Παρουσίαση συστήματος... PMC



Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Ταυτοχρόνως αυτήν την στιγμή γίνεται και λίγο remote calibration, γιατί τα surrounds δεν προλάβαμε να τα φτιάξουμε προχτές

:lolsign:
φτιαχτου και λιγο τα L-R με +3 ως 4db απο 25-80hz που ειναι κατω και δεν τακουει σωστα.....παιζουν στα ιδια επιπεδα με το 1 khz .......να μπορει να τα ακουσει πλεον σωστα ο ανθρωπος τα ηχεια του στερεο......και χωρις sub, αφου φοραει 4 12ιντσα και με καλους ενισχυτες......να δει τι διαφορα σε ολα τα επιπεδα...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.673
Εντάξει τελειώσαμε και με το remote calibration.

Ας πάρουμε τον χρόνο απ' την αρχή:

Ηταν προγραμματισμένο να κατέβω Αθήνα γιατί είχα μια παρουσίαση σε συνέδριο, και με έτρωγε η περιέργεια να ακούσω τα PMC. Είχα επικοινωνήσει με τον jio, και ήθελα να παίξω και με τον Trinnov και τα PMC-SVS, ως έμπειρος πλέον με το software και την ισοστάθμιση.

Ρώτησα και τον Μανώλη αν μπορεί να έρθει, και ήταν μέσα. Ημουν σίγουρος πως οι συμβουλές του και οι παρατηρήσεις του θα ήταν υπερχρήσιμες - όπως και πάντα όταν έρχεται σπίτι μου, όλο και κάτι μου διορθώνει μέσα σε πέντε λεπτά , και μάλιστα με το αυτί!!!! :hi::hi::hi:- αλλά δεν υπήρχε καμμία περίπτωση να του δώσω το τιμόνι, ήμουν "φτιαγμένος" από πριν :roflmao:.
Ετσι κι αλλιώς θα πρέπει ξαναγίνει ισοστάθμιση μετά τα treatments (θα αναλυθεί)- θα την κάνει ο Μανώλης τότε επαγγελματικά και με πιστοποίηση.

'Εφτασα στου jio στις 7:09 (τα μπέρδεψε με την ώρα πριν, εγώ θυμόμουν πως ήταν πιο αργά- αλλά έχω την κλήση στο κινητό που τον πήρα να ανοίξει).
Μπαίνοντας στο σπίτι, τα PMC είναι επιβλητικά. Χαζεύεις λίγο o_O.
Μια όμορφη μοντέρνα οικογενειακή σαλοκουζίνα, με εμφανή θέματα χρόνων αντήχησης. Είχε μαζεμένα και τα χαλιά.
Αργότερα αυτό μετρήθηκε σε 0.5-0.6, αν και ο Trinnov το έδινε κάπου στο 0.45.

RT.jpg
spectro.jpg


Καθήσαμε λίγο και ακούσαμε πως έπαιζε χωρίς ισοστάθμιση. Μια χαρά, αλλά λίγο θολά ως εικόνα και με τονισμένα πρίμα, πάντως σχετικά ισορροπημένα (το peak στα 45Hz δεν το άκουσα, δεν βάλαμε μάλλον το κατάλληλο κομμάτι).
Η συνολική ακουστική εντύπωση φυσικά ήταν πολύ θετική, με την αίσθηση του ατελείωτου headroom των σωστά οδηγούμενων τεράτων και των δυο μεγάλων svs δίπλα στον καναπέ.

Λίγο αργότερα ήρθε και ο Μανώλης με το Umik... (συνεχίζεται)
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.263
Reaction score
27.135
Η ερώτηση εμού του άσχετου: οι θέσεις των σαμπς επιλέχτηκαν εντελώς τεχνοκρατικά ή υπήρξαν και κριτήρια αισθητικής και διαρρύθμισης?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.410
Reaction score
79.673
Η ερώτηση εμού του άσχετου: οι θέσεις των σαμπς επιλέχτηκαν εντελώς τεχνοκρατικά ή υπήρξαν και κριτήρια αισθητικής και διαρρύθμισης?
Τις θέσεις τις επέλεξε η οικογένεια
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
το σπεκτρο με trinnov θαναι μια χαρα.....κατω απο τα 25 θαχει λιγο θεμα αλλα οκ
....το rt60 θα το φτιαξει λιγο ο jiovani75 ....ολο και κατι θα κανει...:)
 


