήγα στο Save As και από ANSI που ήταν προεπιλεγμένο, το έσωσα σε Unicode και οι υπότιτλοι εμφανίστηκαν κανονικά. Δοκίμασέ το και πες μας αν λύθηκε το πρόβλημα.
 

MAD

Σιαρτάκιας
Μηνύματα
5.251
Reaction score
1.161
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Μόλις τους κάνεις UDF-8 θα τους δει κανονικά!
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Καλημέρα. Παιδιά τους έκανα και unicode και UDF-8 και συνεχίζει να μην τους εμφανίζει. :122:
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.874
Reaction score
20.365
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Ε τότε, μήπως η τηλεόρασή σου δεν υποστηρίζει την αναπαραγωγή υποτίτλων;
 

gkontoletas

trouble in my brain
Μηνύματα
16.841
Reaction score
2.192
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

αν πατήσεις του κουμπί Subtitles στο remote τι επιλογές σου δίνει;
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Κάποια ρύθμιση πρέπει να θέλει η TV η δεν υποστηρίζει υπότιτλους από USB. Όταν είμαι σε κανονική λειτουργία της τηλεόρασης το μενού μου δίνει δυνατότητα να διαμορφώσω τις επιλογές υποτίτλων, ενώ όταν είμαι στην επιλογή USB δεν μου δίνει επιλογή υποτίτλων.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Δεν υπάρχει κανείς που να έχει την ίδια τηλεόραση να μου πει στα σίγουρα τι πρέπει να κάνω; Προς το παρών κατέβασα ένα προγραματάκι στο pc και κάνω ενσωμάτωση των υποτίτλων στο έργο και είναι μια χαρά αλλά μου τρώει αρκετό χρόνο.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Απάντηση: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΥΠΟΤΙΤΛΟΥΣ ΑΠΟ USB

Δεν έχω την συγκεκριμένη, αλλά συνήθως στις Samsung για να εμφανίζονται οι υπότιτλοι πρέπει: Κατά την αναπαραγωγή του αρχείου πατάμε το πλήκτρο toοls, πηγαίνουμε στο υπομενού "υπότιτλοι", enter, και στην κωδικοποίηση enter και επιλέγουμε τα ελληνικά.
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
καλησπερα παιδια, εχω μια lg47lb670v κ βλεπω ταινιες συνδεοντας usb. ενω μετονομαζω τους υποτιτλους στο ιδιο ονομα με την ταινια δεν παιζει τους υποτιτλους. ανοιγω τους υποτιτλους κ τους κανω αποθηκευση ως unicode τοτε τους παιζει αλλα σε πολλα σημεια τους δειχνει ως @!#$#!~4!5%^ . τι μπορει να φταιει?
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
Aυτά συνήθως είναι γράμματα ή σημεία στίξης όπου δεν τ αναγνωρίζει η τηλεόραση σε λειτουργεία media player(π.χ το ς ή ο τόνος σε αρχικό κεφαλαίο γράμμα)
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Πως θα κατορθώσετε να δείτε υπότιτλους:

Έστω ότι έχετε μία ταινία σε στικάκι πχ: "Terminator 2 : Judgement Day DC (1991) 1080p BrRip x264 - YIFY".Θα κατεβάσετε και τους υπότιτλους,θα βεβαιωθείτε οτι είναι κατάλληλα συγχρονισμένοι,και θα δημιουργήσεται ένα φάκελο πχ "Terminator 2" όπου μέσα θα ρίξετε το αρχείο της ταινίας και το αρχείο υποιτίτλων αλλά και τα δύο θα φέρουν ακριβώς τον ίδιο τίτλο,δηλαδή: "Terminator 2 : Judgement Day DC (1991) 1080p BrRip x264 - YIFY".Αν θέλετε ονομάστε και τα δύο με το γράμμα "Α",αλλά και τα δύο θα έχουν ακριβώς τον ίδιο τίτλο,αν υπάρχουν κενά κτλ δεν θα παίξουν.Έπειτα πατήστε και ανοίξτε το αρχείο υποτίτλων,και πάτε εκεί που λέει "άνοιγμα"=>"αποθήκευση ως" μετά κάτω δεξιά "κωδικοποίηση" => "αποθήκευση ως" και επιλέξτε "ANSI" => "αποθήκευση".
Βάλτε το στικάκι στην TV και αν παίξει έχει καλώς.Διαφορετικά ξανανοίξτε το αρχείο υποτίτλων και κάντε "αποθηκευση ως" => "Unicode" κάντε δοκιμή και αν πάλι δεν παίξει επιλέξτε "αποθηκευση ως" => "UTF" και κάντε δοκιμή.Αν δεν παίξει μάλλον δεν υποστηρίζει η TV σας υπότιτλους,αν και πλέον σχεδόν όλες υποστηρίζουν.

