Περί καλωδίων ρεύματος

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
δωστε ρε καταστραμενοι 20 χορτια να βρειτε την υγεια σας
https://highend-electronics.com/pro...h-25th-anniversary-power-cord-limited-edition
Όπως λένε στο χωριό μου WTF.

Δηλαδή για να καταλάβω κάποιοι έχουν στο σπίτι τους switch το οποίο είναι και με παράσημα πιστοποιημένο ότι δεν επηρεάζει ούτε τον απόηχο από το θρόισμα πετάγματος πεταλούδας και έχουν την δυνατότητα να κάνουν σχεδόν στιγμιαία ΑB συγκρίσεις έστω με το αυτί?. Η ως συνήθως είναι μπάσε βγάλε καλώδια με χρονική υστέρηση? Γιατί αν το δεύτερο τότε τα 2 μου cent είναι άκυρη και άχρηστη σύγκριση το ίδιο ισχύει για όλα τα καλώδια. Επίσης όπως αναφέρει ο XAKOU υποθέτω ότι όλη η υπόλοιπη καλωδίωση του οικήματος είναι για βραβείο γιατί πάνω σε καλωδίωση δεκαετίας 80 αν θα σώσει την κατάσταση το 1μ. καλώδιο των 1.000 ή των 10.000 τότε ο κατασκευαστής του πρέπει να πάρει Νόμπελ.

ΚΑι για να συμπληρώσω αν και το έχω πει και παλιότερα αυτό το καλώδιο που βάζει μέσα ο κατασκευαστής του κάθε ενισχυτικού λέτε να μην έχει φροντίσει να είναι το "σωστό" για το μηχάνημα του?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
Και εσυ μια απο τα ιδια.............
μια συσκευη των 1000 ευρω (ας πουμε) θα κοστιζε αλλα 100 ευρω με το καλωδιο (αξια απο τον κατασκευαστη)
και μετα εσυ αν εβαζες ενα καλωδιο καλυτερο (δεν εχει σημασια ποσο εχει)
θα ελεγες του κατασκευαστη ... το καλωδιο του δεν ειναι το ιδανικο του ενισχυτη σου ?
Σκεφτεσαι τι λες ?
.....Οσο για το τι εχει ο καθενας .........ο ιδιος το αποφασιζει..........
Και καταστηματα οπως ο ριτσος κοσμας ...καραγιαννης και αλλοι
δινουν καλωδια τους προς αξιολογηση................
Μαλλον σου κανει κοπο να πας να δανειστεις 2-3 καλωδια και να ακουσεις.................
Με τα αυτια σου με την ησυχια σου στο συστημα σου......ως εκει .....δεν λεω να πας και σε κανα φιλο ή γνωστο.......
ή το εχεις ηδη κανει ?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Παίδες, τα πράματα είναι απλά!
Βαζω το σπίτι, το σύστημα μου κι ακούμε 5 διαφορετικά καλώδια ρεύματος που ήδη έχω ή και όποιο εσείς φέρετε και άλλα 10 stock καλώδια ρεύματος προς δοκιμή.
Δε λέω ποιο θα ακουστεί καλύτερα, λέω εγώ όμως ότι ΚΑΙ στα 5 θα ακούσετε διάφορες!
Όσοι θέλετε στείλτε πμ να βρεθούμε
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
εσυ πας να χαλασεις την πιατσα.......ντροπης ........(γιαυτο δεν σου δινω τιποτα αλλο για αξιολογηση).............
στο τεστακι ειμαι μεσα..........βαζω ρεφενε καλωδια ......αν καποιος τρωγεται..........
 


I

iason

Guest
επειδη περασε ντουκου....ξαναλεω και ας μου απαντησει καποιος....το καλωδιο στον τοιχο ειναι ενα τυπικο καλωδιο(δεν λεω για καποιον που εχει μεριμνήσει απο αρχη για αυτο ) και εσυ πας παράλληλα και συνδεεις το εξωτικο καλωδιο,πως νομιζεις οτι θα φτιαξεις τον ηχο δηλαδη με μισο μετρο δικο σου καλωδιο?πραγματικα με ξεπερναει...και δεν λεω ,επειδη γουσταρεις και να το βλεπεις ,δινεις ενα κατοστάρικο...αλλα μετα απο εκει δεν βρίσκω το λογο για κατι παραπανω...

