Παλιό πικάπ Philips - Πρόβλημα με στροφές

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Καλημέρα σε όλους,

Καινούριος στο Forum και θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι στην καλή παρέα.

Μετά από πάρα πολλά χρόνια αποφάσισα να ασχοληθώ με ένα παλιό πικάπ που υπήρχε στο πατρικό μου σπίτι. Πρόκειται για ένα Philips AG 2027/90 (φωτογραφίες 1,2,3) το οποίο αγοράστηκε το 1963. Αντικατέστησα τη βελόνα, έβαλα έναν δίσκο και άκουσα τη φωνή του μετά από 45 περίπου χρόνια. Αυτό όμως που παρατήρησα -και γι’ αυτόν τον λόγο και απευθύνομαι σε εσάς- είναι ότι πάει σχετικά γρήγορα. Καθάρισα όσο γινόταν το πλατό και τα στοιχεία εκείνα που περιστρέφονται κατά τη λειτουργία του αλλά δεν κατάφερα τίποτα. Τι άλλο μπορώ να κάνω μήπως και διορθωθεί πριν μου προτείνετε κάποιον ειδικό; Ευχαριστώ
 

Attachments

  • 210,3 KB Προβολές: 0
  • 109 KB Προβολές: 0
  • 135,6 KB Προβολές: 0


ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
Δοκίμασε αλλαγή της ελαστικής ρόδας, που φαίνεται στην 2.jpg. Άμα είναι από το 1963, το λάστιχο θα έχει γίνει κ@λος.
Και να θυμάσαι αυτό που λέει ο acoustics στο #2
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Δοκίμασε αλλαγή της ελαστικής ρόδας, που φαίνεται στην 2.jpg. Άμα είναι από το 1963, το λάστιχο θα έχει γίνει κ@λος.
Και να θυμάσαι αυτό που λέει ο acoustics στο #2
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Δεν ξέρω αν μπορώ να βρω μια τέτοια ελαστική ρόδα και πόσο εύκολο είναι να την αλλάξω. Εάν γνωρίζετε κάποιο κατάστημα, γράψτε σας παρακαλώ μια διεύθυνση. Τώρα όσο για αυτό που ανέφερε παραπάνω και ο acoustics σίγουρα θα έχει δίκιο, όμως δε θέλω να το επισκευάσω για να είναι αυτό η κύρια πηγή μουσικής. Απλά θα ήθελα -αν γίνεται- να γίνει λειτουργικό, για να μπορέσουν οι γονείς μου να ακούσουν έστω για ελάχιστες στιγμές αυτούς τους δίσκους που έχουν απομείνει από τα δικά τους τα χρόνια για να χαρούν.
 

ika

News
Μηνύματα
14.024
Reaction score
12.995
.... Απλά θα ήθελα -αν γίνεται- να γίνει λειτουργικό, για να μπορέσουν οι γονείς μου να ακούσουν έστω για ελάχιστες στιγμές αυτούς τους δίσκους που έχουν απομείνει από τα δικά τους τα χρόνια για να χαρούν.
:hi:

Αν δεν υπάρχουν συναισθηματικοί λόγοι, μήπως θα έπρεπε να δεις για κανένα από :
και να γλυτώσεις την ταλαιπωρία....
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.111
Reaction score
20.605
Νομίζω πως το λάστιχο της τροχαλίας εξακολουθεί να έχει ελαστικότητα, οπότε δεν χρειάζεται αλλαγή. Κάτι άλλο φταίει για τις στροφές. Ίσως χρειάζεται ευθυγράμμιση, για να εφάπτεται ακριβώς στη διατομή του άξονα του μοτέρ που πρέπει, αναλόγως των στροφών. Μάλλον μηχανολογικό είναι το πρόβλημα. Πηγαίνετέ το σε κάποιον ηλικιωμένο μάστορα, (ώστε να υπάρχει πιθανότητα να γνωρίζει και να λύσει το πρόβλημα).

Για να βρείτε ανταλλακτικό μετά από 60 χρόνια, είναι μάλλον αδύνατο, αν και ποτέ δεν ξέρεις...
 

Μηνύματα
3
Reaction score
0
Ακριβώς όπως το είπες. Είναι μόνο συναισθηματικοί οι λόγοι. Εφόσον δεν υπάρχει λύση ή θα αποδειχθεί πολύ δαπανηρή μάλλον θα το αφήσω. Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο που αφιέρωσες για το ζήτημά μου.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.717
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top