Παρουσιαση του συστήματος μου

Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.848
Ωραίες είναι οι αλλαγές αλλά δεν είναι πάντα ικανοποιητικές.
Αν είσαι ευχαριστημένος με το σύνολο δε το πειράζουμε γιατί μπορεί να μη σου αρέσει το ηχητικό αποτέλεσμα.
Φυσικά πάντα θα υπάρχουν βελτιώσεις, αλλά θέλει ψάξιμο.
 

P

panag 505

Guest
Επίσης ακόμα μια ερώτηση εάν μου επιτρέπεις. Επειδή δεμ έχω την δυνατότητα (χρόνου) για ψάξιμο οι κεφαλές του πικάπ είναι mc ή mm.
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Επίσης ακόμα μια ερώτηση εάν μου επιτρέπεις. Επειδή δεμ έχω την δυνατότητα (χρόνου) για ψάξιμο οι κεφαλές του πικάπ είναι mc ή mm.
Η κεφαλή που φοραω είναι mm jico sas, φορουσα πριν 6 χρονια την orthofon 2m bronze την εχω ακομα αλλα ήθελα να αλλαξω ηχο να παω σε κατι άλλο
 


P

panag 505

Guest
και αφού σου αρέσει ο λαμπατος ήχος, αλλά τα ηχεία δεν είναι εύκολο φορτίο...... μια πρόταση με λάμπα στην προενισχύση, πολύ κάλο phono stage (αν και έχεις βέβαια κάτι πολύ κάλο), αλλά με τελική ενίσχυση class d και ικανότητες οδήγησης δύσκολων ηχείων.


βέβαια υπάρχει και η δυνατότητα διπλοενισχυσης, αυτό που προτείνει με έμμεσο τρόπο ο midnight.....
Εάν καταφύγει σε λύσεις όπως Rogue - Manley απλά θα τα αλλάξει όλα, όσο καλοί είναι τόσο δύσκολοι γίνονται στο ματσάρισμα. Είναι αστέρια όντως.
Η κεφαλή που φοραω είναι mm jico sas, φορουσα πριν 6 χρονια την orthofon 2m bronze την εχω ακομα αλλα ήθελα να αλλαξω ηχο να παω σε κατι άλλο
Χρησιμοποιώ απο το 80' mc. Η ερώτησή μου ήταν γιατί ενώ η mc παρουσιάζει μεγαλύτερη ανάλυση κλπ. Η mm δημιουργεί μια ντισκοειδή ολίγον θολή, μπασάτη αίσθηση.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
3.998
Reaction score
3.831
Oι αλλαγές είναι εύκολες όταν βάζεις το χέρι στην τσέπη, αλλά αυτό απο μόνο του δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει το καλύτερο αποτέλεσμα(πόσο μάλλον όταν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς ψάχνεις!!)
Είμαι σίγουρος ότι από το υπάρχον σύστημα δεν έχεις αποκομίσει το μέγιστο που μπορεί να σου δώσει.
Νομίζω ότι αρχικά πρέπει να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση και μετά καλά νάσαι και χρήματα νάχεις, μπορείς να πας με γνώση στο επόμενο λεβελ.
Χώρος(μέτρηση-βελτίωση), στήσιμο, κλίση ηχείων, τρίγωνο ακρόασης και θα με θυμηθείς..ή όχι, δεν πειράζει!! :drinks:
 

Μηνύματα
407
Reaction score
312
Oι αλλαγές είναι εύκολες όταν βάζεις το χέρι στην τσέπη, αλλά αυτό απο μόνο του δεν μπορεί να σου εξασφαλίσει το καλύτερο αποτέλεσμα(πόσο μάλλον όταν δεν γνωρίζεις τι ακριβώς ψάχνεις!!)
Είμαι σίγουρος ότι από το υπάρχον σύστημα δεν έχεις αποκομίσει το μέγιστο που μπορεί να σου δώσει.
Νομίζω ότι αρχικά πρέπει να κινηθείς προς αυτή την κατεύθυνση και μετά καλά νάσαι και χρήματα νάχεις, μπορείς να πας με γνώση στο επόμενο λεβελ.
Χώρος(μέτρηση-βελτίωση), στήσιμο, κλίση ηχείων, τρίγωνο ακρόασης και θα με θυμηθείς..ή όχι, δεν πειράζει!! :drinks:
Κλιση ηχειων τρίγωνο ακροασης ειναι απο τα πρωτα που εχω κάνει.
Τωρα χωρος αυτος είναι.
πίσω απο εκει που ακουω εχω βαλει, δεν θυμάμαι πως τα λενε αυτο το υλικο που απορροφάει τον ήχο. Μετρησεις οχι δεν έχω κάνει εννοειτε το 100% δεν το εχω είπαμε λιγο ετσι να το πω αδυναμος κρίκος ειναι ο ενισχυτης θα μπορούσα στο μελλον να εχω τα λεφτά και την υγεια μας πάνω απο ολα, εναν ολοκληρομενο τάξης αβ ποιο δυνατό σε ρεύματα ειτε solid η για εναν ολόκληρομενο λαμπατο του τσακιριδη τον αιολο ουτρα.
Επειδη τα ηχεια μου μετα απο αρκετο ψαξιμο προτιμούν τα λαμπατα συστήματα
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...
Επειδη τα ηχεια μου μετα απο αρκετο ψαξιμο προτιμούν τα λαμπατα συστήματα
Χωρίς ν'αμφισβητούνται προσωπικές εντυπώσεις και προτιμήσεις,αμφισβητείται ότι πράγματι μεσολάβησε αρκετό ψάξιμο από τη στιγμή που δεν έχεις μεριμνήσει για μετρητικά δεδομένα πάνω στην απόκριση...
 
  • Haha
Reactions: vet


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.546
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top