ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΑ PHONO STAGE.

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Το δικό μου είναι ιδιοκατασκευή αλλά βρίσκεις και έτοιμα αξιόλογα.
Θα κοιτάξω και θα βάλω λινκ.
Αν θέλει και ο @leandros ας μας βοηθήσει που πρόσφατα από ότι ξερω πήγε σε τέτοια λύση και είδε το «φως» το αληθινό😁
Μιας και το ζήτησε ο @kanakiani ..
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Αυτο φιλε απ οτι καταλαβαινω συνδεεται με ολα τα μηχανηματα ρευματος;αυτο το συνδεεις με το phono π.χ. κ μετα σε εξοδου του ενισχυτη;σε ποια ακριβως συνδεση;γιατι θα πρεπει ναξερω αν εχω διαθεσημη στο συστημα μου
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Αυτο φιλε απ οτι καταλαβαινω συνδεεται με ολα τα μηχανηματα ρευματος;αυτο το συνδεεις με το phono π.χ. κ μετα σε εξοδου του ενισχυτη;σε ποια ακριβως συνδεση;γιατι θα πρεπει ναξερω αν εχω διαθεσημη στο συστημα μου
είναι καλώδιο dc, δηλαδή παίρνει τι ρεύμα από το τροφοδοτικό και το δίνει στη πηγή που θέλουμε να τροφοδοτήσουμε.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
είναι καλώδιο dc, δηλαδή παίρνει τι ρεύμα από το τροφοδοτικό και το δίνει στη πηγή που θέλουμε να τροφοδοτήσουμε.
Μαλιστα.οποτε το συνδεουμε με την πριζα απο την μια εισοδο,και απο την εξοδο με το phono εν προκειμενη.σωστα;
 




Μηνύματα
104
Reaction score
34
το phono stage αποκτηθηκε!
το θεμα μπορει να κλεισει αν οι διαχειριστες το επιθυμουν.

η επιλογη μου ητανε το tech2 nash ,μαζι με το γραμμικο τροφοδοτκο keces p8.
ευχαριστω πολυ ολους τους φιλους που αφισιωσαν χρονο για μενα και το avsite φυσικα.αν τελικα το ποστ δεν κλεισει αμεσα θα γραψω και προσωπικη αποψη για το αποτελεσμα,αφου φυσικα ακουσω καλα τα μηχανηματα για τουλαχιστων 100 ωρες οπως συνηθιζω.
ευχαριστω θερμα τον κυριο Γιωργο Κοπσαφτοπουλο απο την AUDIO SOUL ULTRA για την καταπληκτικη προσφορα,καθως και τον κυριο Δημητρη Ζαχαριαδη της REVAMP για το στησημο τον ελεγχο και τις συμβουλες του.
μια διορθωση το M2TECH NASH
 
Last edited:

Μηνύματα
104
Reaction score
34
καλημερα σε ολους!
οπως υποσχεθηκα επανερχομαι για να σας δωσω την τελικη αποψη-κρητικη σχετικα με το phono stage M2tech Nash.
να πω εδω πως το προηγουμενο phono που χρησημοποιουσα ητανε το Arcam Rphono,οποτε η οποια συγκριση που μοιραια εγινε,ειναι εις γνωσιν μου,και η δαφορα τιμων,καθως το m2tech ειναι 4 φορες ακριβοτερο.
αρχικα να πω πως εχω προσθεσει και το εξωτερικο γραμμικο τροφοδοτικο το KECES P8..

μετα απο 70 ωρες χρησης λοιπων τα συμπερασματα ειναι τα εξης:

-εχει επαρκεια επιλογων ρυθμισεων και ετσι μπορεσα να πειραματιστω με τις ηχητικες αποχρωσεις του
.επαιξα με την denon dl-110,μια κεφαλη mc,αλλα σε mm συνδεση οπως προτεινει η εταιρεια.
παροτι οι προδιαγραφες της κεφαλης δεν το επιτρεπουν,εγω επαιξα και με τις τρεις ρυθμισεις σε gain που προσφερονται απο το φονο(55,60,65db για τις mm).

-οσων αφορα τα pf,δοκιμαστηκανε ολες οι σταθμες απο τα 100 μεχρι και τα 750 που δινει το φονο.τελικως τα αφησα στο 0 εγω,για να τονισω ισως λιγο τα πριμα λογω του προβληματος μου με την ωτητηδα.(σε αυτο το καμματι περιμενω και τις αποψεις σας)

-στα +65db(που ειναι πολυ περισσοτερα απ'οτι προτινεται) η κεφαλη επαιξε με παρα πολυ καλο αποτελεσμα,χωρις να μπουκωνει η να θολωνει ο ηχος στο παραμικρο!πραγματικα επαθα πλακα με το αποτελεσμα!
με φοβερο σωμα,μπασο και βαθος! 2 φορες πανω απο το προηγουμενο φονο σε αυτα τα χαρακτηρηστικα.