Μηνύματα
2.235
Reaction score
2.755
Καλορίζικα jiovani75.
Όλο το ηχοσύστημά σου είναι θεσπέσιο,πραγματικά είναι όαση για τα μάτια αλλά κυρίως φαντάζομαι και στην ακρόαση.
Αν θέλεις γράψε μια συνοπτική λίστα όλου του συστήματος και κόστος ή πες μου σε πιο ποστ είναι για να πάω.
Εύχομαι καλοάκουστο με την οικογένειά σου και τους φίλους σου.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Τα
Οπως βλέπεται στο γράφημα:
  1. είχε μια κορυφή +20db o_O στα 45Hz
  2. Ολη η μεσαία περιοχή, απο το midbass εως τα 1000Hz ηταν 3-4db κάτω απο το target
  3. και τα πρίμα ήταν τσιτωμένα έως και 4db.
Και όλα αυτά με κορυφαία PMC. Φανταστείτε πως ακούν στα σπίτια τους κάποιοι που νομίζουν πως ακούν σωστά (και βγάζουν και γλώσσα) με κάτι συστήματα απο το Jumbo :gotcha:
Ακούς rosinante?
Post automatically merged:

Ο Τζιοβάνι ανοίγει το σπίτι του, γράφει τα συναισθηματά του, κι εσύ αφήνεις μια πορδή.
Τα συγχαρητήρια μου στο Giovanni, αλλά και σ όσους τον βοήθησαν να στήσει το ομολογουμένως εντυπωσιακό σύστημα του!
Άλλωστε, έχω μιλήσει με το Giovanni στο πρόσφατο παρελθόν κι έχω πει τά καλύτερα για τον τότε ( ακόμα δικαναλο εξοπλισμό του).
Αυτό που όμως φαίνεται ότι δεν αλλάζει είναι η επιλεκτική έλλειψη χιούμορ σε κάποιους και η ικανότητα της παρουσίασης του.. άσπρου..ως μαύρου!
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Τα
Ακούς rosinante?
Post automatically merged:


Τα συγχαρητήρια μου στο Giovanni, αλλά και σ όσους τον βοήθησαν να στήσει το ομολογουμένως εντυπωσιακό σύστημα του!
Άλλωστε, έχω μιλήσει με το Giovanni στο πρόσφατο παρελθόν κι έχω πει τά καλύτερα για τον τότε ( ακόμα δικαναλο εξοπλισμό του).
Αυτό που όμως φαίνεται ότι δεν αλλάζει είναι η επιλεκτική έλλειψη χιούμορ σε κάποιους και η ικανότητα της παρουσίασης του.. άσπρου..ως μαύρου!

Ευχαριστώ πολύ λεανδρε.
Όποτε θες να έρθεις να ακούσεις η πόρτα μου είναι ανοιχτή.
Μένουμε και πολύ κοντά εξάλλου ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.431
Reaction score
125.788
Πάμε άλλη μια..

Ο χώρος του Τζιοβάνι είναι ένα τυπικό κοινόχρηστο σαλόνι, όχι ντεντικεϊτεντ, και προφανώς χωρίς τα αναγκαία ηχητικά "βοηθήματα" για να συμπεριφέρεται σωστά, άρα έχει θέμα εκεί που πρέπει να λυθεί.

Οι χρόνοι αντήχησης είναι ακατάλληλοι για σοβαρό αποτέλεσμα. Εφόσον είναι πάνω από 0.4", είναι εκτός προδιαγραφών, κι όπως έχω ξαναπεί, άντε να κάνω τα στραβά μάτια μέχρι το 0.5", αλλά όχι παραπάνω, διότι άμα το πάμε έτσι σβήσαμε τις προδιαγραφές... Στου Τζιοβάνι ξεπερνούν τα 0.6", κι όπως του έχω πει κατ'επαναληψιν και τηλεφωνικά, είναι η πρώτη προτεραιότητα, ούτε καν ισοστάθμιση δε θα έκανα στη θέση του πριν φτιάξουν οι χρόνοι. Και τους το είπα κιόλας, ότι δε χρειάζεται να πάει τώρα μικρόφωνο κει ο ντιμιφουτ, έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει πριν μπει μικρόφωνο για ισοστάθμιση..

Ξέρω, είμαι λίγο "αυστηρός" σε αυτό το θέμα, όπως είναι ο ντιμιφουτ με το ένα σαμπ, δε μπορώ, βγάζω σπυργιά..

