Παρουσίαση συστήματος... PMC

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
άλλο είπα εγώ


το μόνο που ανέφερες από την ακρόαση στο σπίτι του Τζιοβάνι ήταν ότι σε 2κάναλο ο bryston έπαιζε απλά καλύτερα

και δεν αντιλήφθηκες μια κοιλιά τόσων db σε μια συχνοτική περιοχή που κάνει καρα ΜΠΑΜ στο αυτί?
και κατά τα άλλα διαρρηγνύεις τα ιμάτιά σου ότι ακούς διαφορές σε καλώδια,τσέρκια και λοιπά μέταλλα?

θα περίμενα πολύ συγκεκριμένη διάγνωση για ένα τέτοιο φαινόμενο
Στο α β σύγκριση τι ρόλο παίζει αυτό που λες ρε mod??
Ειλικρινά, τα εννοείται αυτά που λέτε?
Μη ρωτάς πράγματα, που δε μπορείς να καταλάβεις, όσο κι αν προσπαθήσω να σου εξηγήσω.. :cool:

Αν μπορούσες να κρίνεις ένα σχεδιάγραμμα, δε θα ρωτούσες καν αυτό που μόλις ρώτησες, είναι ολοφάνερο πως δεν έχεις ιδέαν από τα σχεδιαγράμματα που ανέβηκαν. 8-)
Δηλαδή σου λέει κάποιος άκου αυτό...
Μετά άκου αυτό...
Και μετά σε ρώτα πιο απ' τα δύο σου άρεσε?
Κι απαντάς: "δεν έχεις ιδέα για τα σχεδιαγράμματα"... μάλιστα!!
Σαφέστατος!!
Τι λες ρε Ντοκ βραδιάτικα?? :laugh: :laugh:
 
  • Love
Reactions: PMC

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Χάρη, ειμασταν τρεις και συμφωνούσαν όλοι ότι ο bryston τον πήγαινε... αίμα τον τρινοβ, εκτός αν είχαμε πάθει ομαδική παρακρουση.. παίζει κι αυτό ε?
Μάλλον είναι το επόμενο επιχείρημα!
ωραία...τον πήγαινε όπως λες....
αλλά ο λόγος- η απουσία κατά 6-7db μιας περιοχάρας που ήταν και ο λόγος που τον πήγαινε αίμα δεν έγινε αντιληπτή
γιατί?

Στο α β σύγκριση τι ρόλο παίζει αυτό που λες ρε mod??
Ειλικρινά, τα εννοείται αυτά που λέτε?

στο ότι δεν μπόρεσες να βρεις τις συχνότητες που απουσίαζαν από το μπροστά αριστερό κανάλι κατά την ακρόαση.

μιλάμε για 100-400hz δεν είναι 20khz

σαν να σε τραβάει το τιμόνι νιώθεις
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ωραία...τον πήγαινε όπως λες....
αλλά ο λόγος- η απουσία κατά 6-7db μιας περιοχάρας που ήταν και ο λόγος που τον πήγαινε αίμα δεν έγινε αντιληπτή
γιατί?




στο ότι δεν μπόρεσες να βρεις τις συχνότητες που απουσίαζαν από το μπροστά αριστερό κανάλι κατά την ακρόαση.

μιλάμε για 100-400hz δεν είναι 20khz

σαν να σε τραβάει το τιμόνι νιώθεις
Έχετε πολύ πλάκα!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: θυμίζω ότι αν "απουσίαζαν", απουσίαζαν κι απ' τα δύο ακούσματα σωστά?
Κι έπρεπε στο ερώτημα α ή β να πω..γ
Συνηθίζεται άλλωστε στο σάιτ.. ρωτάει ο άλλος τι κεφαλή να πάρω?
Δύο 18 ιντσα και καθάρισες!!
Ε ρε γέλιο!
Συνεχίστε!!
Διασκεδάζω αφάνταστα!!
 




leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
εξήγησε
Θέλει κι άλλη εξήγηση ρε mod?
Πάμε λοιπόν σε σύγκριση α με β συγκρίνεις, δεν κρίνεις!
Καλεισαι να πεις πιο απ' τα δύο είναι καλύτερο.. χωρίς μα..μου... σου... του.
Δε γράφεις έκθεση ιδεών!
Δε χρειάζεται!
Πιο απλά πεθαίνεις!!
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Έχετε πολύ πλάκα!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: θυμίζω ότι αν "απουσίαζαν", απουσίαζαν κι απ' τα δύο ακούσματα σωστά?
Κι έπρεπε στο ερώτημα α ή β να πω..γ
Συνηθίζεται άλλωστε στο σάιτ.. ρωτάει ο άλλος τι κεφαλή να πάρω?
Δύο 18 ιντσα και καθάρισες!!
Ε ρε γέλιο!
Συνεχίστε!!
Διασκεδάζω αφάνταστα!!
άσε τα γέλια...
πάμε πάλι

εσύ στο σπίτι σου ακούς σωστά όπως λες....έχεις σωστή καμπύλη κλπ.... οκ?

όταν πας σε έναν άλλο χώρο και ακούς ένα άλλο σεταπ....δεν καταλαβαίνεις τι λείπει?
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Θέλει κι άλλη εξήγηση ρε mod?
Πάμε λοιπόν σε σύγκριση α με β συγκρίνεις, δεν κρίνεις!
Καλεισαι να πεις πιο απ' τα δύο είναι καλύτερο.. χωρίς μα..μου... σου... του.
Δε γράφεις έκθεση ιδεών!
Δε χρειάζεται!
Πιο απλά πεθαίνεις!!
το γιατί είναι καλύτερο δεν το ανέφερες όμως (που ήταν κάτι απλό και ακουστό)....άρα πως το αιτιολογείς?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
το γιατί είναι καλύτερο δεν το ανέφερες όμως....άρα πως το αιτιολογείς?
Δε χρειάζεται αιτιολόγηση Χάρη, μόνο αν χρειαστεί να το περιγράψεις σε κουφό!
Είναι πιο συμπιεσμένος ο ήχος, με λιγότερα δυναμικά και θολός!
Τώρα, μπορείς να με ρωτήσει κάποιος τι εννοώ θολός...
Σαν να έχεις καλύψει το πιατινι με κουβέρτα,οκ?
Για λεπτομερέστερη περιγραφή ρώτα το Ντοκ, ακούει τον τρινοβ συχνότερα!
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Γιατί δε βάζετε όλα αυτά τα Post που τα συζητάτε ωραία και καλά σε ένα άλλο thread καθώς έχετε κανει το thread του @jiovani75
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Δε χρειάζεται αιτιολόγηση Χάρη, μόνο αν χρειαστεί να το περιγράψεις σε κουφό!
Είναι πιο συμπιεσμένος ο ήχος, με λιγότερα δυναμικά και θολός!
Τώρα, μπορείς να με ρωτήσει κάποιος τι εννοώ θολός...
Σαν να έχεις καλύψει το πιατινι με κουβέρτα,οκ?
δεν μπορείς να παρατηρήσεις τόσα db διαφορά στα 100-400 hz.....και λες ότι δεν χρειάζεται αιτιολόγηση?

όταν βάζεις 2 μάγειρες να σου φτιάξουν το ίδιο πιάτο...ο σεφ κάνει παρατηρήσεις και εστιάζει στις διαφορές και το πως έπρεπε να είναι
δεν λέει...το δικό σου είναι καλύτερο γιατί έτσι.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
δεν μπορείς να παρατηρήσεις τόσα db διαφορά στα 100-400 hz.....και λες ότι δεν χρειάζεται αιτιολόγηση?