-περιπου το ιδιο και στα +60db...

-στα 55db,(οπου και τελικα αφησα την ρυθμιση εκει) η διαφορα ητανε ελαχιστη απο τα 60-65,με ελαφρως πιο ευδιακριτα πριμα μερη σε κρουστα και αρθρωση.επισης ητανε ελαφρως πιο ησυχο.
ΟΜΩΣ δεν ειχε τον ογκο που ειχε στα 65!εννοειται πως η σταθμη του εντασης ενισχυτη προσαρμοστηκε στην ιδια ενταση μετα απο καθε αλλαγη στα db.
-ο ηχος ειναι ισσοροπημενος,με ακριβεια και ''γεματος'' με καθαρη νοτα.
-κατι πολυ σημαντικο..σου δινει την δυνατοτητα να χρησημοποιεις ταυτοχρονα mc και mm κεφαλες,με τις δικες της ξεχωριστες ρυθμισεις η καθεμια.
-επισης σου δινει την δυνατοτητα να συνδεσεις ακομη 2 μηχανηματα πανω σε αυτο.εμενα με συμφερει πολυ γιατι ετσι μπορω να χρησημοποιω πλεων παλιοτερα μηχανηματα με rca,που πριν δεν μπορουσα λογω ελλειψης πολλων εισοδων στον ενισχυτη μου.
-εχει τεραστιο ευρος σε gain,που εκτος απο τα 65db που βγαζει οπως και στις mm,επιπλεων στις mc κεφαλες προσθετει με ξεχωριστο κουμπι,φτανει μεχρι και τα +95db!!πιστευω πως οταν αναβαθμισω την κεφαλη μου με μια καθαροαιμη πλεων και καλυτερη mc κεφαλη,θα με βοηθησει ακομη περισσοτερο για τις ψηλες συχνοτητες.ΕΔΩ ΚΑΘΕ ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΘΑ ΗΤΑΝΕ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ!
υπαρχει τελικα καποιο ειδος ''μπουσουλα'' ας το πουμε ρυθμισεων(pf,klohm,gain κλπ.) με τον οποιο θα λαβω καθαροτερα και ευκρινεστερα τις υψηλες συχνοτητες?
με το συγκεκριμενο φονο ελπιζω πως ισως μπορει να γινει σε καποιο εστω και μικρο βαθμο.ουτως η αλλως ο ηχος εχει αναβαθμιστει σημαντικα,(παροτι το προηγουμενο φονο μου ητανε πολυ παραπανω απο τα λεφτα του για μενα.)

αυτα για την ωρα.οποιαδηποτε ερωτηση,διευκρινηση,παρατηρηση,συμβουλη η οτιδηποτα αλλο καλοδεχουενη εννοειται.

ΤΕΛΟΣ,θελω να κανω μια ερωτηση προς ολους οσους γνωριζουν τεχνικα χαρακτηρηστικα,που ισως ειναι σημαντικη η απαντηση....
το πικαπ μου ειναι το MICHELL GYRO,με βραχιωνα τον Techno Arm A.
το τροφοδοτικο που χρησημοποιω δεν ειναι το απλο μαμησιο του αλλα το ποιοτικο εξωτερικο της ιδιας εταιρειας το MICHELL HRpsu.
θελω λοιπων να ρωτησω ΑΝ μπορω να συνδεσω το michell hrpsu με το τροφοδοτικο το keces p8.
πισω στο michell εχει τρεις εξοδους..
-μια του καλωδιου τροφοδοσιας
-μια του καλωδιου του μοτερ του πικαπ
ΚΑΙ εχει και ακομα μια η οποια ειναι και η αιτια της ερωτησης μου!εκει γραφει ''speed adj''.
παρακατω στελνω και λινκσ και φωτογραφιες ολων αυτων.
ΡΩΤΑΩ λοιπων θα μπορουσα να το συνδεσω εκει το michell στο keces?και ΑΝ αυτο θα ητανε καλο τελικα γιατι το keces εχει 2 εξοδους-ζονες αποπισω και την μια την εχω συνδεδεμμενη με το φονο της M2 Tech.το φονο εχει και 2ο καλωδιο συνδεσης
περιμενω τις απαντησεις τα σχολια σας και σας ευχαριστω εκ των προτερων!

λινκς απο το MICHELL HRpsu:



λινκς για το keces p8:


εχει καλες φωτογραφιες οπως αυτη π.χ.

