Πατάτα της Technisat...

Μηνύματα
38
Reaction score
0
Παιδιά καλησπέρα..

Είπα και γω στα 26 μου να περάσω στο κόσμο της δορυφορικής τηλεόρασης και λόγω αντίξοων συνθηκών αυτό δεν είναι εφικτό.

Ας περάσω στο προκείμενο θέμα:

Πιατάκι tecatel 1,20μ
1 LNB universal HD
και σταμπαρισμένος hotbird με σήμα 99%.

και λέω ας πάρω και μια κάρτα...
ο λόγος λοιπόν για την technisat Skystar HD2 η οποία λειτουργεί σε όλα τα pc που έχω δοκιμάσει κανονικότατα εκτός από το δικό μου.

Την αναγνωρίζει κανονικά αλλά όταν πάω να κάνω scan κανάλια ...τίποτα...μηδέν και κολλάει το pc κιόλας.

Μετά από δικό μου μήνυμα στην technisat μου είπαν ότι υπάρχει ενα compatibilty issue με τα τσιπάκια μητρικών της nvidia. (Εχω πάνω την asus striker ii extreme με το εν λόγω τσιπάκι)

Κοινώς όσες μητρικές έχουν αυτό το chipset τρώει φλασία η skystar HD2.
Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι γνωστό στην technisat και το αντιμετωπίζουν αρκετοί χρήστες.

Ελπίζω να βοηθησα μελλοντικούς αγοραστές της συγκεκριμένης κάρτας.

Τσιπάκια nvidia πάνω στη μητρική --> Άκυρη η κάρτα.

Η απάντηση μου στην technisat ήταν η ακόλουθη :

"Dear Sirs,

I read carefully your advice. I did a bios update but the problem still exists.I am using the latest nvidia chipset drivers too.

As you mentioned there is a known to you compatibility issue with the motherboards based on nvidia chipset.
I think that lot of buyers of this card didn't know this issue before the purphase and now unfortunately they cannot use the card.

In my case, the card is recognized normally from windows but I cannot scan channels at all even if it shows me signal (green line) normally.

If you have any other advice in order to make the card working, let me know.Probably you may contact with nvidia and check this problem from both sides.

Thank you"
 

panosop

Συστημικός
Μηνύματα
5.571
Reaction score
668
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

καλως ηρθες φίλε stefa147 στον κόσμο των δορυφορικών....
οπότε όσοι διαθέτετε τέτοια μητρική με nvidia chipset , μακρια απο Skystar HD2...
 

Μηνύματα
19.474
Reaction score
13.637
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Το έχει παράδοση η Asus τελικά, παρόμοιο θέμα υπήρχε πριν μερικά χρόνια με κάποιες μητρικές της Asus με τσιπάκι nforce4 (κυρίως με την A8N-SLI Deluxe), πάλι της nvidia. Ήταν και σοβαρότερο το πρόβλημα μιας και υπήρχε φόβος καταστροφής της μητρικής από το ρεύμα που ζητούσε η κάρτα και δεν μπορούσε να το δώσει...
 

Μηνύματα
1.578
Reaction score
4
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Παιδιά καλησπέρα..

Είπα και γω στα 26 μου να περάσω στο κόσμο της δορυφορικής τηλεόρασης και λόγω αντίξοων συνθηκών αυτό δεν είναι εφικτό.

Ας περάσω στο προκείμενο θέμα:

Πιατάκι tecatel 1,20μ
1 LNB universal HD
και σταμπαρισμένος hotbird με σήμα 99%.

και λέω ας πάρω και μια κάρτα...
ο λόγος λοιπόν για την technisat Skystar HD2 η οποία λειτουργεί σε όλα τα pc που έχω δοκιμάσει κανονικότατα εκτός από το δικό μου.

Την αναγνωρίζει κανονικά αλλά όταν πάω να κάνω scan κανάλια ...τίποτα...μηδέν και κολλάει το pc κιόλας.