όταν βάζεις 2 μάγειρες να σου φτιάξουν το ίδιο πιάτο...ο σεφ κάνει παρατηρήσεις και εστιάζει στις διαφορές και το πως έπρεπε να είναι
δεν λέει...το δικό σου είναι καλύτερο γιατί έτσι.
Τώρα κατάλαβες γιατί έχετε πλάκα??
Λέτε ότι είχε θέμα στα 100-400hz.. λέτε...
Στη σύγκριση δύο μηχανημάτων απλά το γράφω στα Γκογκοβια μου, δεν είναι αυτό το ζητούμενο αλλά οι οποίες διάφορες στον ήχο των δύο σεταπ, τέλος!
Δε με απασχολεί ακόμα κι αν τα δύο σεταπ παίζουν απ' τα 500hz ως τα 1000hz και τίποτα άλλο! Το ζητούμενο είναι πιο παίζει καλύτερα εκ των δύο αυτά που παίζει!
Υ.Σ.
Μπορώ να στο εξηγώ όλη νύχτα αν χρειαστεί!
Τι δεν είναι κατανοητό mod?
... το ξεβρακωμα εγινε .. το φυσουν και δε κρυωνει... χρυσαφτιαδες χαλιενταδες δολοphonoι ... 🐒
Είδες ε?
Εσύ αυτό έχεις καταλάβει ως τώρα??
Κι ύστερα κάποιοι αναρωτιούνται γιατί διασκεδάζω αφάνταστα!!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Βρε συ Λεανδρε... Έστω ξανά πώς το πρόβλημα εμφανίστηκε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και στα δύο σεταπ.
Μας λες λοιπόν πως τρεις νοματαίοι δεν καταφέρατε να εντοπίσετε το πρόβλημα σε μια μεγάλη όσο και κρίσιμη συχνοτικη περιοχή, ΣΤΟ ΈΝΑ ΑΠΌ ΤΑ ΔΎΟ ΚΑΝΆΛΙΑ... Να ήταν και στα δύο, να πάει στο διαολο, αλλά στο ένα;
Και θες μετά από αυτό να πάρουμε στα σοβαρά την ακουστική εκτίμηση που κάνατε;
Ε δε γίνεται ρε φίλε.. Δε γίνεται!
Εγώ για να είμαι ειλικρινής, επειδή κουφούς δε σας θεωρώ, τείνω προς την εκδοχή του Dimifoot, τη στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένα διάγραμμα που να υποδεικνύει πρόβλημα στο gain, όταν ο bryston έπαιζε σαν προ.
(Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, αυτό έγραψε).
 

Μηνύματα
4.464
Reaction score
7.738
Ρε παιδιά μην τον ζορίζεται το Λέανδρο είδε δύο ταινίες τσακι τσαν και Μπρους λι, ο τσακι τσαν του άρεσε παραπάνω, ότι ήταν και οι δύο Γτπκ δεν του πέρασε από το μυαλο:biggrin:

Ομορφαντρα μου...... εδώ θα είμαστε όλο τον χειμώνα να τα λεμε:biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.871
Reaction score
77.472
Τώρα κατάλαβες γιατί έχετε πλάκα??
Λέτε ότι είχε θέμα στα 100-400hz.. λέτε...
Στη σύγκριση δύο μηχανημάτων απλά το γράφω στα Γκογκοβια μου, δεν είναι αυτό το ζητούμενο αλλά οι οποίες διάφορες στον ήχο των δύο σεταπ, τέλος!
Δε με απασχολεί ακόμα κι αν τα δύο σεταπ παίζουν απ' τα 500hz ως τα 1000hz και τίποτα άλλο! Το ζητούμενο είναι πιο παίζει καλύτερα εκ των δύο αυτά που παίζει!
Υ.Σ.
Μπορώ να στο εξηγώ όλη νύχτα αν χρειαστεί!
Τι δεν είναι κατανοητό mod?
δεν λέει κανένας....
η καμπύλη το λέει
δεν είναι με το χέρι ζωγραφισμένη...
για μέτρηση μιλάμε

