Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
1. Phase controls on subwoofers apply "delay" at one frequency rather than the needed group delay that is frequency-independent. So, it is best to just leave them at “0”.
Μάλλον εννοεί ότι το phase control εφαρμόζει delay σε ένα εύρος συχνοτήτων όχι σε μια συχνότητα. Το εύρος που λειτουργεί το sub αναλόγως του LPF.

Με το Group Delay εννοεί την εφαρμογή αρνητικού όσον αφορά την τελική απόκριση του συστήματος και φυσικά αναφέρεται στο Audyssey. Καλά δεν κόβω και φλέβες με τα αποτελέσματα του Audyssey φυσικά.


2. Set the volume control on the subwoofer at the middle of the adjustment range allowed.
a. Please note this “starting point” may not work with all subwoofers
Στα ενεργά sub και αναφέρετε στοn ενισχυτή του και συγκεκριμένα στο gain control. Tα παθητικά δεν έχουν τίποτα πάνω τους


1. Use of a microphone from another make or model will cause incorrect frequency response measurements because of different internal calibration.(ξυνω πληγες ο ξυστης )
Ε καλά.



On Mar 25, 2011, at 4:06 AM, argi wrote:


Χρηστο για

μετρησα παλι στις κλασικες θεσεις τον χωρο μου (τωρα εχω 4 σαμπ klispch thx ultra 2)
και μου εβγαλε αποσταση 0 μετρα , ειναι λογικο ? η αποσταση ειναι 4,5 μετρα


Οχι, δεν ειναι σωστο. Το προβλημα ειναι οτι τα μπασα απο ενα η περισσοτερα σαμπ φτανουν στο μικροφωνο μεσω δονησεων. Ο ηχος ταξιδευει πιο γρηγορα σε στερεα απο οτι στον αερα. Πρεπει να απομονωσεις το μικροφωνο πιο καλα απο το πατωμα. Επισης, ισως να εχεις πολυ ανεβασμενα τα volume των σαμπ και το σημα φτανει στο μικροφωνο παραμορφωμενο.


Χρηστος

για να ζεστενομαστε ...................

Ε φυσικά και δεν είναι σωστό να έχεις 0 στην απόσταση. Όταν τρώει το μιρκόφωνο μέσω δονήσεων το chirp πριν βγεί από το σαμπ που λέει ο λόγος θα νομίζει ότι είναι μέσα στο σαμπ. Αν είχε και "αρνητική" απόσταση θα στο είχε βγάλει.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Καλησπέρα...

λοιπόν..εννοείται ότι δεν κόβω την πληροφορία που πάει στο lfe (που είναι 120hz όντως)
απλά εννούσα ότι δηλώνω small τα Main και ρίχνω κάτω απο τα 80hz ότι υπάρχει στο sub..

άρα ρυθμίσεις γίνονται κανονικά μεσω του AV.

όσον αφορά την ισοστάθμιση τώρα...θα ξεκινήσω με του denon..(με το προηγούμενο setup που είχα μου αρκούσε..) και βλέπουμε..

ο χώρος ακρόασης είναι 6.5 χ 5.5 με τα ηχεια στημένα στην μεγάλη πλευρά και πίσω από την θέση ακρόασης συνεχίζει ενας χώρος 3.5 χ4 κουζίνα.

λογικά χρειάζομαι 2 15αρια όπως το βλέπω...αλλά ίσως και τα 2 12αρια να ειναι οκ για αρχή..(αλλωστε δεν έχω βρεί και παθητικά 15άρια πέραν απο PA..)

το υπόλοιπο setup απαρτίζουν μέχρι στιγμής τα jbl ls80 που τα οδηγεί ένας nad c272 me pro τον denon ..μετά το sub θα έρθει το αντίστοιχο κεντρικό και τα LS40 για surround.


προσανατολίζομαι σε παθητικά λόγω κόστους αλλά και παιχνιδιού (πιστέυω ότι θα έχω περισσότερο "χώρο" πειραματισμούς )
Προσωπικά θα σου έλεγα να περιμένεις να πάρεις κατ'ευθείαν σε 15" και θα χρειαστείς και EQ μόνο και μόνο που μου περιγράφεις το χώρο. Το Audyssey MultiQ XT είναι μετριότητα έως αστείο στα σαμπ (καλά γενιά είναι με τα σημερινά δεδομένα) αναλόγως και του χώρου βέβαια.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

κάτσε να δω τι θα πάρω και το δοκιμάζω..:103:

πάντως θεωρήτικά σε sub που παίζει και εκεί ψηλά σωστά δεν μου φένεται λογικό να κόβείς το lfe κανάλι..
ίσως η βρώμα να βγαίνει γιατι έχουμε δηλώσει small τα ηχεία και ρίχνουμε σε αυτές τις συχνότητες ένα κοκτειλ πληροφορίας... ή απλά το sub δεν την παλέυει στα ψηλά...

υποθετικά πάντα..το δοκιμάζω όταν καταλήξω σε σαμπάκι..

κάθε πρόταση δεκτή πάντως (με κόστος σύνολο γύρω στο 1000ρικο)

Αν το σαμπ σου το 2012 δεν την παλεύει στα 120Hz, πέτα το. Το 1980 ναι πολλά 18" βρωμίζαν εκεί πάνω αλλά μιλάμε για αρχαιολογίες.

Το LFE δεν είναι ηχείο, κανάλι είναι κα περιέχει συγκεκριμένη πληροφορία και ψηλά και χαμηλά. Με αυτή τη λογική τα περισσότερα εμπορικά σαμπ δεν παίζουν καλά ούτε από τους 25 κύκλου και κάτω τι θα κάνουνεμ λοιπόν θα το βάλουμε να παίζει 25-80. Αν το ηχείο δνε την βγάζει σωστά την πληροφορία δε φταει το κανάλι.

Κατά το mastering υπάρχει πληροφορία πάνω από τους 80 κύκλους στο LFE. Αυτό είναι γεγονός.
 

Μηνύματα
3.469
Reaction score
150
Re: Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

το δεν κοβεις πληροφορια σηκωνει πολυ κουβεντα
κανε μια δοκιμη να ακουσεις την σκηνη με την επιθεση στο σαλβεισον με σαμπ κομενο στους 120 - 80- 60
χωρις να παιζουν τα ηχεια σου (μονο σαμπ) να δεις τι <βρωμια> δινεις στο χωρο και τα ξαναλεμε..........
Ο αστειετορ 2, αλλαξε 3 φορες γνωμη σε λιγα λεπτα..........
δοκιμασε και μας λες..............

Αργύρη, η κουβέντα έγινε μεταξύ αυτών που έγραψαν τις προδιαγραφές και κατέληξαν ότι το LFE πάει στα 120Hz με τα παλιά DD, DTS και με τα καινούρια είναι full bandwidth. Αυτά είναι τα standards και δεν αλλάζουν. Φυσικά στο mastering δεν γράφουν πληροφορία στα 200Hz (ακόμα κάτσε να έρθει το Atmos) και το True HD έχει LPF όπως είπα στα 100Hz -3d.

Υπάρχουν χιλιάδες waterfalls που τα δείχνουν.

Αν θες να την πετάς αυτή την πληροφορία go ahead. Οι προδιαγραφές λένε όχι πάντως.

Επίσης ότι και να βάλεις να παιξει το σαμπ χωρίς τα ηχεία βρωμιά ακούγεται φυσικά αλλά δεν συμβαινει το ίδιο όταν παίζουν όλα και ακούς όλο το φάσμα. Είναι σαν παίζει μέρος μιας νότας και να αναρωτιέσαι γιατί δεν σου αρέσει. Δεν είναι τεστ αυτό.
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Απάντηση: Re: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Σε ποιόν απευθύνεσαι Γιάννη?
Μα στον Notiskas , που αλλού. Μίλησε κανείς άλλος για εξωτερικό κρος? αλήθεια πως του ήρθε?
Έτσι μπράβο, τώρα το καθάρισες!:116:
Ναι το έκανε αόρατο.:204:
 

Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.011
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

Κατα τα άλλα με κάλυψε απόλυτα ο Σωτήρης και argi.
Δεν εχω κάτι άλλο να προσφέρω, επι του παρόντος.
 

Μηνύματα
1.203
Reaction score
1.152
Απάντηση: Παθητικά subwoofer και σύνδεση με AV..

...προσανατολίζομαι σε παθητικά λόγω κόστους αλλά και παιχνιδιού (πιστέυω ότι θα έχω περισσότερο "χώρο" πειραματισμούς )
Σκέψου και την DIY περίπτωση...
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top