Περί αγγελιών #357

Αγγελίες;

  • Ναι

  • Όχι

  • Ίσως

  • Τήρηση

  • Pute

  • Καραpute


Results are only viewable after voting.

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Αγαπητά μέλη,

Ο λόγος που οι αγγελίες παραμένουν όπως ήταν και όχι στην χωριστή κατηγορία που αναγγείλαμε παλιότερα, είναι πως η εξέλιξη του add-on των αγγελιών για XenForo σταμάτησε πέρυσι σε beta minus.
Υποτίθεται πως ξεκινάει πάλι, αλλά μέχρι τότε θέλω να σας γράψω δγυό λόγια. :)


Αφορά την τήρηση, ή μάλλον την άρνηση τήρησης του κανονισμού. Ο κανονισμός υπάρχει για την ίση μεταχείριση των μελών, που οφείλουν να κάνουν ένα up ανά μήνα διατηρώντας μ' αυτό τον τρόπο την ίδια σειρά προτεραιότητας παλιότερων αγγελιών που υφίστανται, όπως σαφώς αναγράφεται, για έναν λόγο:

Η κατηγορία των αγγελιών του AVSite έχει δημιουργηθεί για την εξυπηρέτηση των μελών που δραστηριοποιούνται στις υπόλοιπες κατηγορίες του και αποτελούν - άλλωστε - το κύριο αντικείμενο του χώρου μας. Ως εκ τούτου, οι αγοραπωλησίες απαγορεύονται στους χρήστες που εγγράφονται αποκλειστικά για τον σκοπό αυτό.
Παρ' όλα αυτά επιτρέπουμε αγγελίες απο μέλη που γράφονται μόνο γι' αυτές. Αυτό όμως δεν καθιστά υποχρέωσή μας, αλλά προσωρινή χαλαρότητα όσον αφορά το συγκεκριμένο αποκλειστικά άρθρο.

Στον κανονισμό αναφέρεται ελάχιστη μείωση 10%, και εννοείται ακριβώς αυτό. Αν θεωρείτε πως το 10% χαλάει την τυχόν στρογγυλοποίηση, μειώστε περισσότερο απο 10% ή περιμένετε να περάσει ένας ημερολογιακός μήνας απο το τελευταίο up, γιατί κάθε παράβαση του κανονισμού γίνεται εις βάρος των υπολοίπων αγγελιών της κάθε κατηγορίας και δεν είναι αποδεκτή.



Πάρα πολύ σπάνια, εμφανίζεται μέλος που ενώ έχει διαβάσει τον κανονισμό επιμένει να μην τον τηρήσει, απαιτώντας ειδική μεταχείριση εις βάρος των υπολοίπων.
Συχνότερα, μέλη που πάντα συμμετέχουν αποκλειστικά στις αγγελίες, θεωρούν ή οτι τους διαγράψαμε την αγγελία επειδή διαγράφηκε το up (ένας επέμενε οτι τον εξαπατήσαμε :D ), ή οτι πρέπει να αλλάξουμε τον κανονισμό για να βολευτούν τα up τους. :party:
Μερικοί πάλι επιμένουν να κάνουν συνεχώς up αγνοώντας τη διαγραφή και την ειδοποίηση που εμφανίζεται.

Αυτές οι περιπτώσεις αποκλείονται για πάντα απο τις αγγελίες χωρίς να έχουν δικαίωμα να γράψουν αλλού τον καημό τους.

Η κατηγορία των αγγελιών δεν πρέπει να θεωρείται τμήμα του forum. Έχει άλλο κανονισμό που, αντίθετα με την σχεδόν απόλυτη ελευθερία που επικρατεί στις κανονικές κατηγορίες, δεν είναι ελαστικός ούτε δημοκρατικός.


Για απορίες και διαφωνίες που αφορούν αγγελίες, στείλτε προσωπικό μήνυμα @Zizik.
Όχι στη διαχείριση, ούτε report, ούτε νέα θέματα που θα κλειδώνονται ή θα διαγράφονται.




PS. Ένα poll είναι πάντα ενδιαφέρον. :tongue:
 

Μηνύματα
1.217
Reaction score
1.750
Αυτές οι περιπτώσεις αποκλείονται για πάντα απο τις αγγελίες χωρίς να έχουν δικαίωμα να γράψουν αλλού τον καημό τους.
Θα'χε πλακα παντως να τους αφηνες να σολαρουν επ'αυτου σε αλλα θρεντ εκτος αγγελιων.
Θα τυγχαιναν ειδικης φροντιδας απο τους υπολοιπους.

Βεβαια, δεν εχουμε γνωση για τη σοβαροτητα του θεματος, ουτε και τα προβληματα που εχουν παρουσιαστει, για να φτασεις σε αυτη τη λυση ....
 


