Παρουσιαση του συστήματος μου

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλησπέρα παιδιά λέω να παρουσιάσω το σύστημα μου.
Δεν βρηκα καπου κατηγορία για παρουσιάσεις αμα υπαρχει ας μεταφερθεί.
Λοιπόν ολόκληρομενο ενισχυτης creek evolution 2 με καλωδιο ρευματος pangea ac14, πικάπ project experience 2 με ανακαλωδιομενο βραχιονα της clear audio sixstrea και με πρόσφατη κεφαλή jico sas, μετά απο 6 χρόνια συντροφιάς με την orthofon 2m bronze.
Speedbox project s2.
Πολυμπριζο project απο την μπριζα του τοιχου φεύγει ενα kimber καλωδιο ρευματος το power cord 10.
Καλωδια βραχιονα canare.
Phono για 6 χρονια ειχα το phono box s της project που πλεον δεν μου αρκούσε και πηγα σε on board phono της creek το mk3 φοβερο phono απλα απίστευτο σκηνή καθαρότητα και με ρυθμίσεις για mm και mc οσο αφορα χωρητικότητα και gain.
Ηχεια focal aria 926 που το συνοδεύουν καλώδια της nordost flat line.

Πριν ένα μηνα ομως με μεγάλο κόπο αλλαξα την υπέροχη πλακετα της creek και εκανα την υπέρβαση και πηγα σε λαμπατο phono και το ονομα του nvo spa one.
Ενα εξαιρετικό phono που χαριζει μονιμο χαμόγελο γιατι η λάμπα ειναι αλλιώς με μια υπέροχη σκηνή που βγαζει δυναμικές μπασα ταχυ στακατο χωρίς να λασπωνει.
Καλωδια ιντερκονεκτ nordost red dawn.
MVIMG_20210520_211937.jpg
MVIMG_20210520_211930.jpg
MVIMG_20210520_211234.jpg
IMG_20210520_211219.jpg
IMG_20210515_105719.jpg

Τωρα στο μελλον δεν ξέρω ακόμα μπορεί να πουλησω τον creek που ειναι πολυ ωραιο μηχανακι και να παω σε λαμπατο ολόκληρομενο ενισχυτη, μια πολύ μακρινή σκέψη
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Καλησπέρα παιδιά λέω να παρουσιάσω το σύστημα μου.
Δεν βρηκα καπου κατηγορία για παρουσιάσεις αμα υπαρχει ας μεταφερθεί.
καλησπέρα

είναι με κωδική ονομασία :p

θα σε μεταφέρω τώρα
 

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Καλησπέρα @mparaxir,
Μπράβο σου για την επιλογή των μηχανήματων + ηχείων, εύχομαι να το ευχαριστιέσαι, καλές ακροάσεις και πάντα να υπάρχει διάθεση για βελτίωση. :thumbsup:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Χαχα οχι ουτε σαμπς ουτε σαραουντ εχω, ενα ραδιο της project και τέλος.
Ψηφιακά αμα θελω να ακουσω που πολυ σπάνιο μονο αμα εχω καμια αμφιβολία για ενα άλμπουμ που θελω να αγοράσω, το ακουω πρώτα στον υπολογιστή στο youtube και αμα δω οτι μου αρεσει τοτε προχωράω σε αγορά βυνιλιου
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ο ενισχυτης ειναι λιγος για τα ηχεια,βλεπω και εναν advance .....πουλα και τους δυο,βαλε και καποια ακομα και πηγαινε σε εναν καλυτερο δικαναλο.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ο ενισχυτης ειναι λιγος για τα ηχεια,βλεπω και εναν advance .....πουλα και τους δυο,βαλε και καποια ακομα και πηγαινε σε εναν καλυτερο δικαναλο.
Ο advance ειναι δανεικός ενος φιλου ηθελα να δω με προενισχυτη τι ματσαρισμα κανει αλλα δεν.
Τον creek μια χαρα οδηγεί τα ηχεια 6 χρόνια που τον έχω δεν εδω δει να μου κλιπαρει η να παραμορφώνει κάπου και παίζω και μεταλ οπως και κλασική μουσική.
Οπως ειπα στο μελλον ναι μπορεί να πουλησω τον creek και να παω σε ενα λαμπατο ολόκληρομενο η τρατζιστορ παλι με αρκετή ισχύ.
Έχεις να προτείνεις κάτι; εγω γενικά αμα παω σε ποιο μεγαλο ολοκληρομενο θελω ισορροπημένο να μην βγάζει χρώμα ουτε απο πισω να προσθέτει φανταζυ ηχο.
 

