Πειρατεία και άλλα παραμύθια...

Μηνύματα
7.223
Reaction score
1.210
Υποθέτω, ότι οι ιθύνοντες των δισκογραφικών εταιριών, στις μεταξύ τους συσκέψεις και συζητήσεις απορούν για την ύπαρξη της πειρατείας, ή έστω τη χρεώνουν σε τσαμπατζήδες, που θέλουν να έχουν πρόσβαση σε πνευματικά έργα τα οποία δεν πλήρωσαν. Θα σκέφτονται μάλιστα, ότι έχουν βγάλει και ωραία κολπάκια που αποτρέπουν την πειρατεία.

Ένα από αυτά, τελευταίας σχετικά σοδιάς, είναι και η επαναβίωση του βινυλίου. Πουλάς ένα δίσκο βινυλίου σε κάποιον οπισθοδρομικό ή χομπίστα, και για μπόνους του δίνεις και ένα κουπόνι για να κατεβάσει τα ίδια τραγούδια σε ψηφιακή μορφή από το ίντερνετ.

Ένας εξ αυτών είναι και ο πατέρας μου που αγόρασε έναν τέτοιο δίσκο του John Mayall. Αφού τον χάρηκε στην αναλογική του μορφή, είπε να τον κατεβάσει και σε ψηφιακή μορφή. Του λέω εγώ

- Γιατί ασχολείσαι, θες να σου κατεβάσω ολόκληρη τη δισκογραφία του;

- Όχι μωρέ, αφού μου το δίνουν νόμιμα, γιατί να μην το πάρω έτσι;

- Άντε καλά, θα στο κάνω
Συμπληρώνω μια ολόκληρη φόρμα με προσωπικά στοιχεία, πατάω τον κωδικό και έρχεται η πρώτη κρυάδα: Τα τραγούδια τα κατεβάζεις ένα ένα, κάνοντας δεξί κλικ και "αποθήκευση στόχου ως". Σκέφτομαι "είκοσι τραγούδια, οι ηλίθιοι δε σκέφτηκαν να τα έχουν όλα μαζί; Τέσπα, ας το κάνω για το μπαμπάκα μου".

Κατεβαίνει το πρώτο, πάω να κατεβάσω το δεύτερο, τσακ, δε μπορεί να συνδεθεί με το σέρβερ. Ξανά μετά από ένα λεπτό, το ίδιο. Μετά από κάνα δεκάλεπτο, ξαναδοκιμάζω και παίρνει μπρος και το δεύτερο κομμάτι. Συνεχιζω για το τρίτο. Τα ίδια. Και τώρα, λίγη ώρα μετά, μου βγάζει ένα παράθυρο ασφαλούς σύνδεσης, όπου ζητάει username και password! Τα οποία φυσικά πουθενά δε συμπλήρωσα!

Αλλά αυτό που με βασανίζει είναι άλλο: Υποτίθεται ότι όλη αυτή η εμπειρία ήθελε να μου αποδείξει τι ακριβώς; Ότι το να κατεβάζεις τραγούδια από το ίντερνετ νόμιμα, είναι εύκολο; Προτιμητέο; Βολικό; Γιατί εγώ άλλο κατάλαβα:

Εγώ κατάλαβα το πόσο βλάκας είμαι που άκουσα το πατέρα μου και δεν το κατέβασα παράνομα: Με δύο κλικ, αρκετά λιγότερα από όσα έκανα μεχρι εδώ, τώρα αντι δυο τραγουδιων θα είχα κατεβάσει ολόκληρη τη δισκογραφία!
 