Μετά από δικό μου μήνυμα στην technisat μου είπαν ότι υπάρχει ενα compatibilty issue με τα τσιπάκια μητρικών της nvidia. (Εχω πάνω την asus striker ii extreme με το εν λόγω τσιπάκι)

Κοινώς όσες μητρικές έχουν αυτό το chipset τρώει φλασία η skystar HD2.
Από ότι κατάλαβα το πρόβλημα είναι γνωστό στην technisat και το αντιμετωπίζουν αρκετοί χρήστες.

Ελπίζω να βοηθησα μελλοντικούς αγοραστές της συγκεκριμένης κάρτας.

Τσιπάκια nvidia πάνω στη μητρική --> Άκυρη η κάρτα.

Η απάντηση μου στην technisat ήταν η ακόλουθη :

"Dear Sirs,

I read carefully your advice. I did a bios update but the problem still exists.I am using the latest nvidia chipset drivers too.

As you mentioned there is a known to you compatibility issue with the motherboards based on nvidia chipset.
I think that lot of buyers of this card didn't know this issue before the purphase and now unfortunately they cannot use the card.

In my case, the card is recognized normally from windows but I cannot scan channels at all even if it shows me signal (green line) normally.

If you have any other advice in order to make the card working, let me know.Probably you may contact with nvidia and check this problem from both sides.

Thank you"


Ευχαριστούμε Στέφανε και καλώς όρισες.

[offtopic]
Μήπως συμμετέχεις και σε άλλο φόρουμ γνωστού περιοδικού αυτοκινήτου και γράφεις και στο thread για το Q5????
[/offtopic]
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Παιδιά είχα την skystar 2 και επειδή κάποια στιγμή χαλασε και επιανε τα μισα transponders...αγόρασα την HD2 και την εγκατέστησα στο pc μου. Όλα εντάξει με τους drivers κανένα πρόβλημα αλλά δεν δείχνει με το ίδιο καλώδιο lnb kai diseque ( διπλό ) να πιάνει τίποτα! Σήμα μηδέν και με το progvb 6 kati και με το dvb viewer. Και με το το τελευταίο net framework...τιποτα! σήμα μηδέν! βγάζω το diseque βάζω ένα lnb ...τιποτα βάζω το diseque πάλι τιποτα. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει; Η ΜΗΤΡΙΚΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ MSI K8 NEO2 PLATINUM ME AMD 3000+ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗ!
 

Μηνύματα
19.474
Reaction score
13.637
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Σου απάντησα και εδώ,

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=1104543&postcount=135

Αναφέρεται σε πρόβλημα που ίσως υπάρχει σε ορισμένες Skystar HD2 με ελαττωματικούς πυκνωτές. Παρεμπιπτόντως, έχεις βάλει το καλώδιο της έξτρα τροφοδοσίας στην κάρτα ή μόνο από την θύρα pci παίρνει ρεύμα;
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Σου απάντησα και εδώ,

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=1104543&postcount=135

Αναφέρεται σε πρόβλημα που ίσως υπάρχει σε ορισμένες Skystar HD2 με ελαττωματικούς πυκνωτές. Παρεμπιπτόντως, έχεις βάλει το καλώδιο της έξτρα τροφοδοσίας στην κάρτα ή μόνο από την θύρα pci παίρνει ρεύμα;
Ναι το είδα ( γιατι δεν με ειδοποίησε με μαιλ το φορουμ ) δεν ακούω κάτι για να βγάλω συμπέρασμα πως είναι οι πυκνωτές κτλ. Τα ίδια συμβαίνουν και με τροφοδοσία με το μόλεξ και άνευ. Δηλαδή η κάρτα έχει αναγνωριστεί κανονικά ως προς drivers σε οποιαδηποτε σλότ αλλά signal ΠΑΝΤΑ μηδέν.Ποτέ δεν έπαιξε. Οπότε τι συμβαίνει; Ή είναι προβληματική η κάρτα ή κάτι δεν κάνω καλά εγώ; ( να προσθέσω πως έχω και την skystar2 που παίζει κανονικά σε άλλο slot - την πρόσθεσα γιατι κάτι ήθελα να παρακολουθήσω )
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Α επίσης το ξαναδοκίμασα τώρα...έβαλα δλδ το μολεξακι...το οποίο ήταν στην ίδια πλεξουδα με αυτο που τροφοδοτεί τον κύριο σκληρό δίσκο ...και το bios δεν έβλεπε τον σκληρό δίσκο.Επίσης την κάρτα την έχω βάλει στην τελευταία pci θύρα που ειναι πορτοκαλί...μήπως αυτό είναι ένα θέμα για την μητρική;