Μηνύματα
662
Reaction score
534
Καλημέρα

Τα ηχεία που έχεις είναι πολύ καλά και ταιριάζουν με λαμπάτο ενισχυτή.
Θα σου πρότεινα να πουλήσεις τον creek και να δεις προς tsakiridis devices και συγκεκριμένα τον Αίολο.
Καλές τιμές και προσαρμόζεις τον ενισχυτή στα μέτρα σου και αργότερα τον αναβαθμίζεις αν θες με καλύτερα υλικά.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Καλημέρα

Τα ηχεία που έχεις είναι πολύ καλά και ταιριάζουν με λαμπάτο ενισχυτή.
Θα σου πρότεινα να πουλήσεις τον creek και να δεις προς tsakiridis devices και συγκεκριμένα τον Αίολο.
Καλές τιμές και προσαρμόζεις τον ενισχυτή στα μέτρα σου και αργότερα τον αναβαθμίζεις αν θες με καλύτερα υλικά.
Εννοεις τον ολοκληρομενο τον αιολο σωστα; και οσο αφορα; αναβάθμιση εννοεις αλλες λαμπες;
Κοιτα τον γλυκοιταζα τον αιολο ειχα μιλησει και με τσακιριδη οντος καλες τιμές.
Μονο μια ετσι μια ένταση ειδα βιντεο με τον αιολο έναν Αμερικάνο τον απλο αιολο οχι τον ουλτρα γιατι εγω σκέφτομαι αυτόν, εκεινος ο Αμερικανός σε δυο πράγματα με προβλημάτισε ελεγε οτι εχει αρκετα πρίμα και οτι παραβγαζει πολυ γλυκο ήχο.
Γενικα στο phono που πηρα που ειναι λαμπατο μου αρέσει που εχει φλατ απόχρωση καταλαβαινεις την ζεστασια της λαμπας αλλα δεν σταζει να το πω μέλι.
Τωρα ενα αλλο ερώτημα επειδή τωρα μπηκα στον χωρο του λαμπατου και δεν ξέρω ακομα καλα τα τεχνικά ενας λαμπατος τσακίριδης που ειναι 70 watt μπορει να οδηγησει τα φοκαλ; στα μεταλ η λαμπα θα τα βγαζει ωραια; η θα πως το πω την ηλεκτρική κιθαρα που ξερουμε ειναι αγρια η το μπασο μηπως το γλυκίζει παρα πολυ;
 

Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
Ο advance ειναι δανεικός ενος φιλου ηθελα να δω με προενισχυτη τι ματσαρισμα κανει αλλα δεν.
Τον creek μια χαρα οδηγεί τα ηχεια 6 χρόνια που τον έχω δεν εδω δει να μου κλιπαρει η να παραμορφώνει κάπου και παίζω και μεταλ οπως και κλασική μουσική.
Οπως ειπα στο μελλον ναι μπορεί να πουλησω τον creek και να παω σε ενα λαμπατο ολόκληρομενο η τρατζιστορ παλι με αρκετή ισχύ.
Έχεις να προτείνεις κάτι; εγω γενικά αμα παω σε ποιο μεγαλο ολοκληρομενο θελω ισορροπημένο να μην βγάζει χρώμα ουτε απο πισω να προσθέτει φανταζυ ηχο.
το ότι τα οδηγεί χωρίς να ζορίζεται δεν σημαίνει κάτι, το ίδιο μπορεί να κάνεις και με έναν ενισχυτή των 400 ευρώ. Το "λίγος" πάει σε άλλες παραμέτρους, που είναι περισσότερο σημαντικές...... εικόνα, χροιές, σώματα (μπορεί να ακούγονται λίγο ποιητικά σαν όροι, αλλά δεν μπορώ παρά να χρησιμοποιήσω αυτούς τους ορούς). Δοκίμασε να τα ακούσεις με έναν δικαναλο των 3000 ευρώ (με κάτι κάλο τέλος πάντων, γιατί κάποιοι εδώ θυμώνουν όταν βάζω κατηγορία τιμής) και θα καταλάβεις τι εννοώ.
 


Μηνύματα
662
Reaction score
534
Εννοεις τον ολοκληρομενο τον αιολο σωστα; και οσο αφορα; αναβάθμιση εννοεις αλλες λαμπες
Ναι τον ολοκληρωμένο. Αναβάθμιση δεν είναι μόνο στις λάμπες αλλά και στους μετασχηματιστές, με πιο πολλές στρώσεις. Έχει διαφορά.

