ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Πίστευα ότι θα ήταν κάτι απλό αλλά μάλλον δεν είναι έτσι.
Πήρα ένα καλώδιο LAN ή δικτύου ή εν πάση περιπτώση,αυτό που μοιάζει στην κατάληξή του με αυτό του τηλεφώνου,σύνδεσα το laptop με τον desktop υπολογιστή αλλά δεν κατάφερα τίποτα.
Wireless δεν "παίζει" γιατί θα μπερδευτώ περισσότερο...
Τι άλλο μπορώ να κάνω;
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Πήρες το σωστό καλώδιο??
Υπάρχουν δύο τύποι:
Straight και cross.

Εχουν το ίδιο βύσμα αλλά διαφορετικές επαφές.
Εσύ χρειάζεσαι το cross.

Μετά, πρέπει να στήσεις το δίκτυο μεταξυ τους και να δημιουργήσεις κοινόχρηστους φακέλους για να μπορεσεις να ανταλλάξεις αρχεία μεταξύ τους.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Βάλε δίπλα-δίπλα τα "κλιπάκια" που έχει το καλώδιο στις άκρες του. Αν τα χρωματιστά καλωδιάκια έχουν την ίδια διάταξη στο κλιπ, έχεις straight καλώδιο και δε σου κάνει. Θες crossover.

Δες εδώ:
http://www.networkgeek.com/images/crossover_T568A.png
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Βασικά το desktop έχει κάρτα δικτύου;
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Η διάταξη των χρωμάτων είναι διαφορετική.
Κωστή,αυτό το "στήσιμο" είναι που μου διαφεύγει!!!
Κάποια αρχεία τα μετέφερα μέσω dvd.
Τα μεγάλα είναι το πρόβλημα...
 

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Σωκράτη τα περισότερα laptop, και γενικά πολλές κάρτες δικτύου είναι autosensing. Παίζουν και με straight cable και με cross.

Τώρα πάς και στα δύο PC και κάνεις δεξί κλικ στο My Computer - Properties - Computer name - Change - Workgroup (Βάλε ότι όνομα θές π.χ. MSHOME)

Και στους δύο υπολογιστές δώσε το ίδιο Workgroup name.

Ανοιξε το firewall .ωστε να μην εχεις απο εκεί προβλήματα και σε κρατάει εξω.

Δεξι κλικ στο εικονίδιο του σκληρού σου δίσκου ώστε να δώσεις Sharing στα αρχεία του.

Μετά My Network Places και επιλέγεις - View Workgroup Computers και θα δείς πιθανά τον άλλο υπολογιστή.
 

Μηνύματα
5.784
Reaction score
14
Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Χρησιμοποίησε την βοήθεια των windows.Είναι πολύ καλή. Ειδικά αν πας στο Θέσεις δικτύπυ, Εγκατάσταση οικιακού δικτύου, μπορεί να τα καταφέρεις άμεσα.
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Βάλε δίπλα-δίπλα τα "κλιπάκια" που έχει το καλώδιο στις άκρες του. Αν τα χρωματιστά καλωδιάκια έχουν την ίδια διάταξη στο κλιπ, έχεις straight καλώδιο και δε σου κάνει. Θες crossover.

Δες εδώ:
http://www.networkgeek.com/images/crossover_T568A.png
Κώστα τη πάτησα τις προάλλες έτσι.

Έκανα LAN σε ένα φίλο μου και του είπα να πάει να πάρει ένα καλωδιο cross.
Μου φερνει ένα καλώδιο cross από το Πλαισιο που είχε ίδιες επαφες και στις δύο άκρες.
Το βάλαμε και τελικά δούλεψε.

Την επόμενη μέρα πέρασα από περιέργεια από το μαγαζί και είδα ότι όλα τα crossover τους καλώδια είχαν ίδιες επαφες όπως και τα straight.
Μόνο το χρώμα τους είναι διαφορετικό.
Mαυρο τα cross,γκρι τα straight.
 

Κώστας Φ.

Truth hurts. Here's a teddy bear.
Μηνύματα
8.978
Reaction score
894
Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Χμμ, περίεργο...Δεν είναι κανονικό crossover με την αυστηρή σημασία του όρου τότε. 2-3 φορές που έχω φτιάξει μόνος μου crossover (σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έδωσα) δεν είχα πρόβλημα..Πάντως, αυτό που είπε ο Γιάννης ισχύει. Οι περισσότερες κάρτες δικτύου/router κλπ είναι autosensing και "παίζουν" ό,τι και να βάλεις. Μήπως εκεί στηρίζονται στο Πλαίσιο και πουλάνε τα απλά σαν crossover αλλάζοντας το χρώμα μόνο?

Αυτό που λέει ο giotamike για τον οδηγό των Windows πρέπει να αρκεί για να δουν το ένα PC το άλλο, Σωκράτη. Είναι 2-3 βήματα, δε χρειάζεται πολλά-πολλά. Απλά να κοιτάξεις να τα έχεις δηλώσει στο ίδιο Workgroup.
 

Μηνύματα
489
Reaction score
0
Re: Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Χμμ, περίεργο...Δεν είναι κανονικό crossover με την αυστηρή σημασία του όρου τότε. 2-3 φορές που έχω φτιάξει μόνος μου crossover (σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα που έδωσα) δεν είχα πρόβλημα..Πάντως, αυτό που είπε ο Γιάννης ισχύει. Οι περισσότερες κάρτες δικτύου/router κλπ είναι autosensing και "παίζουν" ό,τι και να βάλεις. Μήπως εκεί στηρίζονται στο Πλαίσιο και πουλάνε τα απλά σαν crossover αλλάζοντας το χρώμα μόνο?
Αυτό δεν το γνωρίζω σχετικά με το autosensing.

Πάντως με το συγκεκριμένο καλώδιο σύνδεσα δύο desktop.
To ένα είχε ενσωματωμένη κάρτα δικτύου στη μητρική και το άλλο μια netgear των 14 ευρώ σε PCI.

Ρώτησα τους πωλητές στο Πλαίσιο προς τι αυτή η "αλλαγή".
Σαφώς και ήταν ενήμεροι για τις δύο διατάξεις, αλλά το γιατί πωλούνται πλέον έτσι ....:sad:
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Πίστευα ότι θα ήταν κάτι απλό αλλά μάλλον δεν είναι έτσι.
Πήρα ένα καλώδιο LAN ή δικτύου ή εν πάση περιπτώση,αυτό που μοιάζει στην κατάληξή του με αυτό του τηλεφώνου,σύνδεσα το laptop με τον desktop υπολογιστή αλλά δεν κατάφερα τίποτα.

Μπορείς να περιγράψεις βήμα-βήμα τις κινήσεις που έκανες;
Λειτουργικό;
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Απάντηση: ΠΩΣ ΘΑ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Desktop ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Laptop?

Παιδιά όλα ok.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.641
Μηνύματα
2.870.132
Members
37.936
Νεότερο μέλος
daemon76
Top