Παπαγάλος Ζακο.

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα andreas19
Είχα παλιά έναν ζακο αλλά μου τον χάρισαν και ήταν άρρωστος. Δέθηκα τόσο πολύ μαζί του που είχα πει ότι δεν θα ξαναπάρω άλλον. Τώρα που έχω δύο παιδιά με Ειδικές Ικανότητες (ΑΜΕΑ) και βλέποντας τον παπαγάλο που έχει η σπιτονοικοκυρά της πεθεράς μου (ίδιος με τον δικό μου) και παίζουν μαζί του συνέχεια, μου ζητούν να τους αγοράσω. Δεν ξέρω την αγορά καθόλου και οι τιμές μου φαίνονται υπερβολικές. Εχεις υπόψη σου εσύ κάτι για να μπορέσω να ξεκινήσω από κάπου???
 

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Απάντηση: παπαγαλος Ζακο

Καλησπερα.
Γενικοτερα η αγορα ενος τετοιου παπαγαλου ειναι αρκετα ακριβη.
Οπου δεις οτι πουλανε φθηνους τετοιους παπαγαλους, σημαινει οτι ειναι αγριοι (συνηθως δεν ειναι μεγαλωμενοι στο χερι). Με λιγα λογια, ουτε να τον χαιδεψεις μπορεις, ουτε καν να εισαι κοντα του.
Τον δικο μου τον ειχα αγορασει μωρο και ειχα πληρωσει αρκετα χρηματα. Το θετικο στην ολη ιστορια ειναι οτι εμαθε να ζει σε οικογενειακο περιβαλλον και δεν ειναι αγριος και οποτε θελεις τον βγαζεις εξω απο το κλουβι (αφου βεβαια του κοψεις καποια εσωτερικα φτερα για να μην μπορει να φυγει).
Επισης ενα Ζακο παπαγαλος, συνηθως δενεται πολυ με ενα μελος της οικογενειας. Στα υπολοιπα μελη πολλες φορες μπορει να δειχνει παντελη αδιαφορια.
Κατα την γνωμη μου -και εφοσον δεν θες να χαλασεις πολλα χρηματα και προοριζεται (και) για τα παιδια σου, τοτε μπορεις να παρεις εναν παπαγαλο Κοκατιλ μωρο που δεν κοστιζει ακριβα (80-90 ευρω κανει το μωρο απο οτι θυμαμαι).
Και πολυ ομορφος ειναι, και μπορεις να τον εξημερωσεις πανευκολα και δεν μπορει να δαγκωσει τα παιδια αφου εχει πολυ μικρο ραμφος (σε αντιθεση με τον Ζακο που μου ειχε κοψει καποτε ολοκληρο κομματι οταν ειχαμε.. λογομαχησει).
Σε τι τιμες τους ειδες τους Ζακο;
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Re: παπαγαλος Ζακο

Όταν πρωτο διάβασα την αγγελία αγχώθηκα να βρω χρήματα μόνο και μόνο για να μπορέσω να πάρω εγώ αυτό το πλάσμα πριν γίνει ...αντικείμενο και νιώσει επίσης έτσι..
Και να το στείλω στο ΕΚΠΑΣ, στην Αίγινα να ζήσει μαζί με άλλα πουλιά του είδους του και ελεύθερο για να μπορέει να ανταπεξέλθει στον αποχωρισμό.
Όλα τα πλάσματα δένονται με όποιον ζούν και η αλλαγή είναι για τα περισσότερα ...μοιραία..!

Μη δώσεις αυτό το πλάσμα, να το κρατήσεις κοντά σου και να του δώσεις και λίγη παραπάνω φροντίδα γιατί έχει ήδη πάρει όλη την ενέργεια της διαδικασίας που πήγες να μπείς!

Μπράβο σας οικογενειακός, πράξατε το καλύτερο για εσάς μα και το πλάσμα αυτό
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Απάντηση: Re: παπαγαλος Ζακο

Ζει μεσο ορο απο 60-80 χρονια(θα μας θαψει δηλαδη..)

