Παρουσίαση συστήματος... PMC

P

PMC

Guest
Καλησπέρα .
Παρουσίαση συστήματος αλλά πρώτα ας πούμε κανα δυο πράγματα για το πως φτάσαμε μέχρι εδώ .
Ελπίζω να είναι ενδιαφέροντα αυτά που θα γράψω και ισως να βοηθήσω και κάποιους όχι από τις επιλογές που είναι καθαρά προσωπικές και στηριγμένες σε υποκειμενικά κυριως κριτήρια αλλά από την νοοτροπία η οποία με οδήγησε στις επιλογές μου.
Παρακαλώ πολύ να είστε επιεικείς όπου παρατηρείτε τεχνικές ελλείψεις ( υπάρχουν πολλές ) και να θυμάστε ότι αυτά που θα διαβάσετε είναι αποτελέσματα προσωπικής Και μόνο ενασχόλησης .



Όλα άρχισαν όταν ήμουν 14χρόνων πίσω στο 1989. Πρώτη φορά στην ζωή μου άκουγα ήχο από hifi. Ήταν ένα σύστημα της rotel ( Ηχεια ,ενισχυτης,πικαπ).Ο πατέρας του φίλου μου του Βασίλη είχε μεγάλη δισκοθήκη αλλά και ο φίλος μου είχε αρχίσει να μαζεύει τους δικούς του δίσκους (AC/DC,manowar,metallica).

Ήταν ένα σοκ. Ενισχυτης με εκουαλαιζερ ( σε σχήμα w τότε με έντονα ανεβασμένα τα πρίμα και λίγο πιο κάτω τα μεσαία.)

Ξαφνικά εκεί που δεν το περιμένεις έρχονται οι έρωτες. Κεραυνοβόλα .
D5BACEE9-BBB3-4BA6-8FCB-CD194606991B.jpeg


Το θηρίακι αυτό μετά από τόσα χρόνια (35 χρόνια σύνολο )παίζει ακόμα.


Το πρώτο μου σύστημα το απέκτησα όταν ήμουν ακόμα μαθητής στο λύκειο. Από χρήματα που μάζευα από δουλειες το καλοκαίρι .Ενισχυτης teac ax 5030 και Ηχεια της audio spectrum τα tls4.

A46C42F0-CE9A-435D-8128-F64F04D8FD7E.jpeg



7981F3DD-AFA5-46B5-8B59-04CDDB9D7D4C.jpeg


Το ηχείο της audio spectrum καταπληκτικό για τα χρήματα που ζητούσε αλλά ο ενισχυτης της τεακ πολύ λίγος( 2x90watt στα 8 χωρίς ιδιεταιρα αποθέματα ρεύματος ). Αποτέλεσμα ...πολλά καμμενα τουιτερ λόγο παραμόρφωσης σε υψηλές στάθμες.

Μετά τον στρατό με χρήματα από την πρωτη μου δουλειά απέκτησα τα πολύ εμπορικά για την εποχή τους b&w dm 604 και έναν κορυφαίο ολοκληρωμένο τον Sansui AU-a707mr.


CA3ACB61-60F1-42EA-A888-C01521E4F4FD.jpeg

B7198143-0732-4FB4-BD7C-9EE509478CAE.jpeg


Ο ενισχυτης της sansui είναι ένα από τα κομμάτια που δεν ήθελα να δωσω ποτέ. Πολύ ζυγισμένος ηχος( και πολύ όμορφος ) . Μεγάλος έρωτας ο sansui....

Με την προσθήκη ( ως συμπληρωματικού) προενισχυτη home cinema της rotel δυο τελικών (2x60) της ίδιας εταιρίας και τα B&w ds6 για περιφερειακά και δυο B&w cc6 για κεντρικά μπήκα στον χώρο του home cinema πρώτη φορά....

Λίγα καιρο αργότερα έγινε κάτι άσχημο που έβγαλε όμως κάτι καλό...

Χώρισα με την κοπέλα μου και αναγκαστικα ήρθαν κάτι μετρητά στα χέρια μου από μια επένδυση σε μετοχές που είχαμε από κοινού . Έπρεπε να χωρίσουμε αυτή την επένδυση και ξαφνικά βρέθηκα χωρίς κοπέλα και με πολλά λεφτά ;)( ημασταν τυχεροί )...ε δεν θέλει και πολύ.
Είχα δώσει και ότι είχα από B&w -rotel......