Ο εξοπλισμός μπορεί να είναι υπεράνω κριτικής, αλλά ο χώρος δεν πρόκειται να εξαφανιστεί από την εξίσωση ως δια μαγείας, και να αφήσει τα ηχεία να βγάλουν αυτά που πραγματικά μπορούν.

Παρόλα αυτά, προφανώς ο όγκος των ηχείων και ο αριθμός των μεγάλων μεγαφώνων, κυριολεκτικά "επιβάλλονται" εκεί μέσα, και είμαι σίγουρος πως είναι πολύ ευχαριστημένος και ο Τζιοβάνι με αυτό που ακούει εκεί, όπως και οποιοσδήποτε άλλος φίλος πάει και ακούσει, άλλωστε και πριν τα σαμπ όλοι ικανοποιημένοι ήταν που το άκουσαν, και πριν την ισοστάθμιση, και ο Λέανδρος ικανοποιημένος είναι στο χώρο του, όλοι ικανοποιημένοι,όλα καλά όλα ανθηρά, αλλά ....χωρίς την απαιτούμενη σοβαρότητα και χωρίς να τηρείται η θεωρία, όλα από κάπου μπαζουν, κι ενώ όλοι ήταν ικανοποιημένοι με το τρομερό μπάσο του Τζιοβάνι από τα σούπερ τεράστια τρομερά αυτά ηχεία, να που η προσθήκη σαμπ ήταν "η μεγαλύτερη αναβάθμιση που μπορούσε να κάνει" και μετά δε πίστευε πως άκουγε προ ισοστάθμισης, οπότε ξαναδιαβάστε άλλη μια φορά τι γράφω για τους χρόνους αντήχησης, γιατί άλλη μια φορά θα πει ο Τζιοβάνι "τι άκουγα τόσο καιρό".

Εδώ θα είμαστε. ;)

Προς το παρόν:

Η αλήθεια είναι ότι ο σωστός ηχος μπορεί να επιτευχθεί μόνο με τεχνολογικά εργαλεία.
Μετρώντας τον χώρο μου βρήκαμε παρά πολλά λάθη. Όχι τραγικα λάθη αλλά αρκετά.
Και του λέω "θα κλείσω το Optimiser να ακούσεις τώρα συγκριτικά το πως άκουγες πρίν".

Δεν το πίστευε πως άκουγε πριν, ήρθε κοντά να δει στο μενού πως δεν του κάνω πλάκα :roflmao:
Ναι . Αλήθεια . Ντράπηκα ! :o
Και όλα αυτά με κορυφαία PMC. Φανταστείτε πως ακούν στα σπίτια τους κάποιοι που νομίζουν πως ακούν σωστά (και βγάζουν και γλώσσα) με κάτι συστήματα απο το Jumbo
Κι όχι μόνο από τα τζαμπο, αλλά και επιπέδου μεγάλων PMC, ουδεμία εξαίρεση, κανένα ηχοσύστημα χώρος δεν έχει ανοσία στην ισοστάθμιση, και δεν μπορεί να αντικατασταθεί η ισοστάθμιση με ματζουνια.

Νομίζω δικαίως αισθάνομαι πάλι λίγο δικαιωμένος, διότι βλέπετε σε εξοπλισμό πέραν κριτικής, και σε τυπικό κοινόχρηστο χώρο σαλονιού, πως οι βασικές αρχές που λέω εδώ και χρόνια (σαμπ, κρος, ισοστάθμιση χώρου) είναι ο δρόμος της μεγαλύτερης αναβάθμισης και τελικά ικανοποίησης, ώστε να απολαμβάνετε πραγματικά τη μουσική σας, όπως προβλέπεται από τα ρημάδια τα μισητά πιντιεφ. :gotcha:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.101
Ευχαριστώ πολύ λεανδρε.
Όποτε θες να έρθεις να ακούσεις η πόρτα μου είναι ανοιχτή.
Μένουμε και πολύ κοντά εξάλλου ;)
Εννοείται!
πρώτα απ όλα για να τα πούμε από κοντά και κατά δεύτερον, τέτοια setup, του να έχει κάποιος τη δυνατότητα να τ ακούσει και να μη πάει...πρέπει κάτι να μη πηγαίνει καλά μες στο κεφάλι του! :) :)
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.122
Πάμε άλλη μια..

