Παρουσίαση του 4Κ Sony VPL-VW360ES στην Ηχοδομή

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Ο Βασίλης Παπαγεωργίου απο την Ηχοδομή, σε συνεργασία με τον Βαγγέλη Λάμπρου, πρότεινε να μας κάνει παρουσίαση του Sony VPL-VW360ES.

Η παρουσίαση θα γίνει την επόμενη Τρίτη 5 Δεκεμβρίου, στις 18:00 στην Ηχοδομή. Χίου 36, Χαλάνδρι 152 31


Δηλώστε συμμετοχή εδώ.

Νίκος Αρβανιτάκης ?
xfader
abcd
Melina Fidi
Gonis
Zizik
vet
rose
FotisDim
Vlassis S
Βαγγέλης Λάμπρου
 
Last edited:

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
Ο Βασίλης Παπαγεωργίου απο την Ηχοδομή, σε συνεργασία με τον Βαγγέλη Λάμπρου, πρότεινε να μας κάνει παρουσίαση του Sony VPL-VW360ES.

Η παρουσίαση θα γίνει την επόμενη Τρίτη 5 Δεκεμβρίου, στις 18:00 στην Ηχοδομή. Χίου 36, Χαλάνδρι 152 31


Δηλώστε συμμετοχή εδώ.

Νίκος Αρβανιτάκης
xfader
abcd
Melina
Zizik
vet 19:00
o κιτσουλας θα ειναι κλειστος μετα ε?
 


Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Μπορώ να συμμετέχω παρακαλώ;
Δυστυχώς δεν μπορω να κάτσω πολύ αλλα δεν μπορω να χάσω τη παρουσίαση του κολλητού μου και καταπληκτικού Custom Integrator Βασίλη Παπαγεωργίου!
Θα σας δω εκεί. Μην αργήσετε!
 











Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Το προβόλι το είχαμε (σχεδόν) ξαναδεί, αν και δεν είναι ακριβώς έτσι. Μου έτρεξαν πάλι τα σάλια, want! :)
Γνωρίσαμε καλύτερα τον Βασίλη, ευχαριστούμε! :hi:
Θυμήθηκα πώς είναι ένα μαγαζί με χαϊεντομηχανάκια, τα θέλεις! :oops:
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.221
Reaction score
11.499
Ωραίο και τακτοποιημενο μαγαζί,,ωραία μηχανάκια,φιλικό περιβάλλον,εξαιρετικοί οικοδεσπότες και βέβαια το αποτέλεσμα για έναν άσχετο όπως εγώ,εντυπωσιακό παρόλο που οι λάμπες των Jadis κάτω από την οθόνη χαλούσαν λίγο το black:D
Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.
 

Μηνύματα
524
Reaction score
2.352
Παραβρέθηκα και εγώ στην παρουσίαση , πράγμα που είχα αρκετά χρόνια να κάνω.

Ασχετος περί των τελευταίων εξελίξεων (τουλάχιστον) στην βιντεοπροβολή – εντυπωσιάστηκα από το μηχανάκι.

Έπαιζε με πηγή το Oppo (203 ?) χωρίς τίποτε άλλο εξωτικό – Ένα καλό player δηλαδή, μία τυπική οθόνη (με gain 1.2 και ανοιχτόχρωμη γκρι) και τίποτε άλλο.

Σε 4Κ υλικό όλα εντυπωσιακά – μικροδιαφορές ανάλογα με τις ρυθμίσεις που έκανε ο Μ. Καστρουνής , που δεν πολυκαταλάβαινα , υπήρχαν με ορατά αποτελέσματα άλλοτε + άλλοτε - , αλλά γενικά η εικόνα υπεράνω κριτικής. Υπέροχη απόδοση σε σκοτεινές σκηνές γενικά και απόδοση μάυρου

Αυτό που ζήτησα να δώ και μου έκαναν το χατήρι απλόχερα -σε πολλά αποσπάσματα- ήταν υλικό από ταινίες απλές κανονικής ανάλυσης 2Κ . Με ενδιαφέρει αν αξίζει η αναβάθμιση από ένα απλό παλιό προβολέα HD αρκετών ετών (αυτόν που έχω) σε έναν επιπέδου SONY 260 ή 360 .

Το συμπέρασμα μου είναι ότι αξίζει – η διαφορά είναι μεγάλη . Το upscale το έκανε το Oppo ίσως και ο 360 – δεν ξέρω πάντως η εικόνα σε 2K τυπικό υλικό ήταν εξαιρετική – πολύ - πολύ πάνω από αυτό που βλέπω σπίτι μου.

Πιθανόν αυτή την αναβάθμιση βέβαια να μπορείς να την πάρεις και με έναν αρκετά φθηνότερο σημερινό προβολέα. Δεν το ξέρω μπορεί και όχι.

Και κάτι ακόμη – ο προβολέας είναι απίθανα ήσυχος δεν άκουγα σχεδόν τίποτα και ήμουν κυριολεκτικά δίπλα του – και φυσικά πολύ όμορφος.

Ευχαριστώ για την εξαιρετική φιλοξενία στον πολύ προσεγμένο χώρο.
 





Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.840
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top