Και έτσι....
Ηχεια Jbl ti 10k και ti2k ( για περιφερειακά )από την lyric στην λεωφόρο Αλέξανδρας ,προ δικαναλος
rotel rc-1090, τελικός adcom 5802 , rotel rsx 1055 ....


Aργοτερα έγινε αντικατάσταση του τελικού με τον ποιοτικότερο bryston 4bsst.
 



P

PMC

Guest
Το 2006 αποφασίσαμε με την γυναίκα μου να ζήσουμε (μείνουμε )μαζί . Την πρώτη περίοδο σε ένα νοικιασμένο μικρό διαμέρισμα -όλα πήγαν καλά -και κάποια στιγμή σύντομα αποφασίσαμε να παντρευτούμε και να βρούμε ένα σπίτι για να χωρεσει μια οικογένεια .

Φωτογραφίες πριν από 14 χρόνια από το διαμέρισμα που πρώτο μείναμε με την γυναίκα μου...

0A707A68-BC8A-4A54-B4C6-56C7F6AB5EC6.jpeg


BAE77916-DBD1-4A95-9B6C-6AA76AA31D6B.jpeg


848E5DD9-A39C-4D4E-969B-AD2C918729A0.jpeg
 

P

PMC

Guest
Για την επιλογή του σπιτιού έπαιξε ρόλο το πως θα μπορούσαμε να προσαρμόσουμε το hi fi σύστημα μας που θα αναβαθμίζοταν σε home cinema με προσθήκη βιντεοπροβολέα οθόνης και περιφερειακών ηχείων.

Έπρεπε να βρούμε έναν χώρο που να ικανοποιεί αρκετές παραμέτρους και άλλες ακόμα που δεν είχα ιδέα τελικά τότε...

Έτσι βρέθηκε ένα διαμέρισμα που όταν το είδα κατάλαβα ότι μπορεί να στηθει ένα αξιοπρεπές στερεοφωνικό σύστημα (πριν από 13 χρόνια και με ελάχιστες γνώσεις ) .

E79C2166-35F8-4413-851C-A451B6C27035.jpeg


Ήταν στα μπετά και έτσι μπορούσα να ζητήσω ότι ήθελα από τον κατασκευαστή που με κοιτούσε με μισό μάτι όταν του είπα που θέλω τις μπριζες (3)για την τηλεόραση και ότι θέλω ξεχωριστή γραμμή με ξεχωριστή ασφάλεια για κάθε μπριζα...

0386FFC4-149D-4970-A24A-E829D2FF4A6A.jpeg


A5B7B974-4101-4645-8902-FFC8638842A0.jpeg


7F0B488D-E026-4567-92BD-6E7600308CA6.jpeg


700733E9-1460-4DAB-A5D6-CFE2C4D63DE8.jpeg




Επίσης χοντρά λουκια ( σωλήνες ) για κάτι παράξενα καλωδια ηχείων και hdmi που θα περνάνε κάτω από το πάτωμα για να είναι μικρές οι αποστάσεις και αυτά θα πρέπει να πηγαίνουν σε κάθε δωμάτιο (3) του σπιτιού σήμα από ιντερνετ ,δορυφορική νόβα ,εικόνα από το media player , ώστε αν κάποιος ήθελε να ακούσει η να δει το οτιδήποτε από το στέρεο να μπορεί να το κάνει σε κάθε ένα δωμάτιο ξεχωριστά.

Ευτυχώς ο ηλεκτρολόγος ήταν καλό παιδί με άκουγε και έκανε ακριβως ότι του έλεγα....
 


P

PMC

Guest
Το πρώτο σύστημα στο καινούριο σπίτι ήταν με προενισχυτη rotel rc1090 ,τελικό bryston 4bsst και τα καταπληκτικά Jbl ti10k.

