Περί καλωδίων ρεύματος

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
αν καποιος εχει γνωσεις μπορει ευκολα να ξεπερασει πολλα καλωδια επωνυμων κατασκευαστων
το δυσκολο ειναι να βρεις πιο ακριβα υλικα....
+ το ποσο θα σου κοστισουν αυτα.....
και αντε μετα αν ψησεις καποιον οτι το δικο σου καλωδιο ειναι κλασεις ανωτερο καλωδιο απο πολλα αλλα
Αλλα αξιζει να προσπαθησεις για προσωπικη και μονο χρηση....
η ικανοποιηση που θα παρεις δεν μετριεται με λεφτα.........
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.232
Reaction score
27.029
Εγώ πάντως πήρα ένα πολύ όμορφο 15-μετρο HDMI, με κάλτσα πολύχρωμη και φερρίτες εκατέρωθεν, με χοντρά βυζματα κόκκινα που κουμπωνουν γερά, και δε περνάει 4k 60Hz.

Τώρα τι να κάνω; Να πάρω αυτό το μάβρο από το πλαίσιο;
Να τού φορέσεις ζαρτιέρες μήπως?
 


PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
αν καποιος εχει γνωσεις μπορει ευκολα να ξεπερασει πολλα καλωδια επωνυμων κατασκευαστων
το δυσκολο ειναι να βρεις πιο ακριβα υλικα....
+ το ποσο θα σου κοστισουν αυτα.....
και αντε μετα αν ψησεις καποιον οτι το δικο σου καλωδιο ειναι κλασεις ανωτερο καλωδιο απο πολλα αλλα
Αλλα αξιζει να προσπαθησεις για προσωπικη και μονο χρηση....
η ικανοποιηση που θα παρεις δεν μετριεται με λεφτα.........
Υλικα βρισκεις.Εδω και μερικα χρονια φτιαχνω αρκετα δικα μου,κυριως για φιλους.Κανενας δεν χρησιμοποιει τα παλια του καλωδια,ανεξαρτητα με το ποσο κοστισαν.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
κοιτα αγωγους μουντορφ βρισκω...και αγωγους που δεν τρεχουν σε καταλογο....
αλλα αν εχεις ακρη για αγωγους απο βολφραμιο.....οχι σε 200ρα κουλουρα....
και σε τιμη ψιλοανθρωπινη.....στειλε pm......
Απο ασημια μονοκρυσταλλικα και χαλκους red τελουριους και γενικα πασης φυσεως χαλκους
 



argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Οταν πεινας .......................δεν πεινας ......διψας ,.....απλα δεν το καταλαβαινεις.........
πιες ενα λιτρο νερο και η πεινα ως δια μαγειας εξαφανιζεται.
Ετσι και με τα καλωδια ....αν νομιζεις οτι ακους διαφορες......πιες ενα λιτρο νερο.......ακου την διψα σου

om shanti
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
σήμερα λέω να κανονίσω μια συγκριτική ακρόαση καλωδίων ρεύματος σπίτι μου, είσται καλεσμένοι!!
Για δνση και ώρα με πμ,.
Να δούμε εντέλει, ....πεινάγα ή..δίψαγα???:lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
125
Reaction score
147
Προσπαθώ να αποφεύγω τις δύο παρακάτω κατηγορίες ατόμων :
α) Μπατίρης ή απλά τύπος που ξεδίνει (ή τη βρίσκει) σε forums κράζοντας όσους έχουν λεφτά και τα σκορπάνε σε καλώδια, audio μαντζούνια και φιδόλαδα,
β) Σκορποχέρης highεντάς που αντί να ακούει μουσική, αγοράζει αφειδώς καλώδια, audio μαντζούνια και φιδόλαδα, υπερασπιζόμενος με μένος τις επιλογές του.
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
β οσους ξερω με λεφτα
1 δεν τους παιρνεις λεφτα....στα δινουν
2 ειναι καχυποπτοι
3 δεν εφτιαξαν τυχαια τα λεφτα
4 οι πιο ευκαταστατοι ειναι οι πιο παζαριτζηδες (απο οσο μου λενε μαγαζατορες)
Α αναβω ενα παλο σαντο και σκορπαω την αρνητικη ενεργεια......
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.966
Reaction score
20.486
Πάντως, προσωπικά, με τη συμβουλή και την καθοδήγηση του φίλου @PURETONE, αγόρασα πρόσφατα 25 μέτρα μαύρο καλώδιο ρεύματος 3*1.5mm από κουλούρα της Nexans στην εξωφρενική τιμή των €0,75/μέτρο. Ναι, ναι, αυτός ο βρωμοκαβλωδιοφρίκουλας ο @PURETONE με παρέσυρε στο βούρκο της ακολασίας των καλωδίων ρεύματος - ας όψεται η ανάγκη της ολοκλήρωσης των επιμέρους στοιχείων για τον φουκαριάρη τον χώρο μου... Ο παλιοδιαφθορέας συνειδήσεων αγνών ακροατών μουσικής... Μακριά, μακριά σας λέω...

