Παρουσίαση συστήματος... PMC


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Γραφικος γινεσαι οταν επαναλαμβανεσαι.
Αυτο εννοουσε ο Jiovanni και εχει δικιο.
Αλλα επειδη τα καλωδια εγιναν μαστιχα, ας μου επιτραπει η επαναληψη.

Τα καλωδια ειναι τρια πραγματα.
-Μεταλλουργια
-Γεωμετρια
-Διηλεκτρικα, αποσβεστικα, θωρακιση, γειωση
Τι απο τα τρια ΔΕΝ ακουγεται;
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Γραφικός δεν γίνεται όποιος σατιρίζει την πραγματικότητα,αλλά όποιος διαστρεβλώνει συστηματικώς τη βαρύτητα ανάμεσα στις παραμέτρους της...:sneaky:
Ακριβώς αυτό γκουρουδακομ...
Τίποτα άλλο!! :whistling: :whistling:
 
  • Love
Reactions: PMC

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ακριβώς αυτό γκουρουδακομ...
Τίποτα άλλο!! :whistling: :whistling:
Γραφικος γινεσαι οταν επαναλαμβανεσαι.
Αυτο εννοουσε ο Jiovanni και εχει δικιο.
...
Τελικώς αυτός ο jio έχει εξελιχθεί σε σωστό...διαμορφωτή κοινής γνώμης. :Α
 




Μηνύματα
7.259
Reaction score
11.801
Σχετικά με τα καλωδια ......
Είναι γεγονός ότι επηρεάζουν τον ήχο. Το έχουν παραδεχτεί όλοι . Έχουν διαφορες !
Αν είσαι τυχερος θα πάρεις από αυτά ( τα καλωδια ) αυτό που σου λείπει.....θέλει τύχη όμως . Δεν είναι εξασφαλισμένη η επιτυχία.....
Δεν είναι γραφικός ο λεανδρος .....εμείς γινόμαστε όσο αναμασάμε το ίδιο θέμα ....
Δίκη μας επιλογή είναι αν θα ψαχνόμαστε να βελτιωθούμε μέσω καλωδίων ,στηρικτικων η μέσω dsp , μετρήσεων ,προσθήκης σαμπ, φροντίδας του χώρου μας ........
Εγώ έχω κάνει τις επιλογές μου και όταν ολοκληρωθεί ( ελπίζω σύντομα ) και η τελική μέτρηση θα έρθει ο λεανδρος και θα ακούσει και θα καταλάβει μόνος του .....
Θα έχει την δυνατότητα να ακούσει απλό στέρεο ,πολυκαναλο ,με σαμπ ,χωρίς σαμπ, με ισοσταθμιση η χωρίς ,
και ότι άλλο μας έρθει να ακούσουμε εκείνη την ώρα ...



View attachment 152527
Ο Λέανδρος μια χαρά ακούει διαφορές, όπως τις άκουσα και εγώ στο σύστημά του, σε ένα κρίκο της αλυσίδας που κάποιος μπορεί να θεωρήσει ότι ένα καλώδιο ρεύματος δεν μπορεί να κάνει διαφορά. Κι όμως έκανε. Το θέμα όμως δεν είναι αν ακούγεται το καλώδιο ( που ακούγεται ), αλλά σε ποια κατεύθυνση στέλνει το σύστημα, με τί κριτήρια και σε ποια θεμέλια. Δηλαδή, Ποιος κρίνει ότι παίζει σωστά ένα καλώδιο ( πιο σωστά απο ένα άλλο ) και το σημαντικότερο, σε τί κατάσταση βρίσκεται το σύστημα σε σχέση με τον χώρο; Δηλαδή, που αποσκοπεί η χρήση του καλωδίου όταν το σύνολο χώρου και συστήματος είναι ασταθές και όλα εξαρτώνται απο τον παράγοντα "τύχη". Και όσο κι αν ακούγονται τα καλώδια, αυτά - διαπίστωσα πια - ότι θα πρέπει να είναι το τελευταίο βήμα που πρέπει να κάνει κάποιος για το tweaking του συστήματος.

Γραφικος γινεσαι οταν επαναλαμβανεσαι.
Αυτο εννοουσε ο Jiovanni και εχει δικιο.
Αλλα επειδη τα καλωδια εγιναν μαστιχα, ας μου επιτραπει η επαναληψη.