670FE0E8-A0BF-4E48-B6D1-AC58A5ACEFCF.jpeg


F425456A-02E5-44D1-BA39-D8638A495D60.jpeg


B6C1DA44-0D53-4EB2-9EB5-283A471322C7.jpeg


85B0C809-6677-4A3E-BB50-17D0C3579D16.jpeg





Πολύ καλός συνδυασμός . Τον προενισχυτη της rotel τον είχα συγκρίνει στο χώρο μου με πολλούς άλλους ( και λάμπατους)αλλά πάντα ξεχώριζε . Δεν μου καθόταν καλά το όνομα της εταιρίας (rotel) που αν και ήταν ένα σκαλί πιο ψηλα από τις γνωστές consumer εταιρίες πάντα ένιωθα πως υστερούσε σε σχέση με τον τελικό που οδηγούσε. ( τώρα θα άφηνα τον ίδιο προ και θα αντικαθιστούσα τον τελικό με τον 14bsst αν είχα το ίδιο σύστημα).


Υπνοδωμάτιο....

969B97BC-D130-46A7-8FBE-BF98C4F98356.jpeg
 


P

PMC

Guest
Φωτογραφίες από το στήσιμο των ηχείων...


D0A512A6-18C2-436E-B957-A17203CB95AE.jpeg

33ABD475-3482-4753-A30E-B186536F556F.jpeg


98CF6042-C82C-4308-B039-6AC981A9F05D.jpeg


3694331C-0831-429E-ACBD-554D11F4DDE3.jpeg

Μια παρανόηση που γίνεται συχνά με τα ενυσχητικα της bryston είναι ότι κυριως είναι δυνατοί ενισχυτες παρά ποιοτικοί. Δεν ισχύει. Οι τελικοί και όχι μόνο ενισχυτες της εταιρίας είναι πρώτα ποιοτικοί και δευτερεύοντος δυνατοί . Είναι ουδέτεροι ,διαφανοι. Εμένα μου αρέσουν γιατί δεν προσθέτουν και δεν κρύβουν τίποτα. Ότι τους δώσεις αυτό θα πάρεις . Αυτός είναι και ο λόγος που με έχει κερδίσει τόσο πολύ αυτή η εταιρία και μάλλον δεν θα το μετανιώσω. Εξάλλου 20 χρόνια εγγύηση δεν δίνει κανείς.

Την pmc δεν την ήξερα . Στην αρχή μάλιστα δεν την συμπαθούσα εξαιτίας του επαγγελματικού της προσανατολισμού. Αργότερα βέβαια ακουγοντας ,διαβάζοντας και στο ιντερνετ αλλά και στο avsite ( Κώστας έαρ , dimifoot,vet, bhutia ) κάταλαβα ότι τα μόνιτορ Ηχεια δεν πρέπει να φοβάμαι και αν θέλω - στάθμες - αντοχή - ακρίβεια στο προγράμμα θα έπρεπε να ανοίξω λίγο το μυαλό μου. Δεν θα το μετανιώσω.



Μεγάλο ρόλο στην επιλογή του ζευγαριού pmc-bryston έπαιξαν δυο ακόμα στοιχεία. Το ότι η pmc με bryston συνοδεύει τα Ηχεια της στα μεγαλύτερα στούντιο του πλανήτη και η αντιμετώπιση της αντιπροσωπείας στην Ελλάδα . Της sold foundation(http://solidfoundation.gr). Πραγματικά τους ευχαριστώ πολύ . Μου μίλησαν για τα προϊόντα τους μου εξήγησαν ότι ήθελα αλλά δεν με κυνήγησαν .( δεν μου αρέσει να προσπαθείς να με πείσεις και να κατηγορείς τους υπόλοιπους επαγγελματιες του χώρου. Το βρίσκω ανήθικο . Στην solid foundation δεν το κάνανε ποτέ αυτό . Αντίθετα σε άλλες αντιπροσωπείες ήταν πολύ συνηθισμένο. )

Εκείνη την περίοδο άκουσα πάνω από 20 Ηχεια άνω των 12000€( ενεργά - παθητικά ) έχω και λίστα από εντυπώσεις και τιμές ( πολύ καλές τιμές από μεγάλα θηρία .
 

Attachments



P

PMC

Guest
Για κάποιο διάστημα είχαμε μείνει μόνο με τα μικρά της Jbl...
Έκαναν 7 μήνες να κατασκευαστούν και να μετρηθούν τα Ηχεια .