Να μου πεις για τα καλωδια ηχειων εχει καποια λογικη απο τον ενισχυτή μεχρι τα ηχεία..γιατι παιζεις με διατομές και τα λοιπά αλλα
στο ρευμα απο την στιγμη που μεσα στον τοιχο παίζουν διακλαδώσεις και το καλωδιο κανει 50 λεπτά τι νόημα εχει να δωσεις 1.000 ευρω!
Προσωπική γνωμη,εννοείται ο καθενας οτι γουστάρει κανει!!:drinks:
ωρες ωρες το ολο θεμα θυμιζει συζητηση για την θρησκεια,η γρια θα σου πει οπου και αν σταθει οτι διπλα της ειναι το χερι θεου και την βοηθαει παντου!θαυμα!!!!
Και το Νερό φτάνει στο σπίτι σου από μια σωλήνα αγνωστου ποιοτητας και κατασκευής αλλα στη Βρύση βαζεις φιλτρο για να καθαριζεις το Νερο.......
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Βάζω το Τζόνι Μπλακ!
να δούμε ποιός άλλος θα έρθει για να βάλει τα ξηροκάρπια, ο τρίτος που θα δηλώσει ενδιαφέρον τα πατατάκια, και σε ενημερώνω!
Τον argi θα δω τι θα τον χρεώσω να φέρει!:):):)
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
να δούμε ποιός άλλος θα έρθει για να βάλει τα ξηροκάρπια, ο τρίτος που θα δηλώσει ενδιαφέρον τα πατατάκια, και σε ενημερώνω!
Τον argi θα δω τι θα τον χρεώσω να φέρει!:):):)
Μισό λεπτό... Μπας και έχεις και κανένα mogami, να μου φύγει η καψούρα;;
 



Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
Παίδες, τα πράματα είναι απλά!
Βαζω το σπίτι, το σύστημα μου κι ακούμε 5 διαφορετικά καλώδια ρεύματος που ήδη έχω ή και όποιο εσείς φέρετε και άλλα 10 stock καλώδια ρεύματος προς δοκιμή.
Δε λέω ποιο θα ακουστεί καλύτερα, λέω εγώ όμως ότι ΚΑΙ στα 5 θα ακούσετε διάφορες!
Όσοι θέλετε στείλτε πμ να βρεθούμε
Τι ενισχυτή έχεις;
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Τι ενισχυτή έχεις;
musical fidelity m6i είναι ο ενισχυτής μου αγορασμένος καινούργιος το 2016.
Για να προλάβω πιθανές τοποθετήσεις επ΄αυτού, οι προαναφερόμενες διαφορές στον ήχο υπάρχουν ΚΑΙ στο phono sonneteer sedley ΚΑΙ στο cd marantz 6006 που έχω, αλλά και σε mactone ενισχυτικά και της goldmund mimesis 9 (το θηρίο των 75kg).
Θα βάλεις τα πατατάκια?
 

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
θα φερω (ελπιζω να τα δανειστω ) ενα για πηγες και ενα για τελικους
και κατι αντικραδασμικα <νεας> κοπης......
ουισκι δεν πινω....οταν επινα δεν επινα μαιμουδιες τυπου τζωνυ γουοκερ......
αντε να δουμε........
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
musical fidelity m6i είναι ο ενισχυτής μου αγορασμένος καινούργιος το 2016.
Για να προλάβω πιθανές τοποθετήσεις επ΄αυτού, οι προαναφερόμενες διαφορές στον ήχο υπάρχουν ΚΑΙ στο phono sonneteer sedley ΚΑΙ στο cd marantz 6006 που έχω, αλλά και σε mactone ενισχυτικά και της goldmund mimesis 9 (το θηρίο των 75kg).
Θα βάλεις τα πατατάκια?
Ευχαρίστως, αλλά δεν θα έρθω, είμαι Σαλονίκη :D

Κάντε εσείς το τυφλό ΑΒΧ τεστ, και γράψτε συμπεράσματα. Χρησιμοποιήστε ένα ups όμως.