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=1652
 

Μηνύματα
19.474
Reaction score
13.637
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Α επίσης το ξαναδοκίμασα τώρα...έβαλα δλδ το μολεξακι...το οποίο ήταν στην ίδια πλεξουδα με αυτο που τροφοδοτεί τον κύριο σκληρό δίσκο ...και το bios δεν έβλεπε τον σκληρό δίσκο.
Άρα δεν δίνει μάλλον ρεύμα; Κάτι τέτοιο φαίνεται αφού δεν λειτουργεί με το ίδιο molex ο σκληρός. Δεν έχεις άλλο διαθέσιμο molex στο τροφοδοτικό να δοκιμάσεις;

Επίσης την κάρτα την έχω βάλει στην τελευταία pci θύρα που ειναι πορτοκαλί...μήπως αυτό είναι ένα θέμα για την μητρική;

http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=1652
Δεν ξέρω τι ακριβώς ιδιαιτερότητες έχει η συγκεκριμένη μητρική (βλέπω αναφορές για communications slot για την πορτοκαλί θύρα, για κάρτες δικτύου κλπ), πάντως η τοποθέτηση της κάρτας σε άλλη θύρα pci είναι από τα πρώτα πράγματα που πρέπει να δοκιμαστούν όταν υπάρχουν παρόμοια προβλήματα...
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Με μια αναζητηση που ειχα κανει παλια για skystar hd δεν μπορουσα να καταλαβω ποια είναι πραγματικα
Τωρα ποια είναι η γνησια ποια είναι ας πουμε η καλυτερη κανεις δεν ξερει !!

Παιδια αν μπορειτε να βαζετε μια φωτογραφια ακριβως ποια καρτα εχει ο καθενας για να καταλαβαινουμε για ποια λεμε
Με το ιδιο ονομα στο εμποριο οι πλακετες αλλαζουν:435:
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Για αναγνωριση "μαιμου" καρτας ενας τροπος ειναι να μπειτε εδω και να κανετε register το προιον με τους κωδικους που αναφερονται ειτε επανω σε αυτο ειτε στη συσκευασια. Αν δε γινεται τοτε μαλλον την εχετε πατησει.

Η δικια μου παντως αναγνωριστηκε κανονικα και με τη δηλωση της η εγγυηση απο 2 χρονια αυξηθηκε στα 3 χρονια.

Επισης, καποιες εικονες που δειχνουν "μαιμου" καρτες ειναι οι παρακατω:

http://www.technisat.com/img/en/produkte/extras/skystar-2-orig.jpg
http://www.technisat.com/img/en/produkte/extras/skystar-2-fake.jpg
http://www.technisat.com/img/en/produkte/extras/skystar-2-card-fake.jpg
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Μπραβο φιλε αυτό ενοω ας πει τωρα το παλικαρι με ποια από ολες αυτές εχει προβλημα με Motherboard για να αρχισουμε να βγαζουμε μια ακρη σιγα σιγα :107:
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Λοιπόν το έβαλα στο τελευταίο σλότ που μπορώ να βάλω την κάρτα για να μην εμποδίζει την ανεμιστήρα της northbridge της μητριικής - μετέφερα την κάρτα ήχου.Εβαλα και την τροφοδοσία με το μόλεξ κανονικά. Εχω skystar2 skystarHD2 κάρτα ήχου και vga se agp. Ολα δουλευουν με τους drivers τους άψογα εκτός από την hd2 που δείχνει σήμα 0 πάντα.