Τωρα ενα αλλο ερώτημα επειδή τωρα μπηκα στον χωρο του λαμπατου και δεν ξέρω ακομα καλα τα τεχνικά ενας λαμπατος τσακίριδης που ειναι 70 watt μπορει να οδηγησει τα φοκαλ;
Μπορεί να τα οδηγήσει σε θα έχεις πρόβλημα
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Ναι γαμωτο μετα το ειδα οτι κατεβαινει τοσο χαμηλα το φοκαλ, αλλα οπως ειπα μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπίσει τετοιο πρόβλημα.
Οι μουσικες κυρίως είναι μεταλ κλασικο ροκ τζαζ, αφροτζαζ και λιγο κλασική μουσική.
Οταν δοκιμαζα ηχεια για αγορά ειχα δοκιμαει τα epos δεν μου αρεσαν στα μεταλ δεν εδιναν μπασα και ογκο, δοκίμασα tiangle μετα δοκίμασα φοκαλ ολα στον χωρο μου εμ τα φοκαλ μου αρεσαν ποιο πολυ απο τα υπολοιπα 2
Ναι τον ολοκληρωμένο. Αναβάθμιση δεν είναι μόνο στις λάμπες αλλά και στους μετασχηματιστές, με πιο πολλές στρώσεις. Έχει διαφορά.


Μπορεί να τα οδηγήσει σε θα έχεις πρόβλημα
Α δηλαδη περνει αναβάθμιση και στους μετασχηματιστες; απο τον τσακιριδη ολα αυτα; ειναι τοσο πολυ πως να το πω δεν βρίσκω την λέξη να το πω μετρατοπιησιμος κάπως ετσι
 


Μηνύματα
407
Reaction score
312
Αφού έχεις το nvo θα σου πρότεινα tube pre & solid state power με ικανή παροχή ρεύματος.
Εκει ομως πρεπει να βρεις σωστο ματσαρισμα ε; tube pre και τελικο ενισχυτη η δεν επηρεάζει τόσο; ποιο πολυ ματσαρισμα nvo με pre tube;και σαν τι όμως τσακιριδη pre; γιατι αμα πεις τον alexander εκει ξεφευγουμε γενικα σε ολα, βεβαια είπαμε μακρινη αναβάθμιση μου αρεσει που πέφτουν πολλες προτάσεις στο τραπέζι
 

P

panag 505

Guest
Γιατί να αλλάξεις τον creek τι είναι αυτό που σε ενοχλεί. Εάν σε ενοχλεί κάτι, καλύτερο είναι να πάρεις τον ενισχυτή και να τον ακούσεις σε κάποιο άλλο σύστημα φίλου σου πχ άκουσέτον με proac. 85 βατ εάν δεν κάνω λάθος. Κάπως έτσι και εγώ έκανα πολλά έξοδα για άλλους ενισχυτές όπως hegel – Accuphase λαμπάτους και τελικά ακούω απο τον audiolab ίδιας φιλοσοφίας με τον creek. Βεβαιώσου πριν ξοδεύσεις τα χρήματά σου.
 


Μηνύματα
13.611
Reaction score
6.568
και αφού σου αρέσει ο λαμπατος ήχος, αλλά τα ηχεία δεν είναι εύκολο φορτίο...... μια πρόταση με λάμπα στην προενισχύση, πολύ κάλο phono stage (αν και έχεις βέβαια κάτι πολύ κάλο), αλλά με τελική ενίσχυση class d και ικανότητες οδήγησης δύσκολων ηχείων.


βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα διπλοενισχυσης, αυτό που προτείνει με έμμεσο τρόπο ο midnight.....
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Γιατί να αλλάξεις τον creek τι είναι αυτό που σε ενοχλεί. Εάν σε ενοχλεί κάτι, καλύτερο είναι να πάρεις τον ενισχυτή και να τον ακούσεις σε κάποιο άλλο σύστημα φίλου σου πχ άκουσέτον με proac. 85 βατ εάν δεν κάνω λάθος. Κάπως έτσι και εγώ έκανα πολλά έξοδα για άλλους ενισχυτές όπως hegel – Accuphase λαμπάτους και τελικά ακούω απο τον audiolab ίδιας φιλοσοφίας με τον creek. Βεβαιώσου πριν ξοδεύσεις τα χρήματά σου.
Δεν ειπα οτι με ενοχλεί κατι ο creek προς θεου, απλα ειπα έτσι σαν σκέψη για μακρινή αναβαθμιση ειπα μήπως πηγαινα ολο λαμπατο το συστημα
και αφού σου αρέσει ο λαμπατος ήχος, αλλά τα ηχεία δεν είναι εύκολο φορτίο...... μια πρόταση με λάμπα στην προενισχύση, πολύ κάλο phono stage (αν και έχεις βέβαια κάτι πολύ κάλο), αλλά με τελική ενίσχυση class d και ικανότητες οδήγησης δύσκολων ηχείων.


βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα διπλοενισχυσης, αυτό που προτείνει με έμμεσο τρόπο ο midnight.....
Phono stage έχω παρά πολύ καλό ουτε μήνα είναι που υο εχω παρει.
Ειναι της nvo spa one λαμπατο
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top