Ο χώρος του Τζιοβάνι είναι ένα τυπικό κοινόχρηστο σαλόνι, όχι ντεντικεϊτεντ, και προφανώς χωρίς τα αναγκαία ηχητικά "βοηθήματα" για να συμπεριφέρεται σωστά, άρα έχει θέμα εκεί που πρέπει να λυθεί.

Οι χρόνοι αντήχησης είναι ακατάλληλοι για σοβαρό αποτέλεσμα. Εφόσον είναι πάνω από 0.4", είναι εκτός προδιαγραφών, κι όπως έχω ξαναπεί, άντε να κάνω τα στραβά μάτια μέχρι το 0.5", αλλά όχι παραπάνω, διότι άμα το πάμε έτσι σβήσαμε τις προδιαγραφές... Στου Τζιοβάνι ξεπερνούν τα 0.6", κι όπως του έχω πει κατ'επαναληψιν και τηλεφωνικά, είναι η πρώτη προτεραιότητα, ούτε καν ισοστάθμιση δε θα έκανα στη θέση του πριν φτιάξουν οι χρόνοι. Και τους το είπα κιόλας, ότι δε χρειάζεται να πάει τώρα μικρόφωνο κει ο ντιμιφουτ, έχει σημαντικότερα πράγματα να κάνει πριν μπει μικρόφωνο για ισοστάθμιση..

Ξέρω, είμαι λίγο "αυστηρός" σε αυτό το θέμα, όπως είναι ο ντιμιφουτ με το ένα σαμπ, δε μπορώ, βγάζω σπυργιά..

Ο εξοπλισμός μπορεί να είναι υπεράνω κριτικής, αλλά ο χώρος δεν πρόκειται να εξαφανιστεί από την εξίσωση ως δια μαγείας, και να αφήσει τα ηχεία να βγάλουν αυτά που πραγματικά μπορούν.

Παρόλα αυτά, προφανώς ο όγκος των ηχείων και ο αριθμός των μεγάλων μεγαφώνων, κυριολεκτικά "επιβάλλονται" εκεί μέσα, και είμαι σίγουρος πως είναι πολύ ευχαριστημένος και ο Τζιοβάνι με αυτό που ακούει εκεί, όπως και οποιοσδήποτε άλλος φίλος πάει και ακούσει, άλλωστε και πριν τα σαμπ όλοι ικανοποιημένοι ήταν που το άκουσαν, και πριν την ισοστάθμιση, και ο Λέανδρος ικανοποιημένος είναι στο χώρο του, όλοι ικανοποιημένοι,όλα καλά όλα ανθηρά, αλλά ....χωρίς την απαιτούμενη σοβαρότητα και χωρίς να τηρείται η θεωρία, όλα από κάπου μπαζουν, κι ενώ όλοι ήταν ικανοποιημένοι με το τρομερό μπάσο του Τζιοβάνι από τα σούπερ τεράστια τρομερά αυτά ηχεία, να που η προσθήκη σαμπ ήταν "η μεγαλύτερη αναβάθμιση που μπορούσε να κάνει" και μετά δε πίστευε πως άκουγε προ ισοστάθμισης, οπότε ξαναδιαβάστε άλλη μια φορά τι γράφω για τους χρόνους αντήχησης, γιατί άλλη μια φορά θα πει ο Τζιοβάνι "τι άκουγα τόσο καιρό".

Εδώ θα είμαστε. ;)

Προς το παρόν:






Κι όχι μόνο από τα τζαμπο, αλλά και επιπέδου μεγάλων PMC, ουδεμία εξαίρεση, κανένα ηχοσύστημα χώρος δεν έχει ανοσία στην ισοστάθμιση, και δεν μπορεί να αντικατασταθεί η ισοστάθμιση με ματζουνια.

