Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Είπα σήμερα να μοιραστώ μαζί σας τραγούδια που αγάπησα από τα παλιά καλά λαϊκά ,και έχουν μείνει χαραγμένα στη μνήμη μου μέσα από την φωνή αξέχαστων τραγουδιστών και ερμηνευτών.
Η αιτία ήταν μια κασέτα ξεχασμένη στο χρονοντούλαπο της νιότης μου όταν το Βέρντι,τη Μαρία Κάλλας και τον Πουτσίνι διαδεχόταν ο Καζαντζίδης, η Βάνου και η Μαίρη Λίντα. Όταν τον Χατζιδάκι και τον Θεοδωράκη διαδεχόταν η ψυχεδελική μουσική και η Πάνκ:114:
Θα σας βάλω τραγουδάκια έτσι όπως είναι γραμμένα στην κασέτα με την προοπτική σε αυτό το θέμα να θυμηθείτε και εσείς παλιά λαϊκά τραγούδια που δεν ξεχνιούνται όσα χρόνια και να περάσουν....άσχετα με τις μετέπειτα μουσικές προτιμήσεις σας.....εννοείται θα βάλετε και εσείς βέβαια έτσι?

Τραγούδια που μιλάνε για αγάπη, έρωτα, απογοήτευση, πάθος, χαρά, τραγούδια με αρχοντιά και μπέσα, τραγούδια που σε μερακλώνουν, σε ανεβάζουν σε ρίχνουν, τραγούδια όμορφα που σε κάνουν να θέλεις να τα σπάσεις επιτέλους αυτά τα πιατάκια που τα έχεις χρόνια και έχουν αρχίσει να ξεθωριάζουν επικίνδυνα:138:


Εδώ η καλή εκτόνωση για περάστε να σπάσουμε τίποτα γιατί καλύτερα στο πάτωμα παρά σε κανένα ξερό κεφάλι:138:
Δύσκολη η ''πεπατημένη''


[reliops=Καζαντζίδης - Εγώ με την αξία μου][youtube]YgAENzYvFlA[/youtube][/reliops]


[reliops=Καζαντζίδης - Υπάρχουν και καλά παιδιά][youtube]PGX9roNkovc&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=Ρίτα Σακελλαρίου-Αν κάνω άτακτη ζωή][youtube]hACaWIVORRA[/youtube][/reliops]


[reliops=Ρίτα Σακελλαρίου - Αμαρτία μου][youtube]MUFx0eRvzEY&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=ΣΤΡΑΤΟΣ ΔΙΟΝΥΣΙΟΥ - ΤΕΛΕΙΩΣΑΜΕ][youtube]eYdqHXmE4kM&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=Στράτος Διονυσίου-Λέγε με παλιόπαιδο][youtube]hu1CxXpHHdU&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=ΛΙΤΣΑ ΔΙΑΜΑΝΤΗ -Το Παρελθόν μου][youtube]APyeJ44GZ1g[/youtube][/reliops]


[reliops=Λίτσα Διαμάντη-Νύχτα στάσου][youtube]Wd5W04V35gE&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=Τζένη Βάνου-Αν είναι η αγάπη αμαρτία][youtube]DLtCffIYN0Y[/youtube][/reliops]


[reliops=Tζένη Βάνου- Σταγόνα σταγόνα][youtube]-5WzAqpTW7o[/youtube][/reliops]


[reliops=Τζένη Βάνου - Έλα][youtube]ugW1hjU6_Uk&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=Τζένη Βάνου - Τις αμαρτίες μου][youtube]EnDOC2TjnFQ&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=Ρένα Κουμιώτη - Σταμάτησε του ρολογιού τους δείκτες][youtube]YdYyA1xINIs[/youtube][/reliops]


[reliops=Αντώνης Ρεπάνης - Είναι η σκέψη μου η τρελή][youtube]ab4hmcRVmWw&feature=related[/youtube][/reliops]


Για το τέλος σας κράτησα το καλύτερο:126: αφού τον θέλει και ο
Λαός.......Ο ΑΡΑΠΗΣ...Ταμ ταμ...τα σπάμε!!!!!!!

[reliops=Ο αράπης-Ζαμπέτας][youtube]fEyO9meRkGE[/youtube][/reliops]


Με τις Υγείες μας όοοοαααα!!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Γειά σου Μπουμπούκα αθάνατη!! :107: :107:

[YOUTUBE]ukyhxNJyYds[/YOUTUBE]
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.463
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

[YOUTUBE]6g_Mc8lpl1E[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]WPTH573o-NU[/YOUTUBE]
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
[reliops=Στέλιος Καζαντζίδης - Υπάρχω][youtube]Hf13HjZbYPE[/youtube][/reliops]


[reliops=Στέλιος Καζαντζίδης - Δεν θα ξαναγαπήσω][youtube]oGZOnlGsLio[/youtube][/reliops]


[reliops=Ελένη Ροδά - Η δουλειά κάνει τους άντρες][youtube]yCBtw223Fhk[/youtube][/reliops]


[reliops=Σταμάτης Κόκοτας - Μη μου χτυπάς τα μεσάνυχτα την πόρτα][youtube]5bV7N37AQ0I[/youtube][/reliops]


[reliops=Γιάννης Καλατζής - Παποράκι του Μπουρνόβα][youtube]pYcKLwkKrvg[/youtube][/reliops]


Και τελευταίο ένα πολύ αγαπημένο...