Κάποιες τηλεοράσεις έχουν στο τμήμα ρυθμίσεων υποτίτλων τη ρύθμιση "κωδικοποίηση".Η δικιά μου (Samsung,παλιό μοντέλο 4ετίας) το έχει και ενώ διάβαζε ΜΟΝΟ υπότιτλους σε κωδικοποίηση "Unicode" της έβαλα υπότιτλους "ANSI" πήγα στη ρύθμιση,επέλεξα "Ελληνικά" και το έπαιξε μια χαρά.
Πειραματιστείτε λοιπόν...
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Πως θα κατορθώσετε να δείτε υπότιτλους:

Έστω ότι έχετε μία ταινία σε στικάκι πχ: "Terminator 2 : Judgement Day DC (1991) 1080p BrRip x264 - YIFY".Θα κατεβάσετε και τους υπότιτλους,θα βεβαιωθείτε οτι είναι κατάλληλα συγχρονισμένοι,και θα δημιουργήσεται ένα φάκελο πχ "Terminator 2" όπου μέσα θα ρίξετε το αρχείο της ταινίας και το αρχείο υποιτίτλων αλλά και τα δύο θα φέρουν ακριβώς τον ίδιο τίτλο,δηλαδή: "Terminator 2 : Judgement Day DC (1991) 1080p BrRip x264 - YIFY".Αν θέλετε ονομάστε και τα δύο με το γράμμα "Α",αλλά και τα δύο θα έχουν ακριβώς τον ίδιο τίτλο,αν υπάρχουν κενά κτλ δεν θα παίξουν.Έπειτα πατήστε και ανοίξτε το αρχείο υποτίτλων,και πάτε εκεί που λέει "άνοιγμα"=>"αποθήκευση ως" μετά κάτω δεξιά "κωδικοποίηση" => "αποθήκευση ως" και επιλέξτε "ANSI" => "αποθήκευση".
Βάλτε το στικάκι στην TV και αν παίξει έχει καλώς.Διαφορετικά ξανανοίξτε το αρχείο υποτίτλων και κάντε "αποθηκευση ως" => "Unicode" κάντε δοκιμή και αν πάλι δεν παίξει επιλέξτε "αποθηκευση ως" => "UTF" και κάντε δοκιμή.Αν δεν παίξει μάλλον δεν υποστηρίζει η TV σας υπότιτλους,αν και πλέον σχεδόν όλες υποστηρίζουν.

Κάποιες τηλεοράσεις έχουν στο τμήμα ρυθμίσεων υποτίτλων τη ρύθμιση "κωδικοποίηση".Η δικιά μου (Samsung,παλιό μοντέλο 4ετίας) το έχει και ενώ διάβαζε ΜΟΝΟ υπότιτλους σε κωδικοποίηση "Unicode" της έβαλα υπότιτλους "ANSI" πήγα στη ρύθμιση,επέλεξα "Ελληνικά" και το έπαιξε μια χαρά.
Πειραματιστείτε λοιπόν...
Σε μορφη ansi δεν μου εμφανιζςι τους υποτιτλους, σε μορφη unicode η utf τους εμφανιζει αλλα σε καποια σημεια τους εμφανιζει ως !&:!#:"$/
 

Μηνύματα
2.257
Reaction score
1.202
Έχει τύχει να συναντήσω ελλατωματικούς υπότιτλους,δοκίμασε με 2η ταινία+υπότιτλους της.
Επίσης πήγαινε στις ρυθμίσεις υποτίτλων και επέλεξε "κωδικοποίηση" => Ελληνικά.
Πειραματίσου...
Αν και πάλι δεν κατορθώσεις τίποτα,μίλα με την αντιπροσωπεία...
Από περιέργεια (αν είναι εφικτό),βάλε τη ταινία σε 2η τηλεόραση (πχ φίλου) να δεις τι γίνεται...
 

Μηνύματα
16
Reaction score
0
Έχει τύχει να συναντήσω ελλατωματικούς υπότιτλους,δοκίμασε με 2η ταινία+υπότιτλους της.
Επίσης πήγαινε στις ρυθμίσεις υποτίτλων και επέλεξε "κωδικοποίηση" => Ελληνικά.
Πειραματίσου...
Αν και πάλι δεν κατορθώσεις τίποτα,μίλα με την αντιπροσωπεία...
Από περιέργεια (αν είναι εφικτό),βάλε τη ταινία σε 2η τηλεόραση (πχ φίλου) να δεις τι γίνεται...
σε ολες τις ταινιες ετσι μου τους παιζει τους υποτιτλους και στην tv τους υποτιτλους τους εχω ελληνικα. δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει!!! θα επικοινωνησω και με την αντιπροσωπεια να δω τι θα μου πουνε κ αυτοι...
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.280
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top