Α! Δεν σας είπα: Θα πάρω και βύσματα IEC για το καλώδιο, 4 αρσενικά και 4 θηλυκά, μια παλιοεταιρίας, της SCHURTER (δεν ξέρω εάν την ξέρετε, αν δεν την ξέρετε, να την μάθετε...;) ), δεν θέλω καν να σκέφτομαι τα €62 που θα δώσω για αυτά... Γιατί εκτός από βρωμοκαβλωδιοφρίκουλας και διαφθορέας συνειδήσεων αγνών ακροατών μουσικής, ο @PURETONE είναι και βρωμοκαβλωδιοβυσματοφρίκουλας! Είπαμε, όλα γίνονται για τον φουκαριάρη τον χώρο μου...

Υ.Γ.: @PURETONE :D:D:D:D:D
 



PURETONE

Ένα σκέτο "Π"
Μηνύματα
3.428
Reaction score
4.013
Καταξοδεύτηκες.... :D
Που να σου πει τι πληρωσα εγω για 5m καλωδιο που πηρα για κατι ηχεια. 2X1.5 mm μονοκλωνο.Αφου χρειαστηκε να βαλω τα γυαλια μου για να σιγουρευτω για το ποσον. :laugh:
[DOUBLEPOST=1549030490][/DOUBLEPOST]
Aνευ απροοπτου θα σε παω να ξοδευτεις και αυριο :roflmao::roflmao:.Αναμενε επιβεβαιωση.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
544
Reaction score
1.205
Πάντως, προσωπικά, με τη συμβουλή και την καθοδήγηση του φίλου @PURETONE, αγόρασα πρόσφατα 25 μέτρα μαύρο καλώδιο ρεύματος 3*1.5mm από κουλούρα της Nexans στην εξωφρενική τιμή των €0,75/μέτρο. Ναι, ναι, αυτός ο βρωμοκαβλωδιοφρίκουλας ο @PURETONE με παρέσυρε στο βούρκο της ακολασίας των καλωδίων ρεύματος - ας όψεται η ανάγκη της ολοκλήρωσης των επιμέρους στοιχείων για τον φουκαριάρη τον χώρο μου... Ο παλιοδιαφθορέας συνειδήσεων αγνών ακροατών μουσικής... Μακριά, μακριά σας λέω...

Α! Δεν σας είπα: Θα πάρω και βύσματα IEC για το καλώδιο, 4 αρσενικά και 4 θηλυκά, μια παλιοεταιρίας, της SCHURTER (δεν ξέρω εάν την ξέρετε, αν δεν την ξέρετε, να την μάθετε...;) ), δεν θέλω καν να σκέφτομαι τα €62 που θα δώσω για αυτά... Γιατί εκτός από βρωμοκαβλωδιοφρίκουλας και διαφθορέας συνειδήσεων αγνών ακροατών μουσικής, ο @PURETONE είναι και βρωμοκαβλωδιοβυσματοφρίκουλας! Είπαμε, όλα γίνονται για τον φουκαριάρη τον χώρο μου...

Υ.Γ.: @PURETONE :D:D:D:D:D

Ψιτ, τι κανεις εσυ με τον χωρο σου;; Τελειωσες;;
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Θα το εχει καταλαβει ηδη καποιος αντικειμενικος παρατηρητης
Ο φανατικος audio-τεχνοκρατης ειναι απλως το αλλο προσωπο του χαιεντα...

Αλλοι με το τιμπρο το πρατ και τα καλωδια βολφραμιου
και αλλοι με τις μεζουρες τα ντεσιμπελομετρα και τα κυβικα..

Ψηφιζω Πουρετονε δαγκωτο..
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εγω ψηφαω
τα πιο κατω ξεδιψαστικα νερακια εβερ.....πινεις και ακους........γιατι δεν μπορεις να εχεις ενα ενεργο σαλονι και να πινεις απο την βρυση......ντροπης........
  1. Beverly Hills 9OH20 Luxy Collection Diamond Edition – $100,000
  2. Acqua di Cristallo “Tributo a Modigliani” – $60,000
  3. Bling H20’s The Ten Thousand – $2,700
  4. Kona Nigari Water – $402
  5. Filico – $200
  6. Svalbardi – $59- $86
  7. Iluliaq – $50
  8. Bling H20 Frosted Glass Collection – $38.98

    https://financesonline.com/top-12-m...-in-the-world-kona-nigari-acqua-di-cristallo/
 

Μηνύματα
38
Reaction score
57
Καλησπέρα!
Έχει νόημα να βάλει κάποιος από την πρίζα τοίχου - - - >ενισχυτή π.χ. κάτι "ανώτερο" από το μονοκλωνο 1,5mm - 2, 5mm που κυκλοφορεί ελεύθερο μέσα στους τοίχους μας ;
(δεν ομιλώ για χαιμου-εντ dedicated ηλεκτρικές εγκαταστάσεις,
έχουν άλλοι ειδικότητά .. :D )
Κι ένα αποτυχημένο παράδειγμα: σα να βάζεις σε δρόμο πλάτους 2 μέτρων 10 Λαντα μπροστά και στο τέλος μια Φεραρι :D
Να κάνει κάποιος κολλητά το καλώδιο τροφοδοσίας στα εναέρια καλώδια της ΔΕΗς αυτό μάλιστα !
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.716
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top