 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Η τρίτη τρύπα στο Mitchell είναι το τριμεράκι που ρυθμίζεις τις στροφές του πλατώ, δεν είναι βύσμα.
Δε θυμάμαι ούτε την τροφοδοσία που δέχεται το μοτέρ , ούτε γνωρίζω τι ρεύμα βγάζει το psu.
Γενικά, για να συνδέσεις κάτι σε ένα τροφοδοτικό πρέπει να ταιριάζουν τα ρεύματα. Ίδια βολτ, και το τροφοδοτικό να δίνει τουλάχιστον τα ίδια mah.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Η τρίτη τρύπα στο Mitchell είναι το τριμεράκι που ρυθμίζεις τις στροφές του πλατώ, δεν είναι βύσμα.
Δε θυμάμαι ούτε την τροφοδοσία που δέχεται το μοτέρ , ούτε γνωρίζω τι ρεύμα βγάζει το psu.
Γενικά, για να συνδέσεις κάτι σε ένα τροφοδοτικό πρέπει να ταιριάζουν τα ρεύματα. Ίδια βολτ, και το τροφοδοτικό να δίνει τουλάχιστον τα ίδια mah.
Καλημερα φιλε μου κσι ευχαριστω για τον χρονο σου.οταν λες mah τι εννοεις?φανταζομαι θα εινσι καποια μοναδα μετρησης.
Επισης επειδη πηρα το τροφοδοτικο 2ο χερι απο ιδιωτη,οι στροφες πως ρυθμιζονται.αυτος βεβαια μου εφερε και τακουτια απο βραχιωνα και τροφοδοτικο αλλα δεν θυμαμαι να υπηρχε καποιο εργαλειο μεσα του τροφοδοτικου για να ρυθμισω στροφες.μου ειπε βεβαια πωςειναι ολα ρυθμισμενα και οντως παιζει πολυ καλα αλλα θα πρεπει να το δω.
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Καλημερα φιλε μου κσι ευχαριστω για τον χρονο σου.οταν λες mah τι εννοεις?φανταζομαι θα εινσι καποια μοναδα μετρησης.
Επισης επειδη πηρα το τροφοδοτικο 2ο χερι απο ιδιωτη,οι στροφες πως ρυθμιζονται.αυτος βεβαια μου εφερε και τακουτια απο βραχιωνα και τροφοδοτικο αλλα δεν θυμαμαι να υπηρχε καποιο εργαλειο μεσα του τροφοδοτικου για να ρυθμισω στροφες.μου ειπε βεβαια πωςειναι ολα ρυθμισμενα και οντως παιζει πολυ καλα αλλα θα πρεπει να το δω.
mah είναι τα μιλιαμπέρ. Μονάδες μέτρησης ρεύματος.
Κάθε ηλεκτρική συσκευή τροφοδοτείται από έναν τύπο ηλεκτρικού ρεύματος. Συνεχές (μπαταρία) η εναλλασόμενο (πρίζα), με τάση που μετριέται σε Volt. Ανάλογα πόσο ρεύμα χρειάζεται, προκύπτει η απαίτηση σε Αμπέρ η μιλιαμπέρ.
Για να είναι κατάλληλο ένα τροφοδοτικό για μία συσκευή, πρέπει να δίνει φυσικά εναλασσόμενο η συνεχές ρεύμα σύμφωνα με το σχεδιασμό της συσκευής, να δίνει τα σωστά volt και να έχει την ισχύ να δίνει τουλάχιστον τα αμπέρ/μιλιαμπέρ που απαιτεί η συσκευή.
Το ρεύμα δεν είναι κόκαλο για τα παπούτσια, που το σφηνώνεις σε όλα τα παπούτσια και σπρώχνεις τη φτέρνα μέσα μέχρι να μπει :)
Γι αυτό πρέπει να γνωρίζεις η κάθε συσκευή τι είσοδο θέλει. Συνήθως το γράφουν επάνω οι συσκευές.
Μέσα στην τρύπα της ρύθμισης στροφών λοιπόν βάζεις ένα κατσαβιδάκι και στρίβεις τη βίδα λίγο λίγο δεξιά αριστερά μέχρι να πετύχεις 33 1/3 στροφές το λεπτό. Γι αυτή τη δουλειά χρειάζεσαι στροβοσκοπικό δίσκο. Αλλιώς δε γίνεται με το αυτί, εκτός αν είσαι χορδιστής πιάνου στο επάγγελμα.
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
mah είναι τα μιλιαμπέρ. Μονάδες μέτρησης ρεύματος.
Κάθε ηλεκτρική συσκευή τροφοδοτείται από έναν τύπο ηλεκτρικού ρεύματος. Συνεχές (μπαταρία) η εναλλασόμενο (πρίζα), με τάση που μετριέται σε Volt. Ανάλογα πόσο ρεύμα χρειάζεται, προκύπτει η απαίτηση σε Αμπέρ η μιλιαμπέρ.
Για να είναι κατάλληλο ένα τροφοδοτικό για μία συσκευή, πρέπει να δίνει φυσικά εναλασσόμενο η συνεχές ρεύμα σύμφωνα με το σχεδιασμό της συσκευής, να δίνει τα σωστά volt και να έχει την ισχύ να δίνει τουλάχιστον τα αμπέρ/μιλιαμπέρ που απαιτεί η συσκευή.
Το ρεύμα δεν είναι κόκαλο για τα παπούτσια, που το σφηνώνεις σε όλα τα παπούτσια και σπρώχνεις τη φτέρνα μέσα μέχρι να μπει :)
Γι αυτό πρέπει να γνωρίζεις η κάθε συσκευή τι είσοδο θέλει. Συνήθως το γράφουν επάνω οι συσκευές.
Μέσα στην τρύπα της ρύθμισης στροφών λοιπόν βάζεις ένα κατσαβιδάκι και στρίβεις τη βίδα λίγο λίγο δεξιά αριστερά μέχρι να πετύχεις 33 1/3 στροφές το λεπτό. Γι αυτή τη δουλειά χρειάζεσαι στροβοσκοπικό δίσκο. Αλλιώς δε γίνεται με το αυτί, εκτός αν είσαι χορδιστής πιάνου στο επάγγελμα.
Μαλιστα.σε ευχαριστω θερμα φιλε μου για την πληρη και σαφεστατη απαντηση σου.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Μέσα στην τρύπα της ρύθμισης στροφών λοιπόν βάζεις ένα κατσαβιδάκι και στρίβεις τη βίδα λίγο λίγο δεξιά αριστερά μέχρι να πετύχεις 33 1/3 στροφές το λεπτό. Γι αυτή τη δουλειά χρειάζεσαι στροβοσκοπικό δίσκο.
Ή μπορεί να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή RPM Speed and Wow για κινητά android (αν την υποστηρίζει το κινητό σου).
299730_accc9aeb2badfd0f1fef96c27b07a958.jpg
 