Νομίζω δικαίως αισθάνομαι πάλι λίγο δικαιωμένος, διότι βλέπετε σε εξοπλισμό πέραν κριτικής, και σε τυπικό κοινόχρηστο χώρο σαλονιού, πως οι βασικές αρχές που λέω εδώ και χρόνια (σαμπ, κρος, ισοστάθμιση χώρου) είναι ο δρόμος της μεγαλύτερης αναβάθμισης και τελικά ικανοποίησης, ώστε να απολαμβάνετε πραγματικά τη μουσική σας, όπως προβλέπεται από τα ρημάδια τα μισητά πιντιεφ. :gotcha:
Μόλις αυτό ήφθελα να γράψω κ εγω αλλά με πρόλαβες :thumbsup:
Την μεγαλύτερη αναβάθμιση δεν την έχει ακούσει ακόμα, θα την ακούσει οταν κάνει φροντίδα χώρου.
Jio +1 και από μενα για την φροντίδα χώρου , τα ξέρεις τα έχεις ξαναδιαβάσει κ στα εχουν ξαναπεί, αλλά μην το καθυστερείς , υπάρχουν πολύ όμορφες λύσεις για σαλόνι
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Η προδοσία του Δημήτρη θα μείνει ανεξίτηλη στην διένεξη Βορρά - Νότου.
:lolsign: :lolsign: :roflmao: :lol:

Ηθικό δίδαγμα:
Η χρηματική αξία του στέρεο δεν σημαίνει τίποτα για την απόδοσή του. *
Είμαι βέβαιος ότι και με ένα κλάσμα του ποσού απόκτησης του κεντρικού ηχείου θα μπορούσε να είχε καλύτερο ήχο.

Η απόδοση του σετ απ εξαρτάται από τα εργαλεία που θα έχει ο μαστορας που θα στο καλιμπράρει.
Όπου εργαλεία δεν είναι απλά το μικρόφωνο,
είναι τα ηχεία - ενισχυτές να μπορούν να βγάλουν db,
σωστά κροσαρισμένα σαμπ,
καλή ακουστική χώρου,
το σοφτγουερ ισοστάθμισης.

Όσο καλύτερα εργαλεία του δώσεις τόσο καλύτερο αποτέλεσμα θα πάρεις.
Συγχαρητήρια στον Τζιοβάνι για τις σωστές επιλογές, είμαι βέβαιος ότι θα τις απολαύσει.

* Δε θέλω Ου, το πιάσατε το νόημα.
 

Μηνύματα
4.873
Reaction score
3.963
Μπραβο για άλλη μια φορα στον Τζιοβάνι. Επιβλητικο συστημα, πολύ εξυπνες κινησεις. Να το χαιρεσαι και να το απολαμβανεις. Τωρα η φαντασια μας οργιαζει για το πως μπορει να παιζει το συστημα.

Τα πολύ ωραια είναι όταν βλέπουμε ανθρώπους του χωρου να βοηθάνε και να μοιραζουν την γνωση απλοχερα. Δεν είναι η πρωτη φορα, αλλα δεν παυει παντα να μας δειχνει τα ωραια των ανθρωπινων σχεσεων.
 

P

PMC

Guest
Εφόσον είναι πάνω από 0.4", είναι εκτός προδιαγραφών, κι όπως έχω ξαναπεί, άντε να κάνω τα στραβά μάτια μέχρι το 0.5",
Καλημέρα.

Είναι τόσα πολλά και τόσο σωστά αυτά που λες συνεχώς αλλά είναι τόση η άγνοια μας και η πεποίθηση που έχουμε καλλιεργήσει τόσα χρόνια που είναι πολύ δύσκολο να παραδεχθεί κάποιος ποσό λάθος ακούει.
Είναι και λάθος και άγνοια πολλών επαγγελματιών του χώρου του hifi που με τεράστιο ύφος προσπαθούν πάντα να σε κατευθύνουν στην αγορά προϊόντων που αντιπροσωπεύουν και έχουν κέρδος να σου πουλήσουν .
Εγώ πολλές φορές που παρακολουθώ συζητήσεις στο avsite δεν λέω την άποψη μου. Είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος . Πολλές φορές . Ασε που υπάρχουν άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα ....
Δεν φταίω εγώ όμως μόνο για αυτό. Για πολλά χρόνια διαβάζουμε περιοδικά , επισκεπτόμαστε αντιπροσωπείες , πηγαίνουμε σε εκθέσεις και από όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε σχηματίζουμε λάθος εντυπώσεις.
Χρειάζεται εκπαίδευση . Εμείς που λέμε ότι είναι το χόμπι μας αυτό ......χρειαζόμαστε εκπαίδευση .