Μετά, πετάξτε στα σκουπίδια όσες συσκευές βγάζουν διαφορές και όσα καλώδια ακούγονται διαφορετικά απο των 10 ευρώ, είναι ΓΤΠ. Των 10 ευρώ είναι το σωστό.
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
δεν αντιμετωπιζω δυσκολιες σε κανενα σεταπιο..........καθενας εδω μεσα κανει οτι καταλαβαινει......
τα καλωδια ειναι χομπι.......πως μαζευω μπωλ......ετσι
View attachment 124098
Αυτό το στρόγγυλο στην αρχή με ψάρωσε... Το έκοψα για 24-άρι woofer :lol:
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
Ευχαρίστως, αλλά δεν θα έρθω, είμαι Σαλονίκη :D

Κάντε εσείς το τυφλό ΑΒΧ τεστ, και γράψτε συμπεράσματα. Χρησιμοποιήστε ένα ups όμως.

Μετά, πετάξτε στα σκουπίδια όσες συσκευές βγάζουν διαφορές και όσα καλώδια ακούγονται διαφορετικά απο των 10 ευρώ, είναι ΓΤΠ. Των 10 ευρώ είναι το σωστό.
Να φορτώκω??? :p
 

Attachments



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
θα φερω (ελπιζω να τα δανειστω ) ενα για πηγες και ενα για τελικους
και κατι αντικραδασμικα <νεας> κοπης......
ουισκι δεν πινω....οταν επινα δεν επινα μαιμουδιες τυπου τζωνυ γουοκερ......
αντε να δουμε........
πατατάκια θα φέρεις?
γιατί ο φίλος dimifoot δε μπορεί δικαιολογημένα λόγω απόστασης
[DOUBLEPOST=1555584239][/DOUBLEPOST]
UPS έχεις;
Αν έχεις, κράτα τον ενισχυτή, πέτα τα καλώδια που έχουν "χαρακτήρα", και άστα να τα μαζέψουν

:p
έχω δοκιμάσει ups πριν απ όλα...το αποτέλεσμα ΓΤΠΚ!
μετά δοκίμασα καλώδια!
στα συνιιστώ ανεπιφύλακτα!
 

Μηνύματα
7.252
Reaction score
11.794
UPS έχεις;
Αν έχεις, κράτα τον ενισχυτή, πέτα τα καλώδια που έχουν "χαρακτήρα", και άστα να τα μαζέψουν

:p
Εεεε, ένα ένα μας τα λες! Πρώτα ότι είναι γτπ, μετά να του βάλω ups. Αν και δεν είναι κακή η πρόταση, μόλις τελειώσω με το dac μου, παίζει και να του βάλω ένα ups.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.338
Reaction score
79.281
Εεεε, ένα ένα μας τα λες! Πρώτα ότι είναι γτπ, μετά να του βάλω ups. Αν και δεν είναι κακή η πρόταση, μόλις τελειώσω με το dac μου, παίζει και να του βάλω ένα ups.
Οχι, όλα μαζί τα έγραψα.
[DOUBLEPOST=1555584709][/DOUBLEPOST]
έχω δοκιμάσει ups πριν απ όλα...το αποτέλεσμα ΓΤΠΚ!
μετά δοκίμασα καλώδια!
στα συνιιστώ ανεπιφύλακτα!
:lolsign:

Δεν ενδιαφέρομαι να ακούω διαφορές :gotcha:
Και αμφιβάλλω πως θα ακούσω, με τα power conditioners και τους ενισχυτές που έχω. Είναι σωστά σχεδιασμένοι βλέπεις :tongue:.
Equalizer δεν χρειάζομαι.:tongue:.

Να περάσετε καλά.

:drinks:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.559
Μηνύματα
2.864.415
Members
37.930
Νεότερο μέλος
l.koustimpis@visualacoust
Top