Περίεργο πρόβλημα με ΟΤΕΝΕΤ!

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Χαιρετώ. Εδώ και 10 μέρες ζήτησα την ανώτατη ταχύτητα που μπορώ να έχω στο σπίτι (Χαλάνδρι) από τον ΟΤΕ (ConnX). Δεν περίμενα 24MBits φυσικά, και είδα τελικά μετά από 2-3 μέρες (δεν πρόσεξα) :bravo: περί τα 15Mbits στον router (Linksys) με 900κάτι upload. Είπα, ΟΚ, καλά είμαστε.

Με τις μέρες παρατήρησα ότι η ταχύτητα μου σε οτιδήποτε κάνω δεν ανεβαίνει πάνω από 500kb/sec. Δηλαδή θεωρητικά είναι σαν να έχω μια πολύ καλή 4άρα γραμμή, και σε καμία περίπτωση 15άρα...

Ψάχνοντας λίγο παραπέρα έτρεξα τα tests από τα εξής sites:
http://speedtest.forthnet.gr/
http://abyss.tee.gr:7123/
Φυσικά επιβεβαιώθηκαν οι προηγούμενες παρατηρήσεις μου.
Το ενδιαφέρον είναι ότι, στα detailed reports που μπορείς να πάρεις στο τέλος του τεστ με αυτά τα εργαλεία, βλέπω ότι:

Forthnet (server στη Θεσσαλονίκη)
The transmit buffer (64.0 KByte) limits the application to 11.69 Mbps
Your receive buffer (501.0 KByte) limits the application to 91.70 Mbps
The network based flow control limits the application to 5.18 Mbps

TEE (server στην Αθήνα)
The NDT server has a 256.0 KByte buffer which limits the throughput to 17.29 Mbps
Your PC/Workstation has a 501.0 KByte buffer which limits the throughput to 33.90 Mbps
The network based flow control limits the throughput to 5.17 Mbps

Προσέξτε τον τελευταίο αριθμό κάθε μέτρησης...το δίκτυο "limits" στα 5 Mbits? :pc: :mad_2:

Πριν να αρχίσω τις εικασίες και τα συμπεράσματα, θα ήθελα να ζητήσω τα δικά σας σχόλια και, αν είναι δυνατόν, τα σχόλια από τους συνφορουμίτες που δουλεύουν σε εταιρείες του χώρου και συναφή επαγγέλματα (ΟΤΕ, On, etc)

Πάντως άνοιξα και ένα ticket με τον ΟΤΕ (για βλάβη), και ελπίζω να με πάρει κάποιος τεχνικός να του εξηγήσω. Και ελπίζω να έχει ανοικτό μυαλό, και να κάτσει να με ακούσει, και να μην με θεωρήσει άσχετο που θέλω τρελές ταχύτητες (υποθέτω ότι συνήθως τέτοιες περιπτώσεις αντιμετωπίζουν οι τεχνικοί).

Να δώσω και ίσως κάποια χρήσιμα στοιχεία που αναφέρει ο router μου:
Downstream Rate: 14481 Kbps
Upstream Rate: 947 Kbps
Downstream Margin: 9 db
Upstream Margin: 9 db
Downstream Line Attenuation: 22
Upstream Line Attenuation: 11


Για να δούμε...

Ευχαριστώ
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Κατ' αρχάς φαντάζομαι γνωρίζεις ότι η ταχύτητα στην οποία συγχρονίζει το modem με το dslam δεν έχει καμία σχεσή με το bandwidth που τελικά θα πάρεις.

Πρώτη προϋπόθεση φυσικά είναι η σύνδεση με το dslam να είναι η μεγαλύτερη δυνατή και μετά από αυτό το "σωλήνα" ανοίγει τη "βρύση" όσο θέλει και μπορεί η otenet κάτι που εξαρτάται από το φόρτο της. Την εγγυημένη ταχύτητα μόνο η μισθωμένη τη δίνει.

Τις μεταμεσονύχτιες ώρες βελτιώνεται καθόλου η κατάσταση; Εγώ θυμάμαι όταν είχα πρωτοβάλει 768Kbps, την μέρα με το ζόρι κατέβαζα με τη μίση ταχύτητα (~40KB/s) ενώ αργά το βράδυ την τερμάτιζα.

Σε αυτές τις κλίμακες ταχύτητας με Connx (otenet) δεν έχω εμπειρία ούτε ξέρω αν υπάρχουν ευτυχισμένοι πελάτες με 1,5MB/s download οποιαδήποτε στιγμή. Αν έχει κάποιος άλλος ας μας πει τι συμβαίνει! Για την ώρα έχω 2Mbit otenet (connx πλέον) και τουλάχιστον αυτή τερματίζει κάθε στιγμή.
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Κώστα Δ, ευχαριστώ.
Το download bandwidth έχει καρατσεκαριστεί με κατεβάσματα από Microsoft, Google, NTUA (ΕΜΠ), torrents, emule κ.α.
Είμαι παλιός (17 χρόνια) στο κουρμπέτι! :-D

Έτσι κι αλλιώς, αυτό που υποψιάζομαι είναι δικτυακό περιορισμό που υπάρχει εξ επί τούτου...
 