χααχαχαααααα καλος ο δικος σου!!! μιλαμε απτα 5 μου ηθελα παπαγαλο να μιλαει!!! και μου στειλε ο θεος τη γυναικα κ τη σκυλιτσα που γλωσσα δε βαζουν μεσα οι ατιμες!!!! χαχαχααα:142::142:
:204:
 

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Απάντηση: Re: παπαγαλος Ζακο

Και να το στείλω στο ΕΚΠΑΣ, στην Αίγινα να ζήσει μαζί με άλλα πουλιά του είδους του και ελεύθερο για να μπορέει να ανταπεξέλθει στον αποχωρισμό.
Όλα τα πλάσματα δένονται με όποιον ζούν και η αλλαγή είναι για τα περισσότερα ...μοιραία..!
Εχω συνεργαστει με εναν κυριο στην Αιγινα στο κεντρο αποκαταστασης και του εχω δωσει πολλα πτηνα που ειχα βρει χτυπημενα/αρρωστα και τα περιποιηθηκε πληρως. Μαλιστα μια Κυριακη το ειχα επισκεπτει και απο κοντα, και δεν πιστευα οτι υπαρχουν τοσα πολλα χτυπημενα/αρρωστα πτηνα.
Οσον αφορα το πρωτο σκελος, την αγγελια την ειχα βαλει λογω προβληματος που ειχαμε στο σπιτι, οχι μονο με το σκυλι (που δεν τον δαγκωσε τελικα!),αλλα και επειδη ολοι ελειπαν απο το σπιτι και εμενε για ωρες μονος του.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Απάντηση: παπαγαλος Ζακο

Καλημέρα
Ευχαριστώ πρώτα από όλα για την απάντησή σου και για τη βοήθειά σου. Χθες πήρα κάποια τηλέφωνα, ο καθένας μου έλεγε τα δικά του. Η αλήθεια είναι ότι δεν εμπιστεύομαι τους φθηνούς που βρήκα στο ιντερνετ αλλά και τα 1500 σαν αρχική τιμή για τους "ελληνικούς" ήταν απίστευτο για μένα (με τόσα έξοδα που έχουμε). Τελικά μίλησα με 2 κυρίους από τη Θεσσαλονικη ο ένας και μου είπε για τους κακατούα αλλά για 15 μηνών και πάνω που ήθελα εγώ πάμε στα 800-1000-1200. Μίλησα με έναν άλλο κύριο από την Αθήνα με petshop και μου είπε ότι αν δεν δω τον παπαγάλο στο σπίτι μου δεν μπορώ να αγοράσω μόνο με μια ματιά και με αυτά που θα μου πει ο πωλητής, γιαυτό και επειδή άρχισαν "τα κάστανα να καίνε στη φωτιά" έβαλα τον άντρα μου να μιλήσει μαζί του και συμφώνησαν να μας φέρει ο ίδιος στο σπίτι ένα ζακό με 750 ευρώ και έναν πράσινο αφρικάνικο (σαν το ζακό αλλά σε πράσινο μου είπε) με 550 για να τους κρατήσουμε λίγο στο περιβάλλον μας, να τους δουν και τα παιδιά και να αποφασίσουμε αν και ποιον θα κρατήσουμε από τους δύο. Πάντως δεν ξέρω αν κάνουμε καλά...
 

Μηνύματα
910
Reaction score
20
Απάντηση: παπαγαλος Ζακο

Εφοσον θα στον αφησει στο σπιτι σου, και μπορεις να διαπιστωσεις αν σου κανει ή οχι, τοτε ειναι μια καλη επιλογη.
Παντως αν το ψαξεις καλα το θεμα θα βρεις και πολυ πιο φθηνους τετοιους παπαγαλους.
Ειχα βρει προσφατα εναν Ζακο μωρο απο ιδιωτη στα 400ευρω.
Ηταν πολυ καλη η τιμη που τον εδινε.
Παντως να ξερεις οτι απο petshop δεν συμφερει να αγοραζεις.
Τους παιρνουν παμφθηνα απο ιδιωτες, και προσπαθουν να βγαλουν οσο το δυνατον μεγαλυτερο κερδος.
 

