Παίζει ρόλο η πηγή στην απόδοση της ταινίας;

Μηνύματα
204
Reaction score
47
@nemesi54 Με kodi δεν έχω ασχοληθεί, αλλά γενικά ακούω πως δεν είναι για αρχάριους χρήστες, όπως εγώ.

Εικάζω πως αν πάρω το shield, θα εγκαταστήσω απλά έναν player που θα δω ότι μου κάνει. Άρα παίζει ρόλο και το λειτουργικό στην απόδοση της εικόνας. Η κατάσταση περιπλέκεται περισσότερο..

Αν υπήρχε κάποιος χρήστης να τα έχει δοκιμάσει σε LG και μου έλεγε την εμπειρία του, σίγουρα θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Νομίζω ότι το topic ξεκίνησε γι' αλλού κι αλλού πάει.
Στην ερώτηση αν παίζει ρόλο η πηγή στην ποιοτική απόδοση ταινίας, η απάντηση είναι ναι.
Αυτό είναι διαφορετικό απ' το να βρούμε ένα player που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει.
Οι ποιοτικές διαφορές είναι συνήθως μικρές αλλά μπορούν να επικεντρωθούν στον τρόπο που γίνεται το rendering, οι μετατροπές Luma, Chroma, το upscaling κλπ.
Είναι συνεπώς ένας συνδιασμός software+hardware.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
@nemesi54 Με kodi δεν έχω ασχοληθεί, αλλά γενικά ακούω πως δεν είναι για αρχάριους χρήστες, όπως εγώ.

Εικάζω πως αν πάρω το shield, θα εγκαταστήσω απλά έναν player που θα δω ότι μου κάνει. Άρα παίζει ρόλο και το λειτουργικό στην απόδοση της εικόνας. Η κατάσταση περιπλέκεται περισσότερο..

Αν υπήρχε κάποιος χρήστης να τα έχει δοκιμάσει σε LG και μου έλεγε την εμπειρία του, σίγουρα θα βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ πολύ για την πρόταση!
Εγώ το έχω με lg και είναι άψογο. Ο λόγος όμως που το πήρα δεν είναι ότι είχα παράπονο από τον player της tv αλλά για την δυνατότητα που έχει να κλειδώνει στα σωστά φορμάτ σειρών και ταινιών του netflix, όχι ότι δεν τα σπάει και στην εικόνα.
Κατά τα άλλα ότι σου είπε και ο φίλος loggeo.

Νομίζω ότι το topic ξεκίνησε γι' αλλού κι αλλού πάει.
Στην ερώτηση αν παίζει ρόλο η πηγή στην ποιοτική απόδοση ταινίας, η απάντηση είναι ναι.
Αυτό είναι διαφορετικό απ' το να βρούμε ένα player που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει.
Οι ποιοτικές διαφορές είναι συνήθως μικρές αλλά μπορούν να επικεντρωθούν στον τρόπο που γίνεται το rendering, οι μετατροπές Luma, Chroma, το upscaling κλπ.
Είναι συνεπώς ένας συνδιασμός software+hardware.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Νομίζω ότι το topic ξεκίνησε γι' αλλού κι αλλού πάει.
Στην ερώτηση αν παίζει ρόλο η πηγή στην ποιοτική απόδοση ταινίας, η απάντηση είναι ναι.
Αυτό είναι διαφορετικό απ' το να βρούμε ένα player που όλα τα σφάζει όλα τα μαχαιρώνει.
Οι ποιοτικές διαφορές είναι συνήθως μικρές αλλά μπορούν να επικεντρωθούν στον τρόπο που γίνεται το rendering, οι μετατροπές Luma, Chroma, το upscaling κλπ.
Είναι συνεπώς ένας συνδιασμός software+hardware.
To topic ξεκίνησε για να επιβεβαιώσω την υπόθεση και να αγοράσω κάποιον media player, δεν είναι θεωρητικό.

Για αυτούς που έχουν πολλή γνώση και εμπειρία σε τεχνολογικά θέματα που απασχολούν το forum, κάποιες απλές πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες στο να βγάλουν επαγωγικά συμπεράσματα. Για πολλούς άλλους όπως εγώ, δεν αρκούν δυστυχώς.