Τα καλωδια ειναι τρια πραγματα.
-Μεταλλουργια
-Γεωμετρια
-Διηλεκτρικα, αποσβεστικα, θωρακιση, γειωση
Τι απο τα τρια ΔΕΝ ακουγεται;
Όλα. Αλλά το ερώτημα είναι, τί θέλουμε να αλλάξουμε; Π.χ. θέλουμε να συμμαζέψουμε τα μπάσα; Θέλουμε να εκτείνουμε τη σκηνή; Θέλουμε να βελτιώσουμε την ανάλυση; Και ποια απο τα παραπάνω που ανέφερα δεν αλλάζουν σημαντικά με τη μετακίνηση του ηχείου μέσα στον χώρο, με τη περιποίηση του χώρου και ενδεχομένως ( το αφήνω ανοιχτό κι ας έχω πειστεί ) με χρήση dsp?
Όταν για παράδειγμα μετρήσουμε και δούμε λακούβες και σπυριά στη καμπύλη απόκρισης και γίνεται της αντιστροφής της φάσης το κάγκελο, αλήθεια θα μας σώσουν μερικά καλώδια...?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.837
Γιατί είσαι ξυπόλητος;;
διαταξη d'apolyto...ε δεν εχω λεφτα και την εχω κανει διαταξη d'α ξυπολυτο..
Ρε συ Decembered τι παιρνεις;
Μπορει να ωφεληθουμε ολοι...
Επρεπε να σου ειχα δωσει βραβειο για την προηγουμενη χρονια...
...παιρνω αναποδες οταν ακουω τη λεξη ποιοτητα, εγω και αλλος ενας, αλλα ο τυπος ηταν παρανοικος.
dont try animal testing at home.
Μπα, μηπως εχω πεθανει και αναγνωριζεται το ταλεντο μου !?
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Γραφικός δεν γίνεται όποιος σατιρίζει την πραγματικότητα,αλλά όποιος διαστρεβλώνει συστηματικώς τη βαρύτητα ανάμεσα στις παραμέτρους της...:sneaky:
Να συμπληρώσω "...και όποιος ακούει ευκρινώς και με ....παραμέτρουςδιερχόμενο κώνωπα, ενώ κινδυνεύει να ποδοπατηθεί από επελαύνοντα ελέφαντα..."
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
ειναι ενα παλιο ρητο αμερικανικο που λεει "I went to a gunfight carring a knife" ...εν προκειμενω "στη μαχη για τον ηχο , ηρθα με γκ@βλωδιο"..
Υπάρχουν και χειρότερα....
Κάποιοι πάνε στη μάχη για τον ήχο... χωρίς εγκέφαλο!! :wink: :wink:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Να συμπληρώσω "...και όποιος ακούει ευκρινώς και με ....παραμέτρουςδιερχόμενο κώνωπα, ενώ κινδυνεύει να ποδοπατηθεί από επελαύνοντα ελέφαντα..."
Μαζί σου...Μόνο που ο παροιμιώδης ΄΄ελέφας εντός του δωματίου΄΄ είναι η ανταπόκριση του χώρου και όχι των... παρελκομένων. :sneaky:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.558
Reaction score
37.837

χμ... πρασειν αλογα.. λογικο αν εισαι αλογο..
το λες και οργουελικο το σκηνικο...βλεπε φαρμα των ζωων .... :beach:
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Η σατιρική διάθεση απέναντι σε καλώδια και συναφή παρελκόμενα δεν έχει σχέση με ΄΄λιβάνισμα΄΄.Τουναντίον.

Άρα λοιπόν και το ΄΄λίγο΄΄ αρκεί για να ενοχλούσε - αναλόγως της περίπτωσης φυσικά. :sneaky:
Πάντως να ξέρεις ότι εγώ μετά την ακουστική φροντίδα του χώρου ακολούθησα κάποιες συμβουλές σου περί καλωδίων και δανείστηκα για δοκιμή τρία belden ρεύματος τα οποία δεν τα λες και φθηνά και τελικώς τα κράτησα γιατί έκαναν πολύ σοβαρή δουλειά ;)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.374
Reaction score
125.447
σε ένα κρίκο της αλυσίδας που κάποιος μπορεί να θεωρήσει ότι ένα καλώδιο ρεύματος δεν μπορεί να κάνει διαφορά. Κι όμως έκανε.
Όσο μεγαλύτερη η διαφορά που μπορεί να ακουστεί με διαφορετικά καλώδια ηχείων και ρεύματος, τόσο μεγαλύτερα τα υφιστάμενα προβλήματα στην σχεδίαση των μηχανημάτων.