Μηνύματα
842
Reaction score
714
Καλησπέρα!
Zizik τι είναι XenForo; Και τι είχατε αναγγείλει παλαιότερα; (για να μπαίνουμε στο νόημα οι νεότεροι)
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Μια αγγελία που σέβεται τον εαυτό της πρέπει να έχει:
2-3 edits by mod
1-2 παράτυπα up
1 τουλάχιστον πέσιμο από τους Ρομπέν των αγγελιών για εξωφρενικά υψηλή τιμή
1 καβγά με τον ζιζικ για ποστς που διαγράφηκαν
Και bonus...1 off topic διάλογο ανάμεσα σε μένα και τον νταχαρη666...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Μια αγγελία που σέβεται τον εαυτό της πρέπει να έχει:
2-3 edits by mod
1-2 παράτυπα up
1 τουλάχιστον πέσιμο από τους Ρομπέν των αγγελιών για εξωφρενικά υψηλή τιμή
1 καβγά με τον ζιζικ για ποστς που διαγράφηκαν
Και bonus...1 off topic διάλογο ανάμεσα σε μένα και τον νταχαρη666...
γιατί ρε off topic? :p:roflmao::roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να τηρηθεί πιστά το προβλεπόμενο, είναι να μη μπορεί κανείς να ποσταρει στις αγγελίες, αν δεν ελεγθεί πρώτα το ποστ από κάποιον της διαχείρισης.

Δε ξέρω αν αυτό είναι εφικτό στην παρούσα πλατφόρμα.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.411
Reaction score
74.719
Καλησπέρα!
Zizik τι είναι XenForo; Και τι είχατε αναγγείλει παλαιότερα; (για να μπαίνουμε στο νόημα οι νεότεροι)
XenForo είναι η πλατφόρμα του forum η οποία δέχεται add-ons, πρόσθετες εφαρμογές.
Μία απ' αυτές ήταν η ανεξάρτητη κατηγορία αγγελιών, παρόμοια με του Insomnia αλλά πληρέστερη.


Βεβαια, δεν εχουμε γνωση για τη σοβαροτητα του θεματος, ουτε και τα προβληματα που εχουν παρουσιαστει, για να φτασεις σε αυτη τη λυση ....
Θα σου περιγράψω πολύ σύντομα το σημερινό που ήταν η αφορμή. Αυτές βέβαια είναι ιδιαίτερα σπάνιες περιπτώσεις. Ο Μιχάλης θα έχει άφθονες ιστορίες! :D

Συμμετέχει μόνο στις αγγελίες, αλλά λίγες γιατί είναι πρόσφατος.
Σβήνω χθες ένα up σε αγγελία του Σαββάτου.
Ανοίγει σήμερα νέα ίδια αγγελία.
Τη διαγράφω, στέλνω ειδοποίηση οτι απαγορεύονται οι διπλές.
Γράφει στη σελίδα μέλους κάθε συντονιστή και διαχειριστή "Παρακαλω ενημερωστε με αν υπαρχει λογικη εξηγηση,λογικου ανθρωπου για τη διαγραφη της χθεσινης μου αγγελιας"
Στέλνω πιέμ εξήγησης, γράφω στην παλιά αγγελία τα ίδια με το πιέμ μήπως δεν ξέρει απ' αυτά. Οι "Χάρηδες που δεν χάνουν ευκαιρία" © (ούτε εδώ) συμμετέχουν φυσικά! :D
Απαντάει στο πιέμ, γράφοντας οτι την είχα σβήσει (επειδή δεν την είδε στην πρώτη σελίδα), "πρωτη φορα μου συμβαινει αυτο με τετοιο τροπο να διαγραφονται οι αγγελιες μου". :rolleyes:
Εξηγώ οτι σβήστηκε το up και όχι η αγγελία. Γράφω για το απρεπές των "παρακαλώ" αποπάνω και για τον κανονισμό που δεν είναι ερμηνεύσιμος κατά το δοκούν, όπως και για το "δικαίωμα" συμμετοχής μόνο στις αγγελίες.
Απαντά: sic "μαλλον δεν εχετε μαθει το διαλογο αποτι φαινεται και δεν αντεχετε την κριτικη" και ζητά να "κλειδωθεί ο λογαριασμός" του που "ξερω ειναι απο τις αγαπημενες σας ενεργειες". :rolleyes:
Le poul. :p



Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να τηρηθεί πιστά το προβλεπόμενο, είναι να μη μπορεί κανείς να ποσταρει στις αγγελίες, αν δεν ελεγθεί πρώτα το ποστ από κάποιον της διαχείρισης.

Δε ξέρω αν αυτό είναι εφικτό στην παρούσα πλατφόρμα.
Πολύ λίγα μέλη δεν τηρούν τον κανονισμό. Ακόμα και να γινόταν, δεν θα άξιζε τον κόπο.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.869
Reaction score
77.469
Νομίζω ότι ο μόνος τρόπος να τηρηθεί πιστά το προβλεπόμενο, είναι να μη μπορεί κανείς να ποσταρει στις αγγελίες, αν δεν ελεγθεί πρώτα το ποστ από κάποιον της διαχείρισης.
Ε ρε γλέντια που θα κάνει το στρουμφ:lol::roflmao:
 