Δε ζήτησα player που να κάνει τα πάντα. Ρώτησα αν υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει 4Κ, ΗDR10, Dolby Vision, Atmos και να παίρνει USB.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
To topic ξεκίνησε για να επιβεβαιώσω την υπόθεση και να αγοράσω κάποιον media player, δεν είναι θεωρητικό.

Για αυτούς που έχουν πολλή γνώση και εμπειρία σε τεχνολογικά θέματα που απασχολούν το forum, κάποιες απλές πληροφορίες είναι πολύ χρήσιμες στο να βγάλουν επαγωγικά συμπεράσματα. Για πολλούς άλλους όπως εγώ, δεν αρκούν δυστυχώς.

Δε ζήτησα player που να κάνει τα πάντα. Ρώτησα αν υπάρχει κάποιος που να υποστηρίζει 4Κ, ΗDR10, Dolby Vision, Atmos και να παίρνει USB.
Πρακτικά λοιπόν. Ας με διορθώσει κάποιο απ' τα μέλη αν κάνω λάθος.
Θεωρώ ότι μόνο το oppo 203 με jailbreak ή κάποιος κλώνος του είναι σε θέση να παίξει remux, iso ή ακόμα κι mkv σε dolby vision. Κάνει διαφορά σε μια Oled σε σχέση με το απλό hdr; Ναι.
Το dv περιλαμβάνει δυναμική προσαρμογή καρέ καρέ της εικόνας δημιουργώντας μια αλυσίδα player- προβολικού.
Το hdr 10 απ' την άλλη χρησιμοποιεί μια στατική τιμή ανάλυσης για το υλικό.
Ευτυχώς η τηλεόραση σου διαθέτει λειτουργία δυναμικού tone mapping.
Αυτό σημαίνει ότι προσπαθεί να κάνει με υλικό hdr 10 ότι περίπου κάνει το dv.
Διαβάζει live τα metadata ανά καρέ και βελτιστοποιεί την εικόνα.
 

Μηνύματα
204
Reaction score
47
Μάλιστα, συνεπώς δεν μπορώ να τα έχω όλα, εκτός αν διαθέσω ένα ποσό πολλαπλάσιο από αυτά που θα διέθετα για να πάρω έναν player από αυτούς που προτάθηκαν ως τώρα.

Με έκπτωση λοιπόν στα θέλω, nvidia shield TV/pro, Dune Realbox, 4K Pro ii, Ziddoo z9s ή Zappiti One 4K HDR;

Με ενδιαφέρει μόνο η ποιότητα στις ταινίες και το netflix. Ούτε παιχνίδια ούτε συνδέσεις, libraries κτλ
 

Μηνύματα
2.395
Reaction score
3.597
Να κάνω μια διόρθωση σε ένα λάθος μου.
Ζιdoo z9x όχι s,

Φίλε μου σου προτάθηκαν κάποια μηχανήματα.
Είναι όλα πολύ καλά.
Ψάξε τα ένα προς ένα και αποφάσισε μόνος σου.
Το όλα σε ένα αποκλείεται, δεν υπάρχει όπως καταλάβες.
 


Μηνύματα
204
Reaction score
47
Θα το γράψω εδώ για να μην ανοίξω νέο θέμα:

Χρησιμοποιώ τo home cinema βλέποντας streaming netflix. Χθες κατά λάθος μπήκα στην εφαρμογή του Rakuten TV και εντυπωσιάστηκα από τον ήχο κυρίως όσο αφορά την ένταση του, αλλά και στην ποιότητα του ήχου. Στο netflix με την ίδια ένταση (-40) βλέπω ταινίες μεταμεσονύκτια, ενώ στο rakuten για ένα παρόμοιο αποτέλεσμα έπρεπε να το ρίξω στο -50.

Η ένδειξη στην εφαρμογή της denon είναι διαφορετική:

ΝΕΤFLIX : Dolby Audio – DD+ +Dsur

RAKUTEN TV : Dolby Audio –Dolby Surround

Σε Dolby Audio – Dolby Digital παίζουν και οι 2 εφαρμογές το ίδιο.

Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω για να βελτιώσω τον ήχο στο netflix ή η διαφορά έγκειται στο format ήχου ;
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.865.107
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top