teomad: η κάρτα μου είναι ακριβώς αυτή http://www.technisat.com/indexd606.html?nav=PC_products,en,76-15023
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Πρώτη σου κίνηση είναι για xp
1) δεξί κλικ ο υπολογιστής μου
2) ιδιότητες
3) διαχείριση συσκευών
4) ψάξε εκεί σε αυτόν τον πίνακα να δεις αν υπάρχει η κάρτα σου (οι κάρτες πολλές φορές πάνε ελεγκτές ήχου βίντεο παιχνιδιών) να δούμε αν η Motherboard την βλέπει κατά πρώτο λογο

ξεκινάς έτσι πρώτα για να σιγουρευτείς ότι τουλάχιστον η motherboard την βλέπει άσχετος αν δεν παίρνεις σήματα από συχνότητες

εγω που δουλεβω μια Tbs εκτος από drivers της καρτας παιρναω και ένα προγραμμα δευτερο το οποιο λεγετε Tbs ip

η κάρτα σου έχει κάτι αντίστοιχο μέσα στο cd σου το γνήσιο εάν έχει πέρασε το και αυτό σε εμένα χωρίς αυτό το βοήθημα δεν λειτουργεί από μόνο με τους drivers της η κάρτα!!!
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Πρώτη σου κίνηση είναι για xp
1) δεξί κλικ ο υπολογιστής μου
2) ιδιότητες
3) διαχείριση συσκευών
4) ψάξε εκεί σε αυτόν τον πίνακα να δεις αν υπάρχει η κάρτα σου (οι κάρτες πολλές φορές πάνε ελεγκτές ήχου βίντεο παιχνιδιών) να δούμε αν η Motherboard την βλέπει κατά πρώτο λογο

ξεκινάς έτσι πρώτα για να σιγουρευτείς ότι τουλάχιστον η motherboard την βλέπει άσχετος αν δεν παίρνεις σήματα από συχνότητες

εγω που δουλεβω μια Tbs εκτος από drivers της καρτας παιρναω και ένα προγραμμα δευτερο το οποιο λεγετε Tbs ip

η κάρτα σου έχει κάτι αντίστοιχο μέσα στο cd σου το γνήσιο εάν έχει πέρασε το και αυτό σε εμένα χωρίς αυτό το βοήθημα δεν λειτουργεί από μόνο με τους drivers της η κάρτα!!!

Ορίστε...




Uploaded with ImageShack.us
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Ωραίος η κάρτα σου έχει αναγνωριστεί κανονικά από την motherboard
Λογικά πρέπει να έχεις και ένα δεύτερο πρόγραμμα όπως έγραψα παραπάνω περασμένο στον υπολογιστή σου
Αυτό θα έλεγα είναι ο διακόπτης για να περνάει το ρεύμα προς το η τα lnb

Eχεις ένα τέτοιο πρόγραμμα??
Άλλη περίπτωση δεν ξέρω αν έχεις πολυμετρο θα πρέπει να λύσεις από πίσω το βισματακι εκει που παει το καλωδιο του lnb
Θα κλίσεις τον υπολογιστή θα τον ανοίξεις και να δεις άμα θα πάρεις ένδειξη ρεύματος από την κάρτα για να εξαλείψεις και την περίπτωση να έχει μη συμβατότητα με κάποιο διακόπτη disec στην εγκατάσταση σου
Εάν παίρνεις ρεύμα το πρόβλημα είναι από εκεί και προς την ταράτσα
Εάν όχι είναι προς το κουτί του υπολογιστη !!
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Ωραίος η κάρτα σου έχει αναγνωριστεί κανονικά από την motherboard
Λογικά πρέπει να έχεις και ένα δεύτερο πρόγραμμα όπως έγραψα παραπάνω περασμένο στον υπολογιστή σου
Αυτό θα έλεγα είναι ο διακόπτης για να περνάει το ρεύμα προς το η τα lnb