Μηνύματα
842
Reaction score
714
Θα σου περιγράψω πολύ σύντομα το σημερινό που ήταν η αφορμή.
Μετά την ΧΕ προφανώς πήρε σβάρνα τα forums. (και δεν πρόλαβα να ρωτήσω αν είχε και κανένα τηλέφωνο από εκέινα τα παλιά κόκκινα με το κέρμα)
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Oπως λες και μόνος σου είναι ένας το χρόνο το πολύ ο extreme παράξενος που θα πάρει poul με εύσημα, θα χαλαστούμε για τον έναν;
To forum δεν είναι οργανισμός υποκείμενος σε πρωτόκολλα για να υπακούει σε κάποιους κοινά αποδεκτούς κανόνες. Το φόρουμ είναι τα μέλη του σε μια γενική θεώρηση αλλά για να υπάρξει το φόρουμ (άρα και τα μέλη) έχουν υπάρξει πρώτα εκείνοι οι άνθρωποι που παίρνουν την πρωτοβουλία και βάζουν χρόνο και χρήμα. Εν ολίγοις αυτοί οι λίγοι που έχουν πάρει την ευθύνη να υπάρχει το φόρουμ έχουν και το μαχαίρι και το πεπόνι.
Καταλαβαίνω μια τέτοια κουβέντα αν ξεκινήσει από κάποιο μέλος, που έχει μια κάποια παρουσία (άρα έχει συμβάλει με τον τρόπο του στην ύπαρξη του φόρουμ) και εξελιχθεί η συζήτηση στο πλαίσιο μιας καλής συνεννόησης για να γίνει ια αλλαγή. Αλλά να την ξεκινάς εσύ επειδή σε πίκρανε ο περαστικός πάει πολύ. Σημαίνει ότι οι ευαισθησίες σου παρουσιάζουν κορύφωση και αυτό μπορώ να το αποδώσω μόνο σε ένα παράγοντα. Κάνεις πολύ παρέα με τον S ο οποίος είναι φορέας αφόρητης ευαισθησίας τελευταία. Αλλαξε το στέκι της συνάντησης της παρασκευής και μην πεις τίποτα σε κανέναν, στείλε μου μόνο pm. Ολα θα στρώοσυν, μη φοβάσαι. Αλλως τε είχα σοβαρό πρόβλημα με το παρκάρισμα στο χαλάνδρι. Αυτά. Στω. :tongue:
 


rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.318
Reaction score
93.889
Αλλαξε το στέκι της συνάντησης της παρασκευής και μην πεις τίποτα σε κανέναν, στείλε μου μόνο pm. Ολα θα στρώοσυν, μη φοβάσαι. Αλλως τε είχα σοβαρό πρόβλημα με το παρκάρισμα στο χαλάνδρι. Αυτά. Στω. :tongue:
Στείλε και σε μένα pm. Θα είμαι πιο σκληρός από τον S. Στο Χαλάνδρι πάντως πάρκαρα πανεύκολα απέναντι από τον Μήτσουλα. :fuckyou:

Αυτά.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Στείλε και σε μένα pm. Θα είμαι πιο σκληρός από τον S. Στο Χαλάνδρι πάντως πάρκαρα πανεύκολα απέναντι από τον Μήτσουλα. :fuckyou:

Αυτά.
τρέχεις να πας πρώτος να προλάβεις τα ρεβύθια αφού :laugh::laugh::laugh:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.404
Reaction score
125.586
Το μεγαλύτερο φόρουμ αγγελιών νομίζω πως είναι το ινσομνια, όπου η καινούργια αγγελία που βάζεις, ιδίως αν έχει φωτογραφίες, που όλες έχουν, δεν γίνεται δημόσια, αν δε την ελέγξει κάποιος της διαχείρισης, πράγμα που ισχύει και σε πολλά ακόμα site's αγγελιών, όπως αυτά των αυτοκινήτων, όπου μέχρι να ελέγξει κάποιος την αγγελία σου, τη βλέπεις μόνο εσύ και κανείς άλλος. Επίσης, είναι κλειδωμένες οι αγγελίες, και η επικοινωνία γίνεται μόνο με πιεμ κι όχι με απαντήσεις, ενώ η αλλαγή τιμής γίνεται με edit στο αρχικό ποστ, και ανανεώνει αυτόματα την προτεραιότητα της αγγελίας.

Τες πα, εφόσον οι αγγελίες δεν έχουν ίδιους κανόνες λειτουργίας με το υπόλοιπο φόρουμ, ίσως θα έπρεπε να υιοθετηθούν κανόνες που ισχύουν σε μεγάλα φόρουμ αγγελιών, τα οποία προφανώς αντιμετώπισαν τους ίδιους προβληματισμούς, και τρόπον τινά τους έχουν επιλύσει και λειτουργούν απροβλημάτιστα με ελάχιστη επιτήρηση (μόνο ο αρχικός έλεγχος).

Από κει και πέρα, υπάρχει σαφώς και η επιλογή, ο 1 που εμφανίζεται μία στις τόσες, να τρώει τον πουλ και να τελειώνει η κουβέντα απλά και κατανοητά. ;)

Όλες οι επιλογές έχουν τη χάρη τους! :p
 






ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.061
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top