το ζητούμενο είναι όταν πας για ακρόαση κάπου.... να λες πως έπαιζε το σύστημα....να περιγράψεις τι ακούς....
στην απλή μορφή μπάσα-μεσαία-πρίμα που θεωρώ ότι για κάποιον που λέει ότι ξέρει να ακούει είναι διακριτές περιοχές συχνοτήτων

εκτός αν το μοναδικό λεξιλόγιο που σε παίρνει να χρησιμοποιείς είναι υγρά μεσαία και παχύρρευστα πρίμα για να μην έχεις το άγχος να πέσεις έξω
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Βρε συ Λεανδρε... Έστω ξανά πώς το πρόβλημα εμφανίστηκε με ακριβώς τον ίδιο τρόπο και στα δύο σεταπ.
Μας λες λοιπόν πως τρεις νοματαίοι δεν καταφέρατε να εντοπίσετε το πρόβλημα σε μια μεγάλη όσο και κρίσιμη συχνοτικη περιοχή, ΣΤΟ ΈΝΑ ΑΠΌ ΤΑ ΔΎΟ ΚΑΝΆΛΙΑ... Να ήταν και στα δύο, να πάει στο διαολο, αλλά στο ένα;
Και θες μετά από αυτό να πάρουμε στα σοβαρά την ακουστική εκτίμηση που κάνατε;
Ε δε γίνεται ρε φίλε.. Δε γίνεται!
Εγώ για να είμαι ειλικρινής, επειδή κουφούς δε σας θεωρώ, τείνω προς την εκδοχή του Dimifoot, τη στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένα διάγραμμα που να υποδεικνύει πρόβλημα στο gain, όταν ο bryston έπαιζε σαν προ.
(Αν κατάλαβα καλά δηλαδή, αυτό έγραψε).
Ρε συ Χάρη, ανέφερα πουθενά το ότι υπήρχε ή δεν υπήρχε πρόβλημα??
Σύγκριση κάναμε..σ υ γ κ ρ ι σ η !!
Τι πρόβλημα στο Γκειν και π@π@ριες καμαρωτες λέμε τώρα??
δεν λέει κανένας....
η καμπύλη το λέει
δεν είναι με το χέρι ζωγραφισμένη...
για μέτρηση μιλάμε

το ζητούμενο είναι όταν πας για ακρόαση κάπου.... να λες πως έπαιζε το σύστημα....να περιγράψεις τι ακούς....
στην απλή μορφή μπάσα-μεσαία-πρίμα που θεωρώ ότι για κάποιον που λέει ότι ξέρει να ακούει είναι διακριτές περιοχές συχνοτήτων

εκτός αν το μοναδικό λεξιλόγιο που σε παίρνει να χρησιμοποιείς είναι υγρά μεσαία και παχύρρευστα πρίμα για να μην έχεις το άγχος μην πέσεις έξω
Τι είχες Χάρη τι είχα πάντα..
Ξανά μανα Χάρη Μ..
Σεστηκα αν έπαιζε με πρόβλημα ή όχι, δεν ήταν αυτό το ζητούμενο το θέμα ήταν πιο απ'τα δύο ακουγόταν καλύτερα.
Μπορώ να στο γράφω συνεχόμενα, έχω υπομονή..
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.389
Reaction score
79.513
τη στιγμή που δεν υπάρχει ούτε ένα διάγραμμα που να υποδεικνύει πρόβλημα στο gain, όταν ο bryston έπαιζε σαν προ.
Εγώ δεν είδα. Δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή θέμα συνδέσεων, αλλά είδα πρόβλημα στο gain μόνο σε μετρήσεις με Trinnov. Εφόσον δεν είμασταν παροντες δεν ξέρουμε τι έγινε.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.225
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top