67D1F768-6B8E-49FB-AEF6-07533839588B.jpeg


Φωτογραφία των ηχείων από το εργοστάσιο στην Αγγλία .

26C043B6-3888-4799-AAF2-B028BFAA834E.jpeg

[DOUBLEPOST=1552942616][/DOUBLEPOST]Αυτή την στιγμή νιώθω μεγάλη ικανοποίηση για την μορφή που έχει σήμερα το στέρεο κυριως για το ότι δεν καθυστέρησα να το αποκτήσω .

59290ACE-4CE6-4423-89A4-659EEC623383.jpeg


Θα μπορούσα να το έχω ισως με λιγότερους περιορισμούς σε 20 χρόνια αλλά τότε τι να το κάνω ...δεν θα ακούω .

Ξέρετε ...τέτοια συστήματά μπορούμε συνήθως να αποκτήσουμε σε πιο μεγάλη ηλικία λόγο του ότι όταν είσαι νέος συνήθως πετάς τα χρήματα σου σε άλλες βλακίες ....

CB2C329C-BB74-47CC-9A9C-83FF9D13160C.jpeg


Είναι πάντως ένα ζωντανό σύστημα το οποίο και θα ενημερώνω όσο συχνά θα νιώθω την ανάγκη .

Είναι ένα σύστημα αποθυμενο παλαιού τύπου και το γνωρίζω αυτό αλλά είναι πολύ ικανοποιητικό.( για το μέλλον φαντάζομαι να αποκτώ dedicated χώρο με κεντρικό και περιφερειακά τα pmc ib2).

Προφανώς και αν ξεκινούσα να ασχολούμε σήμερα με το αντικείμενο ποτέ να μην έκανα τις συγκεκριμένες επιλογές.

026A8E4A-05AD-46A1-8E47-6DBEE7C55009.jpeg


Ξέρω πως κάποιοι θα που ότι το στήσιμο είναι λάθος . Το ξέρω δεν είναι σωστή η θέση των ηχείων όμως μέσα στο χώρο αυτό ζει μια οικογένεια με ένα 9χρονο και ένα 7χρονο (διαβολάκια)

Ξέρω ότι πρέπει να μετρηθεί και θα γίνει σύντομα.μπορει και να τοποθετηθούν τα απαραίτητα ....( ότι επιτρέψει η παντόφλα )

Αυτό που είναι όμως πιο σημαντικό για μένα είναι ότι σε αυτό το σαλόνι η μουσική σταματάει μόνο όταν κοιμόμαστε ( και όχι πάντα ....)


Α...και κάτι ακόμα . Ακούμε τα πάντα !!!!!!!

( εκτός από σκυλάδικα )
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αυτό που είναι όμως πιο σημαντικό για μένα είναι ότι σε αυτό το σαλόνι η μουσική σταματάει μόνο όταν κοιμόμαστε ( και όχι πάντα ....)
Έτσι! τα συστήματα είναι για να απολαμβάνουμε μουσική και όχι για να τρωγόμαστε συνέχεια με τα ..ρούχα μας ( ή τα καλώδια μας :p ) και συ προφανώς του δίνεις και καταλαβαίνει ! ;)
 



P

PMC

Guest
αυτη την στιγμή το στέρεο είναι ως εξής...


Σύστημα hi fi .

Ηχεια : PMC MB2 XBD SE
Προ ενυσχιτης : BRYSTON BP 17 cubed
Dac: BRYSTON BDA-3
Τελικοί ενισχυτες : 2 X BRYSTON 14BSST2
Πικαπ : TECHNICS SL 1200 mk2
Phono stage: EDWARDS AUDIO
sacd transport : SONY DVP NS999ES
Digital music player : AURENDER N100H . DSD (DSF, DFF), WAV, FLAC, ALAC, APE, AIFF, M4A.
Streamer: PRO JECT STREAM BOX S2 ULTRA
Καλωδια ηχείων : ABBEY ROAD REFERENCE
Καλωδια interconnect: XLR ABBEY ROAD REFERENCE , VAN DEN HUL
Καλωδια usb: WIREWORLD ,starlight,ultraviolet
Ακουστικά :FINAL AUDIO PANDORA HOPE IV

Σύστημα home cinema.