Rosinante

Dark Nιάου
Μηνύματα
1.506
Reaction score
5.606
To σηματακι κατω δεξια στην κασετα, ειναι το νυχτεριδακι της alternative tentacles η οποια ειχε στους κολπους της τους ανυπερβλητους dead kennedys του μεγαλου αντικομφορμιστη παραγωγου martin hannett. Οπότε, το σχολιο πανω στην κασετα ειναι μαλλον ειρωνικο απο τα πολλα που κυκλοφορησαν οι kennedys για να θιξουν την αμερικανικη νοοτροπια και οπως παντα ειχαν πολυ γελιο...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
To σηματακι κατω δεξια στην κασετα, ειναι το νυχτεριδακι της alternative tentacles η οποια ειχε στους κολπους της τους ανυπερβλητους dead kennedys του μεγαλου αντικομφορμιστη παραγωγου martin hannett. Οπότε, το σχολιο πανω στην κασετα ειναι μαλλον ειρωνικο απο τα πολλα που κυκλοφορησαν οι kennedys για να θιξουν την αμερικανικη νοοτροπια και οπως παντα ειχαν πολυ γελιο...
=> γατα εισαι, γι'αυτο και το ανεβασα.. Δεν τυχαινει να ειμαι κατοχος καποιας κασσετας της A.T. (τα εχω σε LP και CD), ωστε να επιβεβαιοσω αν ειναι πραγματι αδεια η κασσετα απο τη β-πλευρα, αν και οι κυκλοφοριες που το αναγραφουν δεν χωρανε σε μια πλευρα κασσετας.
Το λογοτυπο με τη νυχτεριδα ειναι σχεδιο του Winston Smith (nickname, κεντρικος χαρακτηρας του Orwell στο 1984), και απιθανος εικαστικος (κυριως στα -ξεχασμενη τεχνη του- κολαζ).
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
..πανω στην αρχικη αναρτηση, το νομιμο download εχει να κανει με τα πνευματικα δικαιώματα του διμουργου και το σχετικο νομικο πλαισιο αυτων, καθοτι και αμοιβη καλλιτεχνών απο την αντίστοιχη αεπι/ευεδ. (ναι στο εξωτερικο, μετραει καποια στατιστικη, ψηφιακων πωλησεων, download, youtube plays Κτλ, itunes κτλ , spotify...)
Ειναι λιγο πολυπλοκο, μιας και υπαρχει καποια φανταζομαι και( διεθνης ή τοπικη )νομοθεσια στο άυλο αυτο αγαθο.
Με καποια επιφύλαξη τα παραπανω, γιατι και εγω δεν τα γνωριζω πληρως.

Σε ολες τις περιπτωσεις που κατεβασα με κουπονι δισκο, δεν μου ζητηθηκε να συμπληροσω οποιδηποτε στοιχειο, περα απο το email μου, και αυτο αρκετες φορες ηταν προαιρετικο, και δεν χρειαστηκε να κατεβασω τα τρακς ενα ενα, υπαρχει και η επιλογη να κατεβει ολοκληρος ο φακελος σε zip. Πολλες φορες βεβαια, οι συνδεσμοι δεν ειναι ενεργοι την στιγμη που αγοραζω το δισκο (χρονια μετα την κυκλοφορια του), μαλιστα αξιζει να σημειωθει οτι με ενα απλο μηνυμα στο fakebook , μου εστειλαν δισκο χωρις να χρειαστει οποιαδηποτε επιβεβαιωση, ουτε καν οτι εχω τον δισκο στην κατοχη μου.

Στο θεμα πειρατεία κτλ. Η θεση μου σε προηγουμενη αναρτηση.
 
Last edited:






Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.615

Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
- & όχι μόνο . . . διαμόρφωσε τον ήχο τους σαν να ήταν κανονικό μέλος του συγκροτήματος . . .
Αυτή είναι η διαφορά του παραγωγού από τον ηχολήπτη, η προσωπική άποψη περί ήχου που είτε τη δέχεται το συγκρότημα είτε όχι. Κάποιες μπάντες τις έχει φτιάξει και κάποιες τις έχει καταστρέψει.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.615
Απ' όσο γνωρίζω οι Kennedys με τον Hanett δε δούλεψαν ποτέ μαζί.
- όντως . . .

In the opening of the In God We Trust, Inc. version of "Nazi Punks Fuck Off", Biafra mentions English producer Martin Hannett, who had worked with Joy Division and Buzzcocks, accusing him, tongue-in-cheek, of having "overproduced" the recording. *[2] Hannett, in fact, did not work with the Dead Kennedys

https://en.wikipedia.org/wiki/Nazi_Punks_Fuck_Off


* . . . ισχύει , αλλά εκεί όμως εν μέρει βασίστηκε η σκοτεινή και ερεβώδης ατμόσφαιρα του δίσκου , που εν συνεχεία σηματοδότησε αυτήν του αμέσως ερχόμενου post punk κινήματος
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
...αναλογα την φαση, προτιμω warsaw ή J.D. (περισσοτερο τυπος warsaw ειμαι) , αν η πρωτη υλη ειναι ευφλεκτη δυναται να γινουν ομορφα πραματα.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.457
Reaction score
50.615
- και εγώ αναλόγως διάθεσης ακούω τους μέν ή τους δέ . . . το σίγουρο ( απ΄ότι διαβάζω εδώ ) , είναι πως έχουν χαραχτεί στην ψυχή μας , βαθύτερα από τις αύλακες του βινυλίου


- δεν πα να έχει ήλιο έξω . . . Dead souls δυνατά :smg:


 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.566
Reaction score
37.866
Λοιπον, το in god we trust, ειπαρχει καπου σε DVD , θα το ξαναδω .. παντως δεν μου αρεσε σαν ηχος αλμπουμ , σαν υφος δε το συζητω..
Παντως ο Jello Biafra, δυσκολα θα επετρεπε σε καποιον να αλλαξει τον ηχο - οι αμερικανοι δεν πολυκανουν τετχοια... -
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.609
Μηνύματα
2.867.822
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top