Η τοποθέτηση πάνελ απορρόφησης ( 6 από τα 60x60) πίσω από τον καναπέ , διάχυσης( 4 η 6 κάθετα ) εκατερωθεν της τηλεόραση και η τοποθέτηση χαλιού λίαν συντόμως , είναι τα πρώτα που θα γίνουν.
Το ταβάνι προς το παρόν δεν θα το Καλυψώ αν και σίγουρα μόνο καλό θα έκανε...
Μετά πάλι μέτρηση .
Και τώρα ακούω πολύ καλά , και πριν άκουγα καλά , είναι άλλο πράγμα το ‘ακούω καλά ‘ και άλλο το ‘ακούω σωστά ‘. Εχθρος του καλού είναι το σωστό. ;)
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.721
Reaction score
10.537
Καθότι είσαι μερακλής μπορείς να κάνεις τις παρεμβάσεις με την βοήθεια διακοσμητή.
Μια μπασοπαγίδα στην γωνία ταβάνι - τοίχου πάνω από το κεφάλι σου μπορεί να μπει πολύ άνετα , ο διακοσμητής να βάλει τις ιδέες του και να πάρεις ενα ωραίο αποτέλεσμα.
 

P

PMC

Guest
Η προδοσία του Δημήτρη θα μείνει ανεξίτηλη στην διένεξη Βορρά - Νότου.
Όλα τα παιδιά από την Θεσσαλονίκη βοήθησαν παρά πολύ.
Ήμουν τυχερος που ο Δημήτρης είχε δουλειά στην Αθήνα και βρήκε τον χρόνο να με επισκεφθεί ......
Post automatically merged:

Η χρηματική αξία του στέρεο δεν σημαίνει τίποτα για την απόδοσή του. *

Το μόνο που μαρτυρα είναι οι στάθμες που μπορεί να πετύχει !
Όμως συγνώμη που επαναλαμβάνομαι ....από το πιο οικονομικό έως το πιο ακριβό στέρεο η χρήση σαμπ είναι καθοριστική.....
Και κάτι άλλο .... στο ερώτημα , τι σαμπ να πάρω ?
Η απάντηση δεν είναι.... αυτό που ταιριάζει !
Η απάντηση είναι .....το καλύτερο και ακριβότερο που μπορείς να πάρεις !;)
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Καλημέρα.

Είναι τόσα πολλά και τόσο σωστά αυτά που λες συνεχώς αλλά είναι τόση η άγνοια μας και η πεποίθηση που έχουμε καλλιεργήσει τόσα χρόνια που είναι πολύ δύσκολο να παραδεχθεί κάποιος ποσό λάθος ακούει.
Είναι και λάθος και άγνοια πολλών επαγγελματιών του χώρου του hifi που με τεράστιο ύφος προσπαθούν πάντα να σε κατευθύνουν στην αγορά προϊόντων που αντιπροσωπεύουν και έχουν κέρδος να σου πουλήσουν .
Εγώ πολλές φορές που παρακολουθώ συζητήσεις στο avsite δεν λέω την άποψη μου. Είμαι σίγουρος ότι είναι λάθος . Πολλές φορές . Ασε που υπάρχουν άλλοι που τα ξέρουν καλύτερα ....
Δεν φταίω εγώ όμως μόνο για αυτό. Για πολλά χρόνια διαβάζουμε περιοδικά , επισκεπτόμαστε αντιπροσωπείες , πηγαίνουμε σε εκθέσεις και από όλα αυτά που ακούμε και διαβάζουμε σχηματίζουμε λάθος εντυπώσεις.
Χρειάζεται εκπαίδευση . Εμείς που λέμε ότι είναι το χόμπι μας αυτό ......χρειαζόμαστε εκπαίδευση .


Η τοποθέτηση πάνελ απορρόφησης ( 6 από τα 60x60) πίσω από τον καναπέ , διάχυσης( 4 η 6 κάθετα ) εκατερωθεν της τηλεόραση και η τοποθέτηση χαλιού λίαν συντόμως , είναι τα πρώτα που θα γίνουν.
Το ταβάνι προς το παρόν δεν θα το Καλυψώ αν και σίγουρα μόνο καλό θα έκανε...
Μετά πάλι μέτρηση .
Και τώρα ακούω πολύ καλά , και πριν άκουγα καλά , είναι άλλο πράγμα το ‘ακούω καλά ‘ και άλλο το ‘ακούω σωστά ‘. Εχθρος του καλού είναι το σωστό. ;)
Ωραία κίνηση θα κάνεις! Έχεις καταλήξει σε πάνελ; Μάρκα, χαρακτηριστικά;
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.177
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top