Μηνύματα
108
Reaction score
0
Re: Απάντηση: παπαγαλος Ζακο

Γενικός θα πρέπει να ευαισθητοποιηθούμε και να πάψουμε να αγοράζουμε πλάσματα που ζούνε τελείως εκτός των ιδανικών και πραγματικών συνθηκών τις οποίες και έχουν ανάγκη για τη σωματική μα ΚΥΡΙΩΣ για την ΨΥΧΙΚΗ τους υγεία!
Απλά για να ικανοποιούμε πια κάθε μας ακραία καταναλωτική ανάγκη!
Εμείς θέλουμε κάτι το οποίο "μπορούμε"!
Και το μπορούμε επειδή κάποιος μαλάκας αιχμαλωτίζει αυτά τα πλάσματα στο φυσικό τους περιβάλλον και βγάζει -κάνοντάς τους μάυρη και αφόρητη τη ζωή κατα τη μεταφορά μα και αφού πουληθούν (πράγματα για τα οποία ΠΑΝΤΑ ο αγοραστής θα κάνει τα στραβά μάτια μπρός στην καύλα του 'η απλά δε θα έχει ιδέα)- χοντρά λεφτά απο αυτό!
ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ εάν δεν υπήρχαν αυτοί οι άρρωστοι άνθρωποι, που κάνουν εμπόριο την αιχμαλωσία και το μαρτύριο πλασμάτων και ανθρώπων!
Και αν δεν υπήρχαν αυτοί και αυτά τα πλάσματα μπορούσαν να μας εξηγήσουν τί σημαίνει όλο αυτό το χάλι για τη ζωή τους τότε θα έπρεπε να δέσουμε μια θηλιά στο λαιμό μας και να πάμε να πνιγούμε απο τις τύψεις!

Και θα πρέπει να γνωρίζουμε πως εαν τα παιδιά συνηθίσουν να βλέπουν ζώα σε αιχμαλωσία -και μάλιστα εντελώς εκτός του φυδικού τους περιβάλλοντος- το μόνο που θα καταφέρουμε είναι να τα κάνουμε τουλάχιστο ΠΟΛΥ λιγότερο ευαίσθητα απέναντι σε αυτά αμ ακόμα και αδιάφορα για τη ζωή τους και πάει λέγοντας!

Ας γίνουμε εμείς μέρος της προσπάθειας της φύσης να επανέλθει σε φυσιολογικούς κύκλους..
Όλα αφανίζονται και θα έρθει και η σειρά μας.. Και τα μάτια μας θα τα έχουμε βγάλει μόνοι μας!
 

Μηνύματα
1
Reaction score
0
Απάντηση: Παπαγάλος Ζακο.

sas parakalw xriazomai thn voithia sas....exw papagalo zako o opoios vgazei sinexws ta ftera tou apo to stithos kai exei vgalei episeis olh thn oura tou... tis teleutes meres oi koutsoulies pou kanei einai nero...mporei na me voithisei kapoios...euxaristw :)
 

Μηνύματα
3.732
Reaction score
89
Re: Απάντηση: Re: παπαγαλος Ζακο

αναθεμα σε που στην ευχη το θυμηθηκες ρε αυτο??? Με πεθανες βραδιατικα σου λεω!!! Ασχετο αλλα εγω στο σπιτι ΠΡΑΣΙΝΟ παπαγαλο δε θα βαζα!!!! Ερυθρολευκο κ θα του βαζα κ το νο 10 στα φτερα!!! :) :) :)
 

Maria Pentagiotissa

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
15.781
Reaction score
341
Απάντηση: Παπαγάλος Ζακο.

Εvaki, θα ήθελα να σου επισημάνω ότι τα μηνύματα σε greeklish δεν επιτρέπονται από τους κανονισμούς.

Για τον παπαγάλο σου τώρα, εφόσον έχει και θέμα κενώσεων, πρέπει οπωσδήποτε να ερωτηθεί κτηνίατρος που να ασχολείται με πτηνά. Οι διαρροϊκές κενώσεις όταν διαρκούν είναι επικίνδυνες γιατί πέρα από την (αδιάγνωστη στην περίπτωση σου και ίσως επικίνδυνη) αιτία που τις προκαλεί, οδηγούν σε εξάντληση και αφυδάτωση στα πουλιά όπως και στα ζώα και τους ανθρώπους, και η αντιμετώπιση δεν πρέπει να καθυστερεί γιατί ειδικά στα πουλιά με την ευαισθησία τους κάθε καθυστέρηση μπορεί να είναι μοιραία.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.228
Reaction score
27.810
Απάντηση: Παπαγάλος Ζακο.

sas parakalw xriazomai thn voithia sas....exw papagalo zako o opoios vgazei sinexws ta ftera tou apo to stithos kai exei vgalei episeis olh thn oura tou... tis teleutes meres oi koutsoulies pou kanei einai nero...mporei na me voithisei kapoios...euxaristw :)
Βρε Ευάκι γράψε με ελληνικά και μας έβγαλες τα μάτια.
Μόνο greeklish μαθαίνετε πια; :141: :141:
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.612
Μηνύματα
2.867.928
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top