CostasD

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.139
Reaction score
19
Επειδή κι εγώ τη ζαχαρώνω την 24άρα, στα 500 φρενάρεις και τα βράδια-ξημερώματα; Δηλαδή είναι μόνιμη κατάσταση; Γιατί αν είναι έτσι είναι για πολύ βρισίδι... (με περνάς 5 χρόνια :happy_9:)
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ναι...τώρα να σου πω, δεν έχω κάτσει να δω τι γίνεται 4:45 τα ξημερώματα, αλλά κρίνοντας από τα downloads, δεν έχει σημαντική διαφορά.
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Εγώ πάντως συγχρονίζω στα 22727/1023 και κατεβάζω μεταξύ 2.1 και 2.47 Mb/s συνεχώς.
Μην πιστεύετε τα speedtest διότι είναι παντελώς αναξιόπιστα.
Για να δείτε τη μέγιστη ταχύτητά σας κατεβάστε πολλά αρχεία μαζί, χρησιμοποιήστε download managers και κατεβάστε από ftp sites και από γρήγορους servers του εξωτερικού.
Περισσότερα διαβάστε εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Aragorn, όπως είπα:
Το download bandwidth έχει καρατσεκαριστεί με κατεβάσματα από Microsoft, Google, NTUA (ΕΜΠ), torrents, emule κ.α.
Αν έχεις την καλοσύνη, κάνε τα παραπάνω tests και γράψε τι σου βγάζει στο:
"The network based flow control limits the throughput to..."
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
Πήγαινε εδώ:

http://www.speedguide.net/analyzer....P_TOS=0&IP=85.75.202.161&timestamp=1200494608

και γράψε τι σου λέει.
Πιθανώς δεν έχεις ρυθμίσει σωστά το tcp receive window.

Αυτό μου γράφει:
Your receive buffer (64.0 KByte) limits the application to 24.39 Mbps
The network based flow control limits the application to 24.92 Mbps (στη 4θνετ)

Και στο ΤΕΕ:
The network based flow control limits the throughput to 22.13 Mbps
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Ευχαριστώ aragorn, το έλεγξα και αυτό.

Τελικά μετά από αρκετούς πειραματισμούς, είδα φως!
Και ο ένοχος; Το MTU...
Λόγω gigabit δικτύου στο σπίτι, είχα το MTU στα 1500. Ενώ ο router (και κατ'επέκταση η γραμμή) δεν παίρνει πάνω από 1492 για την συγκεκριμένη σύνδεση.
Μόλις μάτσαρα το MTU της ethernet με το MTU του router, είδα σωστές ταχύτητες!
Εκκρεμεί να δω τι διαφορά ταχύτητας θα έχω στο εσωτερικό δίκτυο...
Αλλά όσον αφορά στην ADSL...είμαστε full speed!

Ευχαριστώ!
 

Μηνύματα
86
Reaction score
0
δλδ ak1s θα πρέπει να πειραματιστώ και γω με τις ρυθμίσεις του Linksys WAG200G για 24αρα γραμμή ή υπάρχουν κάποια standards πλέον που πρέπει να αλλάξω.
σημειωτέον οτι από γρήγορους servers πχ.nvidia, κατεβάζω με 1.8 περίπου, ενώ σε νορμαλ καταστάσεις κατεβάζω από 150 - 800 (2χλμ από κέντρο ΟΤΕ)
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Vangelis, φαίνεται ότι κατεβάζεις αρκετά γρήγορα για την γραμμή που έχεις. Εγώ τώρα βλέπω τα 1.5, ενώ πριν δεν έβλεπα πάνω από 0.5. Αν κατεβάζεις με 1.8, και υποθέτω ότι συγχρονίζει το router κάπου εκεί κοντά (18Mbps-19Mbps), πιστεύω ότι είσαι καλά. Το περαιτέρω ψάξιμο δεν ξέρω κατά πόσον θα σε ωφελήσει στην πραγματικότητα.
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Περίεργο πρόβλημα με ΟΤΕΝΕΤ!

Εγω με κλειδωμα στα 19Mbps και με IDM δεν πεφτει κατω απο 2.1 ποτε.
Χωρις IDM ποτε κατω απο 1.9
 

Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
'Ωπα.....δηλαδή εγώ με νέα 8άρα που κλειδώνει κανονικά αλλά δεν κατεβάζει με τίποτα πάνω απο 300kb (δηλαδή σαν μια μέτρια 3άρα) και με ασύρματο δίκτυο (54 mbps) και τον router στα default....τι κάνω;



Akiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii....... :happy_9:
 

Μηνύματα
8.256
Reaction score
4
Δοκίμασε και τα sites που δίνω στο πρώτο post, και δες τι παίρνεις για flow control limit. Αν έχεις περιορισμό χαμηλότερο του 8Mbit, τότε πρέπει να επέμβεις.
Πας στο http://www.speedguide.net/analyzer.php και μελετάς το αποτέλεσμα.
Κατεβάζεις το Dr TCP από εδώ: http://www.dslreports.com/drtcp
και βάζεις το MTU που θέλεις στο κατάλληλο interface (π.χ το ethernet). Δοκίμσε το 1492. Το βλέπεις και από το router σου αυτό.

Πας πάλι για μέτρηση του flow control limit. Αν βελτιωθεί με την αλλαγή, τότε πας καλά. Δοκίμασε να κατεβάσεις κανα service pack από Microsoft (εγώ δοκίμαζα το s.p. του Office 2007), για να δεις τι ταχύτητες πιάνεις.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.640
Μηνύματα
2.870.114
Members
37.937
Νεότερο μέλος
daemon76
Top