Eχεις ένα τέτοιο πρόγραμμα??
Άλλη περίπτωση δεν ξέρω αν έχεις πολυμετρο θα πρέπει να λύσεις από πίσω το βισματακι εκει που παει το καλωδιο του lnb
Θα κλίσεις τον υπολογιστή θα τον ανοίξεις και να δεις άμα θα πάρεις ένδειξη ρεύματος από την κάρτα για να εξαλείψεις και την περίπτωση να έχει μη συμβατότητα με κάποιο διακόπτη disec στην εγκατάσταση σου
Εάν παίρνεις ρεύμα το πρόβλημα είναι από εκεί και προς την ταράτσα
Εάν όχι είναι προς το κουτί του υπολογιστη !!
Έχω ενα απλό διπλό diseque το οποίο δουλεύει μιά χαρα με την skystar2.Ένα αυτό. Το δεύτερο που θέλω να σου πω ειναι πως έβαλα κατευθείαν το lnb (το βραχυκύκλωσα αφού το έβγαλα από το diseque στην ταράτσα) και πάλι δεν είχε σήμα η κάρτα.Πολύμετρο έχω αλλά τα έχει φτύσει η μπαταρία οπότε πάπαπλα...πρεπει να ψαχνω για πλακε μπαταριες σε μαγαζί τώρα....
 

Μηνύματα
969
Reaction score
1
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Πέρνα τους drivers της κάρτας ξανά πάνω από τους drivers ξανά 1 και 2 φορές αλλά πρέπει να το δεις το θέμα με το ρεύμα οπότε έχεις χρόνο
Μην σου κάνει εντύπωση αυτό που σου λέω με τους drivers ξανά πέρασμα !!

Επσις δες και μέσα στα προγράμματα που δουλεύεις αν φενετε και εκεί η κάρτα όπως την βλέπει και ο υπολογιστής
Επίσης τσέκαρε ποιο πρόγραμμα από όλα που δουλεύεις δίνει ας το πούμε επίσημα ο κατασκευαστής της κάρτας σου για ποιο σωστή λειτουργία
Οπωσδήποτε πρέπει να περάσεις την τελευταία έκδοση

Βαλε τον τελευτεο bda driver μεσα στο προγραμμα αυτό εάν εχεις παλιο είναι αιτια να μην βλεπεις καποιες συχνοτητες αλλα εσυ λες δεν βλεπεις ουτε μια ?? παραξενο

Κανε κι αυτά και εδώ ειμαστε
 

Μηνύματα
197
Reaction score
0
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Την περιπτωση οι 2 καρτες να μην μπορουν να δουλεψουν ταυτοχρονα κατω απο το ιδιο ή εστω διαφορετικο προγραμμα το εχεις σκεφτει; Ή ακομα και να μην μπορουν να συνυπαρξουν στον ιδιο υπολογιστη;

Επισης, κοιτα ποια απο τις 2 εχεις ορισει ως κυρια καρτα που θα δινει ρευμα ή/και θα λαμβανει σημα.

Υποθεσεις κανω, δε γνωριζω τι μπορει να συμβαινει.
 

Μηνύματα
19.474
Reaction score
13.637
Απάντηση: Πατάτα της Technisat...

Α μπράβο, πολύ σωστή παρατήρηση Γιώργο! Μπορούν να δουλέψουν μεν και οι δύο κάρτες μαζί στον υπολογιστή (για ένα διάστημα τις είχα και τις δύο πάνω και δούλευαν κανονικά) αλλά πρέπει να δηλωθεί στο πρόγραμμα που χρησιμοποιούμε με ποια από τις κάρτες θέλουμε να δουλεύει. Για παράδειγμα στο DVBViewer Pro* αν πάμε στα Settings>Options>Hardware πρέπει να διαλέξουμε την κάρτα που θέλουμε να δουλεύει ως preferred και ειδικά αν είναι και οι δύο δορυφορικές να κάνουμε disable την δεύτερη (αν είναι επίγεια η μία μπορεί και να μην είναι απαραίτητο) ώστε να μην υπάρχουν conflicts μεταξύ τους. Αντίστοιχες επιλογές κάνουμε και στα άλλα προγράμματα, στις επιλογές για τα Device.

*Υπάρχει δυνατότητα να έχουμε δύο εγκαταστάσεις του DVBViewer Pro (και άλλων προγραμμάτων) και σε κάθε μία από αυτές να είναι επιλεγμένη όποια κάρτα θέλουμε.

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.696
Μηνύματα
2.870.207
Members
37.941
Νεότερο μέλος
daemon76
Top