Πατέντες και ''πυρηνική υδραυλική''


Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Έχω μπει σε Concorde. Πολύ μικρό είναι, όλα στριμωγμένα μέσα.
Μα δεν ήταν και κανά μεγάλο αεροπλάνο . 110 νοματέους χωρούσε .Ολοι Business , και λίγοι first class.
Αυτό που το έκανε αρκετά διαφορετικό ήταν το σχετικό μεγάλο ύψος του , αρκετά υψηλότερο , από τα boeing και ίσως υψηλότερο από τα airbus , λόγω του ύψους των κινητήρων που ήταν πίσω και κάτω από την πτέρυγα , ιδίως από μπροστά φάνταζε μεγάλο.
 

Μηνύματα
553
Reaction score
994
Και γι αυτο ειχε και μεταβλητη κλιση του ρυγχους, ωστε να μπορει να απογειωνεται και να προσγειωνεται.
 



Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Πεσ τα Μιχάλη !
Ορκίστηκα , μετά από μία πτήση μου προς βουδαπέστη , ότι δεν ξαναπετάω με το αισχρό αυτό μαγαζί .
Δεν έβρισκα εισητήριο για να γυρίσω βουδαπέστη , από Ελλάδα .
Είχα βρεί το πήγαινε από κει προς τα δω , δεν έβρισκα , το από δω προς τα κεί .
Δεν κατέβηκα . Εμεινα Βουδαπέστη για 10 μέρες ρεπό και κοπάναγα το κεφάλι μου στον τοίχο και έπινα EGRY BECAVER , όμως σε RYAN δεν μπήκα ούτε πρόκειται ποτέ να ξαναμπώ.
Και να φανταστείς ότι λατρεύω το boeing B-737-800 max.
Είναι ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ με όλη την σημασία της λέξεως ,εν αντιθέσει με το AIRBUS A 320 που είναι fiataκι αντίστοιχα.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Δεν έχω πετάξει πολλές φορές με Ryanair, αλλά αυτές τις λίγες η εμπειρία μου δεν ήταν καλή.
Τα καθίσματα είναι φτιαγμένα και τοποθετημένα για μέσους ανθρώπους.
Αν κάποιος είναι λίγο παχύς, ή "μπροστόβαρος", ή ψηλός, υποφέρει, δεν μπορεί να χωρέσει και να κάτσει άνετα.
Χειρότερα κι από κτελ.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
1.100
Πεσ τα Μιχάλη !
Ορκίστηκα , μετά από μία πτήση μου προς βουδαπέστη , ότι δεν ξαναπετάω με το αισχρό αυτό μαγαζί .
Δεν έβρισκα εισητήριο για να γυρίσω βουδαπέστη , από Ελλάδα .
Είχα βρεί το πήγαινε από κει προς τα δω , δεν έβρισκα , το από δω προς τα κεί .
Δεν κατέβηκα . Εμεινα Βουδαπέστη για 10 μέρες ρεπό και κοπάναγα το κεφάλι μου στον τοίχο και έπινα EGRY BECAVER , όμως σε RYAN δεν μπήκα ούτε πρόκειται ποτέ να ξαναμπώ.
Και να φανταστείς ότι λατρεύω το boeing B-737-800 max.
Είναι ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ με όλη την σημασία της λέξεως ,εν αντιθέσει με το AIRBUS A 320 που είναι fiataκι αντίστοιχα.

Δηλαδή John, η ryan και γενικά οι εταιρείες αλλάζουν το seat configuration κατά τη βούληση τους;
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
Πεσ τα Μιχάλη !
Ορκίστηκα , μετά από μία πτήση μου προς βουδαπέστη , ότι δεν ξαναπετάω με το αισχρό αυτό μαγαζί .
Δεν έβρισκα εισητήριο για να γυρίσω βουδαπέστη , από Ελλάδα .
Είχα βρεί το πήγαινε από κει προς τα δω , δεν έβρισκα , το από δω προς τα κεί .
Δεν κατέβηκα . Εμεινα Βουδαπέστη για 10 μέρες ρεπό και κοπάναγα το κεφάλι μου στον τοίχο και έπινα EGRY BECAVER , όμως σε RYAN δεν μπήκα ούτε πρόκειται ποτέ να ξαναμπώ.
Και να φανταστείς ότι λατρεύω το boeing B-737-800 max.
Είναι ΑΕΡΟΠΛΑΝΟ με όλη την σημασία της λέξεως ,εν αντιθέσει με το AIRBUS A 320 που είναι fiataκι αντίστοιχα.
Βασική δουλειά του αεροπλάνου είναι να μπορεί να μένει στον αέρα ;)
 

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Δεν νομίζω ότι αλλάζουν το ίδιο αεροπλάνο. απλά παραγγέλνουν τις θέσεις που θέλουν από τους διαθέσιμους συνδυασμούς.
 

Μελίδης Μιχάλης

Πρόεδρος ΕΒΒΕ
Μηνύματα
30.182
Reaction score
27.655
Είναι προφανέστατο ότι τουλάχιστον η Ryanair παραγγέλνει περισσότερα καθίσματα, πιο στενά και πιο κοντά το ένα με το άλλο.
Τα δικά μου γόνατα ήταν ίσα ίσα με το μπροστινό μου κάθισμα, καμία άνεση για λίγο άπλωμα των ποδιών.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005

Δηλαδή John, η ryan και γενικά οι εταιρείες αλλάζουν το seat configuration κατά τη βούληση τους;
Ακριβώς αυτό.
Το seating configuration είναι υπόθεση του κάθε αερομεταφορέα.
Και οι low cost εταιρίες ζητάν το max seating capacity.
To 738 έχει max 200 νομίζω, και η ryan το φτάνει στο τέρμα.
Διόρθωση , 189 έχει η ryan .
192 είναι το max
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.979
Reaction score
7.065
Δηλαδή δεν έχει τρεις θέσεις μπροστά στις εξόδους κινδύνου;

Έχω πετάξει με ίδιο τύπο αεροσκάφους στην Iberia εσωτερική πτήση και πτήση εξωτερικού. Στην πρώτη ήταν πολύ πιο στριμωγμένα, επιπέδου low cost, στη δεύτερη ήταν ΟΚ. Το ίδιο και σε υπερατλαντική. Όταν πήγα στην Κούβα έλεγα θα πάθω τίποτα απ΄το στρόμωγμα. Στην επιστροφή ήταν ως και άνετα.
 









Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top