Ηχεια left-right: PMC TWENTY5 22
Ηχείο κεντρικό : PMC TWENTY5 center
Ηχεια περιφερειακά : JBL TI2k
Βιντεοπροβολέας : OPTOMA HD82 dlp
Οθόνη : DA LITE 106”
Ραδιοενισχυτής : MARANTZ SR6012
Media player: DELL ALIENWARE 17 i7
Παιχνιδομηχανή : PlayStation 3
Sat : NOVA HD
Hdmi switcher: GEFEN
Καλωδια hdmi : WIREWORLD,GEFEN
Καλωδια interconnect : VAN DEN HUL
[DOUBLEPOST=1552945219][/DOUBLEPOST]Τα Ηχεια pmc mb2 xbd se οδηγούνται από δυο τελικούς της bryston τους 14bsst2.

7AFC16F1-5F3F-44C9-BB6B-7B73EEEA63BF.jpeg


Ένας ενισχυτης είναι υπεύθυνος για της χαμηλές συχνότητες (και τα τέσσερα γουφερ) και ο άλλος οδηγεί τα δυο μιντρειτζ και τα δυο τουιτερ των ηχείων. Η ισχύς του κάθε ενισχυτή είναι 700watt στα 8.
D2D24C34-8F78-49BA-AD03-36EC7EE27A9B.jpeg


F64A4292-BE06-4524-BC95-8BF801BB4E75.jpeg


Ο διαχωρισμός των τελικών και κατεπεκταση των δρόμων των ηχείων μας βοηθάει και σε ένα άλλο κομμάτι . Μέσω του marantz μπορούμε να διαχειριστούμε την συχνότητα και την ένταση που θα στείλουμε στον τελικό που διαχειρίζεται της χαμηλές συχνότητες για χρήση στο home cinema . Με συχνότητα αποκοπής τα 110hrz και ένταση ρυθμισμένη μέσω audyssey μπορούμε να οδηγούμε τις χαμηλές συχνοτητες στα τέσσερα 12ρια μεγάφωνα και έτσι να έχουμε πιο καθαρό αλλά και πιο ξεκούραστο ήχο (για τον marantz) για τα 5 μικρά Ηχεια του home cinema .

Δεν ξέρω αν είναι σωστό ( μάλλον δεν είναι και πολύ ) αλλά δουλεύει ικανοποιητικά και αποφεύγουμε την προσθήκη επιπλέον υπογουφερ στον ήδη βεβαρημένο ( από μεγάλα κουτιά )χώρο μας.
 



P

PMC

Guest
Εξαιρετικά τα τερατάκια σου, από μια "μεγάλη" φίρμα, pmc, τι να πει κανείς...

Να τα χαίρεσαι!

Σε ευχαριστώ πολύ Κώστα.
Είσαι ένα διαμάντι για το φόρουμ .
[DOUBLEPOST=1552945806][/DOUBLEPOST]Σημαντικό κομμάτι του συστήματος αποτελεί το dac της bryston

D030EFBF-F25F-4562-8228-2233C43543F3.jpeg


Το bda-3 είναι καταπληκτικό. Η ίδια η bryston είχε δηλώσει πολύ υπερήφανη για αυτήν την υλοποίηση όταν είχαμε ρωτήσει σχετικά με το αν θα μπορούσε να αντικατασταθεί το ζευγάρι bp-17 και bda-3 με τον sp4 ( τον κορυφαίο της av reciver) όπου μας είπε ότι ο sp4 δεν αντικαθιστά πλήρως το dac bda-3. Μεγάλη υπόθεση αν σκεφτεις ότι ο sp4 έχει κάπου στα 15000€.