Μηνύματα
639
Reaction score
1.152
Ή μπορεί να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή RPM Speed and Wow για κινητά android (αν την υποστηρίζει το κινητό σου).
Δεν την εμπιστεύομαι για ακριβή μέτρηση ταχύτητας. Στο δικό μου πικάπ , ανάλογα με το ποιο κινητό χρησιμοποιώ βλέπω άλλες τιμές. Ακόμη και μεταξύ Oneplus 8 Pro και Oneplus 8t υπάρχει σημαντρική απόκλιση, δεν το συζητή
Εξαρτάται από την ποιότητα του γυροσκόπιου της κάθε συσκευής και την υλοποίηση στο λογισμικό.
Στη μέτρηση Wow , με το ίδιο κινητό σε διαφορετικά πλατώ μπορείς να εκτιμήσεις σχετικά αποτελέσματα, για ταχύτητα όμως o στροβοσκοπικός δίσκος είναι πιο σίγουρος θαρρώ.
 

Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Δεν την εμπιστεύομαι για ακριβή μέτρηση ταχύτητας. Στο δικό μου πικάπ , ανάλογα με το ποιο κινητό χρησιμοποιώ βλέπω άλλες τιμές. Ακόμη και μεταξύ Oneplus 8 Pro και Oneplus 8t υπάρχει σημαντρική απόκλιση, δεν το συζητή
Εξαρτάται από την ποιότητα του γυροσκόπιου της κάθε συσκευής και την υλοποίηση στο λογισμικό.
Στη μέτρηση Wow , με το ίδιο κινητό σε διαφορετικά πλατώ μπορείς να εκτιμήσεις σχετικά αποτελέσματα, για ταχύτητα όμως o στροβοσκοπικός δίσκος είναι πιο σίγουρος θαρρώ.
Δουλεύει ο δίσκος με τις led λάμπες;
 

Μηνύματα
104
Reaction score
34
Ή μπορεί να χρησιμοποιήσεις την εφαρμογή RPM Speed and Wow για κινητά android (αν την υποστηρίζει το κινητό σου).
View attachment 239062
Καλημερα φιλε μου και σε ευχαριστω κ σενα για τον χρονο σου.ναι την γνωριζω την εφαρμογη αυτη αλλα δεν εχω τετοιας τεχνολογιας κινητο.
Παντως ετσι κ αλλιως το ερωτημα μου ειχε να κανει με την χρηση της τριτης υποδοχης πισω στο τοροφοδοτικο της michell.
Οι στροφες ειναι μια χαρα.
Για το phono stage που επελεξα ποια ειναι η γνωμη σου;το εχεις μελετησει καθολου;
 


Μηνύματα
104
Reaction score
34
το ποστ μπορει να κλεισει.
ευχαριστω ολους οσους αφιερωσαν λιγο χρονο για το ζητημα μου,καθως φυσικα και το σαιτ για την φιλοξενια.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.097
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top