Έχει εξηγηθεί επαρκώς σε παραδείγματα για τις υλοποιήσεις λυχνίας, οι οποίες, ως γνωστόν, υπερτονιζουν τέτοιες καλωδιακής φύσεως διαφορές.

Ένα πολύ υψηλών προδιαγραφών σετάπ, με καλοσχεδιασμένες μηχανές, θα πρέπει να έχει ανοσία σε τέτοιες αλλαγές καλωδίων και θα πρέπει να μην υπάρχουν ακροασιμες διαφορές.

Δηλαδή, δεν είναι το "καλό, αναλυτικό" σύστημα που προβάλλει τέτοιες διαφορές, αλλά απεναντίας, το προβληματικό. ;)

Μάλιστα, όσο πιο προβληματικό, τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι διαφορές.

Το όμοιο ισχύει για ηχεία που δεν έχουν σταθερή εμπέδηση στο φάσμα. Με χρήση διαφορετικών ενισχυτικών υψηλής κατασκευαστικής ποιότητας, δεν προβλέπεται να ακούς διαφορές μεταξύ των ενισχυτικών. Όσο πιο προβληματική η σχεδίαση των ενισχυτικών, τόσο μεγαλύτερες θα είναι και οι διαφορές που θα ακούσεις.

Δηλαδή, οι μεγάλες διαφορές στην απόδοση, σημαίνουν ότι υπάρχει πρόβλημα.

Βρείτε το πρόβλημα, μη χαίρεστε με την ύπαρξη διαφορών...
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Όσο μεγαλύτερη η διαφορά που μπορεί να ακουστεί με διαφορετικά καλώδια ηχείων και ρεύματος, τόσο μεγαλύτερα τα υφιστάμενα προβλήματα στην σχεδίαση των μηχανημάτων.

Έχει εξηγηθεί επαρκώς σε παραδείγματα για τις υλοποιήσεις λυχνίας, οι οποίες, ως γνωστόν, υπερτονιζουν τέτοιες καλωδιακής φύσεως διαφορές.

Ένα πολύ υψηλών προδιαγραφών σετάπ, με καλοσχεδιασμένες μηχανές, θα πρέπει να έχει ανοσία σε τέτοιες αλλαγές καλωδίων και θα πρέπει να μην υπάρχουν ακροασιμες διαφορές.

Δηλαδή, δεν είναι το "καλό, αναλυτικό" σύστημα που προβάλλει τέτοιες διαφορές, αλλά απεναντίας, το προβληματικό. ;)

Μάλιστα, όσο πιο προβληματικό, τόσο μεγαλύτερες θα είναι οι διαφορές.

Το όμοιο ισχύει για ηχεία που δεν έχουν σταθερή εμπέδηση στο φάσμα. Με χρήση διαφορετικών ενισχυτικών υψηλής κατασκευαστικής ποιότητας, δεν προβλέπεται να ακούς διαφορές μεταξύ των ενισχυτικών. Όσο πιο προβληματική η σχεδίαση των ενισχυτικών, τόσο μεγαλύτερες θα είναι και οι διαφορές που θα ακούσεις.

Δηλαδή, οι μεγάλες διαφορές στην απόδοση, σημαίνουν ότι υπάρχει πρόβλημα.

Βρείτε το πρόβλημα, μη χαίρεστε με την ύπαρξη διαφορών...
δηλαδή ντόκτορ...
είσαι τόσο σίγουρος ότι αν βάλουμε άλλο καλώδιο τροφοδοσίας σε οποιοδήποτε μηχάνημα σου..πχ τρινόβ, νιούμαν κλπ...δε θα βρούμε ακουστές διαφορές???
είσαι σίγουρος???
είσαι πολύ σίγουρος???
είσαι πάρα πολύ σίγουρος????:sneaky::sneaky::sneaky:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.374
Reaction score
125.447
δηλαδή ντόκτορ...
είσαι τόσο σίγουρος ότι αν βάλουμε άλλο καλώδιο τροφοδοσίας σε οποιοδήποτε μηχάνημα σου..πχ τρινόβ, νιούμαν κλπ...δε θα βρούμε ακουστές διαφορές???
είσαι σίγουρος???
είσαι πολύ σίγουρος???
είσαι πάρα πολύ σίγουρος????:sneaky::sneaky::sneaky:
Ναι.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.866.940
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top