Ένα ιδιαίτερο προϊόν είναι το aurender N100H.
97B2D9BF-BE82-41E4-955A-735346F12F7B.jpeg


Μπορεί να παίξει αρχεία που είναι είτε στον σκληρό του δίσκο είτε σε εξωτερικό σκληρό. Συνδέεται με usb με το dac και παίζει σε υψηλή ανάλυση. Κάνει streaming σε tidal ( που όντως παίζει καλύτερα από το καταπληκτικό Spotify)

Έχει ξεχωριστό μικρό ssd δίσκο και πρώτα μεταφέρει εκεί την πληροφορία πριν την στείλει στο dac. Είναι γρήγορο πολύ ποιοτικό με κρυστάλλινο ήχο και πολύ άμεσο χαρη στην εφαρμογή του για iPad.

Μπορεί να παίζει mqa αρχεία του tidal με καλύτερο ήχο από τα απλά.

Συνήθως διατίθενται ( και το απλό και το mga )και τα δυο όποτε μπορεί κάποιος να κάνει και συγκρίσεις.


Pro ject stream box s2 ultra.

Είναι ένα τίμιο μηχανάκι και το χρησιμοποιώ για το Spotify.
AA48C4C8-02FB-43B9-AC6A-FECAF82E7454.jpeg


Αναγκαστικά πήγα στην αγορά της συσκευής γιατί ο θόρυβος που είχα από το λαπτοπ που μέχρι εκείνη την ώρα ήταν ο μονος τροπος να ακούσω Spotify ήταν πολύ ενοχλητικός σε χαμηλές στάθμες. ( θόρυβος από τον ανεμιστήρα του Alienware)

Πρόσφατα το έβαλα σε αγγελία αλλά ενώ η αγγελία έτρεχε το project σταμάτησε να δουλεύει ( απέσυρα την αγγελία )..... ευτυχώς ήταν μόνο πρόβλημα του ρουτερ που λύθηκε βγάζοντας και ξανά βάζοντας το ρουτερ στο ρεύμα ( με ανησύχησε βέβαια και την λύση μου την έδωσε ο αντιπρόσωπος Orpheus audio).


Spotify

Σημαντικό στοιχείο της μουσικής απόλαυσης είναι η εξερεύνηση νέων μουσικών ειδών και κομματιών.

Το Spotify είναι ιδανικό γιατί χάρη στο ραδιόφωνο του μπορείς να ανακαλύπτεις υπέροχα πράγματα.

Φτάνει να σου αρέσει ένα μουσικό θέμα και να αναζητήσεις το ραδιόφωνο με βάση το συγκεκριμένο μουσικό θέμα .....τέλειο.

Χωριά οι λίστες και η υπερβολική βιβλιοθήκη του που έχει σχεδόν τα πάντα.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Εξαιρετικά τα τερατάκια σου, από μια "μεγάλη" φίρμα, pmc, τι να πει κανείς...

Να τα χαίρεσαι!
Έτσι! τα συστήματα είναι για να απολαμβάνουμε μουσική και όχι για να τρωγόμαστε συνέχεια με τα ..ρούχα μας ( ή τα καλώδια μας :p ) και συ προφανώς του δίνεις και καταλαβαίνει ! ;)
Ότι αυτή είναι η πεμπτουσία του χόμπι...Πληροφορείσαι από διάφορες πηγές,κάνεις μια και μόνο κίνηση εν ψυχρώ και κατόπιν κάθεσαι να το ευχαριστηθείς και να συμβιώσεις με το απόκτημα ακούγοντας μουσική.Όχι να σκέφτεσαι την επόμενη ΄΄αναβάθμιση΄΄ και πώς θα μεταπωληθούν/τραμπαριστούν διάφορες συσκευές.Εύχομαι να τα ευχαριστηθούν μέχρι και τα...εγγόνια σου.

Και υπάρχουν κάποιες περιπτώσεις όπου άνω σχώμεν τας καρδίας σχετικά με παθητικά,υποβαθύφωνα,φροντίδα χώρου κτλ.
Καθότι ορισμένες κινήσεις υπερβαίνουν τα τετριμμένα.
(Και τώρα κάτσε να εξηγήσεις στους υπολοίπους - όχι στον υποφαινόμενο - γιατί δεν γίνεται...πολυκάναλο) :D

Καταλαβαίνουμε επίσης από το σύστημα ψύξης πόση σημασία έχει δοθεί στη γραμμική λειτουργία του μεγαφώνου χαμηλών υπό αντίξοες συνθήκες παροχής ισχύος.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top