[reliops=Γρηγόρης Μπιθικώτσης - Ένα όμορφο αμάξι με δυο άλογα][youtube]mGngj-BTD5A[/youtube][/reliops]
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

STOP!!! Έγραψες ημίθεε με το τελευταίο!!!:128: Αυτό το είναι το νόημα!:126:
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Μαρία είσαι σπέσιαλ!!! Τα :622: μου!!
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

[reliops=Μαρινέλλα - Απόψε σε θέλω][youtube]tOMhCugypDw[/youtube][/reliops]


[reliops=Να μη χαθείς ποτέ από τη ζωή μου - Μαρινέλλα][youtube]T1DjHo-ylh0&feature=related[/youtube][/reliops]


[reliops=ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΥ-ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΓΙΑ ΣΕΝΑΝΕ][youtube]AiToFSjnP2E[/youtube][/reliops]


:128::128:
 


exile

Videocameras
Μηνύματα
6.051
Reaction score
4.340
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/DtrITc7c8oQ&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/DtrITc7c8oQ&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/ifG3hyVPgAs&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/ifG3hyVPgAs&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425"
height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]


[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/LVBwf7Tcqz8&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/LVBwf7Tcqz8&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]<object width="425" height="344"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/BuTgG36IR_M&hl=en&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/BuTgG36IR_M&hl=en&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="425" height="344"></embed></object>[/YOUTUBE]
 

gstriftos

gilectronikos
Μηνύματα
17.601
Reaction score
4.135
[YOUTUBE]LS9pcP5rGYE&fmt[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]HJeB6zAsKx0&fmt[/YOUTUBE]

[YOUTUBE]0av8kHT0wig[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
[YOUTUBE]yi0IxXO2ay0&feature=related[/YOUTUBE]


[YOUTUBE]jufLcQ7cdrI&feature=related[/YOUTUBE]


[YOUTUBE]59cu-effGjU[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Το πιο αγαπημένο του Στράτου

[YOUTUBE]kOwZ8klCvWM[/YOUTUBE]

Στίχοι μουσική: Άκης Πάνου

Τα πιώματα κερασμένα ... :144:

Κι άλλο ένα

[YOUTUBE]RdGWaB9pSPg[/YOUTUBE]

Στίχοι: Μάκης Αλατζάς Μουσική: Τάκης Σούκας

[RELIOPS="Ευχαριστούμε πολύ, καλημέρα σας!"]Έτσι κατευόδωναν τον κόσμο παλιά στα μπουζούκια, γιατί βγαίνανε έξω και είχε σηκωθεί ένα καλάμι ήλιος! :119:[/RELIOPS]
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Κάτι αλαφρύ :119: για τη χώνεψη

[YOUTUBE]DLtCffIYN0Y[/YOUTUBE]

Αφιερωμένο στον Αυστριακό! :107:
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Δεν υπάρχει ευτυχία, Λίτσα Διαμάντη.

[YOUTUBE]FvZP56ZnB5I[/YOUTUBE]


Αγάπη μου επικίνδυνη, Στράτος Διονυσίου (το βιντεάκι άσχετο, αλλά κοματάρα).

[YOUTUBE]7a2dYXsC_bI[/YOUTUBE]


Το παλιό ρολόι, Γιάννης Καλατζής (πρώτη εκτέλεση).

[YOUTUBE]-EemTah5v7w&feature=related[/YOUTUBE]
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Κάτσε να βάλουμε και κάνα λιγώτερο γνωστό.

Κώστας Κόλλιας - Έρωτά μου αγιάτρευτε

[YOUTUBE]K7pudRIpHp8[/YOUTUBE]

Το λιγότερο πάει στον ερμηνευτή, γιατί έχω συναντήσει πολλούς που πιστεύουν πως ήταν ο Γιώργος Μαργαρίτης.
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Ένα παμπάλαιο.

Μπάμπης Τσετίνης - Ίσως

[YOUTUBE]kDX6LdXrpfo[/YOUTUBE]

:107:
 

Μηνύματα
10.383
Reaction score
6
Re: Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Κάτσε να βάλουμε και κάνα λιγώτερο γνωστό.

Κώστας Κόλλιας - Έρωτά μου αγιάτρευτε


Το λιγότερο πάει στον ερμηνευτή, γιατί έχω συναντήσει πολλούς που πιστεύουν πως ήταν ο Γιώργος Μαργαρίτης.
Ακόμα δεν έχω πιει καφέ και με βάζεις ν' ανοίξω μπουκάλι;

Παπαπαπαπα! Κάτσε βρε να βραδιάσει πρώτα! :142:
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

:128: :619::608:
[reliops=Α.Ρεπάνης - Σήκω κοπέλα μου][youtube]2DgEndOn3AQ&NR=1[/youtube][/reliops]



[reliops=Μ.Χιώτης - Μ.Λίντα - Που θα πας?][youtube]qWRTa6GmR6Y&feature=related[/youtube][/reliops]



[reliops=Μ.Χιώτης - Μ.Λίντα - Ζήσε ][youtube]iQHalXG6WIw&feature=related[/youtube][/reliops]
 

Μηνύματα
14.213
Reaction score
1.842
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

Η μέρα γύρισε και είναι σειρά χορού

Βαγγέλης Περπινιάδης - Το σεντονάκι

[YOUTUBE]i_KFl4fZYDk[/YOUTUBE]

Οι στίχοι είναι άθλιοι, αλλά ποιος δίνει σημασία, όταν ακούει το ταξίμι και σείεται το κορμί, πατριώτη;

:119:
 

Μηνύματα
11.423
Reaction score
38
Απάντηση: Παλιά καλά λαϊκά τραγούδια που άντεξαν στο χρόνο!

anemelos είσαι κορυφή :128:!!! Όπα είπα λέω!!!
Σεντονάκι....κρεβατάκι....τραγούδι για στρουμφάκια αλλά.......μ'